„Na nálezu je mimořádné to, že je ve velmi zachovalém stavu. V rámci výzkumů nebývá zvykem, abychom něco podobného našli," řekl Deníku archeolog a historik Radek Široký ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek, který má výzkumné práce v klášteře na starost.

Výjimečně dobrý stav dřevěných trámů má podle něj na svědomí nepropustné podloží, do něhož byl objekt zahlouben. Díky němu se trámy dochovaly ve vlhkém prostředí.

Na roštu podle všeho stála konstrukce samotné kašny. Ta byla buď dřevěná, nebo ji tehdejší stavitelé vybudovali z kamene. „Zřejmě byla součástí systému dřevěného vodovodního řadu z 16. století. Našli jsme i potrubí ze dřeva," doplnil archeolog.

Zmíněný objev ale není zdaleka jediný, který se jeho týmu podařilo v poslední době udělat. V těsné blízkosti klášterních zdí totiž před časem archeologové odhalili základy staré románské stavby.

„Teď se ukázalo, že je velmi pravděpodobné, že se jedná o objekt, který tam stál před založením samotného kláštera. Za svého života ho mohl využívat blahoslavený Hroznata, zakladatel tepelské premonstrátské kanonie," nastínil Široký.

V dlouhé historii kláštera se podle odborníků nedělaly žádné drastické zásahy, a proto lze očekávat, že archeologové v následujících měsících ještě nějaké vzácnosti a zajímavosti najdou.

Archeologické práce probíhají v sídle premonstrátů, jehož vznik se datuje do roku 1193, v rámci jeho masivní obnovy. „Momentálně jde o nejrozsáhlejší archeologický a stavebně-historický výzkum v rámci českých klášterů," poznamenal Široký.

Rekonstrukce kláštera přijde na půl miliardy korun. Cílem projektu Vzorová obnova NKP Klášter premonstrátů Teplá je vrátit stavbu do života a zpřístupnit ji veřejnosti. Ta by pak například měla šanci navštívit unikátní systém odvodňovacích a odvětrávacích štol pod klášterem.

Peníze jdou na akci prostřednictvím Integrovaného operačního program Ministerstva kultury ČR. EU zaplatí 85%, zbytek ministerstvo.