VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

19.9.2016

Poptávka po prostořekosti

Je stále pravděpodobnější, že se Donald Trump stane nejméně pravděpodobným americkým prezidentem. Do karet mu hrají vybuchující bomby či podlomené zdraví jeho protežované soupeřky, ale především jeho hvězda stoupá díky prostořekosti, která ho činí srozumitelným a populárním.

19.9.2016

Opoziční práce

Opoziční TOP 09 zaslouží pochvalu, že její pozornosti neunikl čerstvě uzákoněný přestupek „znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci" a že se zasazuje za jeho zrušení. Na této kauze je ovšem vidět, že aby o sobě opozice dala vědět, musí se soustředit na drobnou, mravenčí práci. Žádný zásadní politický střet totiž na obzoru není. Strany mají téměř identické programy, liší se pouze akcenty, takže volič už nějakou dobu nevolí jak se bude vládnout (nevybírá z různých systémů), nýbrž pouze kdo bude vládnout.

17.9.2016

Neformální souznění

Na dostaveníčko lídrů zemí EU v Bratislavě lze hledět jako na zbytečný podnik, kde se nic závazně nedomluvilo anebo naopak jako na velmi užitečné setkání, kde se díky neformální atmosféře nic nepokazilo, neprohloubily se příkopy a výsledkem je pocit, že to s EU není zas tak špatné. Jedním z poselství Bratislavského setkání je předsevzetí politiků obnovit důvěru v Evropskou unii.

16.9.2016

Ruské volby

Favoritem nadcházejících parlamentních voleb v Rusku je vládní strana Jednotné Rusko. Průzkumy ale naznačují, že místo 50%, které získala minule, to nyní nemusí být ani 40% a polepšit si může opozice.

15.9.2016

Oligarcha a zoufalci

Zpřísnění zákona o střetu zájmů oslavují poslanci jako vítězství nad Babišem. Zlobí je, že je současně bohatý a politicky vlivný a k tomu navrch populární. To je kombinace, která se neodpouští. Pokud jde o střet zájmů, od poslanců by bylo vkusnější, kdyby tento nešvar hleděli vymýtit obecně a zneužívání politického vlivu zakázali nějakou drakonickou normou přednostně sami sobě.

14.9.2016

Taktici praktici

Praktičtí lékaři se rozhodli stávkovat za vyšší mzdy. Nemají podporu ministerstva zdravotnictví ani lékařských odborů, pochopení pro ně ovšem má viceprezident lékařské komory. Podle něj je stávka takto před volbami, kdy politici naslouchají a slibují legitimní a taktická.

13.9.2016

Audience kandidáta

Technicky vzato přijal prezident Zeman na hradě nikoli pouze rakouského prezidentského kandidáta, ale momentálního „třetinového" rakouského prezidenta. Přijal ho ovšem mimo jiné na truc jeho zelenému protikandidátovi a to je trochu problém.

12.9.2016

Čtvrtstoletí mobility

Dvacet pět let stačilo na to, aby se z luxusní technické vymoženosti stala banální samozřejmost. Pokud dnes někdo nemá mobil, není to proto, že by si ho nemohl dovolit, nýbrž proto, že si může dovolit ho nemít. Mobilní komunikace je tak přirozená, že je obtížné si představit, že ještě nedávno bylo k telefonování třeba drátů a převážná část mezilidské komunikace že se odehrávala tváří v tvář.

10.9.2016

Patnácté výročí

Oficiální verze o tom, co se stalo 11. září 2001 má řadu oponentů. Největší potíž je s inženýry, statiky a architekty, kteří věcně konstatují, že oficiální verze nebere v úvahu fyziku. Politicky je ovšem i po patnácti letech stále nepřijatelné, aby se budovy světového obchodního centra zřítily z jiného důvodu, než je náraz dopravních letadel, a to i v případě budov, do kterých prokazatelně letadla nenarazila.

9.9.2016

Alternativa k Alternativě

Vedle debaty o migraci, kterou Německo vede s jinými zeměmi, probíhá i vnitroněmecká debata na stejné téma. Jak se mění veřejné mínění, přicházejí i politici s alternativami k dosavadní praxi. V reakci na úspěch Alternativy pro Německo, jež je alternativou k vládě CDU-CSU a Sociálních demokratů, se nyní CSU chystá zformulovat své požadavky na nová pravidla hry, která by byla pro voliče alternativou k opoziční Alternativě.

8.9.2016

Ohodnocování praporů

Zdá se, že se soudům daří najít jednotný postup vůči lidem, kteří kradou prapory, aniž by se tím ovšem chtěli obohatit. Jak pražské umělce, kteří zcizili prezidentskou standardu, tak Číňana, který připravil protičínského demonstranta o prapor Tibetu, nechaly soudy na pospas úředníkům, aby tito posoudili, zda došlo k přestupku a ten pak vyřešili případnou pokutou.

7.9.2016

Filipínský recept

Teoretickou představu o spravedlnosti, kterou lidé vezmou do vlastních rukou, máme díky hollywoodským filmům. Jak to vypadá v praxi, je dnes k vidění na Filipínách. Filipínci si zvolili drsného prezidenta, který vybízí policisty i občany k chytání a nejlépe rovnou likvidaci drogovými dealerů, zločinců či teroristů. Výsledkem je 2000 mrtvých za první dva měsíce a podpora prezidenta překračující 90%. 

6.9.2016

Hledání prezidenta

Do příští volby prezidenta je daleko, už nyní ale osobnosti spřádají plány, jak nahradit Zemana. V první fázi petenti sdružení v Kocábově Kroměřížské výzvě vytipovaly 25 jmen, ze kterých nyní hodlají vybrat svého favorita.

5.9.2016

Svatořečení Matky Terezy

Matka Tereza byla prohlášena svatou. Při té příležitosti se připomíná její obdivuhodné misijní dílo, ale i to, že byla kritizována za přístup k umírajícím, a za konzervativní názory.

3.9.2016

Babiš o Letech

Andrej Babiš, předseda politického hnutí ANO utrousil na setkání s občany, že koncentrák v Letech byl táborem pracovním, pro cikány, kterým se dělat nechtělo. Pokud by se tím ovšem někdo cítil dotčen, nemá problém se omluvit. Nejlépe asi udělá, když si o Letech něco přečte. Začít může knihou Paula Polanského Tábor smrti Lety s předmluvou Petra Pitharta.

2.9.2016

Zpráva BIS

Výroční zprávu nesepisuje BIS z pilnosti, nýbrž povinně, aby zdůvodnila svou existenci daňovým poplatníkům. Když se špióni mají pochlubit tím, na co přišli, a současně nechtějí, aby se vědělo, co vědí, musí se tato schizofrenie na výsledku podepsat.

1.9.2016

Skvělá a statečná

Věra Čáslavská byla jednou z výrazných osobností roku 68. Jako skvělá gymnastka, která v Mexiku vyhrála čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile, ale také jak žena občansky statečná, která se nikdy nesmířila s okupací.

31.8.2016

Rosický doma

Po 15 letech se Tomáš Rosický vrací domů. Celou dobu, kdy hrál v Dortmundu a Arsenalu, jsme ho ale měli na očích a neuměli jsme si bez něj představit reprezentaci.

30.8.2016

Rozpočtová nekázeň

NKÚ zjistil rozpočtovou nekázeň na ministerstvech obrany, sociálních věcí a zemědělství. Jelikož zkoumal výdaje za materiál a služby v letech 2013 a 2014, nabízí se nejen srovnání bývalých ministrů se současnými, ale i srovnání resortů řízených různými stranami koalice.

29.8.2016

Žádná škoda

Vyjádření řady vlivných evropských ale i amerických politiků, že z TTIP nakonec nic nebude, určitě neznamená, že Amerika s Evropou přestanou obchodovat. Jde pouze o to, že se obchodní a investiční partnerství nebude řídit výhradně zájmy nadnárodních korporací.

27.8.2016

Konec sezóny

Léto pomalu končí, a když se ohlédneme za tím, co u nás bylo anebo přesněji nebylo k vidění u vody, musíme sezónu hodnotit jako nezáživnou. Zatímco se na Západě vášnivě řeší burkiny, u nás nevešel ve známost žádný případ, kdy by na koupališti či někde u rybníka byla k vidění kompletně zahalená plavkyně.

26.8.2016

Senát cyklistům

Nápad senátorů povolit cyklistům konzumaci alkoholu nejspíš ve Sněmovně neprojde. Tím pádem ani nebudou mít senátoři na svědomí víc mrtvých cyklistů, než kolik jich dnes kvůli alkoholu umírá, i když mají pití zakázáno.

25.8.2016

Sousedské vztahy

Na sousedských vztazích hodně záleží. Proto by neškodilo, kdyby návštěva německé kancléřky proběhla v pozitivním duchu. Neměl by to být problém. S Němci je normální řeč, výhodná spolupráce, jsou to vesměs korektní, spolehliví partneři. Kupují naše zboží, investují u nás, jsme jejich oblíbenou turistickou destinací. Kromě toho máme s Němci podobné názory na většinu současných problémů a podobní jsme si i v nespokojenosti s tím, jak je politici řeší - neřeší.

24.8.2016

Postih postižených

Mezinárodní sportovní arbitráž promarnila šanci odvrátit ostudu Mezinárodního paralympijského výboru, který šmahem vyloučil ze soutěžení v Riu všechny ruské tělesně postižené sportovce. Záminkou k diskriminaci invalidů je stejná kontroverzní zpráva Světové antidopingové agentury, která na principu kolektivní viny sloužila k diskriminaci ruských atletů.

23.8.2016

Vývoz zbraní

Vývoz zbraní dělá našim zbrojařům, ekonomům a politikům radost. Skvěle se na nic vydělá a jako bonus je zde dobrý pocit, že se našimi zbraněmi šíří mír, svoboda, demokracie a lidské práva, neboť dbáme na to, abychom vyzbrojovali ty hodné, kteří zabíjejí špatné.

22.8.2016

Poučení z okupace

Studium historie je studiem lidské nepoučitelnosti. Zpětně jsme chytří, myslíme si, že víme, co jsme měli udělat jinak, ale u budoucnosti jsme stejně naivní, jako když jsme chybovali minule. Vzpomínka na 21. srpen 68 je o tom, jak nás sice Varšavská smlouva chránila před nepřáteli, ale neochránila nás před spojenci. Přitom jsme to po Mnichovu, kdy nás spojenci pragmaticky nechali nepřátelům, měli tušit.

20.8.2016

Sobotník Lídy Rakušanové generaci 40+

Vážená generace 40+, někdy přemýšlím, co vám asi říká výročí 21. srpna 1968, kdy na pokyn Moskvy přepadly Československo naši sbratření sousedé. Je to pro vás minulost stejně vzdálená, jako byla tenkrát pro mne, ačkoliv jsem ročník 47, druhá světová?

19.8.2016

Studium kuřáků

Kuřák je vděčným objektem vědy. Na jedné straně se zkoumá, čím cigareta škodí, vymýšlejí se způsoby, jak se kouření zbavit, na straně druhé věda pomáhá tabákovým společnostem bagatelizovat kritiku a rozptylovat předsudky, které o cigaretách šíří militantní nekuřáci. Ať už ale vědci o kouření zjistí cokoli, podstatné je, že dokud je prodej cigaret legální a kouření není trestné, je na kuřáka třeba hledět jako na nevinného.

18.8.2016

Obtěžování bezpečností

Zajímavý spor se vede kolem bezpečnostních opatření na Pražském hradě. Cestovní kanceláře hovoří o šikaně, zatímco podle Hradu je bezpečnost na prvním místě. Podle některých bezpečnostních expertů jsou pak hradní bezpečnostní opatření nebezpečná a podle některých komentátorů trapná. Pokud jde o turisty, ti si údajně nestěžují, bezpečnost je neobtěžuje.

17.8.2016

Volební voda

Ze záměru Ministerstva životního prostředí šetřit podzemní vodou tím, že by se za její čerpání zvýšily poplatky vodárenským společnostem, nebude nic. Sociální demokraté jsou politicky prozíravě proti, neboť správně předpokládají, že vodárenské společnosti zvýšení poplatku využijí jako záminku zdražit vodu odběratelům, čímž naštvou občana v nejméně vhodnou chvíli: když míří k volbám.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies