VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

6.12.2016

Evropský víkend

V rakouských volbách i v italském referendu šlo o víc, než o rakouského prezidenta a italskou ústavu. Všechna lokální hlasování v Evropě jsou poslední dobou současně hlasováním o Evropě, respektive o EU. Je to proto, že když se politikům nedaří, vymlouvají se na Brusel, když přicházejí s nepopulární reformou, vymlouvají se, že je to kvůli Bruselu, a když se voliči něčeho dožadují, kvůli Bruselu to podle politiků nejde.

5.12.2016

Hladíkova kytara

Radim Hladík strávil celý život s kytarou a s Hladíkovou kytarou se celý život potkávají zdejší kytaristé. Hladíkovi se u nás naslouchá se stejným respektem, jako Claptonovi, Knopflerovi či Winterovi. Kytaristé, kteří jsou zakořeněni v šedesátých letech, jsou už jen z tohoto důvodu automaticky legendami. Hladíkova kytara navíc nikdy nezestárla. V posledních deseti letech byl Hladíkův Blue Effect možná dokonce mladší, než byl zamlada. Však také čím byl Radim Hladík starší, tím víc se nad kytarou usmíval.

3.12.2016

Co s přírodou

K nelibosti ODS a komunistů poslanci odhlasovali, že se národní parky více otevřou turistům, přičemž současně na většině jejich území převládne divoká příroda bez zásahů člověka. Hlasováním samozřejmě nelze vyřešit otázku, zda člověk přírodě prosívá, anebo škodí. Hlasuje se o tom, zda národní park má být výjimkou z pravidla. Na naprosté většině našeho území totiž máme co do činění s přírodou, která je zcela podřízena lidským potřebám.

2.12.2016

Den EET

Ostrý start elektronické evidence tržeb je mediálním hitem. Hlavním zjištěním je, že systém kupodivu bezchybně funguje. Kdo čekal podobnou blamáž, jako byl třeba start centrálního registru vozidel, musí uznat, že nyní se při výběru dodavatelů poštěstilo politikům narazit na IT profesionály.

1.12.2016

Místo pro život

Pokud občan České republiky hledá objektivní odpověď, kde se nejlépe žije, pak podle projektu Místo pro život je takovým místem jednoznačně Praha. V Praze se nejlépe hledá práce, jsou tam nejlepší školy, lékaři, nejrozvinutější infrastruktura, spousta kultury a různých spolků. Komu nevadí kriminalita a nechybí mu zeleň, nemá žádný objektivní důvod žít někde jinde než v Praze. Přesto v Praze žije pouze desetina obyvatel a velká většina občanů se musí spokojit s horšími destinacemi.

30.11.2016

Příprava na migraci

Na hranicích s Německem naši policisté nacvičují zadržování a registraci uprchlíků. Dnes to nedává smysl, neboť uprchlíci proudí do Německa, nikoli z Německa. To se ovšem brzy může změnit. Příští rok bude v Německu žít půl milionu odmítnutých žadatelů o azyl. Němci diskutují, co s nimi a už i někteří politici vládní CDU uvažují, jak jim pobyt v Německu znepříjemnit. Například omezením dávek, rušením výhod, zákazem pracovat a posléze je navrhují zadržovat a deportovat do detenčních center v Africe.

29.11.2016

Pan Nikdo

Kandidátem francouzské pravice v prezidentských volbách bude Francois Fillon. Přestože v minulosti vedl tři francouzské vlády, přezdivalo se mu Mr. Nobody, tedy pán Nikdo. Po té, co vyhrál obě kola republikánských primárek, to už neplatí. Fillon bude hlasem těch Francouzů, kteří mají problém s islámem, jsou proti adopci dětí homosexuály a chtějí ekonomické reformy i s tím, že budou bolet. Fillon má šanci porazit Marine LePenovou, a nic zatím nenasvědčuje tomu, že proti němu nějakou těžkou váhu svede postavit levice.

28.11.2016

Fidelova Kuba

​Zatímco u nás byl Fidel Castro do roku 89 za hrdinu a po té pro změnu za padoucha, na Kubě zůstal hrdinou až do své smrti a zřejmě jím ještě nějakou dobu bude. Kuba sice prochází změnami, ale ty jsou postupné, rozhodně nejde o nějakou kontrarevoluci.

26.11.2016

Řízený chaos

Oficiálně je smyslem elektronické evidence tržeb omezit daňové úniky a narovnat podnikatelské prostředí. V posledních dnech se ale EET skloňuje hlavně kvůli ministrovi financí, který se rozhodl na poslední chvíli zákon vylepšit a nyní se řeší, zda Babiš nemá na svém ministerstvu chaos. Ministr financí to zásadně odmítá, změny hájí tím, že nechce dělat lidem problémy a vnímá specifika podnikatelů.

