Pomůcku mimo jiné pro záchranu člověka ze špatně přístupných terénů měli hasiči už dřív, nesplňovala však potřebné normy. 
„Původní nosítka byla naprosto klasická a už nevyhovovala standardům, museli je nést dva lidé. Na těch nových zraněného můžeme klidně spustit z výšky na laně a on se ani nepohne," nastínil rozdíly velitel kyjovských dobrovolných hasičů Antonín Baják.

Celoplastová nosítka, která stála dvanáct tisíc korun, poslouží hasičům třeba u zásahů na vodní hladině. „Fungují jako plovák. Zraněného, který potřebuje přepravit, připevní hasiči pětibodovým pásem a dotěsní mu hlavu. Zůstane tak pevně zafixovaný k podložce a nedojde k pohybu páteře. Tím člověka připraví na bezpečný převoz," sdělil místostarosta Kyjova Antonín Kuchař.

Nové hasičské auto mělo sboru původně sloužit při povodních. Proto má ve výbavě také čerpadla. Podle Kuchaře však v zásahovém voze stále několik věcí chybí.

Třeba dýchají přístroje. „Jakmile je doplníme, zvýší se schopnost hasičů zasahovat u dopravních nehod. Samozřejmě, že jsou schopní odvádět kvalitní práci i doposud, ale díky novince dostanou více možností pomáhat tam, kde je potřeba," uvedl Kuchař.

Novou výstroj mají kyjovští dobrovolní hasiči dostat už v únoru. „To, že máme dýchací přístroje jen v jednom ze dvou vozů, nás limituje v případech, kdy se dostaneme do zakouřených prostor. Když bylo potřeba, museli jsme vyjet i s druhým autem, což nás omezovalo pro další případné zásahy," vysvětlil Baják.

Devatenáctičlenný hasičský sbor vloni vyjížděl například k požáru skladu v Miloticích nebo pomáhal po mohutném výbuchu domu ve Vracově.