VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory

11.3.2017

Glosa Kateřiny Perknerové: Zemanův hodokvas

Před zahájením čtvrtečního koncertu se Miloš Zeman zálibně rozhlédl po Španělském sále a řekl: „Tak vidím, že zájem o árie z Rusalky každým rokem roste. Před třemi lety vás tu bylo dvě stě, loni devět set a teď tisíc." A svoji úvodní řeč završil bonmotem: „Po povedeném představení se publikum většinou dočká přídavku. O ten dnešní se postarám sám."

11.3.2017

Duel Stropnický vs. Kohoutová: dostanou sociální byty jen potřební?

Vláda tento týden schválila ostře sledovaný zákon o sociálním bydlení, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Výhrady k němu zaznívají nejenom z opozičních lavic, ale i v rámci koalice. Ve sněmovně se někteří poslanci pokusí některá ustanovení změnit. Oč v zákoně jde? Podle normy by obce měly sociální byty přidělovat dobrovolně, kdyby tak nečinily, poskytoval by je potřebným Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). 

10.3.2017

ANALÝZA: Sobotka a Chovanec obhájili mandát. Na jak dlouho?

Bohuslav Sobotka povede sociální demokracii do voleb jako předseda. Na brněnském sjezdu získal 67 procent hlasů, ruku pro něj zvedlo 460 delegátů, 201 bylo proti. „Je to velmi silný demokratický mandát," uvedl staronový lídr ČSSD.

10.3.2017

Komentář senátora Jiřího Růžičky: Kuchaři, třeste se!

V nedávných dnech Senát podpořil novelu školského zákona, která upravuje financování škol, ale zároveň zamítl všechny pozměňovací návrhy. Takže se ve školách nadále nebudou prodávat jogurty, aby naše děti náhodou netloustly, křesťansko židovské kořeny naší civilizace není třeba ve školách zbytečně připomínat a za pár let budou z matematiky povinně maturovat všichni. Hotovo, basta!

10.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Nedůvěra v média

Podle studie Masarykovy univerzity u nás pouze třetina lidí věří tomu, co vidí a slyší v televizních zprávách. Rádio, noviny, časopisy, ale ani internet na tom s důvěryhodností nejsou lépe. Autoři studie soudí, že si u nás převážně levicové publikum nesedlo s převážně pravicovými médii, anebo že novináři spíše obhajují režim, než by se zastali občanů.

9.3.2017

PANEL DENÍKU - osobnosti regionů exkluzivně: Tři ze čtyř jsou proti Zemanovi

Prezident Miloš Zeman se příští rok pokusí obhájit prezidentský mandát. Na Pražském hradě to dnes řekl svým podporovatelům při oslavě čtyř let od inaugurace.

9.3.2017

ANALÝZA: Dalších pět let se Zemanem může českou společnost zcela proměnit

Miloš Zeman je nesporně jedním z polistopadových politických fenoménů. Začínal na balkoně pražského Melantrichu před plným Václavským náměstím (raději nemyslet na to, kolik se tam sešlo členů budoucí pražské kavárny!), aby po postní dekádě na Vysočině skončil na pódiích plných sálů po celé republice. Aplaus zněl tehdy i nyní. V tomto směru má Miloš Zeman podobné sklony jako Donald Trump.

9.3.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Sobotkovy vrásky

V jedné kronice z počátku 20. století je zaznamenána historka, v níž si sedlák stěžuje: „Chalupa mi shořela, úroda byla mizerná, žena mi umřela – a teď ještě přišli lidovci, abych vstúpil."

9.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Práce bude

Jsou dva důvody, proč nasloucháme Billu Gatesovi. Je veleúspěšný a nepředstavitelně bohatý. Když se tedy Gates obává automatizace a vyzývá vlády, aby bránily sociálním krizím zdaněním robotů, zaručeně nastražíme uši. Spíše bychom sice od něj čekali chválu pokroku a inovací, jež zvyšují produktivitu, ale Gates zkrátka řekl, co řekl: Pozor na roboty!

8.3.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: TOP 09 kouzla zbavená

Kometa sněmovních voleb roku 2010, knížecí strana TOP 09, ztratila svoje kouzlo v okamžiku, kdy přišla o svého knížete. Karel Schwarzenberg sice bude jedničkou její pražské kandidátky i letos, ale šéfem je Miroslav Kalousek.

8.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Zbytečná vítězství

Ministr Chovanec napsal Středočeskému kraji, že Dana Drábová nemůže být krajskou zastupitelkou, pokud současně vede státní úřad. Voliči ale byli předem srozuměni s tím, že se Dana Drábová bude nadále věnovat jaderné bezpečnosti a neviděli v tom žádný problém. 

7.3.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Babišismus s lidskou tváří

Ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem včera zmírnilo chování Finanční správy vůči podnikatelům. A to už poněkolikáté. Při chybném podání takzvaného kontrolního hlášení povinného od loňského roku budou finančáky moci postupovat shovívavěji a nikoli pouze rozdávat pokuty hlava nehlava. 

7.3.2017

Den Ivana Hoffmana: Pobídky a dotace

Člověk ani nemusí být ekonom, aby pojal kvalifikované podezření, že dotace a pobídky jsou dvě strany stejné falešné mince. Ministr zemědělství Jurečka při pohledu na pobídky zahraničním investorům, které považuje za 12.5 miliardy korun vyhozených loni oknem, přichází s řečnickou otázkou, zda raději nepodpořit smysluplné projekty malých a středních podnikatelů na českém venkově.

6.3.2017

Pohledem Jany Podskalské: Podivné hry Českých lvů

Film, který skoro nikdo neviděl, přestože má několik premiér. A film, který navzdory proklamacím tvůrců zůstává především britský. Takové favority měl 24. ročník domácích filmových akademických cen. Řeč je o dramatech Masaryk a Anthropoid. 

6.3.2017

Analýza: Klausova strana nabírá dech. Doběhne k Babišovi?

Po kmotrovské etapě a Nečasově blamáži to vypadalo pro Občanskou demokratickou stranu bledě. Šlachtův a Ištvanův zásah na Úřadu vlády v létě roku 2013 rozkryl, jak byla řízena Česká republika. Totiž prostřednictvím premiérovy milenky, za níž přicházeli s dárečky všichni mocní muži, aby získali nějakou důležitou funkci nebo aspoň pár minut s předsedou vlády.

6.3.2017

Lvi pro Masaryka

Za rekordních 12 Českých lvů vděčí film Masaryk nepochybně i Janu Masarykovi, bez jehož životopisu by herci neměli co hrát a režisér co točit. Film, který se teprve začne promítat, předchází samá chvála a je předurčen k úspěchu. Bylo by zajímavé vědět, zda v Masarykovi tušili příští filmovou hvězdu jeho současníci. Spíše asi nikoli.

5.3.2017

Komentář Stanislava Šulce: Skutečné otazníky nad EET

Tradiční domažlické trhy skončily fiaskem, protože nepřijel žádný stánkař. Zákazníci supermarketů stáli ve frontě u pokladen mnoho desítek minut. V Uherském Hradišti provozovatel zavřel trafiku na peróně vlakového nádraží. Hlavní vlna EET se rozjela a začínají se naplňovat černé scénáře, které předem vykreslili odpůrci jednoho z klíčových opatření této vlády proti takzvané šedé ekonomice.

4.3.2017

Týden v zádech

Právě končící týden začal v Hollywoodu netradiční ceremonií odebírání Oscarů. Selhal jednotlivec, který se místo péče o obálky rozptyloval fotografováním krásné Emmy, ale událost má i symbolický přesah. Už dlouho nemáme jistotu, že co se stalo, se doopravdy stalo.

3.3.2017

Bezpečnost a hotovost

Kdo by ještě předevčírem hádal, že si Andrej Babiš bude notovat s Milanem Chovancem? A je to tady! Konkrétně si notují, že pracovníci bezpečnostních sborů zaslouží přidat 10%. Nazrála prý doba napravit historický dluh z časů Petra Nečase, kdy se u bezpečnostních sborů škrtalo.

2.3.2017

Dvojí kvalita

Podezření, že si ve srovnání se Západem kupujeme horší potraviny za víc peněz, přičemž navíc méně vyděláváme, je už staršího data. Teď se toho ovšem chytili politici a chystají protest v Bruselu proti ponižování svých voličů nadnárodními řetězci. Pro praxi, kdy se do stejného obalu zabalí nestejně kvalitní zboží, totiž neexistuje žádný jiný důvod, než že si to obchodník může dovolit a díky tak zvané „optimalizaci receptury" více vydělá.

1.3.2017

Pohledem Deníku: Prostě firma

Jan Mládek odchází a Bohuslav Sobotka si bere na ramena tíhu českého průmyslu. Dnes již bývalý ministr a spolu s ním i všechny protisobotkovské síly světa hned přišli s tím, že odvolání je nezodpovědné a nemá racionální základ. Za vším pak údajně stojí Sobotkovi PR poradci. Proti nim pak stál ublížený Mládek, který nedá na první dojem a je švihák „staré školy, jenž víc dá na ekonomické ukazatele než na marketing".

1.3.2017

Francouzská recese

Mezinárodní pozornosti se těší akce francouzských recesistů, kteří v internetové petici sbírají podpůrné hlasy pro kandidaturu Baracka Obamy na příštího francouzského prezidenta. Určitě by se takto nežertovalo, kdyby kandidáty tradičních francouzských stran nestíhala temná podezření ze zneužívání svého postavení, nemluvě o podezření, že nemají recepty na problémy, které Francouze pálí.

28.2.2017

Klobouk dolů

Kompliment Miroslava Kalouska Lubomíru Zaorálkovi „Klobouk dolů" je hezkou tečkou za záchrannou misí české diplomacie v Súdánu, kde byl vězněn a odsouzen český občan Petr Jašek. Schopnost ocenit konkurenty dělá z politiků lidi, je to fajn změna proti rutinnímu okopávaní kotníků.

27.2.2017

Inspirace vítězstvím

Víkendový sněm hnutí Ano 2011 provázelo heslo Lepší Česko, a také Udělejme Českou republiku znovu skvělou. A od Andreje Babiše slýcháme slogan Czech First, čili Česko na prvním místě, což připomíná Donalda Trumpa, který to s podobnými hesly dotáhl až do Bílého domu. Říct ale o Babišovi, že se inspiruje Trumpem, by bylo nepřesné. Inspiruje se jeho vítězstvím.

26.2.2017

ANALÝZA: Babiš chce proměnit Česko. Pevnou rukou

Voliči budou mít letos na podzim na vybranou. Buď dají hlas zástupcům tradičních demokratických stran, nebo Andreji Babišovi. Víkendový sněm nenechal nikoho na pochybách, oč usiluje druhý nejbohatší Čech a zakladatel i největší sponzor hnutí ANO Andrej Babiš.

25.2.2017

Otcovská dovolená

V rámci novely nemocenského pojištění poslanci odhlasovali pro české otce týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Jsou dvě možnosti, jak k této informaci přistoupit. Jednak lze počítat, co to bude stát zaměstnavatele, respektive státní rozpočet, a pak diskutovat, čemu takové volno prospěje a zda za ty peníze stojí.

24.2.2017

Bude se Stropnický ucházet o Hrad? Napoví víkendový sněm ANO

 /ANALÝZA/ Víkendové sněmování delegátů hnutí ANO nepřinese žádná dramata.

24.2.2017

Zrádná šachistka

Íránská šachová federace se zřekla nadějné osmnáctileté velmistryně. Důvodem je, že hrála šachy zcela nevhodně oblečena, totiž bez hidžábu. Komu by se zdálo, že u šachu jde o to, co člověk vymyslí na šachovnici, nikoli jak nad šachovnicí vypadá, má pravdu pouze částečně. V řadě zemí je důležitější, jak šachistka vypadá, než jak hraje.

23.2.2017

Domácí vězení

Domácím vězením se u nás dosud prakticky netrestá. Prý proto, že soudci nemají valné mínění o kontrole úředníků probační a mediační služby, kteří odsouzenci čas od času zazvoní u dveří, zda doma opravdu je. 

22.2.2017

Exkluzivní korespondence

Pánové Sobotka a Babiš si v rámci politického soupeření po staru klasicky dopisují. Začal s tím premiér, který byl přesvědčen, že našel perfektního kostlivce ve skříni ministra financí, totiž důkaz, že ještě jako podnikatel ošidil stát na daních. Ministr financí ovšem odpovídá, že toho kostlivce mají na svědomí zákonodárci, a mezi nimi i pan Sobotka, on sám že zákon neporušil.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies