Před šesti lety přitom ve Znojmě bylo 310 klasických hracích automatů. Moderních videoterminálů je teď také méně. „V roce 2014 jsme evidovali 462 povolenek na tyto přístroje, letos o osmnáct méně," sdělila mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Všechny se ovšem každý den nerozsvítí. „Z 424 videolote­rijních terminálů povolených ministerstvem financí je aktuálně ve městě v provozu kolem dvou set přístrojů," doplnila Pavelková.

Zatímco videoterminály povoluje ministerstvo financí, „jednoruké bandity" přímo radnice. „Počet heren a provozoven, ve kterých jsou umístěny hrací přístroje, nehodláme zvyšovat ani v budoucnu," nastínila mluvčí.

Zatočit radikálně s automaty se loni snažili znojemští odpůrci hazardu. V historicky prvním místním referendu se ve Znojmě mohlo k zákazu heren vyjádřit skoro osmadvacet tisíc lidí s volebním právem. Cestu do volebních místností si však nakonec našlo jen něco málo přes jedenáct procent z nich.

Křižák proti hazardu

Iniciátor referenda Jakub Krainer si přesto pochvaloval poměr hlasujících, kteří řekli stop hazardu ve Znojmě. „Šestadevadesát procent lidí, kteří byli pro zákaz heren, to je opravdu mimořádný výsledek. Nevybavuji si jiné město, kde by jakékoli referendum dopadlo takto jednoznačně," zhodnotil plebiscit již dříve Krainer.

Jak dodal, s bojem proti hazardu ve Znojmě hodlá pokračovat.

Důvodů k tomu může mít celou řadu. Například kriminalitu, která je s hernami spojená. Letos například v rozmezí čtyř týdnů přepadli lupiči jednu a tutéž hernu v Pražské ulici. Díky zveřejněným záběrům z průmyslové kamery, která zachytila přepadení znojemské herny v pátek 13. listopadu, dopadla nyní policie pachatele druhého přepadení.

Obecní pokladny prakticky všech měst na Znojemsku tak zatím stále plní příjmy z hazardu. Přesto například místostarosta Znojma, ekonom Ludvík Hekrle, by byl pro další postupné snižování počtu hracích automatů i videoterminálů. „Faktem je, že do pokladny jsou desítky milionů ročně právě z hazardu. Ve Znojmě je to kolem tří desítek milionů korun. Osobně bych však uvítal, kdyby jich bylo stále méně a méně," řekl Hekrle.

Zcela vymýtit však automaty patrně nepůjde. „Myslíme si totiž, že by to mohlo být kontraproduktivní. V republice se totiž začaly objevovat nelegální černé herny, o kterých města nemají přehled, a nejsou nikterak regulovatelné. Lidé si také už zvykají na hraní přes internet. Pokoušet se automaty vymýtit je podobný pokus jako zcela zakázat tabák či alkohol," reagoval již dříve místostarosta a člen městské komise pro hazard Jan Grois.