Propojí jeho svoz, třídění i následné využití jednotlivých složek. Investice Sokolovské uhelné dosáhne 600 milionů korun. Společnost to uvádí na svých internetových stránkách.
Po letech čekání a složitých příprav se plán na vznik Centra zpracování odpadů Karlovarského kraje stává podle SUAS skutečností. „Jde o jednu z nejvýznamnějších investic naší společnosti v roce 2016," uvedl za SUAS Petr Novotný s tím, že centrum vznikne v prostoru bývalé výsypky mezi oběma obcemi.

Projekt zahrnuje technologii mechanicko-biologické úpravy odpadů doplněné o granulaci. Finálním výrobkem centra pak bude granulovaný materiál, který bude vhodný k dalšímu zpracování. Celkové náklady na projekt dosáhnou zmiňovaných 600 milionů korun.

„Z toho bude v roce 2016 proinvestováno 360 milionů korun. Do konce roku by mělo být centrum po stavební a technologické stránce dokončeno a v roce 2017 přejde do zkušebního provozu."

Centrum zpracování odpadů Karlovarského kraje bude vůbec prvním svého druhu v ČR. Přípravy na jeho vznik běží už od roku 2010 a po svém dokončení bude centrum schopné kapacitně i technologicky zajistit separaci a následné zpracování veškeré produkce komunálního odpadu vyprodukovaného na území kraje. „V současné době jsou již dokončené hrubé terénní práce a speciální zakládání hlavních pozemních stavebních objektů. Jde například o plochu a halu pro aerobní fermentory a mechanickou dopravu kompostu, ale v běhu je již i výstavba haly pro granulace nebo haly pro mechanické úpravy odpadů," uvedl Zdeněk Bučko, specialista Sokolovské uhelné, zajišťující realizaci projektu.

Rozjezd samotného centra je podle SUAS plánován na počátek roku 2017 a díky jeho spuštění vzniknou téměř tři desítky nových pracovních míst.
Jako vstupní materiál pro zkušební provoz poslouží komunální odpad z nedalekého města Chodov. K němu by pak měl postupně přibývat i odpad z dalších měst a obcí regionu nebo zdejších firem.

Samotný proces zpracování odpadů bude mít několik stupňů. V první části bude zahrnovat separaci železných i neželezných kovů a inertních složek, jako je sklo a kamenivo. Následná úprava vyseparovaného odpadu bude zahrnovat jeho drcení a další etapu třídění, během kterého se získává biologická složka komunálního odpadu, která se zkompostuje. Zbývající energeticky bohaté složky bude možné využít pro další výrobu.

„Celkově bude tato nová moderní technologie schopna zpracovat kolem šedesáti tisíc tun vstupního odpadu za rok, což je zhruba kapacita produkce odpadu v zájmovém území Karlovarského kraje," dodal Bučko.