„Žádost o stavební práce jsme převzali a věc je ve správním řízení, které však není veřejné. Zplnomocněný zástupce firmy se informoval na povinnosti k případným stavebním úpravám. Na přípravné práce, které probíhají, se povolení vydávat nemusí. O konkrétní záměr ani žádný jednoznačný projekt ale v souvislosti s budovami investoři nežádali," sdělila včera vedoucí břeclavského stavebního úřadu Jaroslava Rajchmanová.

Břeclavští se těší

Firma Smart estate, která za oživením pivovaru stojí, slíbila poskytnout oficiální informace nejdříve za dva týdny. Prozatím čeká na potřebná povolení a obává se, že by záměru mohla přílišná mediální pozornost spíše uškodit. V Břeclavi už se přesto o obnově jedné z bývalých dominant zámeckého areálu a opětovném zahájení výroby piva hlasitě diskutuje.

„Oživit břeclavský pivovar je podle mého skvělý nápad. Určitě nejsem jediný, kdo je zvědavý, jak bude nové pivo chutnat a jak to s budovou dopadne. Doufám, že investoři dostanou licenci na výrobu vlastní značky piva. Původní Podlužan jsem ochutnal jen v dětství po obědě na trávení, ale teď už bych se na do díval zase jinak," usmál se Jiří Kurka z městské části Charvátská Nová Ves.

Podle informací Břeclavského deníku by ohledně obnovení výroby piva v okresním městě mohlo být jasněji ještě v srpnu.

Pivovar, jenž přežil světové války i znárodnění, skončil kvůli špatnému hospodaření v devadesátých letech minulého století. Posledním pivem se stal Břeclavský kanec, který byl však ve výrobě asi rok.

„První písemné zmínky o zámeckém pivovaru v Břeclavi lze nalézt v urbáři lichtenštejnských statků sepsaném roku 1414. Budovy nového pivovaru byly přistavěny v letech 1899 – 1901 na místě lesního porostu v severním předpolí zámku. Sjednotila je zdařilá neobarokní fasáda," píše se na webových stránkách pivovarbreclav.eu, které historii místa popisují.

PETR VLASÁK