Termín vyprší ve středu o čtvrté hodině odpolední. Poté už se nestihne vše administrativně vyřídit. „Nelze přijít do volební místnosti a říct, že mají přechodný pobyt a že chtějí volit. V takovém případě nemohou. Musí se nejprve nahlásit na úřadě, aby došlo k jejich zapsání do seznamu voličů. Když takový člověk dorazí včas, řekneme mu také, do jaké volební místnosti má přijít. Záleží to na adrese jeho pobytu," oznámil vedoucí břeclavského odboru správních věcí a dopravy Ján Janovíček.

Cizinci už musí přijít osobně, jiná možnost vyřízení je zdlouhavější a překročila by stanovený termín. „Nutné je také prokázání členského státu Evropské Unie a typ přechodného pobytu," poznamenal vedoucí.

Nízký je také zájem cizinců, kteří v Břeclavi žijí trvale. K urnám jich půjde pět. „Tři jsou už z minula, dva se přihlásili nově. Většina je ze Slovenska, zbylí dva z Rakouska a Německa," dodal Janovíček.

Šanci projevit svůj názor přiřkl cizincům Krajský soud v Brně. Ten rozhodl na podnět Slováka Petera Nagye, který požádal o doplnění na seznam voličů v Brně-Králově Poli. Městská část mu původně nevyhověla s tím, že v místě nemá trvalý pobyt, jak požaduje zákon o volbách do zastupitelstev ob­cí. Využil tedy unijního práva, protože to české bylo podle něj diskriminační.

Trvalý pobyt má pro českého občana charakter evidenční, u cizince tomu ale tak není. „Jedná se o dvě zcela nesouměřitelné kategorie, neboť pro získání povolení k trvalému pobytu na území České republiky musí občan Evropské unie z jiného členského státu splnit přísnější podmínky než občan České republiky," uvedl soud v usnesení.