Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory

5.6.2017

Pohledem Vojtěcha Žižky: Fotbalová plíseň

Těm, kteří nemají fotbal právě v lásce (a pár takových podivínů se jistě najde), daly uplynulé dny poměrně dost ostřelovací munice do kanónů. Nejprve přišla na řadu tragikomedie, honosně nazvaná „Valná hromada FAČR", kde se bafuňáři s napapanými tvářičkami pokoušeli zvolit nového šéfa. Jaksi se jim to nepovedlo, na jedné věci se ale všichni promptně shodli – stát prý nemá právo strkat nos do jejich rendlíků, naopak ale musí okamžitě vyplatit všechny dotace.

5.6.2017

Den Ivana Hoffmana: Uvykání terorismu

Četnost teroristických útoků vede k tomu, že je veřejnost přestává vnímat jako něco výjimečného. Britové si zvykají na to, že se mezi nimi pohybují radikální islamisté a je jen otázkou času, kdy udeří příště. Díky médiím přestáváme brát terorismus jako něco výjimečného i my. Víme, že je jenom otázkou času, kdy radikálové v Londýně udeří příště.

4.6.2017

Týdenní zkrat: Bez chlastu a bez kouře

Začal červen. Potíme se, zapácháme a řepka furt kvete.

3.6.2017

Komentář Stanislava Šulce: Návrat blbé nálady může být jen začátek

Češi nevěří institucím. Nevěří prezidentovi, parlamentu, vládě, zkrátka politikům. Jakž takž jsou ochotni pozitivně vnímat starosty a obecní zastupitele, nicméně i těm důvěřuje pouhých šest Čechů z deseti. 

3.6.2017

PRO A PROTI: Má smysl podpora zkrácených úvazků?

/ANKETA/ Zájem o práci by mělo mnoho matek s malými dětmi. Má to ovšem háček. Potřebovaly by ji na zkrácený úvazek. Těch je v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi EU ovšem k dispozici zoufale málo.

2.6.2017

Den Ivana Hoffmana: Zákaz smrti

Pokaždé, když už se zdá, že o nějakém tématu bylo řečeno vše, přijde někdo s naprosto originální myšlenkou. Jako nyní starosta Prahy 7, který navrhuje vzít z výstavy Body The Exhibition plastinované lidské exponáty a důstojně je pohřbít. Ukázalo se totiž, že podle zákona o pohřebnictví má radnice pohřbívací povinnost a vystavování mrtvol lidí že je nejen eticky sporné, ale také odporuje zákonu. Protože se od pohledu jedná o těla cizích státních příslušníků, o souhlas s pohřbem již byla požádána čínská ambasáda.

1.6.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Nepovedená derniéra

Kateřina Valachová opouští svůj úřad nerada. Ne že by lpěla na ministerské sesli, ale chtěla dotáhnout do konce rozpočet, který by znamenal růst učitelských platů o 15 procent. A také prosadit kariérní řád. To první si ošetřila dřívějšími vládními usneseními, to druhé chtěla uzavřít včera. 

1.6.2017

Den Ivana Hoffmana: Rathova naděje

Naděje Davida Ratha, že se vyhne vězení, spočívá v nepředvídatelnosti rozsudků u českých soudů. Jelikož si každý soudce zákony vykládá po svém, není důležité, co obviněný provedl, ale kdo to posuzuje. Nyní se Nejvyšší soud zabývá rozhodnutím soudu vrchního, který zrušil rozsudek soudu krajského. 

31.5.2017

Pohledem Martina Jůzka: Fotbalové volby aneb Z bláta do louže?

Zbývají dva dny. Už v pátek by měl být znám nový šéf českého fotbalu.

31.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Důvěra v prezidenty

Za květen ztratil prezident Miloš Zeman 14 % sympatizantů a aktuálně mu důvěřuje 41 lidí ze sta. Důvěru ztrácela i vláda, klesla ochota jít k volbám a prudce přibylo lidí nespokojených s politickou situací. Prezident ovšem nedoplatil na vládní krizi, nýbrž s největší pravděpodobností na to, že zesměšňoval premiéra. Většině občanů to nepřišlo vtipné a vyhodnotili počínání naštvaného Miloše Zemana jako znevážení instituce.

30.5.2017

Michal Klíma: Stát má podporovat nezávislá média

Téma svobody médií v České republice se už dostalo i do agendy jednání Evropského parlamentu. Dne 1. června se budou poslanci zabývat tématem Riziko politického zneužití médií v ČR.

30.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Aktivisté a klima

Zatímco přírodu má každý rád, ekologické aktivisty si hodně lidí oškliví. Otázka je, do jaké míry si za kritiku a posměch mohou sami. Určitě je rozdíl mezi milovníky přírody, kteří o to, co kolem nás žije a roste, ve volném čase pečují, a mezi aktivisty, kteří přírodu brání před člověkem – nepřítelem.

29.5.2017

Kateřina Perknerová: Sociální demokraty táhnou dolů vlastní kostlivci

/ANALÝZA/ Je to k vzteku. Děláte vše podle pouček, dřete do úmoru, ctíte dobré mravy i zásady, a přesto se výsledek nedostavuje. S tímto pocitem se premiér Bohuslav Sobotka musel dívat na první průzkumy veřejného mínění po vládní krizi. Preference ČSSD padají, obliba hnutí ANO se stále pohybuje kolem 33 procent.

29.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Senoseč

Když nastane čas dělat seno, vše ostatní jde bokem. A tan čas nastane, když je tráva vzrostlá a přeje počasí, čili když meteorologové hlásí vedro a slíbí, že pár dnů nezaprší. Tehdy se sekne a pak obrací, až tráva dokonale proschne. Aby práce nevyšla nazmar, spěchá se, dokud seno není bezpečně pod střechou.

28.5.2017

Týdenní zkrat: Peníze jsou, my nebudeme

Plačící ministryně, propuštěný vrah a peněz na rozdávání je vždycky dost. Takhle to v Česku vypadá před volbami.

27.5.2017

Gratulace k jubileu: Na vlnách Lídy Rakušanové

Její hlas jsem poprvé slyšel v oskarovém Koljovi. Lída Rakušanová tam v jedné scéně mluví z rozhlasu o tisícovkách sovětských okupantů na našem území. Děda mi tehdy v kině coby třináctiletému klukovi vyprávěl o Svobodné Evropě i tomto ženském hlase, který je pro celou generaci Čechů ztělesněním svobody. O dámě, která přispěla k pádu železné opony.

27.5.2017

Komentář Stanislava Šulce: Jiří Kajínek Superstar

Po šesti dnech a nocích permanentního přímého přenosu se národ dočkal. Nejslavnější vězeň Jiří Kajínek, několikrát trestaný recidivista a odsouzený dvojnásobný vrah, se konečně dostal na svobodu. A opuštění vězení by lépe než Kajínek nezvládla ani Paris Hiltonová, která před lety také musela za katr. Vyšel postarší chlapík, jehož nadprůměrná muskulatura zářila téměř stejně jako již proslulé tílko. Dav čekatelů před věznicí si s ním udělal selfie, veřejnoprávní i další televize celou chvilku přenášely naživo a celý kolotoč zájmu o Kajínka nebere konce.

26.5.2017

Komentář Pavla Kohouta: Jak je tomu s eurem

Vzápětí po zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem přepadly Bohuslava Sobotku obavy, že nový potentát by mohl vyčítat českému vazalovi nedostatečné nadšení pro evropanství. I začal tedy s horlivostí provinilého podřízeného chystat poddané na báječnou budoucnost v rámci eurozóny. Máme se prý připravit a stanovit si termín pro přijetí společné měny.

26.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Neodpovědná demise

Z toho, co víme o skandálu na ministerstvu sportu, to vypadá, že pokusu o korupci ministryně školství nejenže neasistovala, ale také zabránila. Jak se blíží její demise, přibývá hlasů, že její odchod nedává smysl a že by měla zůstat. Naposledy vyzvali senátoři premiéra, aby demisi Kateřiny Valachové nepřijal, neboť v problematice resortu se nikdo jiný nemůže narychlo zorientovat.

25.5.2017

Lukáš Vejman: Bude mít stát na přeplácení expertů na kybernetické hrozby?

Právě projednávaný zákon o Vojenském zpravodajství - ač se to v něm přímo neprobírá - připomněl letitou slabinu státní služby. Tedy plat.

25.5.2017

Pohledem Vojtěcha Žižky: Kouření a jiné škodliviny

Už za týden to vypukne – začne platit zákaz kouření v restauracích a hospodách. Když tak poslouchám některé zastánce protikuřáckého zákona (ach, jak dlouho museli tito apoštolové voňavějších zítřků trpět ústrky a čekat na sladkou chuť triumfu), skoro se začínám těšit. Nastává nová doba. Bude se žít lépe, bude se žít radostněji.

25.5.2017

Den Ivana Hoffmana: Obtížné setkání

Těžko si můžeme představit rozdílnější partnery do debaty, než je současný papež a současný americký prezident. Trump si libuje v bohatství, František v chudobě. Trump je pragmatik, který řekne cokoli, co zvýší jeho vliv.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení