VYBERTE SI REGION

Karlovy Vary mají nový rozpočet, byť byl trochu nečitelný

Karlovy Vary - Žádné provizorium, ale řádný rozpočet. Jeho návrh zastupitelé schválili, a tak má město ve financích pro příští rok jasno. K malému zádrhelu ale přece jenom došlo. Zastupitelku Evu Bartůňkovou roztrpčilo, že podklady pro jednání o rozpočtu byly místy nečitelné.

18.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Nakonec se ukázalo, že nešlo o nějaký zlomyslný žertík, ale chyba se stala při kopírování materiálů. Tmavá barva, již úředníci použili ke zvýraznění některých pasáží, při skenování ještě ztmavla. Za což se šéf ekonomického odboru omluvil. Rozpočet i přes některé výhrady nakonec podpořilo 32 z 38 zastupitelů.

Lázeňské město bude mít v příštím roce příjmy 1,046 miliardy korun a výdaje 1,148 miliardy korun. Schodek kolem 101,8 milionu korun pokryje financování z vlastních zdrojů nebo z dotací, které město očekává po dokončení projektů. „Díky tomu bude rozpočet vyrovnaný," uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA).

Patrně nejhlasitěji vystoupili proti rozpočtu Otmar Homolka a Jaroslav Fujdiar (oba O co jim jde?!). Fujdiar úsporná opatření, která znamenala snížení výdajů o zhruba deset procent, dokonce označil jako „tupé škrty". A návrh se nezamlouval ani Bartůňkové, která podotkla, že konečnou verzi vůbec nedostala. A dvakrát spokojený nebyl ani Richard Ullisch (ČSSD). Podle něho jsou příjmy města nadhodnoceny.

„Karlovarská ČSSD nesouhlasí se strukturou rozpočtu, ale kvůli karlovarským občanům jej podpoříme. Pokud by rozpočet sestavovala ČSSD, tak bychom dali více peněz na základní školy, sportovní aktivity mládeže, investice a opravy, tak abychom zajistili více zakázek pro místní živnostníky, a tím více práce pro karlovarské občany," uvedl Ullisch.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) uvedl, že příprava rozpočtu na příští rok byla velmi náročná. Že zastupitelstvem prošel, to bylo díky projednání v jednotlivých politických klubech.

Nový rozpočet počítá pouze s mírným růstem příjmů z daní od fyzických osob, naopak u daní od právnických osob rozpočet počítá s mírným snížením příjmů.

Největší investice: hala pro míčové hry a centrum zdraví a bezpečí

Podle Kulhánka se při sestavování rozpočtu krátily výdaje odborů i investice, ne ale tak, aby se některé činnosti a služby města výrazně omezily.

Kapitálové výdaje budou pro příští rok ve výši 327 milionů korun. Mezi největší investice bude patřit stavba haly pro míčové hry a centra zdraví a bezpečí, které mají v rozpočtu vyčleněno 71 milionů, ale město na ně získá dotace. Pokračovat bude také revitalizace Staré Role, kam má jít 14,4 milionu korun.

Opozice rozpočtu vytýkala hlavně to, že město není připraveno na budoucí čerpání dotací.„V minulém volebním období bylo na čerpání dotací lépe připraveno a díky tomu získalo asi 800 milionů korun. Nyní se připravuje nové plánovací období a já bych doporučoval, aby město při přípravách spolupracovalo s Karlovarským krajem, který má odbor, který se těmito dotacemi zabývá," uvedl opoziční zastupitel Tomáš Hybner (LEV 21).

To ale Kulhánek odmítá. „Jsme v rámci statutárních měst mezi nejlepšími, protože je iniciátorem řady jednání, zejména v rámci nového programovacího období. Město je jedním ze sedmi statutárních měst, která budou moci obsluhovat nějaké alokační prostředky," dodal.

Autor: Vladimír Meluzín

18.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies