VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový místostarosta Lokte: Politické hašteření je na malém městě ke škodě

Loket /ROZHOVOR/ - Ve funkci místostarosty v Lokti na Sokolovsku vystřídal Petra Zahradníčka Rudolf Flaška. Dlouholetý kantor, který se věnuje sportu a mládeži, odpovídal na otázky Deníku.

20.3.2013
SDÍLEJ:

Místostarosta Lokte Rudolf Flaška.Foto:

Loketskou radnici 1. března vykradli. Celková škoda je podle policie předběžně vyčíslena na částku přesahující 100 tisíc korun. Můžete přiblížit, co se stalo a co všechno zloději sebrali?

Krádež se stala v pátek, kdy už na radnici skoro nikdo není. Ztratily se kromě finanční hotovosti také stravenky a drobná elektronika. Případem se stále zabývá policie.

Úřad nicméně nemá bezpečnostní systém, který mohl podobné situaci zabránit.

Po této nepříjemné události začíná úřad podnikat kroky k zabezpečení budovy. Tento problém nebyl řešen nikdy v minulosti a až tato událost ukázala, že je nezbytné tuto pomíjenou věc napravit a úřad zabezpečit. Řada pracovníků zůstává v práci i po pracovní době, většinou ženy, a teprve až teď nám dochází, že mohlo dojít k mnohem nešťastnější události, než je odcizení zmíněných věcí.

Bude mít odcizená částka vliv na hospodaření města?

Určitě ne nějaký zásadní, i když je škoda každé koruny v dnešní době, ale po zkušenostech v minulých letech nikdo nepředpokládal, že dojde k situaci, k níž došlo, a že se pachatel shodou náhod trefí do doby, kdy nikdo na radnici nebude.

Nedávno jste nahradil Petra Zahradníčka ve funkci místostarosty. Můžete popsat svou dosavadní profesní a politickou kariéru?

Do Lokte jsem se dostal v roce 1967 na umístěnku jako učitel na základní školu. Moje aprobace je český jazyk - tělesná výchova. Na loketské základní škole jsem působil 14 let, potom jsem odešel na dva roky na 1. ZŠ Sokolov a následně jsem se stal ředitelem ZŠ v Novém Sedle. Posledních devět let jsem působil na sportovní 3. ZŠ Sokolov. Mimo školu jsem místopředsedou v TJ Loket a hodně času jsem věnoval a věnuji práci s dětmi na poli sportu.
V zastupitelstvu v Lokti působím třetí období, protože mám zájem o dění v našem historickém městě a chci přispět k jeho dalšímu rozvoji. Své povolání beru jako poslání a práce s dětmi na poli sportu se stala mým celoživotním koníčkem.

Jak se vám pracuje na pozici místostarosty?

Pozice místostarosty v současném zastupitelstvu je časově hodně náročná. Tolik mimořádných pracovních zastupitelstev a rad jsem v předešlých obdobích nezažil. Současné vedení města má zájem, aby se co největší počet zastupitelů vyjádřil k problémům města a ke konečnému řešení daného tématu. Tím se předejde kritice, že o některých věcech rozhoduje jenom rada města.

Kdy a kde se na vás občané mohou obrátit se svým dotazem či problémem?

Neustále se pohybuji mezi lidmi. I když jsem v důchodu, nadále trénuji mladé fotbalisty a atlety, každý den se pohybuji po městě, potkávám se se spoluobčany a jsem kdykoli ochoten řešit problémy, které je tíží a zajímají. Prakticky každý den jsem na radnici a není problémem se se mnou také telefonicky spojit a sjednat si schůzku. Jsem v Lokti už 46 let, považuji se za patriota a starousedlíka, s většinou občanů se znám, denně potkávám, a proto nemám problém se s lidmi bavit o čemkoli a kdykoli.

Ve volbách v roce 2010 jste kandidoval za Sdružení nezávislých kandidátů Lopata, teď však u vašeho jména žádnou politickou příslušnost nevidím. Proč?

Lopata se nás vzdala, mě a mého zetě. A tím pádem jsme inklinovali k Nezávislým. Jsme malé město, třítisícové, kde lidé nevolí politiky, ale ty, které znají. Veškeré politické hašteření je na malém městě, jako je Loket, spíše ke škodě než ku prospěchu. Na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva všichni zastupitelé přísahali, že budou pracovat ku prospěchu města, nehledě na to, jaké politické uskupení zastupují.

Jak vnímáte situaci městské firmy Loketské městské lesy (LML)? Mám na mysli zejména ostré názorové přestřelky, vyšetřování policie, personální změny a vůbec celkově asi dost špatný mediální obraz i jméno firmy navenek. Přijde mi, že lidé už jen čekají, kdy přijde další kauza, a začíná jim to takzvaně lézt krkem.

LML jsou stále v šetření policie. Dění kolem nich se v poslední době zklidňuje. Výsledky LML a odvody městu jasně dokazují, že firma je v dobré kondici, v pořádku a slouží k tomu, k čemu byla založena. Přestřelky mezi bývalým vedením Lesů a současným vedením města jsou zbytečné a předčasné, myslím, že až výsledek šetření policie jasně ukáže, jaká konkrétní situace na Lesích byla a jaká je dnes. Do té doby by měli všichni aktéři této kauzy zachovávat mír a soustředit se na další věci města, dokončení větších plánovaných investic, tj. druhá etapa přístupové cesty k Finským domkům, předláždění a odkanalizování pěší zóny, vyfrézování a přeasfaltování průhonu, získání dotace na výměnu oken a zateplení budovy školy T. G. M., či věnovat větší pozornost ulicím Tovární, Revoluční a Rooseveltova.

A co loketská tělocvična? V minulosti si lidé stěžovali na špatný technický stav a nedostačující úklid.

Loketská tělocvična je jediná ve městě, dopoledne ji využívají obě školy a odpoledne veřejnost. Je natolik vytížená, že samozřejmě dochází k drobným závadám, které je nutno neprodleně vyřešit. Větší generální údržba byla provedena o prázdninách, momentálně se připravuje dokončení výměny oken. Velké problémy byly dříve s úklidem a údržbou tělocvičny, nástupem paní Martiny Dohnálkové na pozici správce tělocvičny se situace uklidnila a všichni, kteří tělocvičnu navštěvují, jsou s její prací spokojeni.

Mají lidé možnost chodit v Lokti sportovat ještě někam jinam?

Ve Sportovní ulici je víceúčelové tartanové hřiště a travnaté hřiště na kopanou. ZŠ a SŠ se v rámci sportovní ligy škol zúčastňují soutěží. V atletických soutěžích ztrácejí body ve skoku dalekém a vrhu koulí. Tyto disciplíny totiž nelze v Lokti trénovat, nejsou pro ně podmínky. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s fotbalovým klubem v Lokti vybudovat na okraji fotbalového hřiště skok daleký s tartanovým rozběhem a vržiště pro kouli. Trénuji děti v atletickém oddíle v Chodově (kde jsou i někteří žáci z Lokte) a zjistil jsem, že kompletní atletický chodovský stadion vybudovala firma Pragosport. Dohodl jsem se s vedoucím této firmy panem Kovářem, že jakmile nebude sníh, přijede do Lokte, námi navržené místo obhlédne a řekne, za jakých podmínek je možno skok daleký a vržiště koule vybudovat a samozřejmě za kolik peněz.

Co byste vzkázal na závěr Loketským?

Byl bych rád, kdybychom v Lokti všichni táhli za jeden provaz a vybudovali tradici společných setkávání, jako bylo v minulém roce například slavnostní rozsvícení vánočního stromku, mikulášská nadílka, vánoční zpívání, Novoroční běh nebo pálení čarodějnic. Atmosféra na podobných akcích je taková, že lidé k sobě mají blízko a jsou na sebe hodní. Kéž by to vydrželo i po celý rok.

Kristián Šujan

Autor: Redakce

20.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

Ze soboty na neděli se mění čas. Na posun jsou citliví lidé i zvířata

Bohuslav Sobotka na setkání lídrů států Evropské unie.
4 6

Sobotka po summitu EU: Deklarace obsahuje priority České republiky

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké. 

Sivok před San Marinem: Vpředu máme hladové kluky, věřím jim

/ROZHOVOR od zvláštního zpravodaje Deníku/ Od českého národního týmu se zítra v San Marinu očekává čisté konto. Podle kapitána Tomáše Sivoka však právě první pohled klame, svěřence Karla Jarolíma, a speciálně obránce, nečeká jednoduchá práce. 

Návštěva interiéru: petrolejová modř

Vydejme se do bytu mladého muže, úspěšného muže, fanouška dobrého umění, fotografie a modré barvy ve všech jejích odstínech. Pojďme se podívat do bytu s petrolejovou modří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies