Nejživěji u ní bývá na svátek svatého Cyrila a Metoděje, tedy 5. července, kdy se k ní koná pouť. Ta ostatně nebude chybět ani letos. Kromě bohoslužby si lidé na místě můžou koupit i výroční turistickou známku nazvanou 1150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje, Hamiltony – Strachotínka. „Budeme ji nabízet přímo na místě. V současnosti máme asi čtyři sta kusů. Známku ale budeme prodávat dlouhodobě. Jakmile nám dojdou, objednáme další," vzkázal pracovník Turistického informačního centra ve Vyškově David Vágner s tím, že kromě Hamilton a centra si ji lidé koupí i na zářijových Dnech evropského dědictví.

Pouze pověst

Zda v roce 865 Cyril s Metodějem u hamiltonského pramene skutečně kázali, se už asi nikdo nedozví. „Žádný přímý doklad o tom neexistuje. Zůstává tak jen u pověsti a tradice. Takových míst, o kterých se tvrdí, že na nich věrozvěstové šířili víru, je na Moravě velmi mnoho. Když by se to vzalo v úvahu, nemohli by dělat nic jiného než je obcházet," řekl vyškovský historik Radek Mikulka.Pro zvětšení klikněte.

I přesto ale Vyškov někdejší příchod soluňských bratrů oslaví. A to akcí, která se koná ve čtvrtek při Dni otevřených dveří Muzea Vyškovska. Od tří odpoledne se na jeho nádvoří odehraje program s názvem Cyril a Metoděj – Po stopách strhujícího příběhu. „Jde o road show, se kterou navštěvujeme různá města spojená velkomoravskou historií, případně ta, která mají různé památky věnované věrozvěstům. Vyškov jsme zvolili, protože byl v době Velké Moravy významným obchodním městem," přiblížil za pořadatele, Centrálu cestovního ruchu, Zdeněk Urbanovský.

Na lidi tak čekají divadelní příběhy svázané s cyrilometodějskou dobou. „Oblíbený je například fotokoutek s historickými kulisami, kde se návštěvníci fotí s Cyrilem a Metodějem. Na místě si také můžou vyzkoušet tehdejší tradiční řemesla, jako je třeba šperkař, hrnčíř nebo kovář. V každém městě máme domluvený průvod historických postav. V jeho závěru bratři předají zástupci města cyrilometodějský svitek s mapou Velké Moravy a dobovou pečetí. Ten máme v omezeném množství, ale získat ho můžou i další zájemci, pokud navštíví všechna místa road show," lákal.

K poutnímu místu v Hamiltonech se váže i několik pověstí. Když v roce 865 bratři zamířili k Hamiltonům, měl být horký letní den. „Na balvan na stráni vystoupil jeden z cizinců, jehož hubená postava a bledý obličej nesvědčily o pevném zdraví. Vykládal shromážděným o účelu příchodu svého a bratra Strachoty. Hodiny plynuly, slunce pálilo, náhle kazatel klesl ve mdlobě. Jeho bratr úderem paty vyvolal ze skály proud studené vody a s tou Crhu vzkřísili," vypráví pověst.

K prameni, kterému se podle staročeského jména Metoděje, Strachota, říká Strachotínka, se váže i další pověst. Voda z něj prý ochránila obyvatele Hamilton před cholerou, která v roce 1855 v kraji řádila.