Být v dnešní době zemědělcem rozhodně nepatří mezi snadnou práci. Zemědělcům letos příliš nepřeje počasí a někteří si stěžují, že se jim například chov zvířat výrazně prodražuje.

„Letošek opravdu zatím příliš chválit nemohu. Produkujeme tady na Karlovarsku hlavně řepku a ječmen. Co se týče sklizně takzvaného zimního ječmene, tak tam jsme opravdu nemohli být spokojeni. Nebyla rozhodně nijak optimální, natož vyšší. Je to ale celorepubliková záležitost," zhodnotil Vladimír Vrzáček, předseda Zemědělského družstva Novosedly.

Družstvo aktuálně sklízí jarní ječmen. „Zde je ještě předčasné úrodu hodnotit, ale zatím to nevypadá špatně," dodal předseda.

Podle něj letos zemědělcům příliš nepřeje ani počasí. „Poslední dobou je hodně sucho, což brání některým pracovním postupům. Věříme, že se ale podaří vše zvládnout," přeje si Vrzáček.
Klidnou hlavu nemá ani Vladimír Tůma, předseda Regionální agrární komory kraje Karlovy Vary a ředitel Agrokombinátu Dolní Žandov. „Jsme klasický zemědělský podnik," řekl předseda Tůma. „Zabýváme se jak živočišnou, tak rostlinnou výrobou. Kromě prasat chováme vše. Chováme také skot na ekologické maso. Letos sklízíme hlavně řepku, pšenici, žito, olejniny a luskoviny. Co vidím jako největší letošní problém, to je velké sucho. Zároveň ale každý druhý den chvíli prší. To znamená, že se obilí musí i po sklizni dosušovat, a vznikají tím další a další náklady. Takže kromě nákladů na sklizeň nám vznikají i náklady na dosušování," svěřil se předseda Tůma.

„V živočišné výrobě bych viděl podobný problém. Ceny obilí rostou, a jedna krmná porce pro zvířata vyjde oproti loňsku o něco víc finančních prostředků. Horší je to u kachen, které se musí speciálně dokrmovat. To jsou náklady mnohem vyšší. Jsme závislí na dotacích, které se proplácejí zpětně a letošní rok to bude nejspíš až v prosinci místo října," dodal.