VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří prodejci nerespektovali zákaz, alkohol ze stánků nezmizel

Karlovarský kraj - Stánková prohibice! Ta začala platit tento týden kvůli neviditelnému zabijáku, metylalkoholu. Například na Chebsku se ale redaktorům podařilo najít stánky, kde nebyl problém alkohol koupit.

14.9.2012
SDÍLEJ:

Zákaz prodeje alkoholu ve stáncích? Ne všude jej dodržují. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Od středy platí zákaz rozlévání a prodávání alkoholu s obsahem alkoholu nad 30 procent. Například na tržnici Svatý Kříž u Chebu zkusili tvrdý alkohol redaktoři koupit u tří stánků. První prodavačka lahev neprodala, u dalších dvou stánků by to ale nebyl problém.

Dalším kontrolovaným místem byly stánky v chebské Havlíčkově ulici, kde alkohol vůbec neprodávali, stejně tak jako na vietnamském tržišti v ulici Na Hrázi.

Alkohol našli redaktoři Deníku ve stáncích ve vietnamské tržnici Dragoun. Místní trhovec nabízel mnoho druhů lihovin. „Máme rum a litr dáme za osm euro," nabízel 'vyhláška nevyhláška'.

Redaktoři zamířili také na Městskou tržnici v Sokolově. Česká prodavačka ve stánku s rychlým jídlem sice měla alkohol vystavený, avšak visela u něj cedulka Neprodejné. „Alkohol nad 30 objemových procent alkoholu vám neprodám," řekla. Na pokladně měla vylepené nařízení ministerstva zdravotnictví, které vše vysvětluje.

Stejné nařízení viselo i u stánku dvou asijských trhovců. Po dotazu, zda si mohu koupit láhev, bylo zajímavé sledovat, jak vnitřně bojují se svým pověstným podnikatelským duchem a hrozbou sankcí na straně druhé. Člověk ani nemusí umět vietnamsky, aby zjistil, jak se dva prodejci ve své rodné řeči dohadují o tom, zda jsem zákazník či kontrolor a zda prodat či ne. Zvítězila opatrnost. Na opětovný dotaz, zda redaktorovi prodají rum z Božkova, rezignovaně stánkař z nich kroutil hlavou a opakoval stále dokola proč, proč. Lahve s alkoholem po chvíli uklidil do krabice.

Dalším, kdo měl v tržnici láhve s tvrdými destiláty vystavené, byla mladá Vietnamka. „Teď neprodám, já musím uklidit," zněla její strohá odpověď. I ona měla u sebe nařízení ministerstva a vysvětlovala ochotně, že teď to opravdu nejde. Lahve s alkoholem u všech prodejců byly opatřené kolky.

Reportéři vyrazili do terénu také v Karlových Varech. U jediného stánku, který reportéři měli možnost vyzkoušet, odešli s prázdnou.

 „Ne náhodou to začalo na Moravě, kde se tradičně pálí nejvíc. Navíc nevěřím, že to udělal někdo domácí, to museli přitáhnout odjinud. Mám tu stánek již patnáct let a ještě jsem nikdy nic takového neslyšela," odpověděla poctivá stánkařka na dotaz, co si o vlně otrav metanolem myslí.

Pracovníci různých institucí v celém kraji jsou kvůli metylalkoholové aféře na nohou. Na intenzivnější kontroly vyrazili také úředníci z chebského odboru správních činností a obecního živnostenského úřadu.

„V terénu, respektive v celém našem správním území, je nasazen větší počet kontrolních pracovníků, než je v průběhu roku obvyklé," informuje tajemník Městského úřadu Cheb Václav Sýkora. „Kontroly lihovin se provádějí přímo ve vytipovaných provozovnách, jako jsou stánky s občerstvením, tržnice, ale i na příležitostných prodejních akcích a v ostatních provozovnách s lihovinami. Pracovníci se zaměřují na kontrolu dokladů o nabytí zboží a jeho značení podle příslušné legislativy."

Informační telefonní linky pro případ podezření na požití alkoholu s obsahem metanolu pro obyvatele Karlovarského kraje zřídila i Zdravotnická záchranná služba.

„Žádnou takovou informaci operátorky zatím nepřijaly. Ale opakuji, že zatím. S ostatními složkami integrovaného záchranného systému jsme v neustálém kontaktu," uvedl včera v poledne Roman Sýkora, ředitel záchranky.

Zdůraznil, že lidem operátorky odpovědí i v případě pouhého podezření na vypití podezřelého alkoholu a bude doporučena návštěva praktického lékaře či nejbližšího zdravotnického zařízení. „V případě jakýchkoliv zdravotních příznaků, zejména poruchy vidění, poruch vědomí, velké spavosti či křečí budou lidé upozorněni, aby volali linku 155 a na základě tohoto volání bude vyslána výjezdová skupina zdravotnické záchranné služby," vysvětlil ředitel Sýkora.

Záchranáři prosí, aby v případě pouhých dotazů bez jakékoliv zdravotní komplikace či zdravotních příznaků lidé volali pevné telefonní linky. Linka 155 je rezervována pouze pro tísňové výzvy při ohrožení zdraví a života obyvatel.

Hospodští: Panáky se kupují dál

Již několik dní děsí lidi po celé České republice kauza s metylalkoholem, který se začal objevovat v lahvích tvrdého alkoholu. Za poměrně krátkou dobu nalezlo po vypití životu nebezpečných lahví smrt už několik desítek lidí a rozhodně se zatím nemusí jednat o konečná čísla. Metylalkohol se objevil v lahvích zejména na východě republiky. Majitelé hospod se nyní obávají, že se jim sníží tržby z prodeje tvrdého alkoholu.

Tato situace se však netýká úplně všech a v námi oslovených pivnicích v Karlových Varech jejich majitelé či zaměstnanci potvrdili, že si z toho místní lidé hlavu nijak nedělají a tvrdý alkohol si dle chuti objednávají dále. „Žádný razantní úbytek objednávek tvrdého alkoholu jsme nezaznamenali. Lidé si tu dají buď whisky nebo třeba fernet. Rumu a vodce se občas vyhýbají, ale i tak si dají alespoň něco jiného," uvedla jedna z pracovnic herny Lucky Planet v Dolních Drahovicích, která si nepřála být jmenována.

Podobnou situaci potvrdili i v dalších podnicích. Například pivnice Pupík, nacházející se poblíž městské Tržnice rovněž nezažívá žádný úbytek prodeje lihovin, což potvrdil i jeden z jejích pracovníků. „U nás se vůbec nic nezměnilo. Lidé si stále objednávají alkohol dle libosti, aniž by si s celým tím problémem nějak lámali hlavu. Žádný razantní úbytek tržby se nás tak netýká," řekl.

Také ve sport baru Bacardi v Horních Drahovicích nijak znatelně nepociťují, že by se jich problematika s metylalkoholem nějak dotkla. „U nás si lidé normálně dávají nejrůznější druhy lihovin. Myslím si, že žádný hospodský by si nedovolil své zákazníky nijak šidit a pokud to ti lidé vědí, nemají žádný důvod se ve svém oblíbeném podniku čehokoliv obávat," doplnil majitel baru, který si rovněž nepřál být jmenován.

I když se lidé povětšinou pití tvrdého alkoholu nebojí, najdou se podniky, kam se tato situace do prodeje promítá. „Hlavně v prvních dnech, kdy se záležitost s metylalkoholem objevila se lidé u nás hodně báli objednávat panáky a někteří chtěli vidět i z jakých lahví jim je naléváme. Doteď je menší zájem znatelný, a to hlavně u lidí, kteří k nám nechodí pravidelně a nemají k nám důvěru, jako pravidelní hosté," potvrdili zaměstnanci jedné z tuhnických hospod.

Autor: Václava Simeonová, Roman Cichocki, Jan Havelka, Jan Buriánek, Martin Rejsek, Evžen Zavadil

14.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
3 18

V Česku padaly teplotní rekordy, lidé kolabovali. Nyní přišly bouřky

Ridiči MHD v Nantes vyrazili do práce kvůli vedru v sukních.
2 5

VIDEO: Řidiči v Nantes vyrazili do práce v sukních, kraťasy mít nesmějí

Ukrást auto přes mobil? Data zneužívaly i autopůjčovny

Zanedlouho zřejmě odzvoní i klíčům od auta. Američan Charles Henderson svůj kabriolet díky moderním technologiím odemykal a startoval jen přes svůj chytrý telefon. Poté, co ho prodal, zjistil, že „chytrý" systém funguje dál a auto, které už není jeho, může přes mobil stále kontrolovat a jednoduše ho ukrást. 

AKTUALIZOVÁNO

Německem se přehnaly silné bouřky. Kácely stromy, ochromily dopravu, zabíjely

/VIDEO/- Tropické teploty vystřídal jiný rozmar počasí. Německem se prohnaly silné bouřky, které na řadě míst na severu a severovýchodě země způsobily kolaps dopravy. Přerušen byl provoz i mezi trojlístkem velkoměst Berlínem, Hamburkem a Hannoverem. O život přišli i dva lidé.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies