Jak pomoci nevidomému člověku, jaké to je, když člověk nevidí, nebo kolik stojí vodicí pes. To všechno se dozvěděli účastníci přednášky nevidomého Emila Miklóše z chebského TyfloCentra.

Akce se uskutečnila v prostorách Střední zdravotnické školy Cheb, v jejíchž chodbách si účastníci besedy mohli také vyzkoušet chůzi se slepeckou holí nebo s doprovodem. „Je to šílený pocit," řekla jedna z přítomných dam poté, co si sundala z očí klapky. „Najednou netušíte, kam jdete nebo co vám stojí v cestě."

Emil Miklóš také přiblížil všem přítomným, co je pro zrakově postižené nejhorší. „Slova jako tady nebo pozor jsou pro nás asi nejhorší. Většinou jsou doprovázená pohybem ruky, my ho ale nevidíme. Je tedy lepší říci, kde se překážka nachází," uvedl.

Lidé se také dozvěděli, co je pro zrakově postižené nejhorší. „Když nám přesunete věci. Ne nadarmo se říká, že domácnost nevidomého je jednou z nejpořádnějších. Všechno má svoje místo," řekl Miklóš. Ten také vysvětlil, jak nevidomým pomoci. „Neostýchejte se nám pomoc nabídnout. I když vás odmítneme, není to nic proti vaší osobě. Je to jen znamení, že víme, kde jsme, a v dané lokalitě se vyznáme. Je ale mnoho situací, kdy pomoc druhého potřebujeme. Proto se nebojte," vyzval Emil Miklóš.

Přítomní si pro něj připravili také spoustu otázek. Emil Miklóš tak odpovídal například na dotaz, kolik stojí vodicí pes. Částka čtvrt milionu korun všechny překvapila a vysoká hodnota zaskočila. Kromě toho se seznámili i s volnočasovými aktivitami nevidomých. „Líbilo se mi člověče, nezlob se nebo přístroj, který rozpozná až dvě stě druhů barev. Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje," podělila se o zážitky jedna z přítomných.