VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

31.10.2016

Státní vyznamenání

Najít tři desítky osobností, které se zasloužily o stát a už za to nebyly v minulosti oceněny, je každým rokem těžší. Nakonec se ale vždy ukáže, že nám úctyhodné a vyznamenání hodné osobnosti ještě nedošly.

29.10.2016

Svátek státu

Dvacátý osmý říjen má jako státní svátek úctyhodnou minulost, ale nejistou budoucnost. Jde o to, že se svět vlivem globalizace zestejňuje, splývá a národní státy ztrácí svůj původní smysl. Otázka zní, zda národní stát zachraňovat, anebo se smířit s tím, že se přežil a budoucnost patří univerzální pospolitosti, v níž budou promícháni všichni se všemi.

27.10.2016

Rozpočtová klasika

Deficitní rozpočet je ve sněmovně. Vláda si své hospodaření chválí, opozice rozpočet kritizuje zprava zleva, zkrátka rozpočtová klasika. V čem je situace nová, je skutečnost, že se této vládě zatím dařilo hospodařit lépe, než si předsevzala a realitou je nižší schodek, než se čekalo, anebo dokonce přebytek, kterým by rozpočet mohl skončit letos.

26.10.2016

Jiří Brady

Pan Jíří Brady se stal ústřední postavou letošních oslav 28. října. Místo neuděleného řádu od prezidenta dostane řadu ocenění, díky kterým se nebude vracet do Kanady s pocitem, že se k němu jeho původní vlast otočila zády. Je dokonce zahrnován větší pozorností a sympatiemi, než kdyby se stal jedním z řady vyznamenaných na Pražském hradě. A je úlevné slyšet, že mu řád od prezidenta nebude chybět a že si beztak nebyl jist, zda ho má od něj chtít.

25.10.2016

Bědování obchodníků

Obchodníci, kteří nově nesmějí prodávat o státních svátcích, volají po ústavní stížnosti na zákon, kvůli kterému prý na tržbách přijdou ročně o čtyři miliardy korun. A tíží je ztráta pracovních míst, jež prý postihne zaměstnance, kteří v obchodech prodávají, hlídají a uklízejí.

24.10.2016

Mosul a Aleppo

Mezi dobýváním, respektive osvobozováním iráckého Mosulu a syrského Aleppa není vojensky vzato většího rozdílu. V obou případech boj s teroristy komplikuje přítomnost civilistů, kteří jsou držení coby lidské štíty. Politicky jde samozřejmě o úplně jiné příběhy, neboť zatímco u osvobozování Mosulu jsou s iráckou armádou naši, Aleppo dobývá syrská armáda s pomocí Ruska. Když v Iráku americké bezpilotní letouny místo teroristů pobijí svatebčany či pohřební průvod, jedná se o neúmyslnou chybu, zatímco když v Sýrii civilisty zabije ruská bomba, je to válečný zločin.

22.10.2016

Něco jako primárky

Obě naše momentálně nejsilnější politické strany se před volbou hlavy státu míní zeptat svých členů na názor, koho podpořit, respektive koho poradit voličům coby vhodného kandidáta. V ČSSD a ANO se nejspíše uskuteční vnitrostranická referenda, respektive ankety mapující mínění členské základny. Nepůjde o stranické primárky, jaké známe u Američanů, kde se kandidáti ucházejí o demokratickou či republikánskou nominaci a současně se představují voličům.

21.10.2016

Tolerantní politici

Na naše politiky se opět snáší kritika kvůli tomu, že neřeší naše pití. Nutno ale říct, že je kritizuje expert světové zdravotnické organizace, místní protidrogový koordinátor či bojovníci proti alkoholu z řad lékařů. Pokud jde o občany, politici rozhodně nejsou bombardováni žádostmi, aby prosadili zdražení alkoholu anebo aby zákony a vyhláškami zjednali jeho co nejmenší dostupnost.

20.10.2016

Rozumný odklad

Senátoři vrátili novelu netrpělivě očekávaného zákona o střetu zájmů do Poslanecké sněmovny. Přijali totiž pozměňovací návrhy, které napravují sněmovní chyby. Senátoři si povšimli, že jim poslanci poslali ke schválení text, který není v souladu s jiným zákonem, a také nahlédli, že účinnost zákona od ledna 2017 nelze v praxi zajistit. Není tomu tedy tak, že by Senát měl slabost pro korupčníky a snažil se prodloužit dobu, kdy si politici nerušeně užívají střetu zájmů. Konec konců se včerejší postup senátorů zamlouvá i platformě Rekonstrukce státu, která potýkání se politiků s protikorupční legislativou dlouhodobě monitoruje.

19.10.2016

Státní zaměstnanci

Státních zaměstnanců přibývá. Nyní má stát na výplatní pásce úředníků, učitelů, policistů či vojáků 437 tisíc. Není jednoduché říct, zda je to dobře nebo špatně. Ještě pamatujeme dobu, kdy u nás bylo normální, že jsou státními zaměstnanci všichni, s výjimkou hrstky příživníků. Dnes je na politicích posoudit, kolik je třeba státních zaměstnanců, aby bylo dobře postaráno o občany, a současně kolik zaměstnanců si stát umí z veřejných peněz zaplatit.

18.10.2016

Dalajláma v Praze

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma je v Praze. Tradičně je hostem konference Forum 2000, která se letos koná již podvacáté. Pryč je doba, kdy se s Dalajlámou, coby exilovým představitelem Tibetu, k nelibosti Číny oficiálně setkával prezident Havel, nicméně i dnes má Dalajláma u nás řadu přátel a stoupenců, které si v minulosti získal svou moudrostí a duchovní hloubkou.

17.10.2016

Ideální účast

Soudě podle výsledku voleb do třetiny Senátu rozložil chytrý český volič odpovědnost rovnoměrně na relevantní politické strany s jednou výjimkou, kterou je zvolení pěti kandidátů za KDU ČSL.

15.10.2016

Muslimské UNESCO

Muslimské země prosadili v UNESCO rezoluci, že Chrámová hora v Jeruzalémě je posvátným místem muslimů a Izraelci na ni nemají žádné vazby. Historicky je to samozřejmě nesmysl, ale pro UNESCO je prioritou politika, nikoli dějepis.

14.10.2016

Nobelista Dylan

U Nobelovy ceny za literaturu má porota na výběr, zda kultivovat veřejnost oceněním někoho kdo je skvělý, ale nikdo ho nezná, zda dělat politiku a ocenit kurážného potížistu bojujícího slovem proti režimu, anebo zda naslouchat veřejnosti a ocenit toho, koho mají lidé jako prozaika či básníka rádi.

13.10.2016

O bramborách

Není veřejně známo, zda ministr financí čte noviny a pokud ano, zda čte i jiné noviny než své vlastní, ale dnešní Deník by ho mohl zajímat, neboť v něm řešíme brambory.

12.10.2016

Koaliční alchymie

Koho na politice baví technologie moci, krajské volby musí milovat. Co kraj, to jiný politický rébus, jiné koaliční drama. Někde si vítěz vybírá partnery mezi méně úspěšnými, jinde se neúspěšní spojují proti vítězi.

10.10.2016

Drsná debata

Kandidáti na prezidenta Američanům jejich volbu určitě neusnadňují. Ve druhé televizní debatě si Hilary Clintonová a Donald Trump nebrali servítky a vzájemně se vykreslili v temných barvách.

10.10.2016

Generálka na volby

Sice to podle názvu byly volby krajské, ale ve skutečnosti se nanečisto hlasovalo, kdo ovládne sněmovnu. Andrej Babiš nevyhrál proto, že má nějaký geniální recept pro kraje. Vyhrál, protože jeho firma ANO má profesionální personální oddělení. Zatímco konkurenční ČSSD kandiduje zasloužilé straníky, ANO vyhledává zajímavé lidi, kteří nepůsobí jako politici a u kterých je šance, že vyhrají. A volby potvrdily, že to funguje.

8.10.2016

Konečně za mír

Ukončit válku je daleko těžší, než ji začít. Když jde o válku občanskou, co trvá půl století, protože ji žádná strana nemůže vyhrát, zemře v ní 260 tisíc lidí a sedm miliónů jich přijde o domovy, dojednání míru je událost mimořádná. Norský Nobelův výbor dal letos před množstvím kandidátu na mírovou cenu přednost kolumbijskému prezidentovi i navzdory tomu, že Kolumbijci v referendu smlouvu vlády s povstalci překvapivě odmítli.

7.10.2016

Čekání na voliče

I když volební účast nemá vliv na volební výsledek, který platí stejně při účasti vysoké, jako při účasti mizivé, procento účasti vnímáme jako jeden z volebních výsledků. Krajské volby se nyní uskuteční po páté. K těm prvním se v roce 2000 dostavilo 33,6% oprávněných voličů. V roce 2004 to bylo 29,6%, v roce 2008 40,3% a v roce 2012 36,89%.

6.10.2016

Žádaný Barroso

Brusel řeší, co s bývalým předsedou Evropské komise, kterého zaměstnala veřejná nadnárodní korporace Goldman Sachs. Nikdo nic neporušil, ale vše je podezřelé. José Manuel Barroso vedl EK v době, kdy byla Goldman Sachs podezřelá ze spolupachatelství světové finanční krize a z pomoci podvádějícímu Řecku, což vedlo ke krizi v eurozóně. Není nepředstavitelné, že Barroso už tehdy věděl, že řeší problém svého příštího zaměstnavatele.

5.10.2016

Souboj o Senát

Volby do Senátu se tradičně těší pouze omezenému zájmu veřejnosti. Ve druhém kole rozhoduje o vítězi pouze zhruba pětina oprávněných voličů. Je tomu tak proto, že si Senát nikdy nezískal v široké veřejnosti prestiž a většina občanů ho považuje za instituci zbytečnou. Faktem je, že i když mají senátoři díky způsobu volby silnější mandát, mají v porovnání s poslanci menší vliv.

4.10.2016

Vzpomínka na přítele

U příležitosti nedožitých osmdesátin se na Václava Havla vzpomíná hlavně jako na prezidenta. A protože doma nikdo nebývá prorokem, jsou jeho příznivci v menšině. Asi se s tím nedá nic dělat, Václav Havel byl nestandardním politikem, což zkraje jeho prezidentství lidé brali jako přednost, aby v tom později viděli jeho handicap, a zpětně je činěn odpovědným za vše, co se v politice po převratu nepovedlo.

3.10.2016

Kvóty a ostrovy

Úvaha prezidenta Zemana, že by nebylo špatné nabídnout ekonomickým migrantům ubytování a stravu na neobydlených řeckých ostrovech a odvděčit se za to Řekům odepisováním jejich dluhu, není nelegitimní ani politicky nekorektní. Zeman nevybízí migranty topit, ani se neobrací zády válečným uprchlíkům. Podobně mimochodem navrhuje maďarský premiér pečovat o ekonomické migranty v Africe a Australané už dávno lodě s nelegálními migranty humánně otáčejí zpátky a příchozí, kteří se do Austrálie dostanou bez povolení, posílají na ostrovy mimo Austrálii.

1.10.2016

Zapomenutý viník

Pět let poté, co na sebe pan Šiška upozornil podezřelým rozhodnutím ohledně výplaty dávek, vyměřil mu za to soud šest let ve vězení a povinnost uhradit ministerstvu škodu 282 miliónů. Od doby, kdy trestní kauzy pana Šišky plnily první stránky novin a jeho šéfa pana Drábka stály ministerské křeslo, proteklo ve Vltavě tolik vody, že se už jen hrstka znalců orientuje v tom, co se tenkrát stalo.

30.9.2016

Rovný nárok

Vláda se chystá rozhodnout, zda bude od ledna zvýšena minimální mzda na 11 tisíc korun jen pro zdravé, anebo rovněž pro zdravotně postižené, kteří dosud mají minimální mzdu nižší. Potíž je se zaměstnavateli, kteří se tváří, že budou-li muset zdravotně postiženým přidat, budou je muset propustit. Podle této logiky by tedy zdravotně postižení měli být vděčni za diskriminaci, díky které mají šanci na špatnou mzdu.

29.9.2016

Bohatneme

Sedmým rokem skupina Allianz sestavuje žebříček zemí podle průměru bohatství na obyvatele. Loni jsme na tomto žebříčku vyšplahali o dvě příčky na 26. místo. Průměrný Čech je výrazně bohatší, než průměrný Polák či průměrný Slovák, ale také výrazně chudší než jeho průměrný soused Němec či Rakušan a o finančním bohatství průměrného Švýcara či Američana může leda snít.

27.9.2016

Volební krajina

Vždy takto před volbami reklamní plochy zaplevelí volební agitace. Ta tradičně pozůstává z hlav vyvedených v nadživotní velikosti, provázených logem partaje a většinou také stručným sloganem pro řidiče. Informační hodnota takto pojaté agitace je zanedbatelná a tváře na plakátech většinou patří neznámým lidem, nezřídka nedůvěryhodným již od pohledu.

26.9.2016

Ženy a politika

Podle průzkumu společnosti SANEP ubývá lidí, kteří si myslí, že ženy jsou v politice něco lepšího, než muži a přibývá těch, kteří jsou proti kvótám, jež by ženy v soutěži s muži zvýhodnily či zrovnoprávnily.

24.9.2016

Prezidentská zábava

Až sto miliónů Američanů prý usedne v pondělí večer k televizi, která nabídne předvolební debatu prezidentských kandidátů. Rekordní sledovanost se ovšem nepředpokládá kvůli tomu, že je toho politicky hodně ve hře. Co diváky přitahuje především, je zvědavost a vidina dobré zábavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies