„V poslední době jsme přijali už pět oznámení od okradených lidí v okolí Libé," uvedla policejní mluvčí Kateřina Böhmová. „Pachatel je stále neznámý, a případem se proto nadále intenzivně zabýváme," dodala Böhmová.

Trest se odvíjí od škody, která vznikla. Pachateli však za vloupání hrozí dvou- až tříletý trest odnětí svobody.

Policisté také připouštějí, že si houbaři velice často nechávají v autech osobní věci, jako jsou kabelky, elektronika a další cennosti, které lupičům nedají spát.

„O své auto mám strach," řekl houbař Vratislav Záruba. „Proto nechodíme na houby nijak daleko. Bohudík mi automobil ještě nevykradli. Snad také proto, že jsem poučený a nenechávám v něm drahé věci," dodal.

„Auto nám naštěstí nikdy nevykradli," prozradila Lenka Königsmarková z Chebu. „Pouze nám vzali poklice. Cennosti a další drahé věci však v autě nenecháváme. Víme totiž z vyprávění od známých, jak to chodí, proto jsme poučení," dodala Königsmarková.

Jak neupoutat pozornost lupiče

„Při odchodu od vozidla by si měli řidiči zkontrolovat, zda vozidlo řádně uzamkli," uvedla policejní mluvčí Kateřina Böhmová. „Také by neměli nechávat na viditelných místech vystavené hodnotné předměty, jako jsou kabelky, peněženky, mobilní telefony a další věci, které mohou nalákat zloděje. Jedním z preventivních opatření je také výběr vhodného místa k parkování, jako jsou viditelná či frekventovaná místa, která ztěžují zlodějům vloupání. Pokud už řidič zjistí, že do jeho vozidla někdo vnikl, měl by to bezprostředně oznámit policii a neměl by s vykradeným vozidlem nijak manipulovat, protože by mohl zničit případné stopy," upřesnila mluvčí.