„Současná plocha vojenského újezdu Březina má víc než patnáct tisíc hektarů. Jedná se o nejmenší ze současných pěti vojenských újezdů. Plocha se má zmenšit o pět procent současné rozlohy. Důvodem je vydaný restituční nárok. Na území vojenského újezdu musí být podle zákona vše v majetku státu. Vyčleněním tedy dojde k souladu se zákonem," přiblížil důvody mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

Na uvolněné ploše tak bude hospodařit původní vlastník, kterým je soukromá osoba. Podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost se jedná o advokáta, který podle dostupných informací podniká v Brodku u Prostějova.

Pro řadu lidí je uvolnění části vojenského území severně od Vyškova dobrou zprávou. Nabídne se jim víc možností. „Na okraj prostoru chodívám na houby, pokud ale chci jít dál, musím mít propustku. Když nesmíme do lesa, který naši obec celou obklopuje, je to hodně zvláštní. Myslím, že by zmenšení Březiny každý v obci přivítal," přemítala třeba Miroslava Navrátilová z Podivic.

V současnosti na území újezdu žijí pouze dva obyvatelé. Změny se mají uskutečnit právě v okolí Podivic a Křenůvek ze sousedního Prostějovska. „Vyčlenění plochy se týká dvou hájenek, tedy samot na okraji újezdu. Jejich obyvatelé se stanou součástí příslušných okolních obcí," naznačil mluvčí.

To, že se zmenšení rozlohy újezdu dotkne právě její obce, Navrátilovou potěšilo. „Vím o tom, že bylo už několik lidí pokutovaných za to, že se na území újezdu pohybovali. Jako obec jsme tak trochu odříznutí od světa, změna by tak mohla přispět k tomu, aby k nám zavítalo víc lidí, kteří by využili nově zpřístupněného lesa. A nám obyvatelům by to nepochybně přineslo větší pocit svobody. Teď jsou opatření omezující," zhodnotila žena.

Vzpomínala také na to, jak se jela asi před pěti lety se synem vykoupat k nedalekému rybníku. „Jen, co jsme vylezli z auta, nás vyhnali zpátky. V lese nad obcí byl také klášter, kde se staraly sestřičky o nemocné. Chodívaly na procházky a vím o tom, že byly také pokutované za pohyb v prostoru," řekla Navrátilová.

Tomu, že lidem udělá změna radost, věří i třeba Zdeňka Moravcová z Vyškova. „Do okolí Březiny jsme vždy chodívali jako děti. Potom jsem tam brávala na procházku i své potomky. Věřím tak, že mnoha lidem udělá uvolnění části prostoru radost," prohlásila Vyškovanka.

Jiní Vyškované naopak změnu ani nepocítí. „Zatím o zmenšování prostoru nic nevíme, ale jako vojenská rodina jsme do lokality vždy chodívali a chodíme na propustky. Pro nás se tak nic nezmění," konstatovala třeba Marie Urbánková z Vyškova.

Prozatím však ještě není o zmenšení plochy újezdu rozhodnuto. „Vše závisí na schválení zákona o změně hranic vojenských újezdů, který je v současné době v prvním čtení ve Sněmovně. Dojít by k němu ale mělo k 1. lednu roku 2015," přiblížil mluvčí ministerstva.

V současnosti jsou náklady na provoz vojenského újezdu součástí rozpočtu Velitelství výcviku Vojenské akademie Vyškov. Přesto, že dojde ke zmenšení vojenského prostoru, se však podle Caletky nedá mluvit o tom, že by došlo také k výraznějším úsporám. Neplánuje se ani uvolnění nepotřebného majetku.

Resort obrany žádný takový podle Caletky na území Březiny nemá. „Vše se využívá, jedinou výjimku tvoří zmíněná restituce," doplnil mluvčí.

Újezd slouží zejména k výcviku rekrutů a posluchačů vzdělávacího a výcvikového zařízení. Dál je využívaný k výcviku specializovaných útvarů Armády České republiky, ale také k výcviku složek ministerstva vnitra, tedy policistů, hasičů a příslušníků Celní správy.

V minulém roce dosáhl počet lidí, kteří se v lokalitě zúčastnili výcviku, téměř šestasedmdesáti tisíc. Podle mluvčího je ale nutné brát v úvahu, že řada rekrutů a posluchačů přijíždí v průběhu roku do oblasti opakovaně.