Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vstává zámek z popela? Čeká ho ještě patrně dlouhá cesta

Toužim - Zámek v Toužimi je památka, jejíž současnost v posledních letech vyvolává řadu dotazů. I když tu už probíhají záchranné stavební práce, objekt je stále v katastrofálním stavu a veřejnosti nepřístupný. Během poslední červnové neděle se tu však stala výjimka a zámek mohli navštívit lidé. 

6.7.2015
SDÍLEJ:

Toužimský zámek potřebuje opravit.Foto: Foto Jiří Schierl

Důvodem bylo komunitní setkání, kde se prezentovaly návrhy veřejnosti na oživení této památky. Vše se uskutečnilo díky iniciativě pracovníků projektu Pracovní návyky Fondu dalšího vzdělávání a díky zájmu veřejnosti a vstřícnosti města Toužimi a také podpoře místního infocentra.

Setkání dále ukázalo, že pro místní je tento objekt stále zajímavý, považují jej za dominantu svého města, váží se k němu vzpomínky starší generace z dob, kdy byl kulturním a společenským centrem, a je vnímán také jeho potenciál pro rozvoj cestovního ruchu Toužimi. Zazněly však i návrhy na jeho úplnou, nebo alespoň částečnou demolici.

„Na setkání nakonec dorazilo asi sedmdesát lidí, proběhly také přednášky k zámku, diskuse se starostou města, památkáři a odborníky na udržitelný rozvoj, co lze udělat v současné době pro oživení zámku bez velkých investic, nechybělo ani sousedské občerstvení a pro děti bylo připraveno malování na plátna, která budou instalována do rozbitých oken zámku," uvedl Jiří Schierl, toužimský zastupitel.

Ze setkání vzešlo, že by areál toužimského zámku mohl sloužit například k setkávání, odpočinku a ke kulturním a společenským aktivitám. K tomu by mělo dojít na otevřeném nádvoří. Než se tak stane, musí všemu ale předcházet zajištění bezpečnosti a vyřezání náletů, následně i úprava terénu a bývalého amfiteátru, v další fázi není vyloučeno ani zpřístupnění některých bezpečných částí objektů a jejich vhodné využití. „Diskuse kolem zámku v Toužimi nekončí a budou pokračovat. Organizátoři setkání nyní hledají jak dobré nápady na využití zámku, tak dobrovolníky, kteří by se zapojili do úprav, a také jejich koordinátory, kteří by záměr na oživení zámku dále rozvíjeli, ti se mohou hlásit v toužimském infocentru, nebo přímo kontaktovat komunitního koordinátora Mikuláše Tichého," doplnil Schierl.

Zámek od roku 1998 po dobu přibližně deseti let vlastnil soukromý subjekt, který nejevil o památku zájem. Nové vedení města vysoudilo zámek zpět až v roce 2009, kdy již byly objekty zámku v těžkém havarijním stavu. „Vedení města v současné době uvažuje o komplexní obnově zámku, má již zpracovanou studii, ale potřebných asi 250 milionů na realizaci nemá, stejně jako na realizaci obnovy a přestavby sousedního zámeckého pivovaru. Současné zajišťovací a záchranné práce provádí jen díky výrazné podpoře Karlovarského kraje," dodal.

„Stav Horního i Dolního zámku, tedy objektů, které se v prostranství nacházejí, je dnes takový, že neumožňuje bezpečný pohyb veřejnosti. Vedení města se proto zdráhá podpořit občanskou aktivitu a objekt otevřít k navrhovaným aktivitám veřejnosti. Nicméně není vyloučeno, že po vyjádření patřičných odborníků, úřadů a provedení určitých bezpečnostních opatření bude možno otevřít alespoň ono nádvoří a rozvíjet zde vhodné řízené aktivity, které veřejnost navrhuje," uzavřel zastupitel.

Autor: Zdeněk Hnízdil

6.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Darci Lynne Farmerová

Soutěž Amerika má talent letos vyhrála dvanáctiletá břichomluvkyně

Lidl
4

Lidl otevřel e-shop. Zboží jde objednat ještě dřív, než bude na prodejně

Výbuch v kasárnách: munice neměla v administrativní budově co dělat

Armáda ve čtvrtek potvrdila, že v ubytovně Jugo ve vyškovské vojenské posádce byla munice nelegálně. Při explozi tam v úterý zemřel jeden voják.

Modelce, která chtěla dobýt svět, hrozí mnohaletý žalář

Chtěla dobýt modelingový svět, nyní jí však hrozí, že svou krásou bude dlouhé roky ohromovat pouze osazenstvo věznice.

Francie se bouří proti Macronovým reformám pracovního trhu

V celé Francii vyšli do ulic demonstranti proti Macronovu plánu reformy pracovního práva. Stávky a demonstrace organizují odborové organizace. Prvním velkým městem, v němž vypukly veřejné protesty, byla Marseille.

Přejetý Vendelín a policisté jako chuligáni: nejlepší videa z 20. září

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. září 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení