VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový místostarosta Lokte: Politické hašteření je na malém městě ke škodě

Loket /ROZHOVOR/ - Ve funkci místostarosty v Lokti na Sokolovsku vystřídal Petra Zahradníčka Rudolf Flaška. Dlouholetý kantor, který se věnuje sportu a mládeži, odpovídal na otázky Deníku.

20.3.2013
SDÍLEJ:

Místostarosta Lokte Rudolf Flaška.Foto:

Loketskou radnici 1. března vykradli. Celková škoda je podle policie předběžně vyčíslena na částku přesahující 100 tisíc korun. Můžete přiblížit, co se stalo a co všechno zloději sebrali?

Krádež se stala v pátek, kdy už na radnici skoro nikdo není. Ztratily se kromě finanční hotovosti také stravenky a drobná elektronika. Případem se stále zabývá policie.

Úřad nicméně nemá bezpečnostní systém, který mohl podobné situaci zabránit.

Po této nepříjemné události začíná úřad podnikat kroky k zabezpečení budovy. Tento problém nebyl řešen nikdy v minulosti a až tato událost ukázala, že je nezbytné tuto pomíjenou věc napravit a úřad zabezpečit. Řada pracovníků zůstává v práci i po pracovní době, většinou ženy, a teprve až teď nám dochází, že mohlo dojít k mnohem nešťastnější události, než je odcizení zmíněných věcí.

Bude mít odcizená částka vliv na hospodaření města?

Určitě ne nějaký zásadní, i když je škoda každé koruny v dnešní době, ale po zkušenostech v minulých letech nikdo nepředpokládal, že dojde k situaci, k níž došlo, a že se pachatel shodou náhod trefí do doby, kdy nikdo na radnici nebude.

Nedávno jste nahradil Petra Zahradníčka ve funkci místostarosty. Můžete popsat svou dosavadní profesní a politickou kariéru?

Do Lokte jsem se dostal v roce 1967 na umístěnku jako učitel na základní školu. Moje aprobace je český jazyk - tělesná výchova. Na loketské základní škole jsem působil 14 let, potom jsem odešel na dva roky na 1. ZŠ Sokolov a následně jsem se stal ředitelem ZŠ v Novém Sedle. Posledních devět let jsem působil na sportovní 3. ZŠ Sokolov. Mimo školu jsem místopředsedou v TJ Loket a hodně času jsem věnoval a věnuji práci s dětmi na poli sportu.
V zastupitelstvu v Lokti působím třetí období, protože mám zájem o dění v našem historickém městě a chci přispět k jeho dalšímu rozvoji. Své povolání beru jako poslání a práce s dětmi na poli sportu se stala mým celoživotním koníčkem.

Jak se vám pracuje na pozici místostarosty?

Pozice místostarosty v současném zastupitelstvu je časově hodně náročná. Tolik mimořádných pracovních zastupitelstev a rad jsem v předešlých obdobích nezažil. Současné vedení města má zájem, aby se co největší počet zastupitelů vyjádřil k problémům města a ke konečnému řešení daného tématu. Tím se předejde kritice, že o některých věcech rozhoduje jenom rada města.

Kdy a kde se na vás občané mohou obrátit se svým dotazem či problémem?

Neustále se pohybuji mezi lidmi. I když jsem v důchodu, nadále trénuji mladé fotbalisty a atlety, každý den se pohybuji po městě, potkávám se se spoluobčany a jsem kdykoli ochoten řešit problémy, které je tíží a zajímají. Prakticky každý den jsem na radnici a není problémem se se mnou také telefonicky spojit a sjednat si schůzku. Jsem v Lokti už 46 let, považuji se za patriota a starousedlíka, s většinou občanů se znám, denně potkávám, a proto nemám problém se s lidmi bavit o čemkoli a kdykoli.

Ve volbách v roce 2010 jste kandidoval za Sdružení nezávislých kandidátů Lopata, teď však u vašeho jména žádnou politickou příslušnost nevidím. Proč?

Lopata se nás vzdala, mě a mého zetě. A tím pádem jsme inklinovali k Nezávislým. Jsme malé město, třítisícové, kde lidé nevolí politiky, ale ty, které znají. Veškeré politické hašteření je na malém městě, jako je Loket, spíše ke škodě než ku prospěchu. Na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva všichni zastupitelé přísahali, že budou pracovat ku prospěchu města, nehledě na to, jaké politické uskupení zastupují.

Jak vnímáte situaci městské firmy Loketské městské lesy (LML)? Mám na mysli zejména ostré názorové přestřelky, vyšetřování policie, personální změny a vůbec celkově asi dost špatný mediální obraz i jméno firmy navenek. Přijde mi, že lidé už jen čekají, kdy přijde další kauza, a začíná jim to takzvaně lézt krkem.

LML jsou stále v šetření policie. Dění kolem nich se v poslední době zklidňuje. Výsledky LML a odvody městu jasně dokazují, že firma je v dobré kondici, v pořádku a slouží k tomu, k čemu byla založena. Přestřelky mezi bývalým vedením Lesů a současným vedením města jsou zbytečné a předčasné, myslím, že až výsledek šetření policie jasně ukáže, jaká konkrétní situace na Lesích byla a jaká je dnes. Do té doby by měli všichni aktéři této kauzy zachovávat mír a soustředit se na další věci města, dokončení větších plánovaných investic, tj. druhá etapa přístupové cesty k Finským domkům, předláždění a odkanalizování pěší zóny, vyfrézování a přeasfaltování průhonu, získání dotace na výměnu oken a zateplení budovy školy T. G. M., či věnovat větší pozornost ulicím Tovární, Revoluční a Rooseveltova.

A co loketská tělocvična? V minulosti si lidé stěžovali na špatný technický stav a nedostačující úklid.

Loketská tělocvična je jediná ve městě, dopoledne ji využívají obě školy a odpoledne veřejnost. Je natolik vytížená, že samozřejmě dochází k drobným závadám, které je nutno neprodleně vyřešit. Větší generální údržba byla provedena o prázdninách, momentálně se připravuje dokončení výměny oken. Velké problémy byly dříve s úklidem a údržbou tělocvičny, nástupem paní Martiny Dohnálkové na pozici správce tělocvičny se situace uklidnila a všichni, kteří tělocvičnu navštěvují, jsou s její prací spokojeni.

Mají lidé možnost chodit v Lokti sportovat ještě někam jinam?

Ve Sportovní ulici je víceúčelové tartanové hřiště a travnaté hřiště na kopanou. ZŠ a SŠ se v rámci sportovní ligy škol zúčastňují soutěží. V atletických soutěžích ztrácejí body ve skoku dalekém a vrhu koulí. Tyto disciplíny totiž nelze v Lokti trénovat, nejsou pro ně podmínky. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s fotbalovým klubem v Lokti vybudovat na okraji fotbalového hřiště skok daleký s tartanovým rozběhem a vržiště pro kouli. Trénuji děti v atletickém oddíle v Chodově (kde jsou i někteří žáci z Lokte) a zjistil jsem, že kompletní atletický chodovský stadion vybudovala firma Pragosport. Dohodl jsem se s vedoucím této firmy panem Kovářem, že jakmile nebude sníh, přijede do Lokte, námi navržené místo obhlédne a řekne, za jakých podmínek je možno skok daleký a vržiště koule vybudovat a samozřejmě za kolik peněz.

Co byste vzkázal na závěr Loketským?

Byl bych rád, kdybychom v Lokti všichni táhli za jeden provaz a vybudovali tradici společných setkávání, jako bylo v minulém roce například slavnostní rozsvícení vánočního stromku, mikulášská nadílka, vánoční zpívání, Novoroční běh nebo pálení čarodějnic. Atmosféra na podobných akcích je taková, že lidé k sobě mají blízko a jsou na sebe hodní. Kéž by to vydrželo i po celý rok.

Kristián Šujan

Autor: Redakce

20.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies