Dolní Věstonice podaly žádost zhruba o milion korun. „Voda nám tekla vesnicí a poškodila silnici v délce zhruba čtyř set metrů. Peníze by měly sloužit na její opravu," řekla dolnověstonická místostarostka Jaroslava Rajchlová.

Obec na podzim také řešila sesuv svahu, který se utrhl pod krajskou silnicí a zasypal rybářskou oblast. O peníze na jeho stabilizaci však Dolní Věstonice budou usilovat z jiných výzev. „Chceme získat zhruba padesát milionů korun na stabilizaci svahu. Díky krajskému úřadu máme příslib z ministerstva životního prostředí, že nám poskytne čtyřicet milionů, a deset milionů dá kraj," uvedla Rajchlová. Oprava silnice v obci má trvat do prázdnin, svah má být hotový do konce příštího roku.

Na silnice i úřad

Strachotín podal na ministerstvo pro místní rozvoj žádost 
o 900 tisíc korun. „Musíme opravit cestu nad sklepy a kanalizaci v Příční ulici. To bude stát dohromady půl milionu. Vlivem sesuvů nám ale začal praskat obecní úřad, a proto jsme k žádosti přidali dalších čtyři sta tisíc na potřebné úpravy," sdělila strachotínská starostka Helena Gutmanová.

Kromě toho už obec, ve které svah ohrožoval osm rodinných domů, dostala 1,4 milionu korun od Jihomoravského kraje na odvodnění svahu. S krajem jedná také o dalších dvou milionech na jeho zpevnění.

Do výzvy se zapojily i Bulhary. Tam se loni sesunula stráň na kopci, kde stojí čtrnáct rodinných domů. „Požádali jsme o 210 tisíc korun na opravu silnice, která byla vlivem dešťů zničená, a také na vyčištění kanalizace," přiblížil starosta Bulhar Jiří Osička. Na stabilizaci svahu s rodinnými domy je potřeba přes osmdesát milionů korun. Na to však poskytl peníze stát, Evropská unie a podíl nese i obec.

Poslední obcí, kde kvůli sesuvům platil stav nebezpečí, byl Pavlov. „O dotaci jsme nežádali, protože sesuvy naši obec přímo nepostihly," uvedl tamní starosta Zdeněk Duhajský. Do Pavlova pouze vede cesta z Dolních Věstonic, pod kterou se utrhl svah.