VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří prodejci nerespektovali zákaz, alkohol ze stánků nezmizel

Karlovarský kraj - Stánková prohibice! Ta začala platit tento týden kvůli neviditelnému zabijáku, metylalkoholu. Například na Chebsku se ale redaktorům podařilo najít stánky, kde nebyl problém alkohol koupit.

14.9.2012
SDÍLEJ:

Zákaz prodeje alkoholu ve stáncích? Ne všude jej dodržují. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Od středy platí zákaz rozlévání a prodávání alkoholu s obsahem alkoholu nad 30 procent. Například na tržnici Svatý Kříž u Chebu zkusili tvrdý alkohol redaktoři koupit u tří stánků. První prodavačka lahev neprodala, u dalších dvou stánků by to ale nebyl problém.

Dalším kontrolovaným místem byly stánky v chebské Havlíčkově ulici, kde alkohol vůbec neprodávali, stejně tak jako na vietnamském tržišti v ulici Na Hrázi.

Alkohol našli redaktoři Deníku ve stáncích ve vietnamské tržnici Dragoun. Místní trhovec nabízel mnoho druhů lihovin. „Máme rum a litr dáme za osm euro," nabízel 'vyhláška nevyhláška'.

Redaktoři zamířili také na Městskou tržnici v Sokolově. Česká prodavačka ve stánku s rychlým jídlem sice měla alkohol vystavený, avšak visela u něj cedulka Neprodejné. „Alkohol nad 30 objemových procent alkoholu vám neprodám," řekla. Na pokladně měla vylepené nařízení ministerstva zdravotnictví, které vše vysvětluje.

Stejné nařízení viselo i u stánku dvou asijských trhovců. Po dotazu, zda si mohu koupit láhev, bylo zajímavé sledovat, jak vnitřně bojují se svým pověstným podnikatelským duchem a hrozbou sankcí na straně druhé. Člověk ani nemusí umět vietnamsky, aby zjistil, jak se dva prodejci ve své rodné řeči dohadují o tom, zda jsem zákazník či kontrolor a zda prodat či ne. Zvítězila opatrnost. Na opětovný dotaz, zda redaktorovi prodají rum z Božkova, rezignovaně stánkař z nich kroutil hlavou a opakoval stále dokola proč, proč. Lahve s alkoholem po chvíli uklidil do krabice.

Dalším, kdo měl v tržnici láhve s tvrdými destiláty vystavené, byla mladá Vietnamka. „Teď neprodám, já musím uklidit," zněla její strohá odpověď. I ona měla u sebe nařízení ministerstva a vysvětlovala ochotně, že teď to opravdu nejde. Lahve s alkoholem u všech prodejců byly opatřené kolky.

Reportéři vyrazili do terénu také v Karlových Varech. U jediného stánku, který reportéři měli možnost vyzkoušet, odešli s prázdnou.

 „Ne náhodou to začalo na Moravě, kde se tradičně pálí nejvíc. Navíc nevěřím, že to udělal někdo domácí, to museli přitáhnout odjinud. Mám tu stánek již patnáct let a ještě jsem nikdy nic takového neslyšela," odpověděla poctivá stánkařka na dotaz, co si o vlně otrav metanolem myslí.

Pracovníci různých institucí v celém kraji jsou kvůli metylalkoholové aféře na nohou. Na intenzivnější kontroly vyrazili také úředníci z chebského odboru správních činností a obecního živnostenského úřadu.

„V terénu, respektive v celém našem správním území, je nasazen větší počet kontrolních pracovníků, než je v průběhu roku obvyklé," informuje tajemník Městského úřadu Cheb Václav Sýkora. „Kontroly lihovin se provádějí přímo ve vytipovaných provozovnách, jako jsou stánky s občerstvením, tržnice, ale i na příležitostných prodejních akcích a v ostatních provozovnách s lihovinami. Pracovníci se zaměřují na kontrolu dokladů o nabytí zboží a jeho značení podle příslušné legislativy."

Informační telefonní linky pro případ podezření na požití alkoholu s obsahem metanolu pro obyvatele Karlovarského kraje zřídila i Zdravotnická záchranná služba.

„Žádnou takovou informaci operátorky zatím nepřijaly. Ale opakuji, že zatím. S ostatními složkami integrovaného záchranného systému jsme v neustálém kontaktu," uvedl včera v poledne Roman Sýkora, ředitel záchranky.

Zdůraznil, že lidem operátorky odpovědí i v případě pouhého podezření na vypití podezřelého alkoholu a bude doporučena návštěva praktického lékaře či nejbližšího zdravotnického zařízení. „V případě jakýchkoliv zdravotních příznaků, zejména poruchy vidění, poruch vědomí, velké spavosti či křečí budou lidé upozorněni, aby volali linku 155 a na základě tohoto volání bude vyslána výjezdová skupina zdravotnické záchranné služby," vysvětlil ředitel Sýkora.

Záchranáři prosí, aby v případě pouhých dotazů bez jakékoliv zdravotní komplikace či zdravotních příznaků lidé volali pevné telefonní linky. Linka 155 je rezervována pouze pro tísňové výzvy při ohrožení zdraví a života obyvatel.

Hospodští: Panáky se kupují dál

Již několik dní děsí lidi po celé České republice kauza s metylalkoholem, který se začal objevovat v lahvích tvrdého alkoholu. Za poměrně krátkou dobu nalezlo po vypití životu nebezpečných lahví smrt už několik desítek lidí a rozhodně se zatím nemusí jednat o konečná čísla. Metylalkohol se objevil v lahvích zejména na východě republiky. Majitelé hospod se nyní obávají, že se jim sníží tržby z prodeje tvrdého alkoholu.

Tato situace se však netýká úplně všech a v námi oslovených pivnicích v Karlových Varech jejich majitelé či zaměstnanci potvrdili, že si z toho místní lidé hlavu nijak nedělají a tvrdý alkohol si dle chuti objednávají dále. „Žádný razantní úbytek objednávek tvrdého alkoholu jsme nezaznamenali. Lidé si tu dají buď whisky nebo třeba fernet. Rumu a vodce se občas vyhýbají, ale i tak si dají alespoň něco jiného," uvedla jedna z pracovnic herny Lucky Planet v Dolních Drahovicích, která si nepřála být jmenována.

Podobnou situaci potvrdili i v dalších podnicích. Například pivnice Pupík, nacházející se poblíž městské Tržnice rovněž nezažívá žádný úbytek prodeje lihovin, což potvrdil i jeden z jejích pracovníků. „U nás se vůbec nic nezměnilo. Lidé si stále objednávají alkohol dle libosti, aniž by si s celým tím problémem nějak lámali hlavu. Žádný razantní úbytek tržby se nás tak netýká," řekl.

Také ve sport baru Bacardi v Horních Drahovicích nijak znatelně nepociťují, že by se jich problematika s metylalkoholem nějak dotkla. „U nás si lidé normálně dávají nejrůznější druhy lihovin. Myslím si, že žádný hospodský by si nedovolil své zákazníky nijak šidit a pokud to ti lidé vědí, nemají žádný důvod se ve svém oblíbeném podniku čehokoliv obávat," doplnil majitel baru, který si rovněž nepřál být jmenován.

I když se lidé povětšinou pití tvrdého alkoholu nebojí, najdou se podniky, kam se tato situace do prodeje promítá. „Hlavně v prvních dnech, kdy se záležitost s metylalkoholem objevila se lidé u nás hodně báli objednávat panáky a někteří chtěli vidět i z jakých lahví jim je naléváme. Doteď je menší zájem znatelný, a to hlavně u lidí, kteří k nám nechodí pravidelně a nemají k nám důvěru, jako pravidelní hosté," potvrdili zaměstnanci jedné z tuhnických hospod.

Autor: Václava Simeonová, Roman Cichocki, Jan Havelka, Jan Buriánek, Martin Rejsek, Evžen Zavadil

14.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeňka Procházková.
4 6

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Ilustrační foto.
8

Účet koaličních náletů na Islámský stát: za tři roky zemřelo už 352 civilistů

Hokejisté padli s Ruskem po nájezdech. Přesto budějovický turnaj ovládli

Ve svém závěrečném vystoupení na Carlson Hockey Games prohráli hokejisté České republiky bez svých největších hvězd s Ruskem 3:4 po samostatných nájezdech, i tak potvrdili prvenství v turnaji.

AKTUALIZOVÁNO

Finanční zpráva prověřuje v Agrofertu nezdaněné Babišovy dluhopisy

Specializovaný finanční úřad si vyžádal od společnosti Agrofert podklady k veškerým dluhopisům, které firma vydala, řekl mluvčí podniku Karel Hanzelka. Prověřuje tak i dluhopisy, které od firmy koupil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ukrajina zahájila stavbu obří hráze. Na Krym dál nepoteče voda

Úřady Chersonské oblasti na Ukrajině zahájily stavbu velké hráze, která by měla uzavřít přítok vody z Donu dál do Severokrymského kanálu a dál na Krym, který byl po volbách v roce 2014 připojen k Rusku. Kvůli okupaci této oblasti byly proti Rusku zavedeny ekonomické sankce.

Glyfosát? Povolujeme jej, sdělila Unie. Zemědělce to potěšilo

Herbicidní látka glyfosát, která se používá například na hubení plevele, není rakovinotvorná a zemědělci ji mohou dál používat. Definitivně to potvrdila Evropská agentura pro chemické látky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies