VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé v Lokti se bouřlivě pohádali kvůli výsledkům auditu

Loket - Kriminální policie, milionové ztráty, krádeže. I takováto slova padala na vyostřeném zasedání zastupitelstva v Lokti na Sokolovsku v souvislosti s výsledky forenzního auditu ve firmě Loketské městské lesy (LML).

30.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Audit v Lesích, prováděný firmou SOFO Group, prověřoval hospodaření s ekonomickými prostředky v období let 2010 až 2011 a zjistil více jak 130 nálezů.

Podle auditorů byla s vysokou pravděpodobností v Lesích zpronevěřena částka 181 500 korun z výkonu práva myslivosti. Dalším prohřeškem je například převzetí a proplacení stavby zahrnující 105 metrů čtverečních zámkové dlažby v hodnotě takřka 80 tisíc korun, o které ovšem nikdo neví, kde je, či nákup tonerů do tiskáren za rok 2010 za bezmála 200 tisíc korun. Neobvyklým zjištěním je kupříkladu také nadprůměrná hodinová mzda pro pomocnou sílu v kuchyni na Farmě v Horách, která činila 230 korun.

Netransparentní hospodaření?

„Valná hromada se nemůže s Jardou Hlavsou dohodnout, jestli je hospodaření LML transparentní. Audit nedopadl dobře, jedná se o totální selhání jednotlivců. Od jednatele bych očekával vysvětlení. To, že si odjedeš na last minute na dovolenou, to je tvůj problém. Proč ze sebe děláš mučedníka?" ptal se místostarosta Petr Zahradníček současného jednatele LML Jaroslava Hlavsy.

Tomu spolu s bývalým ředitelem Pavlem Scheuerem dává vedení města za vinu, že firma LML hospodaří špatně a neprůhledně. „Tvoje úloha nespočívá v komentování, ale v tom, abys přišel s řešením, jestli vůbec ještě nějaké je. Nehodlám s tebou polemizovat v tisku, a jestli si myslíš, že tohle je politická kauza, tak ti něco řeknu. Kdyby tomu tak bylo, tak už v Lesích od ledna nejsi," nebral si servítky Zahradníček.

„O auditu si myslím své, jedná se o politické zadání," řekl Jaroslav Hlavsa.

„Co je v tom za politické zadání? To, že pomocná síla v kuchyni na Farmě v Horách bere 230 korun na hodinu? Tady jsou normální krádeže," reagoval Zahradníček. Do už tak vroucího diskusního kotle ještě přiložil zastupitel a předseda dozorčí rady LML Patrik Stangar.

„Jenom Farma Hory a truhlárna jsou ve ztrátě 3 miliony korun ročně. Prožíraly se tam peníze. Jardo, ty jsi v jádru hodný člověk a to je tvoje největší nevýhoda ve funkci, v jaké jsi. Nejsi si jistý ani sám sebou. Nevím, jestli jsi vhodná osoba, která tam má ještě vůbec být," řekl Stangar. Podle jeho slov Jaroslav Hlavsa i Pavel Scheuer nesou ruku v ruce za zjištění auditorů plnou zodpovědnost.

Právě bývalý ředitel LML poskytl médiím rovněž své stanovisko. „Po změně vedení města došlo ve velmi krátké době k zásadním opatřením v LML. Byla odvolána dozorčí rada, jednatel a na přání vlastníka odešlo dalších deset stálých zaměstnanců. I přes pravidelně prováděný audit účetních závěrek s výrokem bez výhrad se město rozhodlo nařídit Lesům provedení forenzního auditu. Krok byl načasován až po provedených opatřeních," komentoval Scheuer s tím, že společnost podle něj byla, vzhledem ke svým činnostem, předmětem častých kontrol.

„Nevím, zda byly zápisy auditorské firmě předloženy. Nemohu se tedy vyjadřovat k auditu, reaguji na tiskovou zprávu města o něm. Bez zveřejnění zprávy forenzního auditu nelze posoudit, zda se jednalo o objektivní práci, z jakých informací vycházela, nebo zda šlo o politickou objednávku," doplnil Scheuer.

„Chtěli jsme zjistit, jestli si na Lesích chrochtají a mlaskají. Samotnému se mi už dávno zdálo, že to tam není v pořádku. Slíbil jsem, že jestli to tam ale v pořádku bude, tak složím funkci. Měl jsem ale pravdu a teď se tady Jarda hádá, jak kdybyste vzali bonbon dítěti," řekl na zasedání zastupitelstva radní Lubomír Stehlík.

„Vždycky se najdou ztrátová střediska. Ale vůbec třeba nevím, proč byl audit zadán," komentoval Hlavsa. „Navrhni mi tedy, co s tím mám dělat?" divil se Zahradníček, který v rukou třímal výsledky auditu.

„Nemám ponětí, co se ve firmě dělo, nebyl jsem tehdy ředitel. Devadesát procent nálezů je ale dohledatelných do měsíce," odpověděl Hlavsa.

Jste jako vlčáci

Místní občané slovní zápas už nemohli dál vydržet. Směrem k radním, starostovi a místostarostovi se obrátil ředitel loketského motokrosu Zdeněk Dvořák. „Vy jste udělali převrat v Lokti a všechny připomínky házíte do koše. Když jde někdo proti vám, je to blbec. Dokud tady všichni nenajdete společné slovo, bude to špatné," řekl Zdeněk Dvořák, který se zastal Jaroslava Hlavsy. „Vy ho tady uštěkáte. To je fakt něco, když tady do něj jedete, vás pět vlčáků," uvedl.

„Jarda vždycky přijde jako největší opozice a plivne nám do obličeje. Co hájíte, zájmy obce, nebo jednotlivců?" řekl směrem k veřejnosti radní Stehlík.

Situaci se snažil uklidnit další radní Radek Hejna. „Vyřešme to rozumně, pojďme dál, vždyť se tady všichni známe," uvedl Hejna.

Loketští sedící na židlích u vchodu do zasedací místnosti se začali ptát, jak se vlastně tedy bude celá záležitost s výroky auditorů řešit. „Pokud nepřijde z Lesů nějaký návrh na řešení, předáme to kriminální policii k prošetření. Počkáme si také na výklad právní kanceláře a pak se rozhodneme, jestli podáme trestní oznámení na neznámou osobu, nebo na Hlavsu a Scheuera," dodal starosta Zdeněk Bednář.

„Neumím si vysvětlit zahájení auditu v nepřítomnosti jednatele pana Jaroslava Hlavsy. Neumím si vysvětlit, proč zpracovatelé nepožádali o doplnění auditovaných skutečností zaměstnance, kteří ve zkoumaném období ve firmě působili, společnost řídili a měli informace a nebyli zdaleka nedostupní. Neumím si vysvětlit, proč nebyla kontaktována auditorka, která u společnosti prováděla a provádí audit. Jedná se o značně nestandardní kroky," myslí si ve svém prohlášení Pavel Scheuer.

Hned další den po jednání zastupitelů se měla konat valná hromada Loketských městských lesů. „Po vzájemné dohodě byla páteční valná hromada zrušena a měla status pouze pracovní porady. Jednatel Jaroslav Hlavsa neměl řádně připravené podklady a požádal o odklad. To i s vědomím, že se mu krátí čas pro termín schválení účetní závěrky a podání daňového přiznání. Termín řádné valné hromady je tedy 21. června 2012," řekl předseda dozorčí rady LML Patrik Stangar.

Jednatel byl podle jeho slov vyzván, aby do úterý 29. května 2012 učinil rázné kroky k zajištění nápravy nebo vyšetření všech negativních nálezů forenzního auditu. Po tomto datu by případně reagovali členové výkonného nebo kontrolního orgánu společnosti, tak jak jim ukládá zákon. Zatím všichni zúčastnění mají pocit, že vzhledem k situaci v LML jeho kroky nejsou dostatečně rázné," dodal Stangar.

Forenzní audit si občané mohou prohlédnout na Městském úřadě v Lokti, jelikož zastupitelé nakonec neschválili jeho kompletní zveřejnění na webových stránkách města. Ke všem nálezům forenzního auditu se do 10 dnů vyjádří současný jednatel LML Jaroslav Hlavsa.

Kristián Šujan

Autor: Redakce

30.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majáles v Praze.
28

První máj pohlídají těžkooděnci i policisté se psy a na koních

V jednom cyrušském domě si na balkoně nezapálíte
4 10

Bytové družstvo v Curychu zakázalo nájemníkům kouřit. I na balkoně

Trump úspěšně útočí. Soud pozastavil platnost Obamovy čistší energetiky

Americký odvolací soud definitivně vyhověl požadavku prezidenta Donalda Trumpa, aby byla pozastavena platnost Obamových regulací emisí oxidu uhličitého v tepelných elektrárnách nebo omezení těžby černého uhlí.

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

Rodina školáka chce veřejnou omluvu. Případ řeší policie, na kterou se obrátil pedagog, jenž se bojí vydírání ze strany příbuzných školáka.

AKTUALIZOVÁNO

Tým kampaně Emmanuela Macrona vykázal ze svých akcí ruská média

Rusko obvinilo francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona z diskriminace poté, co jeho volební štáb zakázal přístup na své akce agentuře Sputnik a televizní stanici Russia Today.

Čeští opraváři zemědělských strojů pojedou na dva roky se Zetorem do Zambie

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies