VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

6.6.2016

Švýcarská demokracie

Osm Švýcarů z deseti odmítlo v referendu garantovaný příjem ve výši 61 tisíc korun měsíčně. Převládla obava, že by lidé přestali pracovat a stát by zkolaboval. Švýcarsko je zemí, kde se podstatné otázky řeší lidovým hlasováním. Má to jednu zásadní výhodu: O občanech nerozhodují politici, kteří jsou lehce zkorumpovatelní a v naprosté většině nekompetentní.

4.6.2016

Sobotník Lídy Rakušanové prezidentským kandidátům

Vážení prezidentští kandidáti, jsem vážně zvědavá, jak to teď těch jeden a půl roku vydržíte zůstat nepřetržitě v centru pozornosti. Protože jinak, však to znáte: „sejde z očí, sejde z mysli". Takže fakt nechápu, co vás to, probůh, napadlo, „outovat se" takhle brzo? Autoři Kroměřížské výzvy to určitě mysleli dobře, když, po vzoru amerických primárek, definovali roli prezidenta a vyzvali k celonárodní diskusi o osobnostech, které by se na ni hodily. Že se ale hned začnete hlásit, s tím nejspíš nepočítali.

3.6.2016

Supermarkety slaví

Čtvrtstoletí od otevření prvního supermarketu je docela problém si vzpomenout, jak jsme kdysi mohli pendlovat mezi samoobsluhou, masnou, ovocem a zeleninou, chlebem a pečivem…

2.6.2016

Čekání na rozsudek

Pravomocně je rozhodnuto, že je Petr Kramný vrah a Marek Dalík podvodník. V případě prvního jsme to tušili 3 roky, v případě druhého dokonce 9. Po celou tu dobu viníci předstírali nevinu a jako na nevinné, byť důvodně podezřelé se na ně pohlíželo. Nyní, když je rozhodnuto, bychom ocenili, kdyby se odsouzenci přiznali a nejlépe také omluvili. Bohužel platí, že kdo vraždí či podvádí, ten zpravidla také lže.

1.6.2016

Den dětí

Děti dnes mají svůj den. Je to šance udělat jim radost, uspořádat pro ně zajímavou sportovní či kulturní akci, a také se zamyslet, zda je o ně dobře postaráno, zda jim v dnešním světě něco důležitého nechybí. Skvělé by bylo, kdyby se dětmi na den uměli stát dospělí, aby si připomněli dávno zapomenuté dětství na vlastní kůži.

31.5.2016

Skvělá procenta

Čtrnácti Čechům ze sta, kteří žijí ve městě, hrozí chudoba a sociální vyloučení. Jedná se ale o dobrou zprávu, neboť všude v EU je situace horší. Srovnání Eurostatu neříká, proč i v bohatších zemích, než je ta naše, jsou obyvatelé měst více ohroženi chudobou. Je to tím, že jsme pracovitější? Anebo jenom nejsme cílem chudých příchozích? Něco je zde zřejmě správně, jen nevíme co.

30.5.2016

Člověk číslem

Když se o něčem píše poprvé, vnímáme to citlivěji, než stopadesátou reprízu. Přitom těch 700 migrantů, kteří se utopili minulý týden ve Středozemním moři, neznamená menší tragédii, než když se před časem za obrovského mediálního zájmu topili ti první. Z pohledu médií, která prodávají příběhy, se už migranti topí zbytečně – jakmile se lidé stanou čísly, jejich smrt nic neřeší.

28.5.2016

Sobotník Lídy Rakušanové příznivcům americké armády

Vážení a milí příznivci americké armády, je mi jasné, že na rozdíl od loňska, kdy Českem projížděl konvoj amerických vojáků poprvé, ho už tak houfně vítat nebudete. Tenkrát vás určitě vyburcovalo, že byly v předvečer akce slyšet v Česku jen hlasy těch, kterým průjezd amerických vojáků vysloveně vadil. Poté, co Rusko anektovalo Krym a posílalo vojáky bojovat na Donbas za jeho odtržení od Ukrajiny, to znělo v členské zemi NATO, nota bene s vlastní historickou zkušeností s ruskými okupanty, jako provokace. Vám, kteří jste v březnu 2015 s americkými vlajkami lemovali silnice, se demonstrace soudržnosti Česka se západní aliancí tenkrát povedla na jedničku.

27.5.2016

Británie a EU

Kdejaká celebrita vzkazuje Britům, aby neodcházeli z EU a co chvíli někdo vyčísluje, jaká by to byla pro Británii ekonomická a pro EU politická pohroma. Vzácnější jsou úvahy, spatřující v „Brexitu" naději pro Evropu, které Brusel přerostl přes hlavu a odchod Británie by mohl vést k restartu komunikace evropských národů.

26.5.2016

Vítězný doutník

Milovníci tabáku si včera mohli zapálit vítězný doutník, když poslanci smetli ze stolu protikuřáckou šikanu, na které před tím dlouhé měsíce pilně pracovali a vylepšovali ji stovkami pozměňovacích návrhů. Takovýto výsledek se věru nečekal. Obecně dnes tabák neplatí za pochutinu, nýbrž za škodlivinu a s ohledem na veřejné zdraví jsou kuřáci vykazováni někam, kde je není vidět ani cítit.

25.5.2016

Účtenková loterie

Kouzlo účtenkové loterie je prosté. V naději na výhru pomůže spotřebitel požadující slosovatelnou účtenku Babišovi s výběrem daní, neboť účtenka je důkaz, že bylo prodáno zboží či poskytnuta služba. Pokud spolčení spotřebitelů s Babišem bude znamenat likvidaci drobných podnikatelů, kteří přežívají díky předstírání, že mají menší zisk, aby platili menší daně, pak tuto likvidaci nezpůsobí slosovatelné účtenky, ale nemožnost obcházet zákon.

24.5.2016

Rozdělené (nejen) Rakousko

Rozdělení Rakouska při volbě prezidenta lze brát jako evropskou klasiku. Která země dnes rozdělená není? Rakousko je dokonce příkladem modelovým, kdy se společnost nedělí v rámci systému na stoupence pravice a na stoupence levice, ale dělí se na stoupence respektive odpůrce systému tvořeného ruku v ruce pravicí a levicí. Společnost tedy není jen rozdělená, ale především je rozdělená jinak, než bývala.

23.5.2016

Nádražní rošáda

Státní organizace SŽDC si od akciové společnosti České dráhy s laskavým svolením Evropské komise kupuje za 3,31 miliardy korun 1600 českých a moravských vlakových nádraží. Tato rošáda se odůvodňuje snazším přístupem SŽDC k evropským dotacím, bez nichž by zřejmě byla nádraží vlastněná Českými drahami odsouzena k devastaci a zániku.

21.5.2016

Váženému panu Schwarzenbergovi

Vážený pane Schwarzenbergu, podle mne není v téhle zemi intimnější znalec rakouské politické scény než Vy, který tam dodnes máte druhý domov.

20.5.2016

Logika úvěru

Projednávání zákona o úvěru je z pohledu bank od poslanců neslýchaná troufalost. Jakýkoli zásah do systému půjčování peněz za účelem zadlužování občanů a jejich následného vysávání lichvářskými úroky, ohrožuje zisky bank, kterým zde všechno patří, včetně zmíněných poslanců.

19.5.2016

Dopisování na veřejnosti

Premiér Sobotka a ministr Babiš si přes noviny vyměnili dopisy ohledně docházky na „zásadní", respektive „marginální" poradě k evropským dotacím.

18.5.2016

Chvála pravolevosti

Zjištění CVVM že se v České republice třetina občanů hlásí k levici, třetina k pravici a třetinu že tvoří ti, co se hlásí ke středu či svou orientaci neřeší, přímo vybízí k národní smířlivosti. Všichni jsme v menšině. Žádná třetina občanů nemůže po dvou třetinách svých spoluobčanů chtít, aby se přizpůsobili.

17.5.2016

Pokroková mládež

Když před padesáti lety začínala v Číně kulturní revoluce, připadalo to i radikálně levicové mládeži na Západě jako dobrý nápad. Boj čínských mládežníků organizovaných v rudých gardách proti „starému myšlení", ovšem nakonec znamenal vedle obrovských kulturních a ekonomických škod i nezměrnou lidskou tragédii, když milióny Číňanů doplatili na „kulturní revoluci" životem.

16.5.2016

Staronovost KSČM

Komunisté se o víkendu ani nerozpustili, ani nevrátili ke kořenům. Zvolením staronového předsedy se přihlásili ke své staronovosti, což je sázka na jistotu. KSČM je stranou, která se poslední čtvrtstoletí účastní budování kapitalismu, přičemž za svých 10 až 14% vděčí nostalgii po reálném socialismu. Členy KSČM jsou vesměs senioři, od kterých lze těžko čekat revolučního ducha a protirežimní aktivity.

14.5.2016

Sobotník Lídy Rakušanové váženému Karlu IV., Otci vlasti

Vážený Karle IV, Otče vlasti, asi byste jen nechápavě kroutil hlavou, kdybyste viděl, jak se ani teď, po sedmi stoletích, nemůžeme s našimi západními sousedy dohodnout, které že to vlasti jste vlastně otec. Přitom Vy sám jste takové, s prominutím, prkotiny, nikdy neřešil, protože jste se považoval za dědice evropské říše všech bohabojných křesťanů. Takže v tomto smyslu by si Vás mohli přivlastňovat nejen Češi a Němci, ale i Francouzi, u jejichž dvora jste byl vychován.

13.5.2016

Normální chudoba

Příjmy domácností rostou, ale milion lidí ohrožených příjmovou chudobou u nás zůstává. Podle statistiků ovšem trvale klesá podíl lidí materiálně deprivovaných - skutečných zoufalců je pod 6%. A také utěšují, že jinde mají chudých víc.

12.5.2016

Národní alternativa

Zrovna když v sousedním Německu ztrácí podporu veřejnosti kancléřka Merkelová a posiluje tamní Alternativa pro Německo, dává se i u nás dohromady parta lidí zakládající Alternativu pro Česko. Má to být strana národně orientovaná, euroskeptická, liberálně konzervativní a podle Václava Klause, který s touto myšlenkou sympatizuje, by měla být alternativou k „zaběhlým, nešťastným, sterilním politickým stranám".

11.5.2016

Bártova újma

Soud správně odmítl nárok pana Bárty na náhradu nemajetkové újmy 23 miliónů korun kvůli trestnímu stíhání za korupci, ale nesprávně verdikt odůvodnil: Požadavek neměl být shledán promlčeným nýbrž nehorázným.

10.5.2016

Rezignační sezóna

Rezignovat je zdá se „in". Začal s tím před pár dny turecký premiér Davutoglu, včera rezignaci oznámil Michel Platini a toho vzápětí následoval rakouský kancléř Werner Faymann. Společné mají ty rezignace tlak, který dotyční neustáli. Dovutoglu prý začal přerůstat přes hlavu Erdoganovi, na Faymana tlačili sociálně demokratičtí mládežníci a odbory a Platiniho k rezignaci dotlačila sportovní arbitráž a obecně ostuda.

9.5.2016

Starosta Londýna

Zcela logicky se starostou devítimilionového Londýna, ve kterém se hovoří 300 jazyky, stal muslim pákistánského původu, právník kandidující za labouristy. Sympatickému Sadiqu Khanovi neuškodila negativní kampaň konzervativců, neboť každý osmý Londýňan je muslim, 35% Londýňanů se narodilo v zahraničí a 55% tvoří nebělošští Britové. Khan si tak mohl dovolit přiznání, že je dlouholetým fanouškem Liverpoolu.

7.5.2016

Sobotník Lídy Rakušanové koaličním poslancům

Vážení koaliční poslanci, tak trochu mi to vaše rozhodnutí zpřísnit zákon o zbraních připomíná Rádio Jerevan. V principu je určitě dobře, že jste se rozhodli zrevidovat kontrolu nad lidmi, kterým zákon svěřuje do rukou něco tak nebezpečného, jako je střelná zbraň. Pokud vás ale k tomu vedl konkrétní masakr, spáchaný loni v Uherském Brodě, pak nechápu, proč jste se z profilu pachatele nepoučili mnohem důkladněji.

6.5.2016

Obrana úředníka

V chystaném sazebníku pokut za různé naše prohřešky a přečiny pamatují zákonodárci i na úřední osobu, kterou urazit či pomluvit při výkonu její pravomoci přijde nově na 10.000 korun. Poslanci se zjevně drží staré zásady, že „na lidi musí bejt přísnost". Také poslanec ví, že občan, z jehož daní je úřední osoba placena, aby mu sloužila, je citlivý na to, když si na jeho zaměstnance někdo otevírá ústa.

5.5.2016

Vlk Hašek

O Nočních vlcích víme už od loňska všechno. Mimo jiné i to, že jde o prorežimní rebely, se kterým se občas vyfotografuje ruský prezident. Tím pádem má o publicitu postaráno každý, kdo s nimi pořídí foto, což je aktuálně případ hejtmana Haška. Zatímco někteří politici nesou Haškovu družbu s motorkářským gangem nelibě, veřejnost s těmito ruskými patrioty na amerických motorkách problém nemá. Třeba proto, že s Nočními vlky kamarádí i Jágr. Anebo jim prostě jen fandí, aby se probili do Berlína.

4.5.2016

Leicester

Nikdo to nechtěl a všichni jsou z toho u vytržení. Vítězství outsidera v nejtěžší fotbalové lize světa je příběhem, který není pouze o fotbalu, anebo o sportu. Příběh Leicestru City je o naději. Loni v srpnu byl v Anglii kurz na vítězství lišek 5000 : 1. Parta kolem trenéra Ranieriho, která se bavila fotbalem a neměla respekt z daleko slavnějších a bohatších soupeřů ale sbírala jedno nepředpokládané vítězství za druhým až je z toho nakonec mistrovský titul.

3.5.2016

Prestižní povolání

Když seřadíme povolání podle výdělku, dostaneme zcela jiný žebříček, než když se měří jejich prestiž. Zatímco výborně placený poslanec má prestiž jen o málo vyšší než poslední uklízečka, nevalně placené zdravotní sestry si u nás veřejnost považuje více, než vysokoškolského učitele a vyšší prestiž než ona má už pouze vědec a lékař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies