Dělníci rozkopou vstupní nádvoří mezi obřadní síní a informačním centrem. „Vymění starou kanalizaci a položí nové vodovodní potrubí," uvedl správce hřbitova Petr Špunar. Hřbitov je zavřený právě proto, že se do areálu nemají návštěvníci jak bezpečně dostat. „Zavřené zůstanou i informace," sdělil Jaromír Hejl z hřbitovního infocentra.

Po úpravách se lidé do infocentra dostanou po nové rampě z ulice. „Stará měla poměrně velký sklon a nebyla bezpečná," vysvětlil změnu Špunar. Z nádvoří povede do střediska další rampa. Spe-ciálně pro vozíčkáře.

Pokračuje i rekonstrukce obřadní síně. Začala před rokem a síň kvůli tomu zůstala do ledna zavřená. „Obřady jsme pořádali v přednáškovém sále vedlejší budovy," poznamenal správce.

Řemeslníci památku zrekonstruovali. „Zrestaurovali štuky a vitráže," informoval Špunar. Podlaha byla tak zničená, že dělníci museli položit novou.

Rekonstrukce infocentra přijde na řadu po opravách nádvoří. Středisko dostane novou fasádu i výplně oken a dveří. Podobné opravy už brzy čekají i márnici.

Vstupní bránu na hřbitov dělníci už odstranili. Střední pilíř se sesunul a je potřeba vyzdít nový.

Stavbu zpozdila dlouhá zima. „Plánovali jsme, že začneme betonovat už v březnu. Nakonec se začalo teprve ve čtvrtek," uvedl správce. Všechny práce mají být hotové do srpna.

Zpoždění se zatím Špunar nebojí. „Sice je to teoreticky možné, ale dodavatel slíbil, že sem nasadí víc lidí. Tak doufám, že to doženou," řekl.

Budovy hřbitova se naposledy opravovaly v sedmdesátých letech minulého století. Špunar ubezpečil, že stavební práce se nedotknou žádných hrobů.

Do infocentra na hřbitově přijde ročně přibližně šest a půl tisíce lidí. Nechají si tam poradit nebo si vypůjčí audioprůvodce po areálu. „Využívají toho hlavně cizinci," poznamenal Hejl. Několikrát měsíčně na hřbitov zamíří i exkurze s průvodcem.

Opravy jedné z významných brněnských památek vyjdou na deset milionů korun. Pětaosmdesát procent zaplatila Evropská unie, zbytek dá Židovská obec Brno. Pokud budou chtít pozůstalí v dubnu navštívit hřbitov na jarcajt, tedy ve výročí úmrtí příbuzného, je to možné. Musí se ale se správcem předem domluvit.

Na hřbitově je pochováno dvanáct tisíc lidí, každý rok se tam koná asi pět pohřbů. Původně ležel židovský hřbitov v Brně poblíž dnešního vlakového nádraží naproti paláci Padowetz. Když král Ladislav Pohrobek Židy z Brna v roce 1454 vyhnal, pohřebiště bylo rozbořeno.

Povolení pro nový hřbitov získali Židé až v roce 1852. „Zřídili ho na pozemcích v juliánských blatech, které koupili," uvedla historička Milena Flodrová v Encyklopedii města Brna. Židé postupně přikupovali pozemky a hřbitov rozšiřovali až na současné tři hektary. Je tam pohřben například slavný herec Hugo Haas. Nebo brněnský rabín z doby po druhé světové válce Richard Feder. Právě jeho jméno nese malý park před hřbitovem.