25.11.2016

Robejškovi Realisté

Nám, kteří máme rádi Petra Robejška, přijde jeho nápad založit politickou stranu ještě lepší, než kdyby se nechal přemluvit ke kandidatuře na prezidenta. Už samotná představa, že se o hlasy voličů bude ucházet někdo, kdo se nad ně nepovyšuje, nýbrž se je snaží pochopit, je vzrušující. Robejšek je z těch chytrých lidí, kteří mají co říct a kterým je současně rozumět. Je to vyhlášený a důvěryhodný kritik elitářství, který je na rozdíl od většiny intelektuálů přesvědčen, že co je dobré pro lidi, je dobré i pro politiky. Nikoli tedy naopak, že lid má obdivovat genialitu politiků a brát zavděk tím, co pro ně politici vymyslí.

24.11.2016

Upřednostňování pokuty

Nejvyšší soud s Nejvyšším státním zastupitelstvím včera apelovali na soudce, aby více udělovali peněžité tresty a méně trestali vězením. Výzva je to především pragmatická. Věznice jsou plné a nejsou nafukovací.

23.11.2016

Podezřelé partnerství

​Z krátkého videa na You Tube se Amerika a svět dovídají, že likvidaci smlouvy o Transtichomořském partnerství plánuje Donald Trump hned, jak vstoupí do Bílého domu. A pokud tuto dohodu označuje za potenciální katastrofu pro USA, sotva se mu může líbit podobná smlouva dojednávaná s Evropskou unií. Zatímco stoupenci globálních dohod krčí rameny, jejich odpůrci Trumpovi rozumí.

22.11.2016

Ministři u premiéra

Předseda vlády Bohuslav Sobotka absolvuje sérii rozhovorů se svými ministry. Činí tak z pilnosti? Uložil si to za trest? Anebo je to finta jak nalákat novináře na sérii svých tiskových konferencí? Bohuslav Sobotka působí činorodě.

21.11.2016

Budoucnost s Trumpem

Je jasné, že budoucnost Ameriky a světa bude v příštích letech spojena s Donaldem Trumpem, ale nikdo pořádně netuší, jaká ta budoucnost bude. Ví se, co Trump řekl, aby vyhrál volby, ale neví se, jak vážně myslel, co říkal a co z řečeného ještě platí. Víme, s kým si Trump telefonuje a s kým se potkává, ale o čem se mluvilo a co se domluvilo, opět nemáme tušení: jediným mediálním výstupem jsou vágní komplimenty.

19.11.2016

Turecké dobrodružství

Dva Češi zadržení v Turecku určitě nejsou obyčejní turisté, kteří se nešťastnou shodou okolností dostali do maléru. Jedná se o sympatizanty bojujících Kurdů, které Turci považují za teroristy. Kdo nemá rád Turky a jsou mu sympatičtí Kurdové, bude v zadržených bojovnících vidět hrdiny, byť poněkud naivní či nešikovné. Stát je ovšem v komplikované situaci, neboť Turecko je náš spojenec v NATO, a pokud naši občané porušili turecké zákony, sotva je za to česká republika může pochválit.

18.11.2016

Společný svátek

O všech historických událostech platí, že je lze vyprávět a převyprávět podle vlastního gusta a nějakou dobu trvá, než se v názoru na ně národ sjednotí. Vidíme to i na včerejším svátku dne boje za svobodu a demokracii. Pokud jde o odkaz roku 1939, sdílí ho veřejnost společně. Než budou všichni takto kompletně zajedno i ohledně odkazu listopadu 1989, ještě to těch padesát let potrvá.

16.11.2016

Hanobení prezidenta

Poslanecká iniciativa vrátit do trestního zákoníku čin hanobení prezidenta republiky budí rozpaky. Z jedné strany je jasné, že hanobit kohokoli, tedy i prezidenta je nepěkné a slušný člověk nikoho nehanobí, ze strany druhé musí veřejný činitel počítat s veřejnou kritikou, politickou satirou či vášnivou polemikou a někdy může být problém posoudit, co je ještě přiměřená opozice a co už je zločinné.

15.11.2016

Exhumace prezidenta

V Polsku se rozhodli exhumovat exprezidenta Lecha Kaczynského. Děje se tak v rámci obnoveného vyšetřování tragédie u Smolenska. Se závěry, že tragédii zavinilo špatné počasí a polští piloti s přispěním ruských dispečerů, se nesmířil bratr prezidenta, Jaroslav Kaczyňski, který je přesvědčen, že šlo o atentát, na kterém se společně podíleli Rusové s vládnoucími polskými liberály.

14.11.2016

Strach z nemoci

Pokud migrace přináší rizika, pak riziko zdravotní je podle statistik nízké. Migranti nepřinášejí více exotických nemocí, než kolik si jich z cest do světa devezeme sami. Větší zdravotní nebezpečí než islamisté ze Sýrie pak představují kvůli exportu TBC a černého kašle křesťané z Ukrajiny.

12.11.2016

ČSSD na rozcestí

Když Bohuslav Sobotka říká, kteří ministři za ČSSD ve vládě končí, naznačuje tím také, o jaké voliče míní ČSSD do budoucna usilovat. Zda o mladé městské liberály anebo o starší socialisty, kteří se živí prací. Když se tedy loučí ve vládě s ministrem Dienstbierem, dá se to brát jako rezignace na sen o moderní levici a pokus naklonit si levici starou, nemoderní. Problém se sázkou na mladé moderní městské liberály je, že nechodí k volbám a pokud by přece přišli, volili by piráty. Problém se starými socialisty je pro změnu v tom, že jim je blízký Miloš Zeman, takže chce-li je Sobotka oslovit, musí to vypadat, že si rozumí s prezidentem.

11.11.2016

Boj za svobodu

V Českém svazu bojovníků za svobodu se poslední dobou bojuje o svobodu slova, respektive o to, co pod bojem za svobodu chápat. Nakonec z toho vzešla nevraživost, kvůli které se ze svazu vylučovalo, na protest proti vylučování vystupovalo, až nakonec vzniká vedle ČSBS konkurenční Spolek pro zachování odkazu českého odboje.

10.11.2016

Americký sen

Drama amerických voleb skončilo překvapivě, ale jde o překvapení, na které si rychle zvyknou Američané, svět, akciové trhy či americký dolar. Už z prvních slov Donalda Trumpa po volbách bylo zřejmé, že muž, který vyhrál, nemá mnoho společného s mužem, který kandidoval. Někoho to uklidní, jiného zklame, ale zvolením Trumpa jeho revoluce proti establišmentu a „washingtonské kavárně" skončila.

9.11.2016

Plzeň na prodej

Plzeňský prazdroj je na prodej. Může za to převzetí nynějšího vlastníka silnější nadnárodní společností a následná unijní antimonopolní regulace. Zdá se, že podnikat v pivu by bavilo kdekoho. Kromě japonských pivovarníků též finančníky z mocných investičních fondů, maďarské energetiky, či polskou pojišťovnu. Pokud platí, že kdo koupí Plzeňský prazdroj, nemůže prodělat, pak logicky kdekoho, nejen primátora Plzně musí napadnout, proč by vlastně tím dobře vydělávajícím vlastníkem nemohl být i český stát?

8.11.2016

Americký rébus

Amerika volí prezidenta a z toho, co volbě předcházelo je bohužel zřejmé, že to nemůže dopadnout dobře. Kromě toho, že si Američané nevybírají z úctyhodných kandidátů, a místo otázky, kdo je lepší řeší dilema kdo je horší, existují i pochybnosti o regulérnosti voleb, respektive obava stoupenců Donalda, že budou výsledky sečteny ve prospěch Hillary.

7.11.2016

Ministři v ohrožení

V reakci na prohrané volby a následně naměřený propad přízně voličů oznámil Bohuslav Sobotka, že vymění některé ministry. Otázka je, zda to byli ministři, které chce odvolat, kdo způsobili pokles preferencí. Pokud ne, pak jejich odvolání přízeň voličů nepřinese.

4.11.2016

Pokuty a politika

Ministr dopravy se stal terčem kritiky kvůli záměru zvýšit pokuty za dopravní přestupky. „Slušných řidičů", kteří se obávají drastických pokut, se okamžitě zastali dopravní experti ČSSD a pravděpodobně najdou zastání i u liberální opozice.

3.11.2016

Michal Horáček

Michal Horáček oznámil, že se bude jako nadstranický kandidát ucházet o prezidentské křeslo. Do voleb je ještě daleko a kandidátů nepochybně bude víc, ale kandidatura Michala Horáčka stojí za pozornost.

3.11.2016

Hromadění odpadu

Meziročně se u nás vyprodukovalo o 13% více odpadu. Především se o to zasloužily ekonomické subjekty, komunálního odpadu přibylo jen o 2%, ale trend, kdy směřujeme od přírody ke skládce je zřejmý.

2.11.2016

Překvapivé preference

Z říjnových preferencí STEM musí jít sociálním demokratům mráz po zádech. Ve srovnání se zářím klesli o 6 %, octli se až za komunisty, zatímco koaliční partner ANO o 5 % posílil.

1.11.2016

Hidžáb v Česku

U nás se o právu chodit do školy v hidžábu bude u soudu teprve rozhodovat, v řadě evropských zemí už ale soudy rozhodly a to vesměs negativně. Spor se vede o to, zda šátky zakázat, protože se jedná o náboženský symbol, anebo zda je povolit, neboť je to náboženský symbol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies