Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostu jste odvolali zradou a lží, křičeli občané

Loket - Vyostřené emoce, bouřlivá diskuse a zejména nečekaný zvrat na hlavních politických židlích. To vše zažilo město Loket na Sokolovsku na veřejném zasedání zastupitelstva, na které se přišly podívat desítky lidí. Během tříhodinového jednání došlo k zásadním změnám ve složení politického spektra.

27.9.2011
SDÍLEJ:

JAROSLAV HLAVSA přišel o post starosty. Zastupitelé ho zbavili funkce.Foto: Deník/Milan Hloušek

Zastupitelé vyměnili Jaroslava Hlavsu (ODS) a na post starosty nasadili Zdeňka Bednáře (TOP 09), výkonného ředitele porcelánky v Loučkách. Místostarostou zůstal Petr Zahradníček (TOP 09).

Obměna se nevyhnula ani pozicím radních města, kam zasednou nově Lubomír Stehlík (Konzervativní strana), Radek Hejna (Strana zelených) a Rudolf Flaška (Nezávislí).

Emotivní zasedání začal, aktuálně již bývalý, starosta Jaroslav Hlavsa. „Téměř 20 let pracuji pro město. Se ctí jsem práci zvládl, dokázal jsem vybudovat nejúspěšnější komunální firmu v regionu, Loketské městské lesy, kam se z celé republiky sjíždí učit lesníci. Městské lesy jsou mým dítětem, které bráním. Řekl bych, že celá krize, která začala před dvěma týdny rozpadem koalice ODS, TOP 09 a ČSSD, je spíše nedorozumění,” uvedl Hlavsa.

Ten dále sdělil, že před pěti lety si nepřál být starostou, ale nechal se přesvědčit, aby do funkce usedl. „A teď nechci vyjmenovávat všechny úspěchy, udělal jsem zkrátka hodně práce. Mou chybou bylo, že jsem nebyl tvrdší. Město není firma, jinde bych dostával tučnou odměnu, tady je to jiné. Nepodařilo se mi dát dohromady tým, který by pracoval se mnou. Mrzí mě, že jsem neprosadil širší koaliční spolupráci,” dodal Hlavsa.

Na schůzi nechyběly hlasité reakce občanů

Následující bod programu byl předem jasný: Odvolat Hlavsu, nebo ho nechat i nadále ve funkci?

Prostor měli i diváci, kteří podle hlasitých reakcí dávali jasně najevo, že většina zastupitelů má mezi sebou karty již dávno rozdané. „Když se na vás podívám, likvidovali jste bývalého starostu Honzu Hadravu. Petře Zahradníčku, co ty ses za mnou nachodil a říkal mi, jak si přeješ mít na postu starosty Jardu Hlavsu. A teď? Vyčítáte mu odměny z firmy, kterou zakládal, nějakých 120 tisíc ročně,“ vznesl poznámku ředitel loketského motokrosu Zdeněk Dvořák. Ten si nebral servítky ani při diskusi s Lubomírem Stehlíkem, kandidátem na post radního. „Chodil jsi po městě a říkal, že zlikviduješ Hlavsu, i kdyby tě to stálo majlant,“ uvedl Dvořák. Tomu desítky občanů následně bravurně zatleskaly.

„Mrzí mě, že jsi tak prolhanej. Byli jsme přátelé. Je to od tebe ošklivý,“ reagoval Stehlík.

Srdceryvné diskuse se účastnili i další Loketští. „Petře, tvoje farmářské trhy jsou fiasko. Stejně už jste na složení rady dávno dohodnutí,“ podotkl Ignác Kalianko.

„V amfiteátru to žije. Sice nevyšly opery, ale nechci tu vytahovat další věci, které se nám na současné politické situaci nelíbí. Nechci pak číst v novinách, že jsme blbečkové,“ řekl Zahradníček.

Prostor získal i Jan Hadrava, který starostoval Lokti před několika lety. „Byl jsem týpek, který reagoval emotivně-diktátorsky. Když se stal starostou Hlavsa, pomohlo mi to. Teď vidím, že se například Loketské městské lesy naprosto vymkly kontrole, měl by se v nich udělat pořádek,“ zmínil Hadrava.

Nový starosta: Jsme tu jako kašpárci

Zdeněk Bednář zavzpomínal na věc před 14 dny, kdy se rozpadla místní koalice. „To byl první šrám. Zatím jsme žili z euforie, ale nemůžeme strkat hlavu do písku. Jde nám o princip. Mohu jen říct, že situace na radnici je časovaná bomba. Jsme tu jako kašpárci. Vůbec nevíme, jak funguje Farma v Horách, jaká je struktura LML. Tam je to nejspíše vše happy, a když jsme se ptali na informace, prý nám do toho nic není, tak to vyznělo,“ vysvětlil Bednář.

Podle jeho slov nejde o žádné posty, ale o to, kdo je ochotný pracovat a něco pro Loket obětovat.

„Jsme řízeni radou města. Všichni radní měli informace, výroční zprávy, audity, vše je k dispozici na městě. Radním říkám, přijďte se k nám podívat, vše se dozvíte. Nemůžeme ale publikovat veškeré naše záměry, jsme v konkurenčním prostředí. Určitě ale nejsme stát ve státě,“ řekl ředitel firmy Loketské městské lesy Pavel Scheuer.

Místostarosta: Lesy se dostaly do puberty

Na jeho vystoupení okamžitě reagoval Hadrava. „Vždy byl nedostatek informací. Víte, co je jediné řešení? Odvolání managementu LML, to je řešení. Vždyť oni si v těch lesích chrochtají,“ podotkl Hadrava. „Dám za ně ruku do ohně, vy k pracovníkům lesů přistupujete jako k úředníkům. To přeci nejde,“ zmínil Hlavsa. Metaforické pojmenování si však neodpustil Zahradníček. „Město je matka. Lesy jsou dcera. Lesy se dostaly do puberty a matka je teď musí srovnat,“ řekl Zahradníček, čímž alespoň na chvíli vnesl do napjaté atmosféry kousek uvolnění.

Další hádku ohledně platu ředitele LML, který je podle občanů až 70 tisíc korun měsíčně, ukončil Hlavsa. „Plat mu schválila minulá valná hromada a tím bych tuto diskusi ukončil,“ uvedl Hlavsa.

„Jsme znechuceni tím, jak to tu je,“ křičeli lidé z řad veřejnosti. „Situace není komplikovaná, je to o domluvě. A teď volme nové vedení města,“ přál si Zahradníček, který ihned na svou funkci rezignoval. Zbytečně. Zastupitelé ho totiž 10 kladnými hlasy do úřadu následně opět vrátili. Ale ještě předtím udělali zásadní rozhodnutí. Devíti hlasy odvolali z funkce starostu Hlavsu, který zároveň přestal být členem rady města. Následně svrhli 10 hlasy i členku rady Danu Krulišovou (ČSSD) a Karla Smolíka (ODS).

Navrhovaný Hlavsa už nabídku nepřijal

Přišel okamžik, na který celá loketská veřejnost čekala. Kdo se stane novým starostou Lokte? TOP 09 postavila kandidáta Zdeňka Bednáře, výkonného ředitele porcelánky v Loučkách. „Přeji si otevřenost, slušnost a hlavně informovanost zastupitelů, veřejnosti i pracovníků úřadu,“ podotkl Bednář. Ten se nakonec stal jediným kandidátem na post starosty, jelikož navrhovaný Hlavsa nabídku nepřijal. Zastupitelé tak po pár minutách jasně zvolili Bednáře novým starostou Lokte.

„Špatně se mi mluví. Chtěl bych poděkovat Jardovi Hlavsovi, stál u zrodu pozitivních věcí. Já nikdy nebudu mluvit negativisticky, proto ti, Jardo, děkuji a doufám, že spolu dokážeme dál komunikovat,“ sdělil Bednář. V tom okamžitě se na sebe diváci významně podívali.

„Místostarostou se určitě stane Zahradníček a TOP 09 ovládne Loket,“ šuškalo se po sále. A lidé měli pravdu. Petr Zahradníček byl zvolen místostarostou. „Jsem stará známá firma,“ usmál se Zahradníček.

Občanský demokrat: Na lži a hulvátství se nic nepostaví

„Zradou a lží jste odvolali úspěšného starostu, styďte se. Na lži a hulvátství se nic nepostaví,“ podotkl směrem k nové vládnoucí garnituře člen ODS z řad veřejnosti Karel Moravec. Toho diváci odměnili souhlasným přitakáním. „Měli jste čtrnáct dnů prostor na vyjednávání a ODS to nedokázala. Vaše jednání neprospělo tomu, abychom se domluvili,“ řekl staronový místostarosta.

Starosta Bednář posléze navrhl nové složení rady města. Lubomír Stehlík (Konzervativní strana), Radek Hejna (Strana zelených) a Rudolf Flaška (Nezávislí). „Jsem v Lokti 44 let. Jsem patriot. Doufejme, že najdeme společnou řeč. Vše je to i o penězích,“ sdělil Flaška.

Nový loketský radní je s městem v soudním sporu

Nově zvolené vedení loketské radnice se pár minut po nástupu do funkce dočkalo silné kritiky z řad veřejnosti. Přímo v zasedací místnosti někteří místní obyvatelé vyčetli novému radnímu Lubomíru Stehlíkovi to, že vede soudní spor s městem Loket o nemalé finanční prostředky. Stehlík je totiž ředitelem firmy MaSS, která v minulosti odváděla pro město práce v oblasti technických služeb. Za ty chce teď dostat dodatečně zaplaceno.

„Ve volebním programu jste říkali, že do rady nechcete podnikatele. A teď tam máte Luboše, který je navíc v soudním sporu s městem,“ podotkl Ignác Kalianko.

Právní zástupce města, který byl na jednání přítomen, však poskytl veřejnosti vysvětlení, zda je z právního hlediska vše v pořádku. „U pana Stehlíka se soudí jeho firma. To, že vede soudní spor, mu určitě nebrání stát se radním,“ sdělil na jednání advokát města Lokte.

„Chci pro město pracovat a pracuji. A žádám jen to, co mi náleží z minulosti. Tím, že jsem teď v radě, se nic nemění. To, že vedu soudní spor, vlastně ani není moje věc, o nic nejde,“ komentoval nastalou situaci Stehlík.

„Tak jste to dostali tam, kam jste chtěli,“ komentovali diváci nové složení loketské radnice.

Čtěte také: Kritici prý chtějí starostovi postavit bronzovou sochu

Kristián Šujan

Autor: Redakce

27.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi jsou ve srovnání s Evropany ranní ptáčata

Slavnostní zahájení prvního ročníku tenisového Laver Cupu, které se konalo 20. září na Staroměstském náměstí v Praze. Marin Cilic, Alexander Zverev, Roger Federer,
AKTUALIZOVÁNO
24

Laver Cup odstartoval. Praha si na poslední chvíli rozmyslela výši dotace

Zemětřesení v Mexiku: prezident vyhlásil třídenní státní smutek

Mexický prezident Enrique Peña Nieto vyhlásil kvůli ničivému zemětřesení s epicentrem nedaleko hlavního města třídenní státní smutek. Přírodní katastrofa si dosud vyžádala 248 životů. Tento počet ještě může narůst o desítky pohřešovaných, mezi které patří i děti ze zřícené školy. 

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Po Evropě létá Brněnský drak i Duch jižní Moravy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Brněnský drak a Duch jižní Moravy jsou nová jména dvou letadel, která ve své letecké síti používá společnost Bmi regional. V úterý Brněnského draka pokřtili hejtman jihomoravského kraje Bohumil Šimek a brněnský primátor Petr Vokřál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení