„Chtěli jsme si samozřejmě připomenout pád železné opony, i proto byl cílem pochodu památník," vysvětloval Pavel Pagáč, jeden z organizátorů. „Vyšli jsme ze Slapan, přes Krásnou Lípu, kde jsme upozornili na zaniklé obce, slapanskou cyklostezku a její vznik, železniční trať a její význam, ale také jsme si připomněli dobu, kdy zde nejezdily kamiony, bylo možné zde chodit bezpečně," uvedl.

Organizátory mnozí znají z iniciativ proti jihovýchodnímu obchvatu Chebu.

„My ale nejsme proti obchvatu jako takovému," podotkl Pavel Pagáč. „Situace má i jiná řešení, například v Kraslicích si s tímto problémem dokázali také poradit." Jak uvedl, během akce nechtěli řešit problém jihovýchodního obchvatu Chebu, ale odklonění kamionů z města.

„Chystáme petici proti tranzitní dopravě, která vede centrem Chebu. V rámci okresu je dost přechodů na to, aby kamiony musely jezdit po silnici 2. třídy a centrem města. Pokud by si vybíraly trasu přes přechod v Pomezí, mohly by navíc využívat dálniční síť," vysvětlil. „Akce tak měla za cíl připomenout si i chvíle, kdy sloužil Svatý Kříž jako hraniční přechod pro pěší," dodal.

Další z organizátorů, Karel Tyrpekl, si jen posteskl, že nepřijeli také pozvaní hosté z Německa. „Zvali jsme přátele z Waldsassenu, kteří bohužel nedorazili. Je ale pravda, že jsme akci vymysleli teprve před třemi týdny. Příští rok bychom pochod chtěli uspořádat také, ale příprava na něj bude důslednější. Věřím, že když je oslovíme dřív, mohli by také přijít."

Myšlenku přišel podpořit třeba Štefan Daňko z Chebu. „Nesouhlasím s tím, aby byl zbudovaný jihovýchodní obchvat Chebu. I já jsem z Chebu a vadí mi kamiony v centru města, ale obchvat je nevyřeší. Chceme zákaz tranzitní dopravy přes Cheb."