„V tuto chvíli skutečně nedokážu přesněji říct, kdy k tomu dojde. Od policie jsem dostal patnáct svazků materiálů plus pět dalších svazků příloh, vypořádat se budu muset i s námitkami obhajoby. Vše musím nejprve prostudovat a pak rozhodnout, zda podám k soudu obžalobu nebo jestli vyšetřování zastavím,“ řekl včera krajský státní zástupce Ivan Hrazdíra, který vyšetřování celé kauzy dozoruje.

Podle závěrečné zprávy policie, kterou dokonce včera zveřejnila na svém oficiálním internetovém portálu, si měl bývalý tajemník města Znojma přijít na úplatky v souhrnné výši téměř dvou milionů korun. „Bývalý tajemník měl od roku 2009 až do září 2010, kdy byl zadržen policií, požadovat a následně přijímat od zájemců o veřejné zakázky úplatky. Ty podle závěrů kriminalistů měly být jak v podobě finanční hotovosti, tak v podobě různých naturálních výhod, jako například výstavby tenisového kurtu či bazénu. Následně jim měl umožnit veřejné zakázky získat, nebo sjednat přednost či poskytnout výhodnější podmínky. Tímto jednáním měl bývalý tajemník získat téměř 1,9 milionu korun,“ sdělil mluvčí Úřadu pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Krejčíř tak je obviněn z trestných činů přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za které mu v případě pravomocného rozsudku hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let ve vězení.

Kromě Krejčíře kriminalisté obvinili i šest podnikatelů, kteří měli uplácet. U jednoho obviněného navrhují státnímu zástupci trestní stíhání podmíněně zastavit. Podle neoficiálních informací byli kvůli podezření z uplácení vyšetřovaní představitelé znojemských firem Pozemní stavby, VHS Plus, H&M, prosiměřického truhlářství ZdeNo, těžebních firem LukaWood a Vysočinská lesní a brněnské společnosti TOP Servis. „Zbylých sedm mužů je obviněno z trestného činu podplacení, za který jim v případě pravomocného rozsudku hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až šest let. Trestní stíhání všech obviněných osob je vedeno na svobodě,“ dodal Ibehej.

Sám Krejčíř všechna svá obvinění pro Znojemský deník několikrát popřel. „Nic jiného, než že to policie předá s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci,  jsem ani nečekal. Poté, co mě posledního půl roku sledovali, monitorovali mi dům helikoptérou a vynaložili na mé vyšetřování velké prostředky, to ani jinak dopadnout nemohlo. A byl bych hloupý, kdybych něco jiného čekal.

Krejčíř: K soudu bezpochyby dojde

Znojmo – Policie předala státnímu zastupitelství návrh na obžalobu extajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře. Viní ho ze tří trestných činů. Ten svou vinu opakovaně odmítá.

Jak si ten rozpor vysvětlujete?

Je to bohužel tím, že policejní právníci bohužel nechápou, jaký je rozdíl mezi státní správou a samosprávou. Teď už je mi to ale jedno, to je jejich problém.

Protikorupční policie operuje částkou 1,9 milionu, kterou jste měl získat na úplatcích…

Tuto částku mohli klidně ještě zvýšit,  mohli tam přidat cokoliv, co jsem si během své práce na radnici koupil. Částku složili asi z ceny za kurt, jezírka, brány a další stavební úpravy, které mi na chalupě v září dělali. Já je ale postupně platím. Z mého pohledu je těžké si představit, že vám v září firma něco udělá a vy to už v srpnu máte zaplacené…

Před relativně nedávnou dobou, skoro rok a půl po zahájení vyšetřování, jste se rozhodl vypovídat. Jak jste své výslechy viděl vy osobně?

Cítil jsem z nich, že už to chce policie co nejrychleji uzavřít. V září 2010 mě bombasticky odvezli z radnice, teď už rok a půl hledají, za co by mě zavřeli… Co na to mám říct? Pokud jsem bral úplatky, ať mi policie řekne, jaké konkrétní úplatky to jsou. Pokud za ně považují stavby a věci, na kterém mám smlouvy i platby, pak nevím…

Jaký očekáváte výsledek případného soudu?

K soudu bezpochyby dojde. Moji právníci říkají, že mezi důkazy není nic, kvůli čemu bych měl být odsouzen. Se svými právníky se chystáme na obhajobu k soudu. Předtím ale chystáme k této věci i tiskovou konferenci.