VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

17.10.2016

Ideální účast

Soudě podle výsledku voleb do třetiny Senátu rozložil chytrý český volič odpovědnost rovnoměrně na relevantní politické strany s jednou výjimkou, kterou je zvolení pěti kandidátů za KDU ČSL.

15.10.2016

Muslimské UNESCO

Muslimské země prosadili v UNESCO rezoluci, že Chrámová hora v Jeruzalémě je posvátným místem muslimů a Izraelci na ni nemají žádné vazby. Historicky je to samozřejmě nesmysl, ale pro UNESCO je prioritou politika, nikoli dějepis.

14.10.2016

Nobelista Dylan

U Nobelovy ceny za literaturu má porota na výběr, zda kultivovat veřejnost oceněním někoho kdo je skvělý, ale nikdo ho nezná, zda dělat politiku a ocenit kurážného potížistu bojujícího slovem proti režimu, anebo zda naslouchat veřejnosti a ocenit toho, koho mají lidé jako prozaika či básníka rádi.

13.10.2016

O bramborách

Není veřejně známo, zda ministr financí čte noviny a pokud ano, zda čte i jiné noviny než své vlastní, ale dnešní Deník by ho mohl zajímat, neboť v něm řešíme brambory.

12.10.2016

Koaliční alchymie

Koho na politice baví technologie moci, krajské volby musí milovat. Co kraj, to jiný politický rébus, jiné koaliční drama. Někde si vítěz vybírá partnery mezi méně úspěšnými, jinde se neúspěšní spojují proti vítězi.

10.10.2016

Drsná debata

Kandidáti na prezidenta Američanům jejich volbu určitě neusnadňují. Ve druhé televizní debatě si Hilary Clintonová a Donald Trump nebrali servítky a vzájemně se vykreslili v temných barvách.

10.10.2016

Generálka na volby

Sice to podle názvu byly volby krajské, ale ve skutečnosti se nanečisto hlasovalo, kdo ovládne sněmovnu. Andrej Babiš nevyhrál proto, že má nějaký geniální recept pro kraje. Vyhrál, protože jeho firma ANO má profesionální personální oddělení. Zatímco konkurenční ČSSD kandiduje zasloužilé straníky, ANO vyhledává zajímavé lidi, kteří nepůsobí jako politici a u kterých je šance, že vyhrají. A volby potvrdily, že to funguje.

8.10.2016

Konečně za mír

Ukončit válku je daleko těžší, než ji začít. Když jde o válku občanskou, co trvá půl století, protože ji žádná strana nemůže vyhrát, zemře v ní 260 tisíc lidí a sedm miliónů jich přijde o domovy, dojednání míru je událost mimořádná. Norský Nobelův výbor dal letos před množstvím kandidátu na mírovou cenu přednost kolumbijskému prezidentovi i navzdory tomu, že Kolumbijci v referendu smlouvu vlády s povstalci překvapivě odmítli.

7.10.2016

Čekání na voliče

I když volební účast nemá vliv na volební výsledek, který platí stejně při účasti vysoké, jako při účasti mizivé, procento účasti vnímáme jako jeden z volebních výsledků. Krajské volby se nyní uskuteční po páté. K těm prvním se v roce 2000 dostavilo 33,6% oprávněných voličů. V roce 2004 to bylo 29,6%, v roce 2008 40,3% a v roce 2012 36,89%.

6.10.2016

Žádaný Barroso

Brusel řeší, co s bývalým předsedou Evropské komise, kterého zaměstnala veřejná nadnárodní korporace Goldman Sachs. Nikdo nic neporušil, ale vše je podezřelé. José Manuel Barroso vedl EK v době, kdy byla Goldman Sachs podezřelá ze spolupachatelství světové finanční krize a z pomoci podvádějícímu Řecku, což vedlo ke krizi v eurozóně. Není nepředstavitelné, že Barroso už tehdy věděl, že řeší problém svého příštího zaměstnavatele.

5.10.2016

Souboj o Senát

Volby do Senátu se tradičně těší pouze omezenému zájmu veřejnosti. Ve druhém kole rozhoduje o vítězi pouze zhruba pětina oprávněných voličů. Je tomu tak proto, že si Senát nikdy nezískal v široké veřejnosti prestiž a většina občanů ho považuje za instituci zbytečnou. Faktem je, že i když mají senátoři díky způsobu volby silnější mandát, mají v porovnání s poslanci menší vliv.

4.10.2016

Vzpomínka na přítele

U příležitosti nedožitých osmdesátin se na Václava Havla vzpomíná hlavně jako na prezidenta. A protože doma nikdo nebývá prorokem, jsou jeho příznivci v menšině. Asi se s tím nedá nic dělat, Václav Havel byl nestandardním politikem, což zkraje jeho prezidentství lidé brali jako přednost, aby v tom později viděli jeho handicap, a zpětně je činěn odpovědným za vše, co se v politice po převratu nepovedlo.

3.10.2016

Kvóty a ostrovy

Úvaha prezidenta Zemana, že by nebylo špatné nabídnout ekonomickým migrantům ubytování a stravu na neobydlených řeckých ostrovech a odvděčit se za to Řekům odepisováním jejich dluhu, není nelegitimní ani politicky nekorektní. Zeman nevybízí migranty topit, ani se neobrací zády válečným uprchlíkům. Podobně mimochodem navrhuje maďarský premiér pečovat o ekonomické migranty v Africe a Australané už dávno lodě s nelegálními migranty humánně otáčejí zpátky a příchozí, kteří se do Austrálie dostanou bez povolení, posílají na ostrovy mimo Austrálii.

1.10.2016

Zapomenutý viník

Pět let poté, co na sebe pan Šiška upozornil podezřelým rozhodnutím ohledně výplaty dávek, vyměřil mu za to soud šest let ve vězení a povinnost uhradit ministerstvu škodu 282 miliónů. Od doby, kdy trestní kauzy pana Šišky plnily první stránky novin a jeho šéfa pana Drábka stály ministerské křeslo, proteklo ve Vltavě tolik vody, že se už jen hrstka znalců orientuje v tom, co se tenkrát stalo.

30.9.2016

Rovný nárok

Vláda se chystá rozhodnout, zda bude od ledna zvýšena minimální mzda na 11 tisíc korun jen pro zdravé, anebo rovněž pro zdravotně postižené, kteří dosud mají minimální mzdu nižší. Potíž je se zaměstnavateli, kteří se tváří, že budou-li muset zdravotně postiženým přidat, budou je muset propustit. Podle této logiky by tedy zdravotně postižení měli být vděčni za diskriminaci, díky které mají šanci na špatnou mzdu.

29.9.2016

Bohatneme

Sedmým rokem skupina Allianz sestavuje žebříček zemí podle průměru bohatství na obyvatele. Loni jsme na tomto žebříčku vyšplahali o dvě příčky na 26. místo. Průměrný Čech je výrazně bohatší, než průměrný Polák či průměrný Slovák, ale také výrazně chudší než jeho průměrný soused Němec či Rakušan a o finančním bohatství průměrného Švýcara či Američana může leda snít.

27.9.2016

Volební krajina

Vždy takto před volbami reklamní plochy zaplevelí volební agitace. Ta tradičně pozůstává z hlav vyvedených v nadživotní velikosti, provázených logem partaje a většinou také stručným sloganem pro řidiče. Informační hodnota takto pojaté agitace je zanedbatelná a tváře na plakátech většinou patří neznámým lidem, nezřídka nedůvěryhodným již od pohledu.

26.9.2016

Ženy a politika

Podle průzkumu společnosti SANEP ubývá lidí, kteří si myslí, že ženy jsou v politice něco lepšího, než muži a přibývá těch, kteří jsou proti kvótám, jež by ženy v soutěži s muži zvýhodnily či zrovnoprávnily.

24.9.2016

Prezidentská zábava

Až sto miliónů Američanů prý usedne v pondělí večer k televizi, která nabídne předvolební debatu prezidentských kandidátů. Rekordní sledovanost se ovšem nepředpokládá kvůli tomu, že je toho politicky hodně ve hře. Co diváky přitahuje především, je zvědavost a vidina dobré zábavy.

22.9.2016

Studentské volby

Stalo se tradicí, že před tím, než ve volbách hlasují oprávnění voliči, uskuteční se hlasování středoškoláků tedy voličů neoprávněných. Zkušenost ukazuje, že ti středoškoláci, které zajímá politika, mají nápadně odlišné preference než dospělí a že výsledky neoficiálních studentských voleb nejsou pro dospělé inspirací do voleb oficiálních. Při stejné proceduře se jedná o zcela odlišné disciplíny.

21.9.2016

Zase na dluh

Ať u nás vládne kdokoli, pokaždé se hospodaří s deficitem. Je směšné, že tento nešvar kritizují politici, kteří rovněž nadělali dluhy, a jakmile se dostanou k moci, nadělají samozřejmě další. Nicméně tentokrát je pod vládním záměrem vydat příští rok ze státní kasy o 60 miliard více, než do ní přiteče podepsán i schopný manažer, který vstoupil do politiky s tím, že stát je třeba řídit jako firmu. U soukromé firmy je ale nepředstavitelné mít setrvale větší výdaje než příjmy.

21.9.2016

Financování politiků

Financování politických stran z veřejných prostředků vychází z naivního předpokladu, že tyto jsou pro občana užitečné, zatímco u financování stran z prostředků soukromých se předpokládá pro občana neužitečný lobbing.

19.9.2016

Poptávka po prostořekosti

Je stále pravděpodobnější, že se Donald Trump stane nejméně pravděpodobným americkým prezidentem. Do karet mu hrají vybuchující bomby či podlomené zdraví jeho protežované soupeřky, ale především jeho hvězda stoupá díky prostořekosti, která ho činí srozumitelným a populárním.

19.9.2016

Opoziční práce

Opoziční TOP 09 zaslouží pochvalu, že její pozornosti neunikl čerstvě uzákoněný přestupek „znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci" a že se zasazuje za jeho zrušení. Na této kauze je ovšem vidět, že aby o sobě opozice dala vědět, musí se soustředit na drobnou, mravenčí práci. Žádný zásadní politický střet totiž na obzoru není. Strany mají téměř identické programy, liší se pouze akcenty, takže volič už nějakou dobu nevolí jak se bude vládnout (nevybírá z různých systémů), nýbrž pouze kdo bude vládnout.

17.9.2016

Neformální souznění

Na dostaveníčko lídrů zemí EU v Bratislavě lze hledět jako na zbytečný podnik, kde se nic závazně nedomluvilo anebo naopak jako na velmi užitečné setkání, kde se díky neformální atmosféře nic nepokazilo, neprohloubily se příkopy a výsledkem je pocit, že to s EU není zas tak špatné. Jedním z poselství Bratislavského setkání je předsevzetí politiků obnovit důvěru v Evropskou unii.

16.9.2016

Ruské volby

Favoritem nadcházejících parlamentních voleb v Rusku je vládní strana Jednotné Rusko. Průzkumy ale naznačují, že místo 50%, které získala minule, to nyní nemusí být ani 40% a polepšit si může opozice.

15.9.2016

Oligarcha a zoufalci

Zpřísnění zákona o střetu zájmů oslavují poslanci jako vítězství nad Babišem. Zlobí je, že je současně bohatý a politicky vlivný a k tomu navrch populární. To je kombinace, která se neodpouští. Pokud jde o střet zájmů, od poslanců by bylo vkusnější, kdyby tento nešvar hleděli vymýtit obecně a zneužívání politického vlivu zakázali nějakou drakonickou normou přednostně sami sobě.

14.9.2016

Taktici praktici

Praktičtí lékaři se rozhodli stávkovat za vyšší mzdy. Nemají podporu ministerstva zdravotnictví ani lékařských odborů, pochopení pro ně ovšem má viceprezident lékařské komory. Podle něj je stávka takto před volbami, kdy politici naslouchají a slibují legitimní a taktická.

13.9.2016

Audience kandidáta

Technicky vzato přijal prezident Zeman na hradě nikoli pouze rakouského prezidentského kandidáta, ale momentálního „třetinového" rakouského prezidenta. Přijal ho ovšem mimo jiné na truc jeho zelenému protikandidátovi a to je trochu problém.

12.9.2016

Čtvrtstoletí mobility

Dvacet pět let stačilo na to, aby se z luxusní technické vymoženosti stala banální samozřejmost. Pokud dnes někdo nemá mobil, není to proto, že by si ho nemohl dovolit, nýbrž proto, že si může dovolit ho nemít. Mobilní komunikace je tak přirozená, že je obtížné si představit, že ještě nedávno bylo k telefonování třeba drátů a převážná část mezilidské komunikace že se odehrávala tváří v tvář.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies