Jenomže nyní náborový příspěvek spolu s dalšími třemi lékaři, a to ve výši 150 tisíc, celkem tedy 600 tisíc, obdržela například Věra Procházková, jejíž lékařská profese v kraji je už léta prověřená. Byla ředitelkou sokolovské nemocnice, posléze měla být ředitelkou Karlovarské krajské nemocnice a poté pracovala jako vedoucí pobočky krajské záchranky v Chebu. Byl tedy náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun pro tuto lékařku skutečně nutný? Nebo šlo o malou domů? Krajští zastupitelé jej na návrh radních už odsouhlasili, což vytočilo jiné lékaře.

Ti považují rozhodnutí krajských radních a zastupitelů o náborovém příspěvku pro Věru Procházkovou za nebetyčnou drzost. Ale proti tomuto bodu protestovali i někteří zastupitelé. „Jak k tomu přijdou ostatní lékaři, kteří pracovali na záchrance po celou dobu a vůbec nic nedostali? Myslím, že tento náborový příspěvek lze přirovnat k náborům před rokem 1989, kdy komunisté lákali do Sudet nové lidi, aby zde pracovali," uvedl například krajský zastupitel a senátor Jan Horník (STAN). Miloslav Čermák, krajský náměstek pro zdravotnictví (ČSSD), ale uvedl, že jde o rozhodnutí krajského zastupitelstva, jež mu nepřísluší měnit. „Věra Procházková splnila všechny náležitosti, aby náborový příspěvek obdržela. V organizaci Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pracovala jako externistka a nyní je kmenovou zaměstnankyní. Navíc ji vedení záchranky na náborový příspěvek doporučilo," uvedl náměstek Čermák. Zároveň ale zdůraznil, že jde o poslední čtyři zaměstnance záchranky, kteří příspěvek obdrželi. „Stav lékařů už je zde naplněn a další peníze už dávat nebudeme," dodal. Ředitel záchranky Roman Sýkora ale zdůraznil, že o náborový příspěvek žádá kraj sám lékař a tyto peníze jdou z krajského rozpočtu. Za rok 2013 vyplatil kraj 355 tisíc dvěma lékařům záchranky, v roce 2014 450 tisíc čtyřem.

Náborový příspěvek

Krajské zastupitelstvo schválilo 3. září náborový příspěvek ve výši 600 tisíc korun, tedy 150 tisíc pro jednoho, na základě žádosti Odboru zdravotnictví Krajského úřadu Karlovarského kraje a doporučení krajských radních pro tyto lékaře záchranky:

MUDr. Miroslav Brejcha, MUDr. Vlastislav Šimáček, MUDr. Robin Šína a MUDr. Věra Procházková

GLOSA IVANY KALINOVÉ

Když to fakt hlava nebere

Tak já chci náborový příspěvek taky. To napadne každého, kdo si přečte, že lékaři záchranky zažádají Karlovarský kraj a obdrží přes sto tisíc. Nikdo nepopírá, že urgentní medicína je náročná a skutečně zodpovědná, vždyť jde o životy pacientů, ale základní náborová myšlenka přece byla, aby záchranka získala mladé lékaře, kteří by zde začali pracovat. A že by byl někdo externista a pak kmenový zaměstnanec za sto padesát tisíc, o tom přece nepadlo ani slovo. Takže takhle lehce přijít k penězům, to se hned tak nevidí. Logika jde k čertu a hlava to nebere. Kraj by tak podle tohoto scénáře mohl dávat náborový příspěvek lidem, kteří se odstěhovali, protože obyvatelů zde ubývá, aby se vrátili zpět. Nebo těm, kteří tady, v tom platově nejchudším, ale cenově nejdražším kraji zůstali. Viděno touto optikou je to v podstatě necelých tři sta tisíc odvážných a srdnatých usedlíků. Stejně tak nehorázný je přístup magistrátu k investorovi, který bez povolení zboural dům v památkově chráněné zóně města. Rok se s rokem sešel a místo repliky zde roste novostavba. Stavebníkovi stačilo zkrátka počkat, až se zklidní vášně, a pak si prosadit svou. On je bez pokuty, my bez iluzí, že se něco změnilo.