V létě platí ve vodní nádrži zákaz koupání a tak se lidé musejí ochlazovat na jiných místech. Nyní se také prokázalo, že v bahně chebské přehradní nádrže Skalka je obsažena rtuť. Prokázaly to testy, které udělali odborníci z Čech a Německa. Výsledky zveřejnili na tiskové konferenci v německém Hofu.

„Česko-německý projekt s názvem Rtuť na přítoku do VD Skalka – vyhodnocení a návrhy opatření, podrobně monitoroval rozsah nerozpuštěných látek a sedimentů obsahujících rtuť v samotné nádrži Skalka, ale i v řekách Kössein, Reslava a Ohře,“ řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Lidé o rtuti věděli již dříve. „Vím, že ryby z vodní nádrže Skalka se nedoporučuje konzumovat ve větším množství,“ uvedl chatař Jaroslav Malý z Chebu. „Prý kvůli rtuti, která má být v bahně řeky,“ doplnil.

Bývalá chemická továrna Marktredwitz

Největší problém souvisí se starou německou chemičkou, která i přes to, že je několik let uzavřená, stále kontaminuje přítoky řeky Ohře. „Odborníci se shodli, že i nadále dochází ke vnosu rtuti z území SRN do nádrže Skalka,“ informoval Svejkovský. I přes náročná sanační opatření způsobuje zatížení rtutí z bývalé chemické továrny Marktredwitz i nadále zatížení sedimentů, nerozpuštěných látek a rovněž i potravinového řetězce. Tím je ovlivněno i využívání vodní nádrže Skalka,“ vysvětlil mluvčí.

Řešení situace bude na české straně stát více než miliardu korun. „Navržená opatření na území České republiky jsou v rámci studie proveditelnosti řešena variantně s předpokládaným odhadem finančních nákladů od 1 do 2 miliard korun,“ upřesnil mluvčí s tím, že nyní zpracovaný komplexní materiál prostudují pracovníci českých a německých orgánů.