Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Je správné odstoupení USA od klimatické dohody?

Prezident USA Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstoupí od Pařížské dohody o klimatu. Smlouva podepsaná 195 zeměmi je podle něho pro Američany drahá. Je jeho rozhodnutí správné?

10.6.2017
SDÍLEJ:

Ano: Ivo Strejček (bývalý poslanec Evropského parlamentu za ODS):

Zvítězil zdravý rozum

Ivo Strejček v redakci Žďárského deníku.Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa považuji za správné a odvážné, i za žádoucí signál návratu zdravého rozumu do politiky. Prezident Trump vysvětlil, že sporný boj s klimatickými změnami nemá sice žádné přesvědčivé vědecké zdůvodnění, přesto uvaluje na americký průmysl gigantické závazky. A ony závazky, i pro bohatou Ameriku, znamenají zdražování výroby a vytlačování významných segmentů ekonomiky mimo území USA. Pro mnohé běžné Američany to znamená ztrátu pracovních příležitostí.

Obávám se, že s rozhodnutím Donalda Trumpa však nenastává tolik potřebný bod zvratu a že s jeho rozhodnutím „klimatický alarmismus" poražen nebyl. Boj s globálním oteplováním se nestáhne ze společenských témat. S Trumpovým rozhodnutím není poražen „zelený" byznys, který si zvyknul žít z peněz daňových poplatníků. Naopak. Trumpovo velmi významné rozhodnutí dohání k zuřivosti všechny „bojovníky proti slunečnímu záření". Německo, Francie a Itálie, bezprostředně po zveřejnění Trumpova rozhodnutí, vydaly společné prohlášení, ve kterém potvrzují, že „…Pařížská dohoda se nebude znovu vyjednávat, protože jde o základní instrument pro naši planetu, společnosti a ekonomiky".

S Trumpovým rozhodnutím vůbec nedochází ke konci klimatického bláznění. Ti z politických elit, kteří do boje „proti Slunci" investovali svoji politickou kariéru, svůj omyl nepřiznají a neustoupí. Jejich politické a ekonomické zájmy jsou tak silné, že zejména v bláznivém prostředí Evropské unie získá nesmyslná doktrína „boje s počasím" novou sílu.

Ne: Richard Brabec (ministre životního prostředí za ANO)

Situace je vážná a asi nevratná

Ministr životního prostředí Richard BrabecVzniká dvojí nebezpečí. Trumpovo rozhodnutí může ovlivnit země, které Pařížskou dohodu podepsaly hlavně proto, že ji podepsaly USA. Asi to neovlivní hlavní velké producenty CO₂, jako je Evropa, Čína nebo Indie. Ale z dohody o změně klimatu mohou odstoