VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nové profesi bych rád uspěl, uvedl odstupující šéf chebské střední školy

Cheb /ROZHOVOR/ - „Je třeba stále přijímat výzvy," to říká muž stojící v čele jedné z největších středních škol v Karlovarském kraji Integrované střední školy Cheb. Miroslav Liška přebíral svoji funkci ředitele v období pro školu dosti komplikovaném.

14.1.2013
SDÍLEJ:

Miroslav Liška, ředitel Integrované střední školy Cheb. Foto: Foto: archív ISŠ

O tom, jakým výzvám musel čelit, jaké vize má do budoucnosti, i o jeho odchodu je následující rozhovor.

V poslední době se vyrojily informace, podle nichž byste měl opustit pozici ředitele ISŠ Cheb. Co je na těchto spekulacích pravda?

Ano, je to pravda. Využil jsem příležitosti a nastupuji na pozici ředitele karlovarské firmy Kalibra, která je významnou regionální firmou a primárně se zabývá výrobou stavebních výplní. Majitel mě přesvědčil, že je velkým vizionářem. Myslím tím samozřejmě vizionáře v tom pozitivním slova smyslu. Má totiž jasný a hlavně reálný cíl, kam podnik posouvat, a udává ten správný směr.

Bylo pro vás rozhodování obtížné, nebo jste s ním byl, jak se říká, rychle hotov?

Kdo někdy dělal podobné závažné rozhodnutí, určité ví, že je nesmírně obtížné. Vždy musíte pečlivě zvážit všechna pro a proti a podle nich celou záležitost vyřešit.

Můžete tedy čtenářům přiblížit, které klady a zápory máte na mysli?

Co mě lákalo především, to byla právě nová výzva, možnost rozvíjet se, učit se nové věci. Ve školství jsem dosáhl na jednu z nejvyšších met, získal jsem mnoho zkušeností. Každý člověk by na sobě měl neustále pracovat, protože jakmile si někdo řekne, že už je na vrcholu, tak pro něj následuje jediná cesta, a to cesta dolů. Možnost pracovat na pozici ředitele perspektivní a dynamické firmy je pro mě veliká výzva a cesta k obrovskému profesnímu rozvoji.

Hovořil jste o tom, že rozhodování pro vás nebylo nejlehčí. Co vám bránilo chopit se takové příležitosti?

Důvodů bylo mnoho, ale převládly asi tři nejstěžejnější, na něž se posléze nabalovaly další. Předně to byl trochu strach. Vím, že škola je správně nastartovaná a nasměrovaná, ale netuším, kdo přijde po mně. Škola se dokázala přenést přes celou řadu problémů, jako byly například problémy s financováním projektů, s přezaměstnaností, s kvalifikací učitelů a řada dalších. Všechny procesy jsou ovšem v současnosti nastaveny tak, aby pokud se jich bude nový ředitel nebo ředitelka držet, se škola posouvala dále dopředu. Druhým, naprosto nezanedbatelným důvodem je fakt, že se mi podařilo obklopit se skvělými lidmi, kteří dokázali odvést kus dobré práce a po nichž se mi bude stýskat.

A ten třetí důvod?

Třetím důvodem je Cheb. I přes všechny potíže a obtíže, které jsem zde musel řešit, je to překrásné a sympatické město, jež mi přirostlo k srdci.

Ohlédnete-li se zpět na své působení na ISŠ Cheb, co se vám povedlo a co byste případně chtěl udělat jinak?

Při mém nástupu se ocitala škola nad propastí. Chyběly finance, bylo neuvěřitelným způsobem zkreslované účetnictví. Přes všechny obtíže jsme se dokázali dostat právě díky tomu, že jsem měl dobrý tým těch správných lidí a společnými silami se nám podařilo postavit školu na nohy.

Mohl byste být konkrétní?

Nastavili jsme ve škole systém a je potřeba v tom pokračovat a dotáhnout vše do konce. Školu jsme optimalizovali, aby dobře fungovala s kvalifikovanými lidmi, kteří budou odpovídajícím způsobem odměňováni za svoji perfektně odvedenou práci. Důležité také je, že se nám podařilo dosáhnout ekonomické stability. Všechny výzvy jsme přijali a troufám si tvrdit, že většinu jsme i se ctí vyřešili.

Stále jste ale neřekl, o které konkrétní výzvy se jednalo.

Hovoříme tady především o trestním oznámení na školu, rozsáhlé hospodářské kriminalitě, přičemž celá kauza ještě stále není uzavřena, o demografickém poklesu žáků. Podařilo se nám hlavně optimalizovat oborovou strukturu, včetně otevření oborů zcela nových. Mám konkrétně na mysli Strojírenství programování CNC strojů, Ekonomiku a podnikání se zaměřením na řízení kvality a Zahradnictví, obor Zahradník a Zahradnickou výrobu. Nechceme a nebudeme produkovat frekventanty úřadu práce, ale perspektivní uchazeče, kteří dokážou obstát na pracovním trhu.

To ale nebyly jediné novinky…

Samozřejmě, podařilo se nám zavést pro naše žáky stipendijní řád, Školní parlament, školní časopis Integráček, od jehož redaktorů jste v minulém roce mohli číst i některé články na stránkách vašeho Deníku. Naši žáci navíc v současné době již jen v nejnutnějších případech přechází mezi budovami. Novinkou je i zbrusu nové logo a webové stránky školy, pro lepší orientaci v interních záležitostech je zavedeno ISO, pro naše pedagogy pak nový systém hodnocení a odměňování na základě motivačních pohovorů a dosažených výsledků. Škola a celé její řízení a chod jsou v současné době plně transparentní.

Velkým úspěchem je i to, že se vám podařilo přivést do školy nemalé finanční prostředky.

Ano, za tři roky mého působení na škole se nám podařilo získat velké dotace. Budeme-li konkrétní, hovoříme tady přibližně o stamilionech korun, které byly investovány na zateplení budov, vybavení počítačových učeben, stavbu nového dílenského centra, na něž se přeměňuje budova Na Hrázi. Finance škole přinesly i rekvalifikační kurzy, které zajišťovalo Centrum celoživotního vzdělávání při ISŠ Cheb, dále realizace tzv. „měkkých projektů".

To je bezesporu velké množství dobře odvedené práce. Litujete ale nějakých svých kroků? Chtěl byste udělat něco jinak?

Určitě není vždy stoprocentně možné se vyhnout chybám. Samozřejmě že se nevyhýbaly ani mně. Zpočátku jsem jich udělal několik při výběru některých svých spolupracovníků, proto docházelo k výměně některých kolegů z mého nejbližšího okruhu. Tomu se asi nevyhne nikdo, kdo zastává obdobnou funkci. Důležité ale je, že se mi nakonec podařilo sestavit perfektně pracující, profesionální tým odborníků, kteří své práci rozumí a kteří mě výrazným způsobem podporovali a pomáhali mi. Problémem se ukázalo i termínování některých novinek, protože se nakonec ukázalo, že mnoho z nich je časově náročnějších, než se na první pohled zdálo.

Na závěr byste nám mohl prozradit, jaké jsou vaše osobní plány a zda máte, i přesto že odcházíte, nějakou vizi budoucnosti ISŠ Cheb.

Zodpověděl bych nejprve druhou část vaší otázky. Co se mé vize ISŠ týká, pevně věřím, že konkurs na ředitele vyhraje někdo ze současného vedení. Vše důležité pro zajištění bezproblémového a efektivního chodu školy je totiž již nastavené, jen je zapotřebí jednotlivé procesy dotáhnout do zdárného konce. Přál bych si pro školu, aby se jí podařilo získat dostatek finančních prostředků, za něž by bylo možno postavit jednu velkou, moderní a hlavně společnou budovu pro teoretickou výuku.

A vaše osobní plány?

Osobní plány mám ve dvou rovinách. První rovinou je rodina, které chci věnovat veškerý svůj volný čas, kterého však ve vrcholových funkcích mnoho není. Druhou rovinou je rovina profesní. Ve své profesi manažera bych rád uspěl v nové firmě a dále se v této oblasti rozvíjel. A jako v jakékoliv jiné profesi na sobě musíte tvrdě pracovat, abyste byli jedni z nejlepších.

Autor: Vladimír Kučera

14.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministryně školství Kateřina Valachová poskytla Deníku rozhovor.
3 3

Valachová: Babišův návrh rozpočtu mě šokoval

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
32 34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Čtyři autentické dojmy z Británie: Lidé jsou šokovaní, život se ale nezastavil

/VIDEO, ROZHOVOR/ Jak se tragédie v Manchesteru, kde útočník na koncertě odpálil bombu, dotkla tamních obyvatel, včetně české ředitelky Czech School Manchester? Jaké dojmy a postřehy nám svěřil novinář deníku The Sun, jehož syn byl přítomen na tragickém koncertě? Přinášíme i poznatky další Češky, sociální praconice Zory Zámečníkové, jež poskytla video z okolí místa činu. Rovněž jsme oslovili bývalou novinářku Deníku, nyní působící v Londýně.

AKTUALIZUJEME

Vrah z Manchesteru je Salman Abedi, 22 let. Britský občan libyjského původu

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Celkem 22 mrtvých a minimálně 59 zraněných. Taková je bilance exploze v koncertní hale v Manchesteru. Odpálil se zde sebevražedný útočník, policie vyšetřuje  teroristický čin. Totožnost útočníka je známa, jde o 22letého Salmana Abediho, britského občana z Manchesteru, jehož rodiče přišli z Libye. K činu se přihlásil Islámský stát. Zatčeni byli tři podezřelí.

Bouře na magistrátu. Vznikne Blanka II?

Vedení města se nemůže dohodnout na podobě dokončení severovýchodní části městského okruhu. Ve hře jsou dvě varianty.

Comeback Kvitové se blíží. Bude hrát už v Paříži?

/VIDEO/ Doba návratů? Jen den poté, co svůj návrat na kurty oznámila bývalá světová jednička Viktoria Azarenková (po mateřské pauze plánuje hrát Wimbledon), se výrazně přiblížil i comeback další tenisové hvězdy – Petry Kvitové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies