VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

4.8.2016

Haškova mluvčí

Stylově se před volbami připomíná hejtman Hašek. Nabízí bednu jihomoravského vína tomu, kdo najde lobbistku paní Mrencovou, která za něj pod jménem Proutníková komunikovala s médii. Už by si měl těch beden vína připravit více, neboť paměť mu ochotně oživuje několik novinářů, či bývalá mluvčí jeho hejtmanství paní Kapitančíková.

3.8.2016

Nečitelné Turecko

Zatímco v Evropě a v Americe se už dávno zapomnělo, že v Turecku proběhl pokus svrhnout Erdogana, pro Erdogana a jeho Turky jde o záležitost stále živou a aktuální. Západ řeší, zda už to Erdogan s pronásledováním pučistů nepřehání, zatímco Turci nelibě nesou, že se Západ více strachuje o osud teroristů, než o záchranu turecké demokracie. V každém případě se Západ a Turecko momentálně spíše odcizují, než sbližují.

2.8.2016

Reformovaná policie

Národní centrála boje proti organizovanému zločinu je pro ministra vnitra a pro jeho stranu splněným snem. Nepochybně soudí, že jsou zde nové bezpečnostní hrozby, na které je třeba se soustředit místo rozkrývaní partnerství mezi politiky, byznysmeny a mafiány. Z druhé strany - občanským demokratům musí připadnout krajně nespravedlivé, že demokratům sociálním voliči neměří stejným metrem, soudě alespoň podle setrvale příznivých volebních preferencí ČSSD.

1.8.2016

Přísný prezident

Prezident svěřil národu, že změnil názor na držení zbraní. Pod dojmem terorizmu soudí, že bychom se měli ozbrojovat. Zjevně se tak vymezuje vůči Evropské komisi, která by nás naopak ráda odzbrojila. Miloš Zeman je vůči EU přísný i kvůli neschopnosti čelit migraci, kterou považuje za organizovanou invazi a příčinu terorismu.

30.7.2016

Váženým Policejním Složkám

Vážené Policejní Složky, jste fakt v nezáviděníhodném postavení. No řekněte samy, jak mají mít lidi respekt a důvěru k policii, když tady politici už řadu let předvádějí, že jí nemají ani co by se za nehet vešlo?

29.7.2016

Z herny k počítači

Z výroční zprávy o hazardu mimo jiné plyne, že se patologický hráč přesouvá z heren domů k počítači. A že zatímco heren ubývá, počet hazardních hráčů se za poslední dva roky zdvojnásobil.

28.7.2016

Logická přísnost

Není na škodu uzákonit přísné tresty za financování či podporu terorizmu. Jde o prevenci, neboť nelze vyloučit, že se i u nás někdo zradikalizuje. Důvodem spěchu je ovšem obava Ministerstva spravedlnosti, že bychom kvůli nedostatečné přísnosti mohli být shledáni zemí, které financování terorismu nevadí, což by nám snížilo rating a zkomplikovalo obchodování.

27.7.2016

Čekání na Hillary

Po té co v USA republikáni na sjezdu potvrdili prezidentskou nominaci Donalda Trumpa, chystají se demokraté na svém sjezdu nominovat Hillary Clintonovou. Nominační sjezdy jsou součástí volební agitace, strany se šikují za svými lídry u vědomí, že jiné už mít nebudou. Alespoň ne nyní. U republikánů se delegáti pozastavovali, proč vlastně místo otce nekandiduje jeho dcera Ivanka, a u demokratů cosi podobného nastalo po projevu Michelle Obamové.

26.7.2016

Olympijské peníze

MOV nakonec všechny ruské sportovce z OH nevyloučil. Kdo nemá rád Rusy a myslí si, že bez nich by olympiáda byla super je zklamán, ale rozhodnutí olympijského výboru má logiku. Stejně jako v minulosti si i v Riu spousta sportovců z různých zemí pomůže rafinovaným dopingem a po letech se na to díky pokroku v diagnostice přijde stejně jako v případě olympiád v Pekingu či Londýně. Věřit, že bez Rusů by byl vrcholový sport čistý je naivní.

25.7.2016

Běžní masoví vrazi

Mnichovský masakr má mediálně šťastný konec. Nevraždil prý Islámský stát, ale obyčejný nemocný šílenec. Média informují kolik mrtvých a raněných, ale především se snaží podat příběh korektně, tedy tak, aby se veřejnost nenaštvala na migranty, kteří v tom jsou nevinně. Mrtvých je Němcům samozřejmě líto, ale z obyčejného masového vraha jde přece jenom menší hrůza, než z muslima, vraždícího kvůli tomu, že Alláh je největší.

23.7.2016

Vážené paní ministryni Šlechtové

Vážená paní ministryně Šlechtová, všechno je relativní, že? Jestliže hrozilo, že český stát loni nedočerpá z evropských fondů desítky miliard, pak se dá jistě slavit jako „velký úspěch", že je těch nevyužitých miliard jen necelých sedm.

22.7.2016

Respekt k učitelům

Učitelé dostanou od září přidáno a politici soupeří o to, komu se za to má děkovat. Zda ministru financí, který našel peníze, anebo ministryni školství a premiérovi, kteří ho přemluvili, aby peníze hledal. Férové bude poděkovat všem koaličním partnerům, tedy i těm, kteří upozorňují, že šest procent je málo a s ohledem na budoucnost připomínají problém pedagogického školství.

21.7.2016

Exekutoři na mušce

Exekutoři jsou právem zděšeni, že se na ně střílí. Výkon exekuce není jejich svévolí. Realizují rozhodnutí soudu, který rozhoduje podle zákonů, které oběť exekuce porušila. V naprosté většině případů se člověk, kterého navštíví exekutor, může zlobit pouze na sebe. Jen zcela výjimečně je exekuce nespravedlivá a ani v takovém případě není přiměřené odprásknout exekutora.

20.7.2016

Politika u soudu

U soudu s bývalým premiérem nepůjde o nic osobního. Bude se řešit, zda se Petr Nečas a spol. dopustili politiky, anebo korupce. Žalobci míní, že mezi korupci a politiku nelze vložit rovnítko a že nabízet lukrativní funkce výměnou za složení poslaneckých mandátů je trestný čin. Zajímavé bude, s čím přijde obhajoba.

19.7.2016

Hlavní hygienička

Máme novou hlavní hygieničku. Její uvedení do funkce se sice nestane hlavní zprávou dne, nicméně je pouze otázkou času, kdy Evu Gottwaldovou zviditelní v médiích nějaká smrtící epidemie, virus či zákeřná nemoc. Výběrové řízení, ve kterém zvítězila, určitě konstatovalo její odbornou kvalifikaci a manažerské schopnosti.

18.7.2016

Turecká oslava

Univerzální návod jak vojenským převratem zachránit sekulární demokracii před islamistickým autoritářem sice neexistuje, ale to, co předvedli o víkendu pučisté v Turecku, může do budoucna sloužit jako ideální návod, jak upevnit vládu autoritativního vůdce. Stoupenci Erdogana oslavují v ulicích skvělou záminku vymýtit veškerou opozici a zavést pořádek islámského střihu.

16.7.2016

Pod koly teroru

Je stále zřetelnější, že zatímco teroristé pokaždé vymyslí nějaký nový způsob, jak šířit strach, bolest a smrt, reakce na teror je setrvale stejná. Zločinci jsou podezřele kreativnější, než jejich oběti. Nejspíš proto, že oběť v sobě nemá nenávist teroristy a nechce zareagovat špatně. A pak - zatímco teroristé chtějí liberální západní společnost zničit, neboť ji nenávidí, oběti se snaží společnost v její komplikované svobodné mnohotvárnosti zachovat.

15.7.2016

Změna v BIS

To, že se mění vedení BIS, nejspíše nesouvisí s reformou policie. Kdyby tomu tak ale bylo, stejně bychom se to nedověděli, protože by to bylo tajné. Všechno, co víme o špionech, máme z druhé ruky, nejčastěji ze špionážních filmů. Zda jsou ale špioni ve skutečnosti tak šikovní, chytří a svalnatí jako herci, kteří je hrají, si nemůžeme ověřit. Dost možná budou kvůli utajení tak nenápadní, že by roli ve špionážním filmu nikdy nedostali.

14.7.2016

Britská premiérka

Británie získává v osobě Theresy Mayové vhodnou premiérku pro vyjednání odchodu z EU. Patřila mezi stoupence setrvání v unii, takže v Evropě nemá nepřátele. Současně ale sdílela řadu výhrad stoupenců Brexitu, takže bude přijatelná i doma. Vyjednávat bude prý tvrdě, ale nebude v tom nic osobního. Zatím víme, že nemá naspěch, což je dobře, neboť tento rozvod je důležitý precedens, který by měl pokud možno proběhnout bez emocí.

13.7.2016

Roste zaměstnanost

Je-li u nás míra nezaměstnanosti 5,2%, znamená to, že míra zaměstnanosti činí 94,8%. Je zajímavé, že se počítají lidé bez práce, místo toho, aby šla řeč o těch, kteří pracují. Nikde v Evropě momentálně nepracuje větší procento lidí než u nás. Částečně to bude tím, že je práce dost, že nechybí. Ale rovněž jde o to, že u nás pracovat chceme, jsme zvyklí pracovat a jsme ochotni dělat i práci těžkou či špatně placenou.

12.7.2016

Předsedovo předsevzetí

Je-li politik tázán na svou budoucnost, mlží anebo pečlivě váží slova. Když tedy Bohuslav Sobotka říká, že se v případě úspěchu ČSSD v krajských volbách bude opět ucházet o funkci předsedy, něco tím nepochybně sleduje. Bude-li ČSSD úspěšná, nikoho přece nenapadne měnit vítězný tým. Možná jde o apel B. Sobotky na voliče, aby volili ČSSD, chtějí-li ho i nadále mít předsedou vlády. Určitě ale nechtěl voličům naznačit, že chtějí-li se ho zbavit, ať v krajských volbách podpoří osobnosti od Babiše.

11.7.2016

Sociální bydlení

Za to, že nemáme zákon o sociálním bydlení, vděčíme Ministerstvu pro místní rozvoj. V minulosti návrh tohoto zákona potopilo třikrát, teď to zdá se zkouší počtvrté. Dá se to pochopit, neboť solidarita s lidmi, kteří nedosáhnou na důstojné bydlení, nemá s místním rozvojem nic společného. Od solidarity je zde ministerstvo sociálních věcí. Toto ministerstvo je ovšem kritizováno, že to se solidaritou přehání. Než přílišná solidarita, tak raději žádná, slyšíme od řady politiků, kteří jsou přesvědčeni, že senioři, matky s dětmi a obecně chudí si za své problémy mohou sami.

9.7.2016

Sobotník Lídy Rakušanové ministru obrany

Vážený pane ministře obrany, taky jste si všiml, jak se ruský prezident Putin začal před summitem NATO ve Varšavě najednou k západní alianci lísat? Demonstrativně se v Ankaře smířil s Tureckem, z moskevských vojenských kruhů nechal zaznít vůči NATO i smířlivější tóny, a přes svého mluvčího sdělil světu, že doufá ve „vítězství zdravého rozumu". Skoro by mu člověk na ty řeči, že aliance, když pošle svým východním členům čtyři tisícovky vojáků, řinčí zbraněmi a ohrožuje Rusko, snad i skočil, že, pane ministře?

8.7.2016

Summit NATO

Ve Varšavě se na údajně největším a nejdůležitějším summitu NATO setkávají přátelé ve zbrani, aby se vzájemně ujistili, že jim na srdci leží mír. My se té akce účastníme také, ale zdaleka ne tak horlivě jako hostitelé. Možná proto, že nemáme válčení v genech a neradi utrácíme za zbraně anebo si z historie pamatujeme, že už jsme s Poláky byli bratry ve zbrani v jiné alianci, Varšavské smlouvě, která nás sice ochránila před NATO, ale neochránila nás před spojenci, kteří nás, včetně Poláků v roce 68 vojensky obsadili.

7.7.2016

Mýto a politika

Kde jde o peníze, jde i o politiku. Proto výběr mýta není ryze odborný problém. Ministru dopravy vláda v březnu odsouhlasila pokračování ve spolupráci s firmou Kapsch. Nyní ho koaliční partneři ve stejné věci peskují, neboť pokračovat s Kapsch prý po novém roce z právních důvodů nelze.

4.7.2016

Nenápadná priorita

Státní zaměstnanci v kultuře dostanou přidáno. Je pěkné, že si na ně ministr kultury vzpomněl a ministr financí že před ním nezavřel dveře. Ostudně nízké finanční ohodnocení lidí, garantujících pro stát kulturní servis je vysvětlitelné tím, že v kultuře se zaměstnávají nadšenci, kteří práci berou jako poslání.

2.7.2016

Váženému panu předsedovi Holzingerovi

Vážený pane předsedo Holzingere, nepochybuji, že rozhodnutí zrušit výsledky druhého kola prezidentských voleb nebylo pro Vás a Vaše kolegy z rakouského ústavního soudu vůbec jednoduché.

1.7.2016

Slovenské předsednictví

Půlročního předsednictví v Radě EU se ujímá země pyšnící se absolutně nejnižší účastí ve volbách do Evropského parlamentu. Slovensko je navíc zemí, která odmítá migrační kvóty a jeho premiér bez obalu říká, že „islám nemá na Slovensku co dělat".

30.6.2016

Fejeton: Zlosyn „Andy“ versus dobračisko Andrej

Po léta byl nedílnou součástí českého mocenského „matrixu". Teď proti němu zběsile bojuje. Proč? Přinášíme fejeton na téma „rozdvojení" Andreje Babiše.

30.6.2016

Turecké dilema

Masakr na letišti v Istanbulu připisují Turci Islámskému státu. Jde o militantní islamisty, z jejichž podpory v Sýrii jsou Turci podezřelí, takže se nabízí přísloví „udělej čertovi dobře, peklem se ti odmění".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies