„Nová směrnice začne platit od prvního dubna. Plníme tím další slib, který jsem dali před volbami Znojmákům. Současně také začneme u zakázek nad půl milionu zveřejňovat úplnou smluvní dokumentaci, včetně dodatků. Věřím, že tato opatření sníží rizika korupčního jednání na minimum,“ sdělil starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Při přípravě směrnice hledali znojemští politici inspiraci v jiných městech. „Předpis volně vychází z pravidel, která používá město Semily. Pokud jde o zveřejňování smluv, bude se týkat zakázek nad půl milionu korun sjednaných po prvním dubnu,“ uvedl šéf interního auditu města Znojma Michal Plaček.

Doplnil ještě, že město chystá také přehlednější představení rozpočtu, se kterým hospodaří. „Vyvíjíme vlastní rozpočtový portál inspirovaný Prahou a projektem Rozpocetobce.cz. Nabídne srozumitelnější podobu rozpočtu, srovnání s jinými lety a možnost porovnání s dalšími obcemi,“ informoval Plaček.

Nová směrnice se týká zakázek na služby do jednoho milionu korun, u stavebních prací je limit tři miliony korun. Zakázky jsou rozděleny do tří skupin. Nákupy a práce do padesáti tisíc si podle ní řídí vedoucí odborů radnice a ředitelé příspěvkových organizací. U zakázek do tří set tisíc má poslední slovo tajemník úřadu. Přípravu  a vypsání zakázek v poslední skupině má v rukou vedení města, tedy starosta a místostarostové, o zadání zakázky pak rozhoduje rada.

Norma počítá s obesíláním nejméně tří nebo čtyř firem podle velikosti zakázky a zakazuje oslovování stále stejných firem.

Opoziční zastupitel a bývalý radní Jiří Kacetl (ODS) ve směrnici velký pokrok proti minulému období nenašel. „Je určitě pozitivní, že si někdo dal tu práci a přehledně sepsal celý proces postupu při zadávání zakázek. Tím jsou ale přednosti nové směrnice prakticky vyčerpány,“ poznamenal Kacetl.

Podle jeho hodnocení předpis nenaplňuje nároky otevřenosti. „Město sice začne zveřejňovat smlouvy nad půl milionu, ale o publikování zadávacích podmínek se nemluví. Dál má pokračovat obesílání několika firem, navíc nákladně poštou. Přitom by bylo možné vytvořit třeba databáze zájemců podle oborů a těm zasílat poptávky datovou schránkou. Bylo by to levnější a širší pole zájemců by tlačilo ceny níž,“ argumentoval Kacetl.

Podle starosty Gabrhela je možné, že radnice k většímu zveřejňování procesu posuzování zakázek přistoupí. „Budeme o tom dál diskutovat a jsme připraveni proces výběru postupně zveřejňovat v rozsahu, který nám zákon umožní,“ naznačil starosta.