Bezpečně by se nicméně cítila třeba Vyškovanka Michaela Nedělová. „Pochybuji, že by si někdo troufl vykrádat byt policii pod nosem. Na druhou stranu by se mi nelíbilo, kdyby mi houkali každou chvíli pod oknem," přemítala Nedělová.

Nic to však nemění na tom, že služebna městské policie bude mít novou adresu. Vyškovští strážníci se za dva roky přesunou do budovy bývalého Okresního stavebního podniku v Žižkově ulici. Důvodem je akutní nedostatek místa v současných prostorách. „Vyškov se loni stal majitelem tří rekonstruovaných třípodlažních budov, ve kterých je šestačtyřicet bytů. Vzhledem k tomu, že část nevyhovuje vyhlášce o technických požadavcích na stavby, je třeba objekt rekonstruovat. Tím dojde ke snížení počtu bytů na čtyřiadvacet," řekla mluvčí radnice Petra Bezdomniková.

Pro víc techniky

Co je však důležité, kromě bytů bude v jedné z budov možné udělat prostory vhodné pro fungování městské policie. Nutnost jejího stěhování je daná zejména postupným rozšiřováním techniky. „Nyní jsou užívané prostory zcela hraniční," připomněla Bezdomniková.

Její slova potvrdil i velitel strážníků Petr Sedláček. „Stěhování rozhodně vítáme. V současnosti nemáme možnost mít kde sklady materiálů. Chybí nám také třeba trezorová skříň. To vše je z důvodu nedostatku místa," zmínil šéf strážníků.

To by chybělo i v případě, kdyby potřebovali navýšit své stavy. „Pro nové kolegy bychom neměli místo ani na skříňky," popsal Sedláček s tím, že v ideálním případě by uvítal navýšení počtu jeho kolegů na pětadvacet. Nyní jich je dvacet. „Ale nevíme, co v budoucnu přinese novela zákona o obecní policii, ani zda k přijímání dalších strážníků bude vůle a peníze ze strany města. V budoucnu se uvidí," řekl velitel strážníků.

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se však strážníci na změnu těší, je rozšíření kamerového systému a dispečinku. Ani na to není v současnosti prostor. „Zatím úplně jasné obrysy, jak by to mělo vypadat, nemáme, ale základem je určitě digitalizace systému. Jednou z výhod je, že ulehčí ukládání informací a práci se záznamem. Současně bychom v budoucnu chtěli rozšířit i samotný počet kamer. A to jak nepohyblivých, tak otočných," oznámil.

Už nyní má město vytipované lokality, kde kamery chybí. Například v okolí nemocnice, v ulicích Purkyňova a Puškinova.

Další kamerové body by pak město koupilo i podle výskytu trestné činnosti. „Uvažujeme také o pořízení přenosné kamery, kterou budeme moci operativně přesouvat z jednoho místa na druhé. Mohli bychom ji využít třeba u garáží nebo na hřbitovech," popsal vizi Sedláček.

Milion za dokumentaci

Někteří obyvatelé města však z plánovaného přesunu služebny až tak nadšení nejsou. Třeba Petr Vlašánek. Kdyby se musel stěhovat, hodně by zvažoval, jestli by to bylo do budovy ke strážníkům. „Rád poslouchám hudbu nahlas, obávám se, že by u mě byli pečení vaření. A to by myslím nechtěl ani jeden z nás," smál se mladík.

Vyškované však s povděkem připomínají, že nedaleko uvažované adresy je Albrechtova ulice, ve které lidé dlouhodobě upozorňují na chování některých sousedů.

Co se týká samotné rekonstrukce domu, nedávno město vybralo zhotovitele projektové dokumentace. Na té se už několik týdnů pracuje. „Bude hotová v několika stupních: pro územní řízení, pro stavební povolení, pro zadání stavby. A to včetně podrobného položkového rozpočtu," sdělila Bezdomniková.

Dokumentace radnici vyjde na necelý milion korun. „Samotná rekonstrukce domu má začít v příštím roce. Náklady na ni bude město hradit z vlastních zdrojů," podotkla mluvčí Vyškova.

Ke stěhování služebny městské policie by pak mělo s největší pravděpodobností dojít v roce 2017. V nových prostorách bude moct fungovat další desítky let.

Naopak úvahy o tom, co bude v uvolněných prostorách po strážnících, které zahrnují tři místnosti, jsou podle města zatím předčasné.