Dlouholeté profesionální výzkumy, unikátní amatérské nálezy nebo zajímavé poznatky, které přinesla například rekonstrukce kanalizace. Každá z těchto kategorií má své místo mezi nejvýznamnějšími archeologickými událostmi za rok 2013.

Dlouhodobě se archeologové zabývají třeba areálem Horního hradu v Bečově nad Teplou. Tam výzkum vede Národní památkový ústav. „Nejzajímavější nálezy aktuálně máme z oblasti takzvaných Pluhovských domů. Dle nálezů se ukázalo, že oproti původním předpokladům zde nejspíš probíhala čilá stavební činnost, a to ve velmi krátkých časových intervalech. Především se jedná o období 15. a 16. století. Mizí tak mýtus o tom, že mezi jednotlivými stavebními fázemi byly třeba padesátileté intervaly. Stavby se naopak měnily velice rychle," vysvětluje Filip Prekop z archeologické komise.

Do charakteru stavby se navíc podle něj zajímavě promítaly i historické události, které jsou známy z jiných pramenů. Podobné souvislosti se v loňském roce podařilo objevit i při rekonstrukci zámku v Ostrově. „Významné nálezy ale ani v dnešní době nejsou jen z oblasti profesionálních výzkumů. S velmi zajímavým objevem přišlo v loňském roce muzeum v Chebu, které se ujalo unikátního amatérského nálezu. Jednalo se o stříbrné mince, takzvané hally, podle nichž se zřejmě později pojmenovaly halíře. Pocházejí ze 13. století a nalezeno bylo přes tisíc kusů! To je druhý největší nález v Evropě," tvrdí Prekop.

Poprvé navíc byla nalezena také textilie, do které se mince balily. „Hally měly nízkou nominální hodnotu, takže se balily do textilií po štůčcích. Zajímavé také je, že byly nalezeny v obci, která v roce 1945 zanikla. Objev tedy potvrdil, že místo mohlo být obýváno právě už ve 13. století," upozornil Prekop.

Samostatnou kategorií jsou pak nálezy související se zdánlivě nepříliš zajímavými stavbami. „Z archeologického hlediska přinesla zajímavé poznatky i třeba rekonstrukce městské kanalizace v Lokti. Tam se podařilo zachytit pozůstatky městské brány v okolí Černé věže. Mapujeme také strukturu kanalizace z barokního období. Hlavní stoka měla různé odbočky, které ústily pod hradbami," dodal Prekop s tím, že se navíc ve spodních vrstvách podařilo najít pozůstatky prvního požáru v dějinách Lokte.