Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festivalové hodnocení? 1*

Karlovy Vary - Byly to devítidenní velkolepé filmové oslavy. Padesátiletý filmový festival je zvládl úměrně svému věku, takže jeho narozeninová párty, na niž se do Karlových Varů sjely desítky tisíc lidí, se obešla bez následné kocoviny a bolehlavu. Ze všech stran je totiž chválen, obdivován a uznáván. A to jak hoteliéry, tak vedením města, návštěvníky i hosty. „Jsme velmi spokojeni. Tento festivalový ročník patří k těm nejlepším," uvedl primátor Petr Kulhánek.

13.7.2015
SDÍLEJ:

FILMOVÝ FESTIVAL byl náročný pro policisty i městské strážníky. Jubilejní ročník byl ale vcelku klidný a k vážným událostem nedošlo. Návštěvníkům akce bylo k dispozici mobilní komunikační a informační centrum Policie ČR a MP Karlovy Vary.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Toho navíc potěšilo, že si Karlovaráci na ruch, hluk a davy ve městě letos stěžovali minimálně. „Zřejmě jsme se naučili, na co si dát pozor, a letos to vyšlo. Nedostatky ještě jsou, problémy byly s dopravou, ale pořádek ve městě jsme udržet dokázali. To jsem si ověřil," dodal primátor. A přiznal, že už v pátek bojoval s únavou, protože ve dne úřadoval a v noci chodil na filmy. „Viděl jsem jich asi deset, a aby mi koncem týdne nepadaly oči, téměř jsem potřeboval párátka," přiznal se.

Před zahájením filmového festivalu hoteliéři neskrývali obavy, že příliv návštěvníků do kin nezůstane bez následků. Ale jejich předpoklady se nenaplnily. Naopak, všichni dotázaní uvedli, že lidé se chovali slušně a problémy řešit nemuseli.

„Návštěvníci byli vesměs ukáznění, letošní festival patří mezi ty nejlepší. Jsme velice spokojeni. Také jsme si ale vše dobře ohlídali," poněkud užasle uvedla Dana Neumannová, ředitelka městského divadla, v němž byl jeden z celkem třinácti projekčních festivalových sálů.

Stejně tak se vyjádřila i Andrea Pffefer-Ferklová, ředitelka Grandhotelu Pupp. „Vše bylo v pořádku, nemuseli jsme vůbec nic řešit. Diváci se chovali až nadstandardně a naše pokyny dodržovali," nešetřila pochvalami ředitelka Puppu. Dodala ale, že obavy měl personál Grandhotelu Pupp z veder na začátku festivalu. „Měli jsme strach, aby nám v sále pro tři sta lidí někdo nezkolaboval. Proto jsme se promítací prostor snažili dostatečně nachladit," vysvětlila. Grandhotel Pupp už tradičně hostí světové filmové celebrity a během festivalu je zde hodně rušno, protože lidé vědí, že zde filmovou star mohou zahlédnout. Letos například Richarda Gera či Jamieho Dornana. „Lidé posedávají v předsálí a kolem hotelu, ale to tolerujeme. Našich pět hvězdiček během festivalu nezdůrazňujeme. Ovšem v hotelu samotném naše hosty rušit nikdo nesmí," doplnila ředitelka.

Epicentrem filmové přehlídky je tradičně hotel Thermal, kterým během festivalu projdou tisíce lidí. Ale ani ředitel Rudolf Mašata neměl důvod ke stížnostem. „Tento festival je na jedničku. Pro mne ale končí s odjezdem posledního auta, kterému s úsměvem zamávám," uvedl. A také vyzdvihl excelentní spolupráci s produkčním a organizačním týmem MFF. „Myslím, že my všichni společně jsme nivó a kulturu festivalu postrčili zase o kus dopředu," konstatoval ředitel Mašata.

Stejně spokojený byl i ředitel Národního domu Werner Hauptman. Pro tento hotel to byla festivalová premiéra, protože rekonstrukce hotelu skončila těsně před zahájením filmové přehlídky.

„Zvládli jsme to. I po složitých přípravách. Od návštěvníků i firem, které zde pořádaly své akce, a že jich bylo, máme jen pozitivní reakce. Jsem velmi spokojen," uvedl ředitel Hauptman. A potěšilo jej i to, že vydržela nová technika, kterou v sále, který se při festivalu změnil v jeden z kinosálů, skoro nestačili odzkoušet. „A jsem také spokojen, že celý ten festivalový maraton vydržel i personál hotelu," zdůraznil ředitel Hauptman.

Zkouška kašen

Při karlovarských filmových hodech jsou nezbytným odpočinkovým terénem pro četné návštěvníky lázeňské parky a sady. Polehávající a posedávající hloučky Správa lázeňských parků toleruje. „Ty dáme do pořádku, s tím si poradíme. Dokonce letos vydržely i květiny. Nemáme rádi nepořádek, ale i to se dá zvládnout. A jenom jednou letos někdo poničil květinový kalendář u hlavní pošty," uvedl Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků. Co ho ale vytočilo, to byly poničené kašny, ohnuté trysky a poničené lampy. „Ve vedrech na začátku festivalu do kašen lidé lezli, a někteří výtečníci do nich dokonce nalili saponát, takže pěna byla všude," doplnil ředitel Kučera. Podle jeho mínění řádili vandalové většinou ráno, zřejmě při návratu z četných festivalových večírků. Karlovarští zahradníci se nyní vrátí k práci i v městských čtvrtích. „Ty jsme po dobu festivalu zanedbávali, nebyl čas. Ale teď se budeme věnovat i těmto lokalitám," slíbil ředitel.

Strážníci a policie? Klobouk dolů

Marcel Vlasák, velitel městských strážníků, přiznal, že před začátkem MFF byl velkým škarohlídem. „Padesátý, a jubilejní ročník? Měl jsem obavy. Ale na má slova nedošlo. Tento ročník hodnotím daleko pozitivněji než ty uplynulé," uvedl Marcel Vlasák. Městská policie totiž eviduje podstatně méně stížností než například před rokem. A to i na hluk ve městě, což byl vždy festivalový kámen úrazu. „Je to zřejmě tím, že organizační festivalový štáb akce lépe poskládal, více restaurací bylo více bokem centra města. Festivalový tým se zřejmě poučil z minulých let a skloubil program tak, že všechno fungovalo," vysvětluje si pozitivní výsledek MFF velitel Vlasák.

Ten za úspěch považuje i to, že během jedné noci řešila služba třeba jen tři stížnosti. Letos bylo při MFF i minimum šarvátek a výtržností, což městské strážníky také příjemně překvapilo. Velitel Vlasák ocenil i strážníky a policisty, kteří na festivalové dění dohlíželi nejen v tropech na začátku filmové přehlídky, ale během celého MFF. „Před nimi klobouk dolů," uvedl velitel Vlasák.

Achillova pata? Doprava

V čem si stále Karlovy Vary a festival nesedly, to je doprava a parkování vozidel. Město sice má málo parkovacích míst, ale návštěvníci zase pramálo chuti dodržovat dopravní předpisy. Auto prostě zaparkují tam, kde se jim to zrovna hodí. A úplně kašlou na to, že blokují další auta, která tím pádem nemohou vyjet. „Museli jsme odtáhnout na padesát vozidel a během MFF jsme řešili trojnásobek přestupků. Rychle jsme reagovali i na stížnosti a podněty Karlovaráků. Parkování a dopravu bych viděl jako největší problém letošního festivalu. A to musím přiznat, že Karlovaráci byli k mumraji ve městě a celému dění kolem festivalu daleko shovívavější než v uplynulých letech a letošní filmovou přehlídku si i místní lidé chtěli užít," konstatoval velitel Vlasák.

Autor: Ivana Kalinová

13.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Procházka
9

Komentář Tomáše Procházky: Klíčové volby. Německo hot, Česko čehý

Ilustrační foto
1 8

Číně dochází trpělivost. Omezí vývoz ropných produktů do KLDR

Švestky z městské zahrádky. Ze stromů lze ovoce česat zdarma

Sklizeň podzimního ovoce je v plném proudu. Kdo chce získat české plody, může využít nabídku sadařů, kteří mívají výhodnější ceny než běžné obchody. Pražané však mají i jinou možnost: natrhat si jablka, hrušky i švestky zdarma v sadech hlavního města.

DOTYK.CZ

Před 79 lety vláda vyhlásila mobilizaci. Lid absolutně pevný, chválil Beneš

Přesně ve 22.20 byla rozhlasem vyhlášena všeobecná mobilizace Československé republiky. Onoho 23. září 1938 bylo řádně horko nejen za hranicemi, kde chřestil zbraněmi Hitler, ale i uvnitř vlasti, v Sudetech. Dobrá polovina sudeťáků mobilizace neuposlechla. A do osudného Mnichovského diktátu zbýval pouhý týden.

Když nemáte máslo, tak tam dejte sádlo. Deník srovnal ceny alternativ k máslu

/INFOGRAFIKA/ Při pohledu na titulní strany deníků či strkanice v obchodech by se mohlo zdát, že Česko zasáhla máslová apokalypsa. Čtvrtkilová kostka se prodává v průměru za 52 korun, za poslední dva roky cena narostla skoro o 15 korun. Výrazně prý proto zdraží i vánoční cukroví.

Soud se zastal „zakleknuté firmy“. Bude Česko platit milionové odškodné?

Daňoví poplatníci by se v blízké budoucnosti mohli „prohnout“ a nechtěně zaplatit stovky milionů korun jako odškodné soukromé firmě za přílišnou horlivost úředníků a celníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení