A to proto, že údajně v rozporu se svými povinnostmi neúčelně a nehospodárně nakládal s majetkem Podniku bytového hospodářství v likvidaci (PBH) v Karlových Varech. Přestože krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí pouze uvedla, že věc je v šetření a policie se k případu zatím nebude vyjadřovat, trestní stíhání potvrdil jak sám Petr Horký, tak i současný likvidátor PBH Richard Houška. Právě on trestní oznámení a žalobu na náhradu škody na Horkého v červenci 2011 podal.

„Oznámení jsem si vyzvedl a předávám ho svému právnímu zástupci. Naprosto odmítám vše, z čeho mě policie viní," řekl Horký, který funkci likvidátora PBH v Karlových Varech zastával v letech 2009 až 2010.

Na tento post byl jmenován bývalou koalicí ODS a ČSSD, která město řídila. Petr Horký tehdy neobhájil post náměstka za ČSSD v krajských volbách a Karlovy Vary mu nabídly křeslo ředitele infocentra a následně i post likvidátora PBH.

V současné době je Horký za ČSSD místostarostou Mariánských Lázní.

Policie šetření bývalého likvidátora Horkého dvakrát odložila a nyní, údajně po podání stížnosti a trestního oznámení na vyšetřovatele, vydal státní zástupce další pokyny k došetření. Trestní stíhání Horkého zahájila policie letos 29. ledna.

„Podstatou podání trestního oznámení byla skutečnost, že Petr Horký jako likvidátor najal firmu A.R.J. Jana Radosty a za devadesát tisíc měsíčně si od něj nechával radit. Postupně mu vyplatil 1,3 milionu korun. Bylo to všechno podezřelé. Na valnou část práce nebyly vedeny výkazy a nikdo to neřešil," vysvětlil důvod podání trestního oznámení na Horkého likvidátor Richard Houška, který po něm práci v PBH převzal. Toho ve sporu zastupuje advokát Karel Jelínek.

A dodal další pozoruhodnosti. „Za částky v řádech několika tisíc korun poradenská firma odnesla zápisy do katastru nebo šest hodin zkoumala dva výpisy z obchodního rejstříku. To i průměrně retardované dítě dokáže zvládnout za půl hodiny," vysvětlil Houška.

A doplnil, že Horký firmě vlastně fakturoval práci, kterou měl dělat sám. Na odhad vzniklé škody si ale současný likvidátor Houška netroufne.

„I zadarmo to bude drahé. Petr Horký místo likvidace PBH vytvořil další pohledávky a vlastně nešlo nic likvidovat," konstatoval Richard Houška.

Jan Radosta ze společnosti A.R.J. ale veškerá pochybení odmítá. „Poradenství vykonáváme už dvanáct let a dosud jsme neměli žádný problém. Naopak. Od firem, s nimiž jsme spolupracovali, máme kladné reference. To se dá ověřit," reagoval na Houškovu kritiku, že v poradenství a ekonomice je laikem, nikoliv odborníkem.

K samotnému trestnímu stíhání Petra Horkého se ale nevyjádřil.

„Nemohu. Případ není uzavřen a táhne se čtyři roky. Několikrát už jsem na policii podával vysvětlení," sdělil pouze.

Jenomže jeho vyjádření i Horkého obhajoba jsou v přímém rozporu s tvrzením Jiřího Kotka (ALTERNATIVA), bývalého náměstka karlovarského magistrátu a současného karlovarského i krajského zastupitele. Ještě jako náměstek se jí totiž zabýval a vlastně ji otevřel. PBH si prý za likvidátora Horkého nechala od této firmy například poradit, jak transparentně prodat městu pozemek za dva tisíce šest set korun.

„Kauza likvidovaného Podniku bytového hospodářství je jednou z klasických karlovarských kauz. Ta v PBH je atypická tím, že má tři patra škod. Stamilionovou bázi, kterou se podařilo utopit do kampeličky, desítkymilionovou, kterou si odloupává město, a řádově milionovou, kterou si loupal pan Horký.

Trestní oznámení v této věci bylo podáno potom, co jsem byl odvolán z funkce náměstka a ztratil jsem možnost náhradu škod přímo řešit. Bohužel policie a státní zastupitelství také v tomto případě natahují čas. Proto jsme podávali stížnosti, a dokonce trestní oznámení na vyšetřující orgán," vysvětlil.

Usnesení o trestním stíhání Jiří Kotek vítá, i když s vědomím, jak probíhají ostatní kauzy, si iluze o výsledku nedělá. „Uvidíme," dodal.