Nyní má Colorprofi dvě provozovny v průmyslové zóně na Chrudichromské ulici, vzdálené od sebe zhruba sto metrů. Zabírají téměř osm tisíc metrů čtverečních. Plánovaná přístavba výrobní plochu rozšíří o dalších skoro dva a půl tisíce čtverečních metrů. „Dokončili jsme projektovou dokumentaci, do konce roku chceme vyřídit stavební povolení a v červenci 2016 by měla být stavba dokončena," nastínil časový harmonogram ředitel společnosti Jiří Vašíček.

Rozšíření se týká oblasti lakování výrobků pro automobilový průmysl. Jedna z nových linek se bude specializovat na lakování exteriérových dílů automobilů, druhá se soustředí na povrchové úpravy světlometů pro vozy vyšších tříd jako Jaguar, Land-
-Rover či Audi. „Výstavbou reagujeme na rostoucí potřeby trhu. Nově by u nás mohlo najít uplatnění až sedmdesát zaměstnanců – v operátorských i manažerských pozicích," doplnil Vašíček.

Druhou linii rozvoje firmy představuje vybudování nové lisovny plastových dílů pro automobilový průmysl. „Dosud jsme lakovali výlisky dodávané od jiných firem. Od září testujeme zkušební provoz vlastní lisovny. Zde najde od ledna, kdy plánujeme spuštění provozu, uplatnění až dvacet pracovníků," upřesnil ředitel společnosti Colorprofi, která má v současné době sto šestatřicet zaměstnanců.

Možnosti rozšiřování areálů firem v Boskovicích ještě jsou. A to v průmyslové zóně i mimo ni. Jednou z variant je využití nezastavěné části pozemků, které již firmy odkoupily. Pokud by pro svůj rozvoj potřebovaly nový prostor, územní plán města počítá s plochami o rozloze téměř pětadvacet hektarů. „Z toho je šest hektarů pro těžký průmysl a energetiku. Jde o dva pozemky v Průmyslové ulici a jeden u obalovny v Rovné. Přes čtrnáct hektarů pak je počítáno pro lehký průmysl a tři a půl hektaru pro smíšenou výrobu," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

U zmíněných ploch jsou navrženy pozemky pro doplnění průmyslové zóny. Jeden u areálu BODOS v Mánesově ulici a další v údolí Bělé za Novibrou. Podle Vítkové je v jihozápadní části města Milánovy vymezena téměř hektarová plocha pro případný rozvoj zahradnictví. Za předpokladu vytvoření stovky pracovních míst na jeden hektar navrhuje územní plán plochy pro vznik zhruba dvou a půl tisíce pracovních příležitostí.

S každým růstem průmyslové výroby se lidem na Boskovicku zvyšuje šance najít nebo změnit práci. A nezaměstnanost skutečně postupně klesá. „Za měsíc září evidujeme v Boskovicích 469 uchazečů o zaměstnání, podíl nezaměstnaných je 6,18 procenta," uvedla ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková. V červenci bylo v evidenci úřadu práce 479 lidí z Boskovic a míra nezaměstnanosti 6,3 procenta.

Stejný trend je vidět na celém Blanensku. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zde bylo v září bez práce 3 943 osob oproti červenci s 4 155 lidmi. Podíl nezaměstnaných na Blanensku je 5,4 procenta v září a 5,6 v červenci. Dlouhodobá poptávka po zaměstnancích trvá ve strojírenských profesích, jako jsou seřizovači a obsluha strojů nebo například svářeči. Podobně se firmám nedostávají řidiči kamionů. Ve službách jsou žádaní především číšníci a kuchaři.

ANDREA ŠRÁMKOVÁ