VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

12.7.2016

Předsedovo předsevzetí

Je-li politik tázán na svou budoucnost, mlží anebo pečlivě váží slova. Když tedy Bohuslav Sobotka říká, že se v případě úspěchu ČSSD v krajských volbách bude opět ucházet o funkci předsedy, něco tím nepochybně sleduje. Bude-li ČSSD úspěšná, nikoho přece nenapadne měnit vítězný tým. Možná jde o apel B. Sobotky na voliče, aby volili ČSSD, chtějí-li ho i nadále mít předsedou vlády. Určitě ale nechtěl voličům naznačit, že chtějí-li se ho zbavit, ať v krajských volbách podpoří osobnosti od Babiše.

11.7.2016

Sociální bydlení

Za to, že nemáme zákon o sociálním bydlení, vděčíme Ministerstvu pro místní rozvoj. V minulosti návrh tohoto zákona potopilo třikrát, teď to zdá se zkouší počtvrté. Dá se to pochopit, neboť solidarita s lidmi, kteří nedosáhnou na důstojné bydlení, nemá s místním rozvojem nic společného. Od solidarity je zde ministerstvo sociálních věcí. Toto ministerstvo je ovšem kritizováno, že to se solidaritou přehání. Než přílišná solidarita, tak raději žádná, slyšíme od řady politiků, kteří jsou přesvědčeni, že senioři, matky s dětmi a obecně chudí si za své problémy mohou sami.

9.7.2016

Sobotník Lídy Rakušanové ministru obrany

Vážený pane ministře obrany, taky jste si všiml, jak se ruský prezident Putin začal před summitem NATO ve Varšavě najednou k západní alianci lísat? Demonstrativně se v Ankaře smířil s Tureckem, z moskevských vojenských kruhů nechal zaznít vůči NATO i smířlivější tóny, a přes svého mluvčího sdělil světu, že doufá ve „vítězství zdravého rozumu". Skoro by mu člověk na ty řeči, že aliance, když pošle svým východním členům čtyři tisícovky vojáků, řinčí zbraněmi a ohrožuje Rusko, snad i skočil, že, pane ministře?

8.7.2016

Summit NATO

Ve Varšavě se na údajně největším a nejdůležitějším summitu NATO setkávají přátelé ve zbrani, aby se vzájemně ujistili, že jim na srdci leží mír. My se té akce účastníme také, ale zdaleka ne tak horlivě jako hostitelé. Možná proto, že nemáme válčení v genech a neradi utrácíme za zbraně anebo si z historie pamatujeme, že už jsme s Poláky byli bratry ve zbrani v jiné alianci, Varšavské smlouvě, která nás sice ochránila před NATO, ale neochránila nás před spojenci, kteří nás, včetně Poláků v roce 68 vojensky obsadili.

7.7.2016

Mýto a politika

Kde jde o peníze, jde i o politiku. Proto výběr mýta není ryze odborný problém. Ministru dopravy vláda v březnu odsouhlasila pokračování ve spolupráci s firmou Kapsch. Nyní ho koaliční partneři ve stejné věci peskují, neboť pokračovat s Kapsch prý po novém roce z právních důvodů nelze.

4.7.2016

Nenápadná priorita

Státní zaměstnanci v kultuře dostanou přidáno. Je pěkné, že si na ně ministr kultury vzpomněl a ministr financí že před ním nezavřel dveře. Ostudně nízké finanční ohodnocení lidí, garantujících pro stát kulturní servis je vysvětlitelné tím, že v kultuře se zaměstnávají nadšenci, kteří práci berou jako poslání.

2.7.2016

Váženému panu předsedovi Holzingerovi

Vážený pane předsedo Holzingere, nepochybuji, že rozhodnutí zrušit výsledky druhého kola prezidentských voleb nebylo pro Vás a Vaše kolegy z rakouského ústavního soudu vůbec jednoduché.

1.7.2016

Slovenské předsednictví

Půlročního předsednictví v Radě EU se ujímá země pyšnící se absolutně nejnižší účastí ve volbách do Evropského parlamentu. Slovensko je navíc zemí, která odmítá migrační kvóty a jeho premiér bez obalu říká, že „islám nemá na Slovensku co dělat".

30.6.2016

Fejeton: Zlosyn „Andy“ versus dobračisko Andrej

Po léta byl nedílnou součástí českého mocenského „matrixu". Teď proti němu zběsile bojuje. Proč? Přinášíme fejeton na téma „rozdvojení" Andreje Babiše.

30.6.2016

Turecké dilema

Masakr na letišti v Istanbulu připisují Turci Islámskému státu. Jde o militantní islamisty, z jejichž podpory v Sýrii jsou Turci podezřelí, takže se nabízí přísloví „udělej čertovi dobře, peklem se ti odmění".

29.6.2016

Právo na adopci

Ústavní soud řešil, zda je fair zakázat lidem žijícím v registrovaném partnerství adopci dítěte a shledal, že tento zákaz odporuje právu na lidskou důstojnost. Takový verdikt se dal čekat, neboť zákon o registrovaném partnerství se parlamentu moc nepovedl. Poslanci si neujasnili, zda homosexuálům přiznat stejná práva jako heterosexuálům, anebo zda na ně pohlížet jako na devianty. A tak uzákonili „kompromis".

28.6.2016

Bodové jubileum

To to utíká! Bodovému systému je 10 let. Shrneme-li názory jeho odpůrců a stoupenců jedná se o šikanu zachraňující životy. U příležitosti jubilea se pak v zájmu ještě většího účinku navrhuje ještě větší šikana, pokud jde o útok na peněženku provinivších se řidičů. Diskuse o změnách bodového systému bude jak mezi zákonodárci, tak ve veřejnosti nepochybně bouřlivá, neboť každý řídí a současně je každý ohrožen druhými řidiči.

27.6.2016

Vyhánění Británie

Po té, co se nepodařilo přemluvit Brity, aby zůstali, ozývají se hlasy, že by měli co nejdříve vypadnout. Potíž je ale v tom, že realizovat protibruselský výsledek britského referenda připadl na vesměs probruselské britské elity, které zřejmě žádný plán „B" připravený nemají, neboť s brexitem nepočítali. Podobně jako s ním nepočítal Brusel.

25.6.2016

Britská 
nezávislost

Pokud před britským referendem všechny oči hleděly k Londýnu, po referendu se pohledy stáčejí k Bruselu. Kvůli Bruselu totiž EU ztratila Británii a unisono zní Evropou, že nazrál čas na změnu. Britské znechucení Bruselem samozřejmě neznamená jistotu, že Brusel vezme na vědomí kritické hlasy. Možná toho ani není schopen a ochotu k nápravě bude pouze předstírat až do trpkého konce. Zcela jisté ale je, že kdyby Britové odhlasovali setrvání v EU, bralo by se to v Bruselu jako mandát nechat vše při starém.

25.6.2016

Sobotník Lídy Rakušanové Davidu Cameronovi

Vážený pane Davide Camerone, v pátek ráno jste vešel do dějin. Jako politik, který dal kvůli své politické kariéře v sázku soudržnost a tím i stabilitu a prosperitu evropského kontinentu včetně své vlastní země.

24.6.2016

Svátek fotbalu

Euro pokračuje bez nás, což je pro fotbal jedině dobře. Do vyřazovací fáze postoupily týmy s bojovným duchem a vesměs ty, které chtějí hrát, proto když ztratí míč, snaží se k němu co nejrychleji opět dostat. Pro úspěch je pak také důležité nenechat se o míč trapně obrat a samozřejmě snažit se ho dostat do soupeřovy branky…

23.6.2016

Britská volba

Bez ohledu na to, jak dopadne hlasování Britů o členství v EU, určitě má smysl důkladná debata, která se na toto téma a nejen v Británii vede. Výhrady proti fungování EU jsou univerzální a rozhodně nezapadnou, jestliže Britové v EU setrvají. Je pravděpodobné, že se Británie stane katalyzátorem změn, neboť očekávané výjimky pro Londýn bude chtít kdekdo.

22.6.2016

Olympionička Sáblíková

Žijeme v době příběhů. Platí to pro média, marketing a logicky i pro sport. Příběh Martiny Sáblíkové, která zcela nepravděpodobně ovládla rychlobruslařské ovály, patří k těm nejlepším příběhům, jaké lze vyprávět, neboť ho jednoduše nelze vymyslet. Jakmile si tedy hvězda zimních olympiád předsevzala, že se v jiné disciplíně, tentokrát na kole pokusí uspět na olympiádě letní, vstupenkou jí měla být potřeba velkého sportovního příběhu, nikoli dobrozdání právníků, meditujících nad nejasnými pravidly.

21.6.2016

Prezidentovo jubileum

Pětasedmdesátiny prezidenta Klause se neomezily pouze na gratulace. Kdekdo se rovněž vyjadřoval k jeho politickému odkazu. Jedna skupina soudí, že Klaus zaslouží respekt za to, jaký byl a kritiku za to jaký je. Druhá skupina naopak za to, jaký byl, Klause odsuzuje, a za to jaký je ho chválí. Zklamal tedy? Anebo se polepšil?

20.6.2016

Šlachtova budoucnost

Bohuslav Sobotka má naprostou pravdu, že „lidé, kteří mají z povahy svého povolání poměrně velké množství informací, tak aby, pokud možno, zůstali působit ve složkách státu". Konkrétně měl na mysli Roberta Šlachtu. Ten pro jeho stranu představoval hrozbu jako šéf odboru odhalujícího organizovaný zločin, ve kterém notoricky figurují i politici. Šlachta ale bude pro politiky hrozbou i po prvním červenci, pokud mu neučiní nabídku, kterou nelze odmítnout anebo nabídku, kterou lze přijmout.

18.6.2016

Nepravomocný vtip

Soudní telenovela s paní Nečasovou Nagyovou pokračovala druhým osvobozujícím rozsudkem stejné soudkyně, který se mimochodem dal čekat už z toho, jak originálně se tato nad obžalovanou slitovala prvně. Emoce, jež se kolem nepravomocného verdiktu rozhořely, nic nevypovídají o tom, jak případ nakonec dopadne. Předem je pouze jasné, že to nemůže dopadnout dobře.

17.6.2016

Time Out

Předseda vlády v doprovodu několika ministrů vycestoval do Číny. Byznys dostal přednost před koaliční roztržkou, což je nepochybně dobře. Rozvrtaná policie na rozdíl od potenciálních investorů a zákazníků nikam neuteče. Premiérovi cestu za obchodem nevyčítají ani koaliční nepřátelé ani opozice, v tomto ohledu existuje shoda na prioritách.

16.6.2016

Riskantní stáří

Existence světového dne připomenutí násilí na starých lidech je hlavně ostuda. Staří by měli být podobně jako děti ušetřeni špatného zacházení jaksi přednostně, kvůli své bezbrannosti. Jenomže právě omezená schopnost se bránit činí starého člověka snadným terčem fyzického či psychického týraní, o pokusech seniory podvést či okrást ani nemluvě.

15.6.2016

Prezident hasičem

Je-li prezident Zeman podezírán, že miluje konflikt a libuje si v rozdělování společnosti, pak v kauze reformy policie překvapil výzvou, aby se koaliční strany zklidnily a udržely vládu do sněmovních voleb v příštím roce. Je to státnická rada, protože žijeme v neklidné době, kdy je prioritou čelit vnějším hrozbám.

14.6.2016

Absence tolerance

Masakr v Orlandu se dá vysvětlovat tím, že je mezi lidmi příliš mnoho zbraní, anebo že jsou mezi lidmi teroristé, přičemž obojí je jistě problém. Důležité je ale i to, koho se útočník, hlásící se k Islámskému státu rozhodl vraždit. Vybral si gaye, tedy minoritu, se kterou islamisté nemají slitování.

12.6.2016

Průzkumy a skutečnost

Poslední průzkumy ukazují, že stoupenci vystoupení z EU mají v Británii náskok 10 %, zatímco stoupenci setrvání mají podle jiného průzkumu náskok 2 %.

10.6.2016

Test fotbalem

Velké sportovní akce poslední dobou provází nervozita, která nesouvisí s tím, kdo bude lepší nebo koho si oblíbí štěstěna. S napětím čekáme, kde to bouchne. Tušíme, že do Francie nedorazilo pouze čtyřiadvacet nejlepších fotbalových týmů, ale také nějací fanatici, jejichž snem je pokazit nám radost z fotbalu.

9.6.2016

Podezřelá reorganizace

Než stihl policejní prezident veřejně říct, jakou chystá reorganizaci, stihli se k ní v předstihu vyjádřit žalobci, protikorupční iniciativy, zasvěcení komentátoři či zákonodárci.

8.6.2016

Lokální nostalgie

Patří k dobrému politickému tónu podpořit občas verbálně venkov a specielně pak drobné farmáře, pěstitele a živnostníky. V praxi se venkov drancuje a drobným podnikatelům se házejí pod nohy klacky všeho druhu.

7.6.2016

Dětský ombudsman

Na veřejného ochránce práv se kromě dospělých občas obracejí i děti. A z toho, co víme se zdá, že mají protekci: Jejich dotazy ombudsmanka řeší přednostně a neformálně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies