VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatelka Markéta Hejkalová: V Ostravě jsou lidé přímočaří jako ve Finsku

Ostrava /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - První ročník Letního knižního veletrhu se uskuteční letos uprostřed června na výstavišti Černá louka v Ostravě. Jeho ředitelkou a organizátorkou je Markéta Hejkalová, která působí v Havlíčkově Brodě. Už to je zajímavé téma pro následující rozhovor.

17.4.2011
SDÍLEJ:

Markéta Hejkalová je především spisovatelka.Foto: DENÍK/Petr Kovařík

Co je to za sílu, která přivedla spisovatelku, překladatelku a vydavatelku z Havlíčkova Brodu do Ostravy?

V září loňského roku mě oslovil ředitel ostravského výstaviště Karel Burda a nabídl mi, zda bych nechtěla výstavišti pomoci s pořádáním knižního veletrhu – a já jsem po delším váhání a přemýšlení souhlasila. V Havlíčkově Brodě pořádám Podzimní knižní veletrh už dvacet let a láká mě zkusit to i jinde, pokusit se vytvořit podobně živý a oblíbený veletrh v jiném prostředí a v mnohem větším městě. A nebudu zapírat ani osobní důvod: ženám mého věku se pracovní nabídky zrovna nehrnou, a i když mám práce až moc, připadá mi, jako bych se díky Letnímu knižnímu veletrhu vrátila o dvacet let zpátky do mládí, do doby, kdy jsem začínala s prvním veletrhem. Znovu přesvědčuji nakladatele, proč mají přijet právě do Ostravy, znovu poznávám spoustu zajímavých lidí a jejich příběhů…

Čím chcete ozvláštnit právě ostravský knižní veletrh od těch třeba už hodně známých?

Letní knižní veletrh se bude konat těsně před prázdninami, 17. a 18. června, a jeho mottem jsou Knihy nejen na dovolenou. Tím už je naznačeno zaměření – tedy široké spektrum literatury pro volný čas, turistických průvodců, jazykových příruček a konverzací, detektivek, romantických příběhů, dětských knih, ale také třeba rozsáhlých románů, které jindy než o dovolené přečíst nestihneme. Velký zájem o veletrh mají ale i nakladatelé učebnic pro všechny stupně škol, takže lidé budou mít možnost koupit zde i učebnice na příští školní rok. Zvláštností Letního knižního veletrhu budou také takzvané zbytky nákladů za levnější ceny. Většina nakladatelů tu situaci zná – neodhadnou úplně přesně náklad, pár desítek kusů jim zůstane, knihy už nejsou v běžném prodeji, ale je škoda dávat je do levných knih. Takovéhle knihy jsou na dovolenou ideální, protože budou přece jen levnější a lidi nebude tolik mrzet, když je zapomenou v hotelu nebo v letadle, nebo když jim je vítr odfoukne do mořských vln…

Prý už máte připravený i doprovodný program…

Určitě. Čtenáři se mohou těšit na setkání s Jiřím Grušou, Irenou Douskovou, Antonínem Bajajou, Barbarou Nesvadbovou, Karlem Hvížďalou a mnoha dalšími zajímavými osobnostmi, pro nakladatele, knihovníky a knihkupce se zase chystá několik odborných seminářů.

Jste úžasný „průkopník literární práce“ – řečeno minulou mluvou ostravského regionu. Vždyť Ostrava podobnou akci zatím nemá…

Děkuji. Úžasný průkopník, to zní opravdu lichotivě, ale já si tak nepřipadám. Letní knižní veletrh je ještě poměrně daleko, a už teď má spoustu příznivců a pomocníků – nevím, jestli mohu na tomto místě jmenovitě poděkovat aspoň těm největším – paní ředitelce Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě Lee Prchalové, panu Petru Michálkovi z PEMIC BOOKS, paní Jitce Vaňkové a panu Becherovi z Domu knihy Librex a mnoha dalším – snad se na mě nebudou zlobit ti, které neuvádím, ale kdybych měla jmenovat všechny, kdo veletrhu nějak pomohli, už by se vám do novin nic jiného nevešlo. To je právě důležité, aby lidé v Ostravě vzali veletrh za svůj, aby se pro ně stal něčím jako pravidelnou součástí kalendáře, tak jak se to podařilo v Havlíčkově Brodě. Ostrava bude mít dobrý a úspěšný veletrh tehdy, pokud se na něm lidem bude líbit, pokud si na něj budou rádi chodit pro knížky. Takže pokud se veletrh podaří, bude to zásluha vystavovatelů a návštěvníků. Pokud by se snad nepodařil, byla by to moje chyba – ale něco takového si vůbec nepřipouštím.

Čím se vy sama cítíte být více – překladatelkou, spisovatelkou či vydavatelkou?

To je velmi různé – někdy mě nejvíc ze všeho baví organizovat veletrh, jindy připravovat k vydání novou knížku, jindy překládat – překládám zejména finského autora Miku Waltariho, což je hodně těžké (takže mě to vlastně v pravém smyslu slova nebaví), ale zase si při každé větě uvědomuju, že to je opravdu mimořádný autor. Kromě toho také pracuju v českém i mezinárodním PEN klubu a občas učím, vedu na brněnské univerzitě překladatelský seminář – ale nejvíc ze všeho mě asi přece jenom baví psát.

Představte se nám jako literátka…

Napsala jsem pět románů – Ženy a cizinci na konci tisíciletí, Vždycky jedna noc, Slepičí lásky, Kouzelník z Pekingu a Důkazy jejího života. Moje romány jsou (doufám) hodně čtivé a píše se v nich hlavně o vztazích mezi muži a ženami, o lásce, ale nejenom o lásce. Líčím ty příběhy z ženského hlediska, ale nečekejte nějaké romantické čtivo – například o mé zatím poslední knížce Důkazy jejího života řekl Ludvík Vaculík, že teprve z této knihy poznal, že i ženy touží po sexu - což beru jako velké uznání. Většina knížek se odehrává nejen v Česku, ale také za jeho hranicemi – třeba ve Finsku, v Číně nebo v Bruselu… Kromě beletrie jsem napsala také několik knih faktu, například životopis už zmíněného Waltariho – Fin Mika Waltari – Doba, život a knihy světoznámého spisovatele. Mám vřelý vztah k Finsku, neboť finštinu jsem vystudovala spolu s ruštinou na vysoké škole a nějaký čas působila jako kulturní atašé právě ve Finsku.

Přitahuje vás Ostrava jako město? Když ano, pak čím?

Ostrava mě fascinuje. V duchu jí říkám město měst, protože pokud vím, Ostrava je opravdu „složená“ z několika kdysi samostatných měst a ta se v té současné Ostravě velmi zajímavě prolínají úplně jako symboly všeho, čím Ostrava je a byla. Honosné secesní domy v centru, cihlové „obytné kolonie“ ve Vítkovicích, noblesní kavárna v Domě knihy Librex, těžní věže, rozlehlá paneláková sídliště… Jako byste se každých pár kroků octli v úplně jiném světě a jiné době. Já toho ovšem zatím z Ostravy až tolik neznám, ale možná ještě víc než architektura mě přitahují lidé – mám pocit, že si na nic nehrají, říkají věci přímo a jednají na rovinu. V Ostravě se cítím dobře snad i proto, že jsem na takový přímý styl zvyklá z Finska, kde jsem několik let žila. Ani lidí z Ostravy zatím tolik neznám, ale těším se, že se to brzy změní a že jich poznám co nejvíc – kde jinde než na veletrhu.

Autor: Břetislav Uhlář

17.4.2011
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
AKTUALIZUJEME
11

Teroristé nás nezastraší, řekl Sobotka k londýnskému atentátu, Zeman vyčkává

Britská premiérka Theresa Mayová.
3

Mayová odsoudila teroristický útok, místo nebylo vybráno náhodně

Lukašenkův režim přitvrzuje: KGB zatkla nejméně 11 lidí

V Bělorusku dnes zadrželi agenti tajné policie KGB nejméně jedenáct příslušníků organizace Bílá legie, kterou opozice označuje za vlasteneckou a režim za extremistickou. Podle vládních médií je razie namířena proti osobám usilujícím o destabilizaci země. Zatýkání se údajně nevyhnulo ani příslušníkům bezpečnostních složek a pohraniční stráže. Informovala o tom agentura BelaPAN.

Češka žijící v Londýně: Lidé se spíše diví, že se to nestalo dřív

Příbram/Londýn - Středeční teroristický útok v Londýně otřásl celým světem. Situaci v Londýně popsala Deníku Martina Stromková z Příbramska, která v Anglii žije zhruba deset let.

Ukrajinci zakázali ruské zpěvačce cestu na Eurovizi v Kyjevě

Ukrajinská tajná služba SBU zakázala vstup do země ruské zpěvačce Juliji Samojlovové, která měla Rusko reprezentovat v květnové soutěži Eurovize v Kyjevě. "Nežádoucí osobou" se stala tím, že porušila ukrajinské zákony návštěvou anektovaného poloostrova Krym. Neobvyklý krok oznámila televize 112 s odvoláním na mluvčí SBU. Zákaz má platit po tři roky.

Spejbl, Hurvínek a Mánička nemají "maminku". Zemřela loutkoherečka Štáchová

Ve věku 72 let zemřela v noci na dnešek loutkoherečka, scenáristka, režisérka, dabérka, interpretka Máničky a Bábinky a od roku 1996 ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. Zemřela doma, uprostřed své rodiny. Oznámila to její dcera Denisa Kirschnerová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies