VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

5.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Teror v Rusku

S každým dalším teroristickým činem se o kousek snižuje citlivost veřejnosti. Stále snáze svět bere teror na vědomí a stále rychleji se od zpráv o mrtvých a zraněných vrací ke každodenní rutině. Masakry v Německu, Turecku či Británii už nezvedly takovou vlnu mezinárodní solidarity, jako tomu bylo ještě při útoku na satirický časopis v Paříži, kam se sjížděli truchlit prezidenti a premiéři. A teror v Petrohradu už ani nestál Berlínu za tradiční nasvícení Braniborské brány vlajkou země, kde teroristé vraždili.

4.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Černé na bílém

Od Českého statistického úřadu máme černé na bílém, že veřejné finance loni skončily poprvé v historii v přebytku a to o 29 miliard. S tím souvisí příjemný problém, komu by měl občan poděkovat.

3.4.2017

Komentář Stanislava Šulce: Drahoš narazí. Národ chce císaře pána

Boj o Hrad se dostává do středně horké fáze. A zatím vše jede podle papírových předpokladů. Michal Horáček se dostává mimo kategorii favoritů a potvrzuje se, že kandidaturu oznámil příliš brzy. Poté Miloš Zeman vyrukoval s očekávaným prohlášením, že do toho praští a bude usilovat o druhé období. Následoval diplomat v záloze Petr Kolář s tím, že naopak o úřad usilovat nebude, čímž zcela jasně umetl cestičku pro akademika Jiřího Drahoše, který udělal z Jablunkova zase jednou střed republiky.

3.4.2017

Pohledem Jany Podskalské: Český filmový lokál

Je to pořád stejná písnička. Chcete-li, stále stejný soundtrack. Na festivalech o sobě poslední léta dávají vědět suverénně filmy maďarské, polské, německé, rumunské, ba i bulharské.

3.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Páteř versus kariéra

Politici nemají u občanů valnou pověst a pan poslanec Jeroným Tejc jim ji poznámkami učiněnými u příležitosti oznámení o odchodu z politiky jistě nevylepšil. Především stojí za zamyšlení jeho přiznání, že politici řeší dilema, „zda dát přednost rovné páteři nebo kariéře".

1.4.2017

Týdenní zkrat: Co s pornem v počítači

Co je to Zkrat? Zkratkovité a nekorektní asociace po přečtení titulků, které se minulý týden objevily na Denik.cz a Dotyk.cz. Vytučněný text jsou titulky. Zbytek jsou asociace.

31.3.2017

Duel Deníku: Mělo smysl zavést intervence?

Intervence České národní banky se pomalu chýlí ke konci. O jejich smyslu polemizovala dvojice uznávaných ekonomů Markéta Šichtařová a David Marek. Shodli se na tom, že intervence trvají příliš dlouho, což má negativní dopady. Zda samotné zavedení mělo přínos, ale Šichtařová a Marek vidí rozdílně.

31.3.2017

Pohledem Vojtěcha Žižky: Slavia a přízeň mocných

„Fandím Spartě, neb jest to proletářský klub," hrdě hlásí šejk Peterka ve slavném filmu Cesta do hlubin študákovy duše a riskuje tím výprask od slávisticky založených spolužáků. Film pochází z roku 1939, ale už mnohem dříve mělo ostře sledované derby pražských „S" i nefotbalové, ryze politické konotace.

31.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Sedmnáct haléřů

Od loňského listopadu ceny benzínu a nafty u nás nejprve rychle, pak zvolna rostly. Před dvěma týdny začaly klesat. U nafty za poslední týden o pěkných sedmnáct haléřů za litr.

30.3.2017

Ministr Stropnický: Spolupráce armád je základem naší obranyschopnosti

V souvislosti s prohlubováním spolupráce mezi českými a německými ozbrojenými silami bylo v minulých týdnech řečeno mnoho nepřesností a v některých případech dokonce hysterických nepravd. Rád bych uvedl věci na pravou míru.

30.3.2017

Pohledem Jana Kličky: Akademie českých prezidentů

Nuda to nebude. Miloš Zeman má s definitivní platností v prezidentské kampani minimálně dva protikandidáty z „těžší váhy". Oba dva jsou to – i s trochou nadsázky – akademici. Ten první a již dříve potvrzený textař Michal Horáček šéfoval Akademii populární hudby. Druhý, nově potvrzený Jiří Drahoš byl až do minulého týdne předsedou ctihodné Akademie věd ČR.

30.3.2017

Den Ivana Hoffmana: O smutných Britech

Británie odchází z Evropské unie a podle toho, co se nám ukazuje v televizi, jsou z toho Britové zdrceni. Vidíme totiž naštvané demonstranty, kteří se nehodlají smířit s výsledky referenda. Britové, kteří EU nemohli vystát, už brexit bouřlivě oslavili. Protestovat proti EU nemají proč, a tak je v televizi nevidíme.

DOTYK.CZ
29.3.2017

Expert o kyberbezpečnosti: Musí se dodržovat základní hygienické návyky

Server Wikileaks nedávno zveřejnil 8000 dokumentů o hackerských praktikách CIA. Tato na první pohled šokující zpráva je bohužel jen odrazem běžné reality světa špionáže, a proto nejde o nic výjimečného. Zpravodajské služby totiž z principu věci získávají informace pomocí nejrůznějších nástrojů, čili by nás nemělo překvapovat, že to v rámci své práce a kompetencí dělají i takto.

29.3.2017

Pohledem Davida Vagadaye: Babiš se naštval

Miliardáře a ministra financí Andreje Babiše naštval komentář našeho redakčního kolegy. V reakci pak jeho styl psaní nazval amatérským a přidal hodně dlouhý výčet počinů, které se mu ve vládě povedly.

29.3.2017

Jaro je tady

Vždy touto dobou čtu Ludvíka Vaculíka, který po všech stránkách a ve všech souvislostech rozuměl jaru jako nikdo. Letos tím spíše, že máme starost o stromy, vysazené koncem roku. Zima přišla brzy a byla drsná. Přežily? „Příroda je mocná", optimisticky pravil pan Omelka, kterému vozím do Napajedel sekačky k opravě, když hapruje pojezd anebo se dusí motor. Nevymrzly zdá se buky. Co bude s javory, lípami či platanem se ale teprve uvidí.

28.3.2017

Pohledem Tomáše Procházky: Volby jako koupě auta

Žádný strom neroste do nebe. Knihkupec, který se dokázal dostat z problémů s alkoholem a dotáhl to přes šéfování europarlamentu až do čela sociální demokracie, má kancléřské ambice. SPD je po léčbě Schulzem v rauši. Že v neděli „efekt Schulz" nestačil a v zemských volbách v Sársku s přehledem vyhrála kancléřčina CDU, nemusí na spolkové úrovni nic znamenat. Do velkých voleb navíc zbývají ještě dvoje zemské. Důležité.

28.3.2017

Věštění preferencí

Kdo sleduje zprávy, logicky má tendenci věřit, že se svět vyvíjí od voleb k volbám. I u zemí, o kterých se běžně nepíše, se totiž vždy referuje, jak tam lidé hlasovali. A protože konečnému výsledku předcházejí průzkumy, jak to dopadne, hovoří se po volbách nejen o tom, jak rozumět jejich výsledku, ale pravidelně i o tom, jak se průzkumníkům veřejného mínění opět jednou nepodařil předpovědět, jak se voliči zachovají.

27.3.2017

Pohledem Vojtěcha Žižky: Na rozhodčí nesahat

„My nesmíme ani naznačovat," říká Smrtka v jedné z cimrmanovských her a výhrůžně u toho brousí kosu. Chmurný žnec by mohl z fleku pracovat ve vedení hokejové extraligy. Ani v ní se totiž nesmí naznačovat. Jinak přilétne pokuta.

27.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Víra v kořeny

60. výročí podpisu Římských smluv přišlo lídrům zemí EU vhod, neboť se ke společným kořenům hlásí ve chvíli, když na unijní projekt padá stín pochybností kvůli odchodu Británie.

27.3.2017

Reakce Andreje Babiše na komentář Deníku ze dne 25. března 2017

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš odepsal na komentář Stanislava Šulce.

26.3.2017

Týdenní zkrat: Milujte se a množte se

V Česku vzrostl počet obyvatel na 10,6 milionu. Migrací přibylo 25 tisíc lidí. Jeden by doufal, že to je proto, že S umělým oplodněním pomáhají Češkám bratranci, ale prý za to můžou zase migranti. 

25.3.2017

Duel Deníku: Má se zrušit anonymita dárců spermií a vajíček?

Deník se zeptal na tuto problematiku opět dvou odborníků.

25.3.2017

Komentář Stanislava Šulce: Babiš nás zklamal. Je čas jít dál

Dění kolem ministra financí, jeho spolustraníků a formálně jeho bývalé společnosti Agrofert začíná nabírat obřích kontur. A je na čase si konečně sundat růžové brýle a na situaci se podívat realistickým pohledem.

24.3.2017

Jak to vidí Antonio Tajani: Zůstaňme spolu

Právě oslavujeme 60 nejlepších let v historii svobodné Evropy. Zítra si připomeneme výročí podpisu Římských smluv, které jsou jedním ze základů evropské integrace.

24.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Svěrákův Kolja

Je tomu 20 let, co Kolja vyhrál Oscara, a není mnoho českých filmů, které ve čtyřiceti zemích viděly miliony diváků. Nejlépe ovšem tomuto příběhu nepochybně rozumíme my a nepodezíráme Zdeňka Svěráka, že by jeho záměrem bylo vnutit se Hollywoodu. S odstupem dvaceti let se už dá říct, že pokud jsme se nějak vyrovnali s minulostí pookupačního reálného socialismu, pak právě touto hořkou a hluboce lidskou Svěrákovou komedií.

23.3.2017

Strach z baterií

Pokrok nejde zastavit, což bohužel platí také o teroristech, kteří zdokonalují techniku výbušnin skrytých v bateriích elektronických zařízení. Strach ze smrtících baterií mají zatím v USA a Británii, kam od soboty cestující z osmi zemí, mezi kterými je třeba Egypt, Saudská Arábie a Turecko, na přímých leteckých linkách nesmějí nastoupit s žádnou větší elektronikou, než je mobil.

22.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Recept na nesmrtelnost

Smrt Davida Rockefellera je důkazem, že ještě nenastala doba, kdy díky pokroku v medicíně ti nejbohatší nemusí zemřít. Rockefelerovi ve věku 101 let selhalo srdce, podle dobře informovaného bulváru již osmé! Zanechal po sobě tři miliardy dolarů, pověst muže s obrovským neformálním vlivem a také prominentní zastoupení v řadě konspiračních teorií.

22.3.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Studený obklad pro politiky

Politici by si do konání podzimních voleb měli vzít neplacené volno, aby nenadělali víc škody než obvykle. Na korespondenci mezi premiérem a ministrem financí už jsme si zvykli. Vzhledem ke slovníku Andreje Babiše je skoro dobře, že si se svým vládním šéfem dopisuje. Za zdokumentovaný střet zájmů bývalého člena předsednictva Agrofertu Jaroslava Faltýnka stát zaplatí 22 milionů korun.

21.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Zateplování minulosti

Zatímco se v Praze parlament chystá na novelu stavebního zákona, která by měla do budoucna zrychlit povolování staveb, v Olomouci se řeší, jak dnešním nárokům na stavby přizpůsobit neoklasicistní obchodní akademii. Na jedné straně stojí úředníci, toužící dostát požadované energetické úspornosti veřejné budovy, na straně druhé památkáři a kulturní veřejnost, která se těžko smiřuje s představou, že reliéfy a štukovou výzdobu překryjí tabule polystyrenu.

20.3.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Svatba jako řemen

Své ano si o víkendu téměř definitivně řekli lidovci a hnutí Starostů a nezávislých, kteří tak společně políčí na voliče v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies