Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory

10.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Korán u soudu

Jana Silovského, který se chtěl přidat k Islámskému státu a zabíjet v Sýrii lidi, včera poslal soudce Zdeněk Sovák na šest let do vězení. A na dva roky právě poslal do vězení soud v indonéské Jakartě křesťanského guvernéra za to, že ve volební kampani vytýkal svým soupeřům odvolávání se na verš v koránu, podle kterého muslim nesmí žít pod nadvládou nemuslimů.

9.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Emmanuel Macron

Francouzské volby mají jasný výsledek. Voliči, kteří v prvním kole odmítli tradiční strany, zvolili ve druhém kole tradiční politiku. Emmanuel Macron sice v kampani sliboval i změnu, ale aby na změnu došlo, potřebuje spojence a ve volbách do parlamentu musí uspět jeho strana. Pravděpodobné je, že se toho moc měnit nebude a z tónu, v jakém se nesou zahraniční gratulace je patrné, že právě to, čili kontinuitu si Evropa i svět od Macrona slibují.

8.5.2017

Komentář Stanislava Šulce: Co se to vlastně děje? aneb Politika chaosu

Všichni tápeme, někdo víc, jiní méně, ale správně chápat aktuální politickou situaci je téměř nemožné. Nikdo nemá veškeré možné informace, ty se navíc mění doslova každým okamžikem, klíčoví lidé politické scény se rozhodují impulzivně. Ano, demise se ohlašuje, odkládá, nepodává a nakonec ruší. Stejně tak se respektuje text ústavy, ale ministři se (ne)odvolávají.

6.5.2017

Duel Deníku: Mají se konat předčasné volby?

Máme za sebou týden plný zvratů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nejprve uvedl, že podá demisi vlády, o pár dní později, poté, co došlo k neshodám na Pražském hradě, obrátil. Nyní již požaduje jen odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Jsou řešením předčasné volby? Zeptali jsme se předsedy ODS Petra Fialy (ten je pro) a volebního manažera ČSSD Jana Birkeho (ten je proti).

6.5.2017

Týdenní zkrat: Sobotkova proměna

Padala nám vláda, ale už asi nepadá. A to v říjnu, nebo o něco dřív, budou volby. Dost záleží na hradním pánovi.

5.5.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Den, kdy se česká politika propadla do suterénu

V lednu 2014 byla jmenována vláda, kterou vedl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Vicepremiérem a ministrem financí se stal Andrej Babiš, šéf hnutí ANO.

5.5.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Zemanův rádobyskandál

Miloš Zeman rád provokuje a škodolibě hledá skuliny, jejichž objevením ještě výrazněji zazáří jeho intelekt. Nejraději má, když díky takovému objevu vypadají jeho oponenti jako ještě větší troubové, než za jaké je občané mají. Jde-li o vynucovaný podpis pod profesurou, je to spíše hloupost. Když si ale prezident usmyslí zpochybňovat jednu ze základních ústavních zvyklostí, je to průšvih.

5.5.2017

Hoffmanův den: Zaostřeno na Francii

Vzhledem k tomu, že Francie není zrovna hokejová velmoc, s lehkou nervozitou čekáme, jaký se pořadatelům podaří připravit led. Navíc když je mohou rozptylovat volby. Voliči do druhého kola poslali natolik rozdílné prezidentské kandidáty, že ani náhodou nehrozí nuda. Dokonce je možné, že Francouzi zcela propadnou politice a zapomenou fandit svým hokejistům proti Finsku. U nás nic takového nepřipadá v úvahu. Své hokejisty bychom neopustili, ani kdybychom měli vládu v demisi.

4.5.2017

Pohledem Michala Kávy: Spadla klec?

Tahle dvě slova včera probleskla hlavou snad každému fotbalovému fanouškovi, když četl zprávy o tom, že policie udělala razii v sídle FAČRa jedním ze zadržených je boss Miroslav Pelta.

4.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Odvrácené mrzutosti

Velkou mrzutost se podařilo odvrátit v Hollywoodu, kde se schylovalo ke stávce scénáristů. Kdyby s nimi producenti na poslední chvíli nevyřešili spor o náhrady a zdravotní pojištění, rázem by bylo po zábavě. Ale také po romantice a dramatu. Bez scénáře není ničeho. Naštvat scénáristy už jednou stálo Kalifornii přes dvě miliardy dolarů, neboť když se herci neřekne, co má říct, nemluví a nehraje.

3.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Rusko-americký timing

Donald Trump si s Vladimírem Putinem po třetí telefonoval, ale na osobní setkání stále nedošlo. Spekuluje se, že k němu dojde nejdříve v červnu, v rámci zasedání skupiny G 20.

2.5.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Převezme ČSSD Zaorálek?

V sále na Úřadu vlády by se dnes těžko hledal novinář, který by nebyl překvapen sdělením premiéra Bohuslava Sobotky o podání demise. Podivnější je, že o jeho záměru neměl tušení nikdo z jeho vlastních ministrů, ba dokonce ani první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

2.5.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Sobotkův poker

Překvapení, šok, dobrý tah, předem prohraná partie. To zaznívá po nečekaném vystoupení premiéra Bohuslava Sobotky, který oznámil demisi celé vlády. A všechno to je nejspíš pravda, což ukážou nejbližší hodiny a také podzimní volby.

2.5.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Hledání 1. května

V období kolem každého státního svátku či jinak význačného dne se vždy vyrojí ankety mezi mladšími. Znají smysl daného dne? U 17. listopadu to ještě jakž takž jde, u 8. května také, 28. říjen není problém. U Cyrila s Metodějem a Jana Husa si respondenti nanejvýš prohodí dané dny. Ale 1. květen?

2.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Severokorejské testování

Severní Korea má testování raket zakázané od Rady bezpečnosti OSN, ale s gustem ten zákaz ignoruje. Důvod je vnitropolitický. Diktatura, kterou Severní Korea nepochybně je, funguje jen za předpokladu, že se diktátorovi daří nabídnout lidu obraz nepřítele. Kim Čong-un to má zjednodušené tím, že je lid zcela izolován od vnějšího světa.

30.4.2017

Týdenní zkrat: Eutanazie nebude

Česko i celý svět šílí. Z Kima, po Budvaru, kvůli asistované sebevraždě, přesčasům a sexu. Jen Petr Janda drží pohromadě a Dominik Hašek má naštěstí svůj drink.

29.4.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Sobotka nastražil past. Sám do ní padá

Bohuslav Sobotka řeší půl roku před volbami neřešitelný problém. Vlastní stranu sice očistil od všech svých oponentů a v kampani mu nikdo nebude podrážet nohy, ale na lidi to nezabírá. Co hůř, nejsou okouzleni ani smrští zpráv o zvyšování platů, důchodů, slev na děti a dalších sociálních vymoženostech.

28.4.2017

Duel Deníku: Patří počítačové hry na olympiádu?

Počítačové hry se dostaly na program Asijských her, což je druhá největší sportovní akce světa po olympiádě. Množí se spekulace, zda by se videohry neměly dostat také na program některé z příštích olympiád. Deník zajímaly argumenty pro a proti. Pro je profesionální hráč Aleš Kněžínek (alias Freeze), proti pak předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

28.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Jasná volba v ČT

Znovuzvolení Petra Dvořáka ředitelem České televize se očekávalo, ale jednomyslnost radních šokovala. O Petru Dvořákovi se určitě dá hovořit jako o schopném manažerovi, Rada ČT z něj ovšem svou absolutní podporou učinila manažera přeceněného. Radní musí vědět o panu řediteli něco, co my nevíme a především nevidíme.

27.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Nelékaři

Novelu zákona o nelékařských povoláních pojali poslanci v duchu nejlepších tradic politického kutilství. Nedostatek zdravotních sester se rozhodli pořešit nižšími nároky na jejich vzdělání. Nepochybně je to levnější, než nalákat sestry na lepší platy, ale v otázce kvalifikace by asi trend měl vypadat jinak.

26.4.2017

Pohledem Vojtěcha Žižky: O Máše a pokrytectví

Je mi jasné, že se jedná o pikantní asociaci, ale já to risknu. Když poslední dobou slyším o „boji s dopingem a za čistotu sportu", sahám po revolveru (či odjišťuji svůj browning, abych přesněji parafrázoval slavný citát, často mylně připisovaný Göringovi). Asi se ze mě stává cynik, ale nemůžu si pomoct.

26.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Voda a spol.

Prognózy o dostupnosti vody ve světě nejsou dobré. Bude jí málo a panuje obava, že migrační vlny, zaviněné suchem, způsobí vážné konflikty. 

25.4.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Zdravá Francie?

Patnáct let je dlouhá doba. Za patnáct let dítě dospěje, dospělý zestárne a starý člověk… Za patnáct let se také spousta věcí zapomene.

25.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Život je problém

Zatímco se v neděli večer čekalo na výsledky z Francie, jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že se v Turecku oběsil František Rajtoral. Jaké problémy mu přerostly přes hlavu, nenapsal, ale ví se, že se potýkal s depresemi.

24.4.2017

Den Ivana Hoffmana: Růst miminimální mzdy

Pták se pozná po peří a politik podle toho, co říká o minimální mzdě. Ta je u nás jedna z nejnižších v Evropě, což je podle jednoho politika ostuda, ale podle jiného konkurenční výhoda, tedy přednost. 

22.4.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Modrá velryba a šéf České televize

České děti začínají hrát podivnou hru nazvanou Modrá velryba. Na Facebooku dostávají podivné úkoly, kvůli nimž se dostávají do životu nebezpečných situací. Nebezpečnost úkolů graduje a na závěr děcka čeká hlavní úkol: Zabij se!

22.4.2017

Týdenní zkrat: Pozor na ty lajny

To je ložený. Jsme divný. Nevadí nám, že Nejdražší je pes v paneláku, stojí tisíce korun ročně, že Máme na účtech už bilion. Za nulový úrok, a přestože Městské parky stojí miliony. Lidé z nich stále kradou kytky. Když je nikdo nehlídá, že jo?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení