Někteří totiž upozorňují na neochotu členů hodonínské městské policie se o psa postarat a jejich rady, aby nechali věc být. Strážníci se naopak odvolávají na přeplněné útulky a nedostatek místa.

Do sporu kvůli volně pobíhajícímu psovi se dostala například Iveta z Hodonína. „S přítelem jsme venku našli opuštěného vlčáka. Volali jsme na městkou policii, kde jsme dostali odpověď, ať ho vyvezeme někam za město. Vzali jsme jej a přivázali k bráně útulku, protože u nás zůstat nemohl. Také mi jednou volala známá a ptala se, co má dělat, že jí strážníci nechtějí pomoci, protože útulek nové psy nepřijímá. Nakonec se nám podařilo majitele zaběhnutého zvířete dopátrat vlastními silami," popsala mladá žena, která si nepřála zveřejnit celé jméno. Redakce ho však zná.

Upozornit na problémy se rozhodla po posledním případu, k němuž došlo před několika dny. „U hasičské stanice v období svátků pobíhali retrívr a doga. Strážníkům volalo několik lidí, ale setkali se s nezájmem. Chtěla jsem vědět jméno dispečera s tím, že takový přístup není normální. Bylo mi řečeno, že útulek vyhlásil stop stav a psy není kam umístit," řekla žena.

Na domluvě

To, že se lidem podobný postup nezamlouvá, si uvědomuje ředitel Městské policie Hodonín Jindřich Vašíček. Přesto však podle něj není jiná možnost. „V případě, že někde pobíhá agresivní nebo jinak nebezpečný pes, tak jej samozřejmě odvezeme a s lidmi v útulku se domluvíme. Ale když někomu zvíře uteče a pobíhá venku, nemůžeme jen tak přesahovat kapacitu. Zařízení musí dodržovat určité pokyny a veterinární zásady," vysvětlil postup Vašíček a dodal, že strážníci ročně odchytí a odvezou asi stovku psů.

S tvrzením, že by mezi svátky byl útulek plný, nesouhlasí Ria Nedvědická, která se v dočasné ubytovně pro zvířata o Vánocích zastavila. „Byla jsem si tam pro psa a několik kotců bylo prázdných. Štěňata byla zvlášť, takže v krajním případě by dva mladí psi mohli být v kotci spolu," myslí si

Se zatoulaným nejlepším přítelem člověka se setkala i třiatřicetiletá Hana J. „Už jsou to asi tři roky, ale přišel ke mně do obchodu malý kříženec. Chvíli jsem ho tam nechala, ale pak jsem zavolala na městskou policii. Ta si ho odvezla, ovšem asi za hodinu pes přišel zpátky," zavzpomínala Hana J. Důvod? Plný útulek. „Zavolala jsem tam znovu a dozvěděla jsem se, že v útulku není místo, a proto ho strážníci odvezli za město. Nečekali asi, že se pes vrátí," řekla třiatřicetiletá pejskařka.

Že by strážníci vyváželi psy za město a nechávali je napospas jejich osudu, Vašíček odmítá. „Psů se takto rozhodně nezbavujeme a neodvážíme je někam pryč. Může ale nastat situace, že útulek je plný a zvíře není kam dát. Když nám pracovníci sdělí, že je plná kapacita, nemůžeme žádosti vyhovět a psa nikam odvézt," reagoval Vašíček.

Města i obce se o zatoulaná zvířata ze zákona musí postarat. „Jestli policie odchytne psa, v žádném případě ho nemůže jen tak někam odvézt. Někdo mu musí poskytnout péči, v tomto případě je to stát. Ve městech tak jde o starosty, kteří mají například smlouvu s útulkem," informovala místopředsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová.

Podle mluvčí Hodonína, Barbory Lahové, město o psy pečuje prostřednictvím útulku, který provozuje. „V období Vánoc je situace kritická, protože psi se často bojí pyrotechniky a někteří se do zařízení dostanou i jako nevhodný dárek," uvedla mluvčí. Jak také upozornila, pokud by byl útulek přeplněný, může v krajním případě hrozit i jeho uzavření. „Vím, že kapacity ve městě nedostačují, ale zatím s tím nemůžeme nic dělat. Do budoucna však chceme tento stav zlepšit," sdělila starostka Hodonína Milana Grauová.