VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

18.2.2017

Komunisté už nevadí

Když si před pětadvaceti lety ČSSD v Bohumíně zakázala spolupráci s komunisty, nejspíše předpokládala, že KSČM brzy zanikne. Kdo by také hádal, že lidé budou zatvrzele hlasovat pro stranu, u které je jisté, že ji nikdo nevezme do party a ani v opozici nic nezmůže.

17.2.2017

Nelegální cizinci

Policie hlásí, že loni zadržela oproti předešlému roku výrazně méně cizinců, kteří se u nás octli nelegálně. Předpokládejme, že se tak nestalo díky menší aktivitě policistů a nižší počet nelegálních cizinců že je důsledkem slábnoucí migrace.

16.2.2017

Babiš a OKD

Hornické odbory zdá se věří ve schopnost státu těžit uhlí více, než státu věří ministr financí. Tomu se nechce pustit ze státní kasy symbolickou korunu, a stále čeká, že se pro OKD najde soukromý investor, díky čemuž nebude třeba řešit manipulaci s mimořádně horkým bramborem.

15.2.2017

Péče o spotřebitele

Politici správně postřehli, že u nás všichni voliči telefonují. A nepřekvapuje, že zpozorněli, když se takto před volbami začalo řešit, proč jsou u nás vlastně tarify mobilních operátorů nápadně dražší než jinde. ANO a opozice kritizují ministra Mládka. Ministr Mládek kritizuje Český telekomunikační úřad. Český telekomunikační úřad kritizuje operátory a poslance, operátoři kritizují Český telekomunikační úřad…

14.2.2017

Internetu je 25

Internet patří mezi vynálezy, které nám zásadně změnily život. Navíc se tak stalo téměř ze dne na den, protože 25 let v historii není žádný čas. Od chvíle, kdy Československo připojili k síti akademici z ČVUT, se internet neustále vyvíjí. Vlastně jediné, co se na internetu nemění, je konstatování expertů, že se nacházíme na samém začátku cesty. Už 25 let slýcháme, že je na tom Internet jako motorismus v době, kdy před automobilem povinně kráčel muž s červeným praporkem.

13.2.2017

Jasná volba

Spolkové shromáždění včera zvolilo příštím německým prezidentem Franka-Waltera Steinmeiera. Tento sociální demokrat a donedávna ještě oblíbený ministr zahraničí byl společným kandidátem vládní koalice a o jeho jasném vítězství nikdo nepochyboval.

11.2.2017

Váhání s nominací

Politické strany zatím nemají jasno, koho nominovat na prezidenta. Dokonce ani nemají jasno, jestli vůbec nominovat vlastního kandidáta. Přitom je jasné, že to od nich voliči očekávají. Problém může být v tom, že hodně členů ve dvou nejsilnějších stranách, tedy v ČSSD a ANO, předjímá opakované vítězství současného prezidenta a koketují s možností přidat se k vítězi a tím získat body u jeho voličů.

10.2.2017

Peníze nebo děti

Statistici spočítali, co se už se nějaký čas tušilo a co se dalo čekat: Dnešní mladé ženy už jsou chytřejší než muži. Jeden důkaz za všechny – ve věku 25 až 34 let dosahuje vysokoškolského vzdělání 38 % žen a jen 25 % mužů. Současně ovšem statistici hlásí, že méně vzdělaní muži vydělávají nápadně vice, než vzdělanější ženy. Ze statistik ovšem také plyne, že to nejsou muži, kdo ženy diskriminuje, nýbrž že si za to ženy mohou samy.

9.2.2017

Půda jako jistota

Cena půdy setrvale roste a nyní roste dokonce strmě. I když se to vysvětluje zájmem investorů a spekulantů, stejně je to zvláštní.

8.2.2017

Unijní čtvrtstoletí

Čtvrtstoletí Evropské unie vybízí k ohlédnutí. Dílem z nostalgie, hlavně ale proto, že nic nekončí a z minulosti lze věštit budoucnost. Myšlenka evropské integrace vznikla po válce jako společný politický a hospodářský projekt řady národních států, které nahlédly, že než si vzájemně škodit, bude lepší spolupracovat. Tomuto projektu Evropané vděčí za historicky bezprecedentně dlouhý mír.

7.2.2017

Vězení a trest

České věznice jsou opět přeplněné. Ví se sice proč, ale těžko se s tím dá něco udělat, když se zločinci, delikventi a přestupníci vězení nebojí. Žijeme v době, kdy ohledy na lidská práva neumožňují aplikovat vězni staré dobré okovy a uvrhnout ho vyhladovělého do temné vlhké kobky případně s nějakými hlodavci. Trend je o vězně pečovat, aby ve výkonu trestu fyzicky ani psychicky nestrádal.

6.2.2017

Připomenutá Ukrajina

V sobotu spolu telefonovali Donald Trump a Petro Porošenko. Od Trumpa víme, že „USA budou spolupracovat s Ukrajinou, Ruskem a všemi dalšími zúčastněnými stranami s cílem pomoci jim obnovit mír podél hranice". Podle Porošenka byla řeč o „vyřešení situace na Donbasu a dosažení míru s pomocí politických a diplomatických prostředků".

4.2.2017

Vítězství nad Babišem

Andrej Babiš se podřídil novele zákona o střetu zájmů a vložil akcie firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Udělal tím radost svým opozičním i koaličním nepřátelům, které trápilo, že se nemůže zcela soustředit na péči o státní finance. Zákon o střetu zájmů je naštěstí milosrdný. Miliardy, od kterých se ministr odstřihne, se k němu opět vrátí, když ho politika omrzí. Jde ostatně o takové peníze, které není v lidských silách utratita nějaké drobné na chleba a na minerálku Andreji Babišovi určitě někde po kapsách zůstaly.

3.2.2017

Raději papír

Když jde o demokracii, na počítače není spolehnutí. Tak lze rozumět rozhodnutí nizozemské vlády v nastávajících volbách se vrátit „ke starému dobrému papíru" a hlasy přepočítávat ručně. Obava panuje z hackerských útoků. Na ty si dnes stěžuje kde kdo, takže to vypadá, že se na internetu ve velkém krade pošta, a také se naznačuje, že je-li někdo obzvlášť šikovný, může dokonce z klidu domova přepsat někde na druhém konci světa volební výsledky.

2.2.2017

Něco je jinak

Statistici zaznamenali, že se u nás za dvě poslední desetiletí zdvojnásobil počet pracujících lidí starších šedesáti let. Rovnou dodávají, že to souvisí hlavně se zvyšováním věku odchodu do důchodu, ale nutně se nabízí otázka, zda dnešní senior více pracuje jen proto, že musí, anebo i proto, že ho to baví, čili proto, že má na rozdíl od minulosti k práci nějaký dobrý motiv.

1.2.2017

Prezidentské dilema

Jak se pomalu blíží konec prezidentova pětiletého funkčního období, nepochybně si klade otázku, co dál: V nejlepším skončit? Kandidovat pro velký úspěch po druhé? Zatímco rozhodnutí skončit zvládne politik hravě sám, o možnosti pokračovat se obyčejně s někým radí. Proto se včera Miloš Zeman obklopil nejbližšími spolupracovníky, aby vyslechl jejich názor.

31.1.2017

Severoirská nejistota

Severní Irsko si včera připomnělo 45. výročí masakru v Londonderry neboli Krvavou neděli. Trvalo pak šestadvacet let, než vlnu sektářského násilí ukončila Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998. Nyní přicházejí ze Severního Irska zprávy, že násilí opět ožívá. Z jedoucího auta byl v Belfastu postřelen policista a podezření padá na irské republikány respektive na Novou IRA.

30.1.2017

Politická nervozita

Cokoli letos uslyšíme od politiků, vše bude řečeno s vědomím, že se koncem října otevřou volební místnosti a občané politikům nově rozdají karty. Politici budou asi letos nervóznější než obvykle, protože porozumět voliči je pro ně stále složitější. Názor občana, zdá se, stále méně utvářejí tradiční média, roste vliv různých sociálních sítí a informací z alternativních zdrojů.

28.1.2017

Poučení z vyhlazování

Během druhé světové války bylo vyvražděno šest miliónu Židů, neboť se v Hitlerově Německu několik lidí, kteří byli u moci, usneslo, že jde o podřadné lidi. Pak se ovšem našla spousta lidí, kteří s likvidací Židů souhlasili a těch, kteří je likvidovali.

27.1.2017

Vylidňování venkova

Svaz obchodu a cestovního ruchu si povšiml vylidňování venkova a postřehl přírodní a turistický potenciál vylidňovaných lokalit. Otázka je, zda zájem turistického byznysu venkovu prospěje.

26.1.2017

Karel Srp

Při úřadu vlády funguje komise, která oceňuje „účastníky odboje a odporu proti komunismu." Širší veřejnost se o ní dovídá proto, že jejím členem chtěl prezident jmenovat jistého Karla Srpa a předseda vlády tomu zabránil. Na okraj toho disidenti vášnivě řeší, zda byl Karel Srp obětí bývalého režimu, anebo zda s ním spolupracoval, čili zda jde o padoucha, anebo hrdinu.

25.1.2017

Polepšování

Třetím rokem u nás klesá kriminalita a loni ubylo trestných činů o 12%. To je hodně. Budeme-li se tímto tempem polepšovat i nadále, skončí policisté na úřadech práce a nevyhnou se rekvalifikaci. Pokud se tedy nepolepšujeme proto, že policisté odvádějí stále lepší práci, anebo se nepolepšujeme, jen rezignujeme na nahlašování trestných činů. Ať je tomu ale jakkoli, úbytek trestných činů je třeba uvítat, navíc, když k němu dojde ve světě, který nám připadá stále nebezpečnější.

24.1.2017

OKD za korunu

Možnost, že by stát za jednu korunu koupil uhelné doly, které před časem prodal finančníkovi Zdeňku Bakalovi, který na uhlí co pořídil za hubičku, pěkně vydělal a pak firmu přivedl na buben, je zatím pouze návrh ministra Mládka. Politici teď musí důkladně promyslet v připomínkovém řízené, jestli jedna koruna není hodně a zda se ve státní pokladně najde.

23.1.2017

Nová unie

Odchod Česka z unie není na pořadu dne. A nejen proto, že by šlo o riskantní krok, na kterém bychom mohli prodělat. Spíše by byla škoda opustit EU v době, kdy se otevírá příležitost ji změnit, respektive vrátit do stavu, kdy ještě byla pro Evropany sexy.

21.1.2017

Dobré sousedství

Česko-německá deklarace se v roce 1997 obtížně vyrovnávala s historií, jež zatěžovala naše sousedské vztahy. Po dvaceti letech je samotná deklarace historickou událostí, která ovšem, viděno zpětně, naše sousedské vztahy zjednodušila a zlepšila.

20.1.2017

Protiústavní odpovědnost

Když je dnes řeč o dluhu, má zdá se každý pravdu. Ti co tvrdí, že dlužit je normální, i ti, co říkají, že dlužit je špatné. Po té, co poslanci uzákonili pravidla o rozpočtové odpovědnosti, čili protidluhová opatření, Svaz měst a obcí se bouří, neboť dělat dluhy považuje za ústavní právo. Jinak než na dluh prý nelze žít, rozpočtová odpovědnost by údajně paralyzovala život a investice ve městech a obcích.

19.1.2017

Hidžáb u soudu

Somálská dívka, které kdosi poradil, aby zažalovala Střední zdravotnickou školu kvůli nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání a aby kvůli zákazu nošení hidžábu požadovala 60 tisíc a omluvu, zdá se zradikalizovala a rozdělila českou veřejnost. Soudy ovšem nemohou rozhodovat, zda mají pravdu vyznavači tolerance, včetně té náboženské, které šátek nechává v klidu, anebo zda dát za pravdu odpůrcům islámu, kteří soudí, že v české škole nemá muslimský šátek co dělat.

18.1.2017

Loučení s Obamou

Amerika a svět se loučí s Barackem Obamou. Odstupující prezident o svém odkazu hovoří hezky, komentáře jsou ale vesměs rozpačité. A když se známkuje, není to pro Obamu žádná sláva. Očekávaní, která jsme po jeho zvolení měli, byla asi neférově vysoká, o to kritičtější jsme, když se nyní bilancuje. Američané pak Obamovu éru zbilancovali zvolením Trumpa.

17.1.2017

Palachovo výročí

V diskusích o Janu Palachovi se vždy řeší, zda to, proti čemu protestoval, tedy omezování svobod a šířící se apatie společnosti, uvykající okupaci, stálo za sebeobětování, zda není správnější postavit se tomu, s čím nesouhlasím živý. Palachovo sebeupálení ale společností tak strašlivě otřáslo, že se hovořilo o činu tragickém, zoufalém, nikdy ale o činu zbytečném. Něco, co ovlivní současníky na celý život, prostě nemůže být zbytečnost.

16.1.2017

Nezájem o armádu

S tím, jak se zhoršuje bezpečnostní situace, míří do centra zájmu otázky kolem držení zbraní anebo stavu naší armády. Že bychom se měli bránit svépomocí, asi neprojde, podle ministra spravedlnosti je návrh ministra vnitra uzákonit právo na použití zbraně absurdní, neboť prý nejsme na Divokém západě. Že by nás ubránila naše armáda, ovšem rovněž není nic samozřejmého.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies