VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

21.11.2016

Budoucnost s Trumpem

Je jasné, že budoucnost Ameriky a světa bude v příštích letech spojena s Donaldem Trumpem, ale nikdo pořádně netuší, jaká ta budoucnost bude. Ví se, co Trump řekl, aby vyhrál volby, ale neví se, jak vážně myslel, co říkal a co z řečeného ještě platí. Víme, s kým si Trump telefonuje a s kým se potkává, ale o čem se mluvilo a co se domluvilo, opět nemáme tušení: jediným mediálním výstupem jsou vágní komplimenty.

19.11.2016

Turecké dobrodružství

Dva Češi zadržení v Turecku určitě nejsou obyčejní turisté, kteří se nešťastnou shodou okolností dostali do maléru. Jedná se o sympatizanty bojujících Kurdů, které Turci považují za teroristy. Kdo nemá rád Turky a jsou mu sympatičtí Kurdové, bude v zadržených bojovnících vidět hrdiny, byť poněkud naivní či nešikovné. Stát je ovšem v komplikované situaci, neboť Turecko je náš spojenec v NATO, a pokud naši občané porušili turecké zákony, sotva je za to česká republika může pochválit.

18.11.2016

Společný svátek

O všech historických událostech platí, že je lze vyprávět a převyprávět podle vlastního gusta a nějakou dobu trvá, než se v názoru na ně národ sjednotí. Vidíme to i na včerejším svátku dne boje za svobodu a demokracii. Pokud jde o odkaz roku 1939, sdílí ho veřejnost společně. Než budou všichni takto kompletně zajedno i ohledně odkazu listopadu 1989, ještě to těch padesát let potrvá.

16.11.2016

Hanobení prezidenta

Poslanecká iniciativa vrátit do trestního zákoníku čin hanobení prezidenta republiky budí rozpaky. Z jedné strany je jasné, že hanobit kohokoli, tedy i prezidenta je nepěkné a slušný člověk nikoho nehanobí, ze strany druhé musí veřejný činitel počítat s veřejnou kritikou, politickou satirou či vášnivou polemikou a někdy může být problém posoudit, co je ještě přiměřená opozice a co už je zločinné.

15.11.2016

Exhumace prezidenta

V Polsku se rozhodli exhumovat exprezidenta Lecha Kaczynského. Děje se tak v rámci obnoveného vyšetřování tragédie u Smolenska. Se závěry, že tragédii zavinilo špatné počasí a polští piloti s přispěním ruských dispečerů, se nesmířil bratr prezidenta, Jaroslav Kaczyňski, který je přesvědčen, že šlo o atentát, na kterém se společně podíleli Rusové s vládnoucími polskými liberály.

14.11.2016

Strach z nemoci

Pokud migrace přináší rizika, pak riziko zdravotní je podle statistik nízké. Migranti nepřinášejí více exotických nemocí, než kolik si jich z cest do světa devezeme sami. Větší zdravotní nebezpečí než islamisté ze Sýrie pak představují kvůli exportu TBC a černého kašle křesťané z Ukrajiny.

12.11.2016

ČSSD na rozcestí

Když Bohuslav Sobotka říká, kteří ministři za ČSSD ve vládě končí, naznačuje tím také, o jaké voliče míní ČSSD do budoucna usilovat. Zda o mladé městské liberály anebo o starší socialisty, kteří se živí prací. Když se tedy loučí ve vládě s ministrem Dienstbierem, dá se to brát jako rezignace na sen o moderní levici a pokus naklonit si levici starou, nemoderní. Problém se sázkou na mladé moderní městské liberály je, že nechodí k volbám a pokud by přece přišli, volili by piráty. Problém se starými socialisty je pro změnu v tom, že jim je blízký Miloš Zeman, takže chce-li je Sobotka oslovit, musí to vypadat, že si rozumí s prezidentem.

11.11.2016

Boj za svobodu

V Českém svazu bojovníků za svobodu se poslední dobou bojuje o svobodu slova, respektive o to, co pod bojem za svobodu chápat. Nakonec z toho vzešla nevraživost, kvůli které se ze svazu vylučovalo, na protest proti vylučování vystupovalo, až nakonec vzniká vedle ČSBS konkurenční Spolek pro zachování odkazu českého odboje.

10.11.2016

Americký sen

Drama amerických voleb skončilo překvapivě, ale jde o překvapení, na které si rychle zvyknou Američané, svět, akciové trhy či americký dolar. Už z prvních slov Donalda Trumpa po volbách bylo zřejmé, že muž, který vyhrál, nemá mnoho společného s mužem, který kandidoval. Někoho to uklidní, jiného zklame, ale zvolením Trumpa jeho revoluce proti establišmentu a „washingtonské kavárně" skončila.

9.11.2016

Plzeň na prodej

Plzeňský prazdroj je na prodej. Může za to převzetí nynějšího vlastníka silnější nadnárodní společností a následná unijní antimonopolní regulace. Zdá se, že podnikat v pivu by bavilo kdekoho. Kromě japonských pivovarníků též finančníky z mocných investičních fondů, maďarské energetiky, či polskou pojišťovnu. Pokud platí, že kdo koupí Plzeňský prazdroj, nemůže prodělat, pak logicky kdekoho, nejen primátora Plzně musí napadnout, proč by vlastně tím dobře vydělávajícím vlastníkem nemohl být i český stát?

8.11.2016

Americký rébus

Amerika volí prezidenta a z toho, co volbě předcházelo je bohužel zřejmé, že to nemůže dopadnout dobře. Kromě toho, že si Američané nevybírají z úctyhodných kandidátů, a místo otázky, kdo je lepší řeší dilema kdo je horší, existují i pochybnosti o regulérnosti voleb, respektive obava stoupenců Donalda, že budou výsledky sečteny ve prospěch Hillary.

7.11.2016

Ministři v ohrožení

V reakci na prohrané volby a následně naměřený propad přízně voličů oznámil Bohuslav Sobotka, že vymění některé ministry. Otázka je, zda to byli ministři, které chce odvolat, kdo způsobili pokles preferencí. Pokud ne, pak jejich odvolání přízeň voličů nepřinese.

4.11.2016

Pokuty a politika

Ministr dopravy se stal terčem kritiky kvůli záměru zvýšit pokuty za dopravní přestupky. „Slušných řidičů", kteří se obávají drastických pokut, se okamžitě zastali dopravní experti ČSSD a pravděpodobně najdou zastání i u liberální opozice.

3.11.2016

Michal Horáček

Michal Horáček oznámil, že se bude jako nadstranický kandidát ucházet o prezidentské křeslo. Do voleb je ještě daleko a kandidátů nepochybně bude víc, ale kandidatura Michala Horáčka stojí za pozornost.

3.11.2016

Hromadění odpadu

Meziročně se u nás vyprodukovalo o 13% více odpadu. Především se o to zasloužily ekonomické subjekty, komunálního odpadu přibylo jen o 2%, ale trend, kdy směřujeme od přírody ke skládce je zřejmý.

2.11.2016

Překvapivé preference

Z říjnových preferencí STEM musí jít sociálním demokratům mráz po zádech. Ve srovnání se zářím klesli o 6 %, octli se až za komunisty, zatímco koaliční partner ANO o 5 % posílil.

1.11.2016

Hidžáb v Česku

U nás se o právu chodit do školy v hidžábu bude u soudu teprve rozhodovat, v řadě evropských zemí už ale soudy rozhodly a to vesměs negativně. Spor se vede o to, zda šátky zakázat, protože se jedná o náboženský symbol, anebo zda je povolit, neboť je to náboženský symbol.

31.10.2016

Státní vyznamenání

Najít tři desítky osobností, které se zasloužily o stát a už za to nebyly v minulosti oceněny, je každým rokem těžší. Nakonec se ale vždy ukáže, že nám úctyhodné a vyznamenání hodné osobnosti ještě nedošly.

29.10.2016

Svátek státu

Dvacátý osmý říjen má jako státní svátek úctyhodnou minulost, ale nejistou budoucnost. Jde o to, že se svět vlivem globalizace zestejňuje, splývá a národní státy ztrácí svůj původní smysl. Otázka zní, zda národní stát zachraňovat, anebo se smířit s tím, že se přežil a budoucnost patří univerzální pospolitosti, v níž budou promícháni všichni se všemi.

27.10.2016

Rozpočtová klasika

Deficitní rozpočet je ve sněmovně. Vláda si své hospodaření chválí, opozice rozpočet kritizuje zprava zleva, zkrátka rozpočtová klasika. V čem je situace nová, je skutečnost, že se této vládě zatím dařilo hospodařit lépe, než si předsevzala a realitou je nižší schodek, než se čekalo, anebo dokonce přebytek, kterým by rozpočet mohl skončit letos.

26.10.2016

Jiří Brady

Pan Jíří Brady se stal ústřední postavou letošních oslav 28. října. Místo neuděleného řádu od prezidenta dostane řadu ocenění, díky kterým se nebude vracet do Kanady s pocitem, že se k němu jeho původní vlast otočila zády. Je dokonce zahrnován větší pozorností a sympatiemi, než kdyby se stal jedním z řady vyznamenaných na Pražském hradě. A je úlevné slyšet, že mu řád od prezidenta nebude chybět a že si beztak nebyl jist, zda ho má od něj chtít.

25.10.2016

Bědování obchodníků

Obchodníci, kteří nově nesmějí prodávat o státních svátcích, volají po ústavní stížnosti na zákon, kvůli kterému prý na tržbách přijdou ročně o čtyři miliardy korun. A tíží je ztráta pracovních míst, jež prý postihne zaměstnance, kteří v obchodech prodávají, hlídají a uklízejí.

24.10.2016

Mosul a Aleppo

Mezi dobýváním, respektive osvobozováním iráckého Mosulu a syrského Aleppa není vojensky vzato většího rozdílu. V obou případech boj s teroristy komplikuje přítomnost civilistů, kteří jsou držení coby lidské štíty. Politicky jde samozřejmě o úplně jiné příběhy, neboť zatímco u osvobozování Mosulu jsou s iráckou armádou naši, Aleppo dobývá syrská armáda s pomocí Ruska. Když v Iráku americké bezpilotní letouny místo teroristů pobijí svatebčany či pohřební průvod, jedná se o neúmyslnou chybu, zatímco když v Sýrii civilisty zabije ruská bomba, je to válečný zločin.

22.10.2016

Něco jako primárky

Obě naše momentálně nejsilnější politické strany se před volbou hlavy státu míní zeptat svých členů na názor, koho podpořit, respektive koho poradit voličům coby vhodného kandidáta. V ČSSD a ANO se nejspíše uskuteční vnitrostranická referenda, respektive ankety mapující mínění členské základny. Nepůjde o stranické primárky, jaké známe u Američanů, kde se kandidáti ucházejí o demokratickou či republikánskou nominaci a současně se představují voličům.

21.10.2016

Tolerantní politici

Na naše politiky se opět snáší kritika kvůli tomu, že neřeší naše pití. Nutno ale říct, že je kritizuje expert světové zdravotnické organizace, místní protidrogový koordinátor či bojovníci proti alkoholu z řad lékařů. Pokud jde o občany, politici rozhodně nejsou bombardováni žádostmi, aby prosadili zdražení alkoholu anebo aby zákony a vyhláškami zjednali jeho co nejmenší dostupnost.

20.10.2016

Rozumný odklad

Senátoři vrátili novelu netrpělivě očekávaného zákona o střetu zájmů do Poslanecké sněmovny. Přijali totiž pozměňovací návrhy, které napravují sněmovní chyby. Senátoři si povšimli, že jim poslanci poslali ke schválení text, který není v souladu s jiným zákonem, a také nahlédli, že účinnost zákona od ledna 2017 nelze v praxi zajistit. Není tomu tedy tak, že by Senát měl slabost pro korupčníky a snažil se prodloužit dobu, kdy si politici nerušeně užívají střetu zájmů. Konec konců se včerejší postup senátorů zamlouvá i platformě Rekonstrukce státu, která potýkání se politiků s protikorupční legislativou dlouhodobě monitoruje.

19.10.2016

Státní zaměstnanci

Státních zaměstnanců přibývá. Nyní má stát na výplatní pásce úředníků, učitelů, policistů či vojáků 437 tisíc. Není jednoduché říct, zda je to dobře nebo špatně. Ještě pamatujeme dobu, kdy u nás bylo normální, že jsou státními zaměstnanci všichni, s výjimkou hrstky příživníků. Dnes je na politicích posoudit, kolik je třeba státních zaměstnanců, aby bylo dobře postaráno o občany, a současně kolik zaměstnanců si stát umí z veřejných peněz zaplatit.

18.10.2016

Dalajláma v Praze

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma je v Praze. Tradičně je hostem konference Forum 2000, která se letos koná již podvacáté. Pryč je doba, kdy se s Dalajlámou, coby exilovým představitelem Tibetu, k nelibosti Číny oficiálně setkával prezident Havel, nicméně i dnes má Dalajláma u nás řadu přátel a stoupenců, které si v minulosti získal svou moudrostí a duchovní hloubkou.

17.10.2016

Ideální účast

Soudě podle výsledku voleb do třetiny Senátu rozložil chytrý český volič odpovědnost rovnoměrně na relevantní politické strany s jednou výjimkou, kterou je zvolení pěti kandidátů za KDU ČSL.

15.10.2016

Muslimské UNESCO

Muslimské země prosadili v UNESCO rezoluci, že Chrámová hora v Jeruzalémě je posvátným místem muslimů a Izraelci na ni nemají žádné vazby. Historicky je to samozřejmě nesmysl, ale pro UNESCO je prioritou politika, nikoli dějepis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies