ČTK to dnes řekl člen výboru a poslanec Ivan Ohlídal. Kromě něj návrh předloží i ČSSD Blanensko, která jej schválila ve čtvrtek.

"Neumím si představit, že bychom o okolnostech pokusu o puč ve straně nemluvili," uvedl Ohlídal, který patří k ostrým kritikům Haška. Zdůraznil, že místopředseda strany se tím, že tři dny lhal spolustraníkům i veřejnosti o své povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, stal nevěrohodným. Podle Ohlídala, "politik, který lže tímto způsobem, nemá ve vrcholné politice co dělat".

Obdobně zní i návrh okresní organizace ČSSD Blanensko. ČTK to dnes potvrdil blanenský starosta a nový poslanec za ČSSD Lubomír Toufar. "Musí z toho (Hašek, Škromach, Tejc) prostě vyvodit osobní odpovědnost. Takto se to nedá dělat," zdůraznil.

ČTK se několik dní snaží k věci zjistit stanovisko předsedy jihomoravské organizace ČSSD Václava Božka. Nedaří se jej ale nikde zastihnout. Pondělní jednání krajského výboru v Brně potvrdili ČTK Ohlídal i Toufar. Obvykle se jej účastní i Hašek. Pro něj, pro Tejce i pro Škromacha jde o domovskou organizaci ČSSD. Jihomoravská sociální demokracie má 3000 členů a je třetí největší v republice.

Hašek dnes ČTK napsal, že trvá jeho rozhodnutí z uplynulých dní. O svém působení v nejvyšším vedení ČSSD rozhodne až po jednání Ústředního výkonného výboru strany 10. listopadu.

Kromě Haška, Škromacha a Tejce se účastnili utajované schůzky u prezidenta také Milan Chovanec, který ji jako první veřejně přiznal, a jihočeský hejtman Jiří Zimola, který ve čtvrtek rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru strany.