Některým lidem nestačí poznávat Brno pouze pěšky nebo třeba na kole. Hrad Špilberk nebo katedrálu na Petrově chtějí vidět i z ptačí perspektivy. A letní období jim přeje. Horkovzdušné balony létají díky pozdějšímu západu slunce déle. A také počasí je stálejší.

Některým lidem nevadí vstávat kvůli výhledu z koše balonu v pět hodin ráno. Jiní se raději proletí večer při západu slunce. „V Brně běžně startujeme z Kraví hory, z míst kolem Brněnské přehrady nebo z Komárova. Záleží, jak zrovna fouká vítr," přiblížil Dan Madar ze společnosti Madair.

Za špatného počasí lety raději ruší. „Někdy letíme až po páté domluvě. Na prvním místě je pro nás totiž bezpečnost zákazníků. Tu bychom jim třeba při silném větru nemohli zaručit," sdělil Madar, který má s létáním s horkovzdušným balonem dvacetiletou zkušenost.

vyhlídkové lety nad Brnem
- základní cena vyhlídkových letů letadlem je přibližně 2 900 korun
- letadla startují zpravidla v Brně-Tuřanech
- do letadla se posadí dva až tři lidi, vyhlídka trvá minimálně 15 minut
- palubní lístek do horkovzdušných balonů stojí kolem 4 500 korun
- balony startují například na Kraví hoře
- některé balony unesou až devět pasažérů, let trvá minimálně hodinu
- společnosti nabízejí speciální noční, romantické i akrobatické lety

Pohled na město z výšin učaroval některým nadšencům natolik, že se rozhodli pro speciální svatební let. Pro oddávající však může být zdrojem adrenalinu z jiných než bezpečnostních důvodů. „Zajímají se hlavně o směr a rychlost větru. Musejí totiž zůstat nad svým katastrem. Kdybychom přeletěli do sousední městské části, nemohli by pasažéry oddat právoplatně," upozornil Miroslav Borkovec ze společnosti Viktoria.

Ta zákazníky láká i na neobvyklý historický vzhled balonu. „Inspirovali jsme se knihou romanopisce Julese Verna Pět neděl v balónu. Připomíná to dobrodružnou cestu vzduchem do neznáma," vyzdvihl Borkovec.

Pár set metrů nad balony prolétají vyšší rychlostí letadla. Každý let trvá nejméně čtvrthodinu. Nejčastější cíl cestujících je jejich vlastní dům. „Lidi sice rádi létají nad svými ulicemi, kromě běžných vyhlídek pro ně pořádáme také noční lety. Oblíbené jsou hlavně ohňostroje přehlídky Ignis Brunensis. Odvážlivci zkoušejí i akrobatické lety," uvedl Patrick Blaho ze společnosti Piloťák.

Některé nadšence nechá dokonce pilotovat. „Ještě na zemi instruktoři zájemcům ukáží, jak letadlo ovládat, pak si sami vyzkoušejí roli pilota," dodal Blaho.

Podobně učí pilotovat také Richard Milták ze společnosti Pilotem na zkoušku. „Plníme tak mnoha lidem dětské sny," pousmál se instruktor.

Když chce lidem připravit romantický zážitek, vystoupá s nimi co nejvýš do oblak. „Mají pak pocit, že se mohou mraků dotknout a snést si tak modré z nebe," popsal dojmy Milták. A dodal, že pravou romantiku ještě dokresluje lahvička šampaňského.

Skleničku nad Brnem by si dal třeba jedenadvacetiletý student Petr Bárta. „Vzal bych si ji do vrtulníku. Už od mala mě tyto stroje fascinují. Zamířil bych nad Petrov," představil si Bárta.

Kdo se na rozdíl od něj výšek bojí, může pozorovat Brno drony. „Lidé chtějí hlavně přístroje, které přenášejí obraz přímo do vysílačky. Mohou tak pozorovat, co se děje na zemi hned při letu dronu. Letadla a vrtulníky mohou ovládat jen zkušenější zákazníci," přiblížil prodejce Libor Sloupenský.

Další tip pro lidi se strachem z výšek představil Jan Homola. „Letecké fotky nabízíme hlavně stavebním firmám, na přání však dodáme i obrazy brněnských památek," konstatoval.

K letošnímu roku provozuje vyhlídkové lety v České republice celkem osmašedesát společností. Nelze je rozlišit na brněnské a ostatní. „Jejich působnost je celorepubliková. Nad Brnem mohou létat i společnosti z členských zemí Evropské unie," vysvětlil mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vladimír Soldán.

MARKÉTA TURKOVÁ