Betonu podle něj sice přibývá, ovšem stejně tak nemalou měrou se město zasazuje o rozšíření a zvelebení zelených ploch. „Bydlím v Rousínově už padesát let, za tu dobu se leccos změnilo k lepšímu, ale pravda je, že zeleně by ve městě mohlo být víc. Chybí mi například víc parků. A třeba na tom, který je u zdravotního střediska, nechali postavit nějakou hospodu s hernou, ze které jde večer hluk, takže si ani na procházce parkem člověk neužije moc klidu," připomněla třeba obyvatelka Rousínova Marie Jandová.

Hodně otázek v problematice zeleně navíc vzbuzuje aktuální rekonstrukce Sušilova náměstí. „Ano, i tato obrovská akce omezí zeleň a rozšíří počet žulových ploch. Každá stavba s sebou nese podobný jev a u nás stavíme například množství stezek, chodníků nebo místních komunikací. Některým obyvatelům je to trnem v oku, ale neuvědomují si, že jsme na druhou stranu za poslední čtyři roky vysázeli třeba přes čtyři hektary zelených ploch. A že na pozemcích města je i část biotopu rybníčku u Němčan," poukázal starosta města Havíř.

Vyjmenoval i několik poměrně nedávných akcí. „Revitalizovali jsme třeba celý park před zdravotním střediskem a nově zahradu mateřské školy. A místní hřbitov? To je také jedna velká zahrada, samý keř a strom. Je tu víc betonu, ale i víc zeleně. Bohužel v centru se pro hustou síť drátů a trubek, které mají široká ochranná pásma, stromy podle zákona na mnoha místech sázet nesmí," objasnil starosta.

Nově se navíc radnice chystá rozjet akci s názvem Šance pro zelené město, jejímž předmětem bude náhradní výsadba okolo cyklostezky do Čechyně. Kromě toho vyhlašuje veřejnou zakázku na vytvoření územní studie představující dlouhodobý materiál, jenž by evidoval a zhodnotil využití veškerých zelených ploch a navrhl využití dalších podle územního plánu.

Někteří obyvatelé nicméně se směřováním města v otázce zeleně spokojení nejsou. „Nápisu na nástěnce Záložny jsem si nevšimla, ale souhlasím s ním. Dláždí se podle mě na spoustě místech, kde by mohla růst tráva nebo stromy. Zeleně je ve městě málo, především v centru, a rekonstrukce náměstí tomu nepomůže. Viděla jsem, že tam některé stromy dali do ohrady, prý se chystají je pokácet. Pak tam nejspíš budou jen nějaké betonové květináče, to bude ubohé," posteskla si obyvatelka Rousínova, která nechtěla sdělit své jméno.

Podle odboru výstavby a životního prostředí ovšem kácení nebude nijak radikální. „Musíme vykácet a poté nahradit tři stromy na severní straně kostela, ale všechny lípy na náměstí v každém případě zůstanou na svém místě," ujistila vedoucí odboru Kateřina Trtílková.

Slova vedoucí rousínovského odboru naopak těší Rousínovanku Soňu Řezníčkovou. „Naše náměstí považuji za velmi pěkné. Tolik stromů, jako je tam, jsem asi v centru žádného jiného města neviděla. Třeba takové Náměstí Svobody v Brně, to je skutečná betonová džungle," poznamenala Řezníčková.

Starosta Havíř zdůraznil, že snaha o dostatečný podíl zeleně se týká celé plochy města i jeho přilehlých částí. „Chystáme se třeba ozelenit okolí dálnice u Kroužku. V této městské části podpoříme také výsadbu v parku. V plánu je i revitalizace zeleně ve Vítovicích. Tyto chystané akce podpoří dotace ze Státního fondu Životního prostředí, které jsme pro příští rok už získali. Snažíme si nenechat ujít žádnou možnost, díky níž bychom mohli přijít k penězům na podporu zeleně," připomněl šéf radnice.

To samé podle něj platí i o výsadbě okolo cyklostezky do Čechyně. Na té bude Rousínov spolupracovat se slovenským městem Holíč. S tím už má podle starosty dobré zkušenosti při spolupráci na tvorbě zahrady za Záložnou.