VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

3.2.2017

Raději papír

Když jde o demokracii, na počítače není spolehnutí. Tak lze rozumět rozhodnutí nizozemské vlády v nastávajících volbách se vrátit „ke starému dobrému papíru" a hlasy přepočítávat ručně. Obava panuje z hackerských útoků. Na ty si dnes stěžuje kde kdo, takže to vypadá, že se na internetu ve velkém krade pošta, a také se naznačuje, že je-li někdo obzvlášť šikovný, může dokonce z klidu domova přepsat někde na druhém konci světa volební výsledky.

2.2.2017

Něco je jinak

Statistici zaznamenali, že se u nás za dvě poslední desetiletí zdvojnásobil počet pracujících lidí starších šedesáti let. Rovnou dodávají, že to souvisí hlavně se zvyšováním věku odchodu do důchodu, ale nutně se nabízí otázka, zda dnešní senior více pracuje jen proto, že musí, anebo i proto, že ho to baví, čili proto, že má na rozdíl od minulosti k práci nějaký dobrý motiv.

1.2.2017

Prezidentské dilema

Jak se pomalu blíží konec prezidentova pětiletého funkčního období, nepochybně si klade otázku, co dál: V nejlepším skončit? Kandidovat pro velký úspěch po druhé? Zatímco rozhodnutí skončit zvládne politik hravě sám, o možnosti pokračovat se obyčejně s někým radí. Proto se včera Miloš Zeman obklopil nejbližšími spolupracovníky, aby vyslechl jejich názor.

31.1.2017

Severoirská nejistota

Severní Irsko si včera připomnělo 45. výročí masakru v Londonderry neboli Krvavou neděli. Trvalo pak šestadvacet let, než vlnu sektářského násilí ukončila Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998. Nyní přicházejí ze Severního Irska zprávy, že násilí opět ožívá. Z jedoucího auta byl v Belfastu postřelen policista a podezření padá na irské republikány respektive na Novou IRA.

30.1.2017

Politická nervozita

Cokoli letos uslyšíme od politiků, vše bude řečeno s vědomím, že se koncem října otevřou volební místnosti a občané politikům nově rozdají karty. Politici budou asi letos nervóznější než obvykle, protože porozumět voliči je pro ně stále složitější. Názor občana, zdá se, stále méně utvářejí tradiční média, roste vliv různých sociálních sítí a informací z alternativních zdrojů.

28.1.2017

Poučení z vyhlazování

Během druhé světové války bylo vyvražděno šest miliónu Židů, neboť se v Hitlerově Německu několik lidí, kteří byli u moci, usneslo, že jde o podřadné lidi. Pak se ovšem našla spousta lidí, kteří s likvidací Židů souhlasili a těch, kteří je likvidovali.

27.1.2017

Vylidňování venkova

Svaz obchodu a cestovního ruchu si povšiml vylidňování venkova a postřehl přírodní a turistický potenciál vylidňovaných lokalit. Otázka je, zda zájem turistického byznysu venkovu prospěje.

26.1.2017

Karel Srp

Při úřadu vlády funguje komise, která oceňuje „účastníky odboje a odporu proti komunismu." Širší veřejnost se o ní dovídá proto, že jejím členem chtěl prezident jmenovat jistého Karla Srpa a předseda vlády tomu zabránil. Na okraj toho disidenti vášnivě řeší, zda byl Karel Srp obětí bývalého režimu, anebo zda s ním spolupracoval, čili zda jde o padoucha, anebo hrdinu.

25.1.2017

Polepšování

Třetím rokem u nás klesá kriminalita a loni ubylo trestných činů o 12%. To je hodně. Budeme-li se tímto tempem polepšovat i nadále, skončí policisté na úřadech práce a nevyhnou se rekvalifikaci. Pokud se tedy nepolepšujeme proto, že policisté odvádějí stále lepší práci, anebo se nepolepšujeme, jen rezignujeme na nahlašování trestných činů. Ať je tomu ale jakkoli, úbytek trestných činů je třeba uvítat, navíc, když k němu dojde ve světě, který nám připadá stále nebezpečnější.

24.1.2017

OKD za korunu

Možnost, že by stát za jednu korunu koupil uhelné doly, které před časem prodal finančníkovi Zdeňku Bakalovi, který na uhlí co pořídil za hubičku, pěkně vydělal a pak firmu přivedl na buben, je zatím pouze návrh ministra Mládka. Politici teď musí důkladně promyslet v připomínkovém řízené, jestli jedna koruna není hodně a zda se ve státní pokladně najde.

23.1.2017

Nová unie

Odchod Česka z unie není na pořadu dne. A nejen proto, že by šlo o riskantní krok, na kterém bychom mohli prodělat. Spíše by byla škoda opustit EU v době, kdy se otevírá příležitost ji změnit, respektive vrátit do stavu, kdy ještě byla pro Evropany sexy.

21.1.2017

Dobré sousedství

Česko-německá deklarace se v roce 1997 obtížně vyrovnávala s historií, jež zatěžovala naše sousedské vztahy. Po dvaceti letech je samotná deklarace historickou událostí, která ovšem, viděno zpětně, naše sousedské vztahy zjednodušila a zlepšila.

20.1.2017

Protiústavní odpovědnost

Když je dnes řeč o dluhu, má zdá se každý pravdu. Ti co tvrdí, že dlužit je normální, i ti, co říkají, že dlužit je špatné. Po té, co poslanci uzákonili pravidla o rozpočtové odpovědnosti, čili protidluhová opatření, Svaz měst a obcí se bouří, neboť dělat dluhy považuje za ústavní právo. Jinak než na dluh prý nelze žít, rozpočtová odpovědnost by údajně paralyzovala život a investice ve městech a obcích.

19.1.2017

Hidžáb u soudu

Somálská dívka, které kdosi poradil, aby zažalovala Střední zdravotnickou školu kvůli nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání a aby kvůli zákazu nošení hidžábu požadovala 60 tisíc a omluvu, zdá se zradikalizovala a rozdělila českou veřejnost. Soudy ovšem nemohou rozhodovat, zda mají pravdu vyznavači tolerance, včetně té náboženské, které šátek nechává v klidu, anebo zda dát za pravdu odpůrcům islámu, kteří soudí, že v české škole nemá muslimský šátek co dělat.

18.1.2017

Loučení s Obamou

Amerika a svět se loučí s Barackem Obamou. Odstupující prezident o svém odkazu hovoří hezky, komentáře jsou ale vesměs rozpačité. A když se známkuje, není to pro Obamu žádná sláva. Očekávaní, která jsme po jeho zvolení měli, byla asi neférově vysoká, o to kritičtější jsme, když se nyní bilancuje. Američané pak Obamovu éru zbilancovali zvolením Trumpa.

17.1.2017

Palachovo výročí

V diskusích o Janu Palachovi se vždy řeší, zda to, proti čemu protestoval, tedy omezování svobod a šířící se apatie společnosti, uvykající okupaci, stálo za sebeobětování, zda není správnější postavit se tomu, s čím nesouhlasím živý. Palachovo sebeupálení ale společností tak strašlivě otřáslo, že se hovořilo o činu tragickém, zoufalém, nikdy ale o činu zbytečném. Něco, co ovlivní současníky na celý život, prostě nemůže být zbytečnost.

16.1.2017

Nezájem o armádu

S tím, jak se zhoršuje bezpečnostní situace, míří do centra zájmu otázky kolem držení zbraní anebo stavu naší armády. Že bychom se měli bránit svépomocí, asi neprojde, podle ministra spravedlnosti je návrh ministra vnitra uzákonit právo na použití zbraně absurdní, neboť prý nejsme na Divokém západě. Že by nás ubránila naše armáda, ovšem rovněž není nic samozřejmého.

14.1.2017

Sport jinak

Po té, co strávíme víkend držením palců biatlonistům a specielně Gabriele Koukalové, soustředíme se od pondělka na tenisty, kterým začíná Australian Open a specielně pak na Karolínu Plíškovou. Platí to samozřejmě pro ty, kdo propadli sportu, když se sami jednou postavili na lyže anebo to zkusili na kurtu s tenisovou raketou. Kdo ví, že sport je dřina, odříkání, ten umí slavit s vítězi a nenapadne ho závidět jim slávu ani peníze.

13.1.2017

Nic aktuálně nehrozí

Zmínku prezidenta, že se mezi námi pohybuje severoafričan podezřelý ze spolupráce s islámskými teroristickými skupinami, nepochválili bezpečnostní experti, politici ani komentátoři. Někdo Miloši Zemanovi vyčítá, že zbytečně děsí veřejnost, jiní mu mají za zlé, že maří práci tajných služeb. Jistý poslanec prohlásil, že vyzrazení takového tajemství ukazuje, že prezident není způsobilý dělat prezidenta a jeden bývalý ředitel rozvědky říká, že by se nedivil, kdyby rozvědka přestala prezidenta informovat.

12.1.2017

Miliardy a preference

Těžko říct, zda Andrej Babiš vděčí za vysoké preference svým miliardám, anebo má vysoké preference svým miliardám navzdory. Platí-li to druhé, pak na zákonu, který ho nutí od majetku se oddělit, nepochybně politicky vydělá. Z miliardáře, který v politice pečuje o své firmy, udělali Babišovi koaliční partneři společně s opozicí politika, který v politice slouží občanům, i když na to citelně finančně doplácí.

11.1.2017

Závazky a priority

Bohuslav Sobotka včera nastínil strategii ČSSD pro podzimní sněmovní volby. Šest splněných závazků a deset programových priorit, které představoval, mají jedno společné: prakticky vše se točí kolem peněz, respektive kolem péče o naši průměrnou peněženku. Říká se pravda, že peníze jsou až na prvním místě, ale v době, kdy se peníze nemusí nutně vydělat, protože komu chybí, ten si je půjčí, je těžké oslnit statistikou, jak jsme si v průměru polepšili a slibem, že bude čehosi o několik procent průměrně víc. 

10.1.2017

Brexit v praxi

Odchod Británie z Evropské unie stále nemá reálné obrysy. Psychologicky k němu došlo v okamžiku sečtení hlasů v referendu. V praxi ovšem Británie v Evropské unii stále je. A jasný není dokonce ani termín, kdy o odchodu začne vyjednávat. Přitom až praxe ukáže, zda Britové a kteří z nich na Brexitu vydělají, anebo na Brexit doplatí. Dokud toto nebude jasné, není dost dobře možné brát Brexit jako inspiraci, respektive hrozbu. Aktuálně je synonymem Brexitu nejistota.

9.1.2017

Promluvili prezidenti

Miloš Zeman v Blesku a Václav Klaus na Primě řekli, co mají na srdci. Nebyli vystaveni těžkým, natož nepříjemným otázkám, což mohlo být z úcty k jejich šedinám, anebo proto, že prezident, natož bývalý prezident u nás nevládne a grilovat ho by nic moc neřešilo.

7.1.2017

Společný jmenovatel

Vyzvat režim, aby dodržoval vlastní zákony, byla před čtyřiceti lety neslýchaná drzost. Z druhé strany šlo o požadavek tak logický až triviální, že se na něm mohli shodnout lidé nejrůznějších politických názorů, vyznání, profesí. Charta 77 se stala společným jmenovatelem velmi pestrého společenství, které navíc učinilo s režimem nezapomenutelnou osobní zkušenost: Kdo chtěl po režimu, aby dodržoval své zákony, stal se jeho úhlavním nepřítelem.

6.1.2017

Amerika v Číně

Americká společnost Apple přestala v Číně na žádost čínských úřadů prodávat zpravodajskou aplikaci amerického listu The New York Times. V každém případě to znamená, že Američané poškozují Američany, ale není jasné, zda Apple škodí americkým novinářům šířícím pravdu o Číně, anebo zda američtí novináři poškozovali obchodní zájmy Apple, která v Číně šíří informační technologie.

5.1.2017

Odtemňování

Loni 1. července začal platit Zákon o registru smluv. Jeho smyslem je zprůhlednit hospodaření s veřejnými prostředky. Jde o hodně, „odtemněno" má být ročně 325 miliard korun. Právo občana vědět, jak se nakládá s jeho penězi, je ovšem vymoženost, která je kdekomu proti mysli a nepochybně ještě budeme svědky pokusů zveřejňování smluv sabotovat.

4.1.2017

Centrum

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám startuje svou činnost ujišťováním, že se ho nemusíme bát. Slibuje, že bude odborným analytickým a komunikačním pracovištěm, nikoli cenzorem a šiřitelem čísi propagandy.

3.1.2017

Prezident mluvčím

V Americe míří do Bílého domu prezident, který má zdá se unikátní úmysl obejít se bez mluvčího, respektive být sám sobě mluvčím. Také už naznačil, že si svou nástupní řeč nenechá napsat, nýbrž si ji sám napíše.

2.1.2017

Střelba v Istanbulu

Snad abychom nepropadali iluzi, že můžeme být letos ušetřeni teroru, počítali se první mrtví v Istanbulu už krátce po půlnoci. Stalo se tak navzdory rozsáhlým bezpečnostním opatřením, což je stejně špatná zpráva, jako samotný teroristický čin. Ani když jsme obezřetní a ve střehu, nejsme před atentátníky v bezpečí. Možností, jak šířit smrt je moc a pachatelem může být kdokoli.

31.12.2016

Hádanky místo odpovědí

Končí rok, který toho hodně změní, ale teprve se uvidí jak. Britové sice odhlasovali vystoupení z Evropské unie, ale zatím v ní jsou. Podobně si Američané zvolili nového prezidenta, ale dosud stále mají toho starého. Na rok 2016 se určitě bude vzpomínat kvůli vzpourám voličů proti průzkumům veřejného mínění. Až budoucnost ale ukáže, zda sociologové, politologové a komentátoři přehlédli, že přicházejí noví lídři, za kterými se sjednocuje lid, anebo zda jim pouze uniklo, že lidem došla trpělivost s lídry starými.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies