Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory

17.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Privilegovaná zvířata

Zatímco v Madridu demonstrují milovníci zvířat proti koridě, v Praze se zavírají do klece před parlamentem kvůli liškám. Milovníci zvířat mají svou volnočasovou aktivitu dobře vyargumentovanou, ale citové vydírání zákonodárců nefunguje. Ve Španělsku drží ochrannou ruku nad býčími zápasy Ústavní soud kvůli zákonu z roku 2013, který koridu prohlásil národním kulturním dědictvím. U nás se poslancům nechce omezovat podnikání v kožešinách a lišky berou spíš jako žádané zboží, než roztomilou šelmu.

16.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Volby a hackeři

Němečtí sociální demokraté o víkendu prohráli další regionální volby s demokraty křesťanskými. I když to prý má regionální příčiny, podle průzkumů ztrácejí sociální demokraté na CDU/CSU i v prognózách výsledků voleb do Spolkového sněmu.

15.5.2017

Pohledem Vojtěcha Žižky: Užitečnost pravidel

Zeman, Babiš, Sobotka, Kajínek, Babiš, Pelta, Trump, Babiš… Jako by před nimi poslední dobou nebylo úniku. Události, kauzy a skandály se na nás hrnou jako lavina čehosi nepříliš vábného (ministr financí by to jistě vyjádřil přímočařeji). Naštěstí je tu jedna hřejivá jistota – mistrovství světa v hokeji.

15.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Likvidace novinářů

O tom, že je podle Miloše Zemana novinářů moc a měli by se likvidovat, víme díky ruskému novináři, který v Číně zaznamenal neformální komunikaci mezi naším a ruským prezidentem.

14.5.2017

Mají mít samoživitelky právo na umělé oplodnění?

Dvě představitelky státu se vyjádřily ke žhavému tématu. Socialistická ministryně Michaela Marksová a poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková se v odpovědích zcela rozcházejí.

14.5.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Politické kotrmelce a slova, co nic neváží

Kdysi jsem dělala rozhovor se suverénním středočeským hejtmanem Rathem, jenž měl moře po kolena a thymolinový úsměv na tváři. Pět dní poté ho zadržela policie se sedmi miliony korun v krabici od vína.

13.5.2017

Týdenní zkrat: Všichni chtějí na Mars

Stala se nám minulý týden takové nemilá nepěkná věc. Množí se nám v zemi svobodné názory, nikdo nechce do Číny, za to všichni chtějí na Mars.

12.5.2017

Pohledem Tomáše Procházky: Minišaty a politika

Její stříbrné minišaty byly krátké tak, že ani slovo krátké to nedokáže přesně vystihnout. Terezu Kerndlovou a desítky dalších zpěváků vítaly na jaře 2008 spousty lidí euforicky už při přistání v Bělehradě. Země, která si v té době po vyhlášení nezávislosti a odtržení Kosova od Srbska zvolila proevropský kurz, zároveň díky úspěchu své zpěvačky pořádala finále televizní soutěže Eurovision Song Contest.

12.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Čtení ústavy

Důvodem zvýšeného zájmu o ústavu jsou blížící se parlamentní a posléze prezidentské volby. Politici, pro které je ústava povinnou četbou, se snaží jejím výkladem podepřít svá stanoviska. Přesto, že se všichni politici shodnou na autoritě ústavy a všem její řeč připadá jasná, občas si ji vykládají různě. Naštěstí se s tím už při psaní ústavy počítalo, a coby arbitr sporů o ústavu byl zřízen Ústavní soud.

11.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Žádná krize

Pokud bychom měli v referendu volit mezi ekonomickou krizí a krizí politickou, nepochybně bychom všemi deseti brali tu politickou. Pro naše každodenní životy je důležité, že klesá nezaměstnanost, klesá inflace a že ceny potravin a pohonných hmot se vracejí k normálu.

10.5.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Takhle prostě ne

Člověk může chápat, že někdo nemá rád instituce, a proto tleská každému trucpodniku. Jeden by také pochopil, že lidé uvěří populistickým frázím, které tak neodolatelně vábí svou pozvánkou do Ráje, až je těžké jim nepodlehnout. Ale čeho je moc, toho je příliš. 

10.5.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: ČSSD tlačí Zemana ke zdi

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) oznámila svoji rezignaci. Stalo se včera před pátou hodinou odpoledne. Krátce předtím měla tiskovou konferenci k financování českého sportu. O demisi nepadlo ani slovo. 

10.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Korán u soudu

Jana Silovského, který se chtěl přidat k Islámskému státu a zabíjet v Sýrii lidi, včera poslal soudce Zdeněk Sovák na šest let do vězení. A na dva roky právě poslal do vězení soud v indonéské Jakartě křesťanského guvernéra za to, že ve volební kampani vytýkal svým soupeřům odvolávání se na verš v koránu, podle kterého muslim nesmí žít pod nadvládou nemuslimů.

9.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Emmanuel Macron

Francouzské volby mají jasný výsledek. Voliči, kteří v prvním kole odmítli tradiční strany, zvolili ve druhém kole tradiční politiku. Emmanuel Macron sice v kampani sliboval i změnu, ale aby na změnu došlo, potřebuje spojence a ve volbách do parlamentu musí uspět jeho strana. Pravděpodobné je, že se toho moc měnit nebude a z tónu, v jakém se nesou zahraniční gratulace je patrné, že právě to, čili kontinuitu si Evropa i svět od Macrona slibují.

8.5.2017

Komentář Stanislava Šulce: Co se to vlastně děje? aneb Politika chaosu

Všichni tápeme, někdo víc, jiní méně, ale správně chápat aktuální politickou situaci je téměř nemožné. Nikdo nemá veškeré možné informace, ty se navíc mění doslova každým okamžikem, klíčoví lidé politické scény se rozhodují impulzivně. Ano, demise se ohlašuje, odkládá, nepodává a nakonec ruší. Stejně tak se respektuje text ústavy, ale ministři se (ne)odvolávají.

6.5.2017

Duel Deníku: Mají se konat předčasné volby?

Máme za sebou týden plný zvratů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nejprve uvedl, že podá demisi vlády, o pár dní později, poté, co došlo k neshodám na Pražském hradě, obrátil. Nyní již požaduje jen odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Jsou řešením předčasné volby? Zeptali jsme se předsedy ODS Petra Fialy (ten je pro) a volebního manažera ČSSD Jana Birkeho (ten je proti).

6.5.2017

Týdenní zkrat: Sobotkova proměna

Padala nám vláda, ale už asi nepadá. A to v říjnu, nebo o něco dřív, budou volby. Dost záleží na hradním pánovi.

5.5.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Den, kdy se česká politika propadla do suterénu

V lednu 2014 byla jmenována vláda, kterou vedl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Vicepremiérem a ministrem financí se stal Andrej Babiš, šéf hnutí ANO.

5.5.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Zemanův rádobyskandál

Miloš Zeman rád provokuje a škodolibě hledá skuliny, jejichž objevením ještě výrazněji zazáří jeho intelekt. Nejraději má, když díky takovému objevu vypadají jeho oponenti jako ještě větší troubové, než za jaké je občané mají. Jde-li o vynucovaný podpis pod profesurou, je to spíše hloupost. Když si ale prezident usmyslí zpochybňovat jednu ze základních ústavních zvyklostí, je to průšvih.

5.5.2017

Hoffmanův den: Zaostřeno na Francii

Vzhledem k tomu, že Francie není zrovna hokejová velmoc, s lehkou nervozitou čekáme, jaký se pořadatelům podaří připravit led. Navíc když je mohou rozptylovat volby. Voliči do druhého kola poslali natolik rozdílné prezidentské kandidáty, že ani náhodou nehrozí nuda. Dokonce je možné, že Francouzi zcela propadnou politice a zapomenou fandit svým hokejistům proti Finsku. U nás nic takového nepřipadá v úvahu. Své hokejisty bychom neopustili, ani kdybychom měli vládu v demisi.

4.5.2017

Pohledem Michala Kávy: Spadla klec?

Tahle dvě slova včera probleskla hlavou snad každému fotbalovému fanouškovi, když četl zprávy o tom, že policie udělala razii v sídle FAČRa jedním ze zadržených je boss Miroslav Pelta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení