Dotaci prý slibovala Agentura pro sociální začleňování. Ta argumentuje pozdním podáním žádosti. Co bude s opuštěným, chátrajícím objektem, kde mělo centrum vzniknout, zatím Sokolov neví.

„Karlovarský kraj vypsal podobný projekt a k tomu se zřejmě připojíme. Vlastní nízkoprahové centrum tak zřizovat nebudeme. Je to škoda, protože tým lidí na projektu intenzivně pracoval včetně sobot i nedělí," zklamaně konstatoval místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček.

Centrum mělo být v budově bývalé školní jídelny a kuchyně na zrušené 4. základní škole v ulici Sokolovské. Budova tak bude chátrat dál. „Některé děti z okolí na ni pořádají nájezdy, a tak každou chvíli musíme nechat zasklívat rozbitá okna," dodal Sedláček.

Projekt byl sice vyhodnocen jako nejlepší ze žadatelů, ale v programu prý není dost peněz. Centrum mělo přitom začít fungovat v první polovině letošního roku. Pod jednou střechou se tak mělo nacházet nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, terénní programy a sociálně aktivizační služby. Deník se zajímal, proč Sokolov neuspěl.

Pozdní podání žádosti a průtahy při kontrole

„Projekt bohužel neuspěl ve výběrovém řízení Integrovaného operačního programu (IOP), ze kterého měl být financován. Byl sice velmi dobře hodnocen, ale pozdní podání žádosti (byla několikrát projednávána radou města a zastupitelstvem) a průtahy při kontrole v Centru regionálního rozvoje odsunuly Sokolov v seznamu žadatelů a prostředky z výzvy byly mezitím vyčerpány jinými městy," vysvětlil lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování pro Sokolov Milan Greineder.

Ani dodatečně se prý nenašlo dostatek finančních prostředků pro jeho realizaci. „Návazný projekt na financování sociálních služeb poté nemohl být podán, protože jeho podmínkou je získání projektu IOP," dodal lokální konzultant.

„Je to škoda. Myslím, že by to mládež stáhlo z ulice a ta by pak nevymýšlela lumpárny jako teď v okolí zavřené školy. To nemluvím o prázdném baráku, který někdo stejně rozkrade," říká jedna ze seniorek, bydlící v těsné blízkosti plánovaného centra.