VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

31.12.2016

Hádanky místo odpovědí

Končí rok, který toho hodně změní, ale teprve se uvidí jak. Britové sice odhlasovali vystoupení z Evropské unie, ale zatím v ní jsou. Podobně si Američané zvolili nového prezidenta, ale dosud stále mají toho starého. Na rok 2016 se určitě bude vzpomínat kvůli vzpourám voličů proti průzkumům veřejného mínění. Až budoucnost ale ukáže, zda sociologové, politologové a komentátoři přehlédli, že přicházejí noví lídři, za kterými se sjednocuje lid, anebo zda jim pouze uniklo, že lidem došla trpělivost s lídry starými.

30.12.2016

Chvála soběstačnosti

Proč jsme v produkci některých potravin soběstační a v produkci jiných nikoli, je docela záhada. Nejjednodušší vysvětlení je, že si nesoběstačnost můžeme dovolit díky otevřené ekonomice, kdy potraviny proudí Evropou a světem sem a tam a je jich tolik, že se polovina vyhodí. Co se u nás nedopěstuje, nedochová, nevyrobí, to se doveze.

29.12.2016

Rok dopingu

V závěru roku, který Světová antidopingová agentura zasvětila boji s ruským dopingem, se objevují vítězoslavné titulky, že se Rusko přiznalo ke státem řízenému dopingovému programu. Tato radost je ale předčasná, neboť rozhovor, který americkým novinám poskytla výkonná ředitelka ruské pobočky světové agentury, považuje jak mluvčí ruského prezidenta, tak ruský ministr sportu za nedorozumění a zapojení jakékoli státní služby či instituce do dopingu nadále vylučují.

28.12.2016

Zesměšňování soudu

Zneužití Vojenského zpravodajství premiérovou milenkou se z původního skandálu stalo fraškou. Postarala se o to naše justice, když si soud prvoinstanční se soudem odvolávacím rutinně posílají a vracejí spisy, takže už se nikdo neodváží tipovat nejen výsledek, ale ani to, zda případ vůbec někdy bude pravomocně posouzen. Totéž mimochodem platí o procesu s Davidem Rathem a jeho povedenými společníky.

27.12.2016

Vánoční poselství

Prezident republiky Miloš Zeman si letos ve svém vánočním poselství dal záležet na tom, aby nás ničím nepřekvapil a aby nebylo snadné ho kritizovat. Byl předvídatelný, když hovořil o tom, jak se nám ekonomicky daří, když zmiňoval drobnosti, které se nepovedly, a předem se dalo vytušit, co zdůrazní ohledně domácí či zahraniční politiky: Pochválil se za to, jak smířil vládu rozhádanou kvůli policejní reformě, vyzdvihl návštěvu čínského prezidenta, poplísnil „naprosto neschopné vedení EU" za Brexit, podělil se o radost ze zvolení Donalda Trumpa…

23.12.2016

Vánoční odhodlání

Přát si Vánoce šťastné a veselé má letos zvláštní význam. Stav světa nám totiž musí připadat nešťastný a neveselý po té, co v Berlíně na vánočním trhu tekla krev. Netřeba velkého důvtipu abychom pochopili, že někomu, kdo nevěří na Ježíška, vadí naše Vánoce natolik, že je kvůli tomu ochoten vraždit. Co teď s tím? Pomstít Ježíška pronásledováním těch, co v něj nevěří?

20.12.2016

Polská krize

Polský recept na společenskou krizi je vcelku prostý. Postačí namixovat vládu, jež vyznává myšlenku, že vítěz bere vše plus bývalé mocné, co se v opozici neumějí smířit s porážkou a výbušný koktejl je na světě. Polsko sotva může být ryze konzervativní a tím méně ryze liberální, proto spor o politické směřování země nemůže mít správné řešení, pokud nepůjde o kompromis.

19.12.2016

Síla slova

Václav Havel věřil v sílu slova. V eseji Slovo o slovu, kterou napsal v červenci 1989 u příležitosti obdržení Mírové ceny Frankfurtského knižního veletrhu, ovšem před slovem také varuje: „ …všechny hlavní hrozby, jimž musí dnešní svět čelit… mají jednu společnou příčinu: nenápadnou proměnu slova původně pokorného ve slovo pyšné."

17.12.2016

Dálniční restart

S neuvěřitelným patnáctiletým zpožděním se otevírá 16 km dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi. Místo oslavy bychom měli brát tento skandál jako poslední kapku, kterou přetéká pohár trpělivosti. Buďto trpělivosti politiků s úředníky a staviteli, anebo trpělivosti občanů s politiky. Jak napravit stav, kdy jsou české dálnice předražené, nekvalitní a tempo jejich budování je šnečí?

16.12.2016

Porovnávání platů

Když statistik řekne, že by se mzdy v Česku měly vzhledem k růstu ekonomiky zvyšovat, jde o věcné konstatování, nikoli o výzvu, domlouvání mzdám, aby se rychleji zvyšovaly. Mzdy se totiž nikdy nezvýší o víc, než musí. A tak chce-li statistik vysvětlit, proč se české mzdy nacházejí zhruba na polovině evropského průměru, pomáhá si například údajem, že ve Francii zastupují odbory prakticky všechny zaměstnance, zatímco u nás jen polovinu zaměstnanců. I proto vydělá náš zaměstnanec polovinu toho, co Francouz.

14.12.2016

Delikátní nominace

Prezidentovi republiky míří na stůl dvě nominace na šéfa nově vznikajícího Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí. Poslanci vybrali bývalého náměstka Státního pozemkového fondu, který měl na starosti vracení půdy církvím a kterého k nelibosti ČSSD před časem nechal odvolat lidovecký ministr zemědělství. Senát navrhuje politologa, který o problematice financování stran ví všechno, napsal o tom knihu a v minulosti se za zřízení tohoto nezávislého orgánu přimlouval.

14.12.2016

Absurdní péče

Bohuslav Sobotka by asi měl Pirátské straně poslat nějakou bonboniéru anebo láhev slivovice za upozornění na nesmysl, byť dobře míněný v zákoníku práce. Paní ministryni Marxové se podařilo vymyslet ochranu zaměstnanců pracujících doma, která, vejde-li v platnost, home office neboli práci doma prakticky zlikviduje.

13.12.2016

Aleppo

Bitva o Aleppo končí, zbývá se shodnout, kdo byl poražen. Zda byli pobiti naši anebo naši nepřátelé. Protože dějiny jak známo píší vítězové, Syřané se budou ve škole učit, že hrdinná syrská armáda ubránila státní svrchovanost před teroristy, islámskými fanatiky a džihádisty, vyzbrojovanými a financovanými Saúdy, Turky a Západem. A v nejtěžších časech že se mohli spolehnout pouze na Rusko a Írán.

12.12.2016

Progresivní daň

Sociální demokracie míní oslovit veřejnost, především pak „drtivou většinu zaměstnanců", zásadní daňovou reformou, směřující k progresi. Tím se obecně myslí, že člověk platí tím vyšší daně, čím více vydělává. Také to ale může znamenat, že se lidem s průměrným a podprůměrným platem daně sníží, a těm nejbohatším citelně zvýší.

10.12.2016

Cigaretový evergreen

V České republice kouří 2.3 miliónu obyvatel. Ve věku 15 až 24 let u nás kouří čtyři lidé z deseti. A v počtu vykouřených cigaret na hlavu nám ve světě patří dvanáctá příčka. Tak to s naším vřelým vztahem k tabáku velmi pravděpodobně zůstane i po přijetí protikuřáckého zákona. Ten totiž nezakazuje ani kouření ani prodej cigaret, soustřeďuje se pouze na ochranu nekuřáků.

9.12.2016

Zmrtvýchvstání vinylu

Zpráva, že minulý týden v Británii příjmy z prodeje vinylů předstihly příjmy ze stahování nahrávek je satisfakcí pro milovníky gramofonových desek. Současně je to příležitost zamyslet se nad ošidností pokroku. Kromě staromilců, kteří si gramodesky pořizují z nostalgie, je už kupují i mladí, kteří se chtějí do hudby v klidu zaposlouchat a požadují kvalitu.

8.12.2016

Prezident k rozpočtu

Prezident republiky přišel mezi poslance u příležitosti schvalování rozpočtu. Předeslal sice skromně, že není na rozpočet expertem, nicméně poznámek, které učinil, byla dlouhá řada a šlo z nich vycítit, že by rád zvrátil aktuální propad důvěry u občanů z 56 na 48 procent. Svou řeč vedl ve smířlivém duchu, chválil, co se dalo, především zlepšený výběr daní a rozpočtový přebytek a při kritice se omezil na řečnické otázky typu „proč více neinvestujeme".

7.12.2016

Obtížný protokol

Jindřich Forejt včera rezignoval na místo ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky. Důvody uvedl osobní a zdravotní. Poslední dobou se mu připisovala vina za kde co, takže jeho odchod nepřekvapuje. Je možné, že Jindřich Forejt po té co byl dvanáct let spolehlivým profesionálem, mužem na svém místě, začal najednou fatálně chybovat. Není ale vyloučeno, že bral cizí chyby na sebe, minimalizoval škody, žehlil nepříjemnosti, do kterých se dostal prezident.

6.12.2016

Evropský víkend

V rakouských volbách i v italském referendu šlo o víc, než o rakouského prezidenta a italskou ústavu. Všechna lokální hlasování v Evropě jsou poslední dobou současně hlasováním o Evropě, respektive o EU. Je to proto, že když se politikům nedaří, vymlouvají se na Brusel, když přicházejí s nepopulární reformou, vymlouvají se, že je to kvůli Bruselu, a když se voliči něčeho dožadují, kvůli Bruselu to podle politiků nejde.

5.12.2016

Hladíkova kytara

Radim Hladík strávil celý život s kytarou a s Hladíkovou kytarou se celý život potkávají zdejší kytaristé. Hladíkovi se u nás naslouchá se stejným respektem, jako Claptonovi, Knopflerovi či Winterovi. Kytaristé, kteří jsou zakořeněni v šedesátých letech, jsou už jen z tohoto důvodu automaticky legendami. Hladíkova kytara navíc nikdy nezestárla. V posledních deseti letech byl Hladíkův Blue Effect možná dokonce mladší, než byl zamlada. Však také čím byl Radim Hladík starší, tím víc se nad kytarou usmíval.

3.12.2016

Co s přírodou

K nelibosti ODS a komunistů poslanci odhlasovali, že se národní parky více otevřou turistům, přičemž současně na většině jejich území převládne divoká příroda bez zásahů člověka. Hlasováním samozřejmě nelze vyřešit otázku, zda člověk přírodě prosívá, anebo škodí. Hlasuje se o tom, zda národní park má být výjimkou z pravidla. Na naprosté většině našeho území totiž máme co do činění s přírodou, která je zcela podřízena lidským potřebám.

2.12.2016

Den EET

Ostrý start elektronické evidence tržeb je mediálním hitem. Hlavním zjištěním je, že systém kupodivu bezchybně funguje. Kdo čekal podobnou blamáž, jako byl třeba start centrálního registru vozidel, musí uznat, že nyní se při výběru dodavatelů poštěstilo politikům narazit na IT profesionály.

1.12.2016

Místo pro život

Pokud občan České republiky hledá objektivní odpověď, kde se nejlépe žije, pak podle projektu Místo pro život je takovým místem jednoznačně Praha. V Praze se nejlépe hledá práce, jsou tam nejlepší školy, lékaři, nejrozvinutější infrastruktura, spousta kultury a různých spolků. Komu nevadí kriminalita a nechybí mu zeleň, nemá žádný objektivní důvod žít někde jinde než v Praze. Přesto v Praze žije pouze desetina obyvatel a velká většina občanů se musí spokojit s horšími destinacemi.

30.11.2016

Příprava na migraci

Na hranicích s Německem naši policisté nacvičují zadržování a registraci uprchlíků. Dnes to nedává smysl, neboť uprchlíci proudí do Německa, nikoli z Německa. To se ovšem brzy může změnit. Příští rok bude v Německu žít půl milionu odmítnutých žadatelů o azyl. Němci diskutují, co s nimi a už i někteří politici vládní CDU uvažují, jak jim pobyt v Německu znepříjemnit. Například omezením dávek, rušením výhod, zákazem pracovat a posléze je navrhují zadržovat a deportovat do detenčních center v Africe.

29.11.2016

Pan Nikdo

Kandidátem francouzské pravice v prezidentských volbách bude Francois Fillon. Přestože v minulosti vedl tři francouzské vlády, přezdivalo se mu Mr. Nobody, tedy pán Nikdo. Po té, co vyhrál obě kola republikánských primárek, to už neplatí. Fillon bude hlasem těch Francouzů, kteří mají problém s islámem, jsou proti adopci dětí homosexuály a chtějí ekonomické reformy i s tím, že budou bolet. Fillon má šanci porazit Marine LePenovou, a nic zatím nenasvědčuje tomu, že proti němu nějakou těžkou váhu svede postavit levice.

28.11.2016

Fidelova Kuba

​Zatímco u nás byl Fidel Castro do roku 89 za hrdinu a po té pro změnu za padoucha, na Kubě zůstal hrdinou až do své smrti a zřejmě jím ještě nějakou dobu bude. Kuba sice prochází změnami, ale ty jsou postupné, rozhodně nejde o nějakou kontrarevoluci.

26.11.2016

Řízený chaos

Oficiálně je smyslem elektronické evidence tržeb omezit daňové úniky a narovnat podnikatelské prostředí. V posledních dnech se ale EET skloňuje hlavně kvůli ministrovi financí, který se rozhodl na poslední chvíli zákon vylepšit a nyní se řeší, zda Babiš nemá na svém ministerstvu chaos. Ministr financí to zásadně odmítá, změny hájí tím, že nechce dělat lidem problémy a vnímá specifika podnikatelů.

25.11.2016

Robejškovi Realisté

Nám, kteří máme rádi Petra Robejška, přijde jeho nápad založit politickou stranu ještě lepší, než kdyby se nechal přemluvit ke kandidatuře na prezidenta. Už samotná představa, že se o hlasy voličů bude ucházet někdo, kdo se nad ně nepovyšuje, nýbrž se je snaží pochopit, je vzrušující. Robejšek je z těch chytrých lidí, kteří mají co říct a kterým je současně rozumět. Je to vyhlášený a důvěryhodný kritik elitářství, který je na rozdíl od většiny intelektuálů přesvědčen, že co je dobré pro lidi, je dobré i pro politiky. Nikoli tedy naopak, že lid má obdivovat genialitu politiků a brát zavděk tím, co pro ně politici vymyslí.

24.11.2016

Upřednostňování pokuty

Nejvyšší soud s Nejvyšším státním zastupitelstvím včera apelovali na soudce, aby více udělovali peněžité tresty a méně trestali vězením. Výzva je to především pragmatická. Věznice jsou plné a nejsou nafukovací.

23.11.2016

Podezřelé partnerství

​Z krátkého videa na You Tube se Amerika a svět dovídají, že likvidaci smlouvy o Transtichomořském partnerství plánuje Donald Trump hned, jak vstoupí do Bílého domu. A pokud tuto dohodu označuje za potenciální katastrofu pro USA, sotva se mu může líbit podobná smlouva dojednávaná s Evropskou unií. Zatímco stoupenci globálních dohod krčí rameny, jejich odpůrci Trumpovi rozumí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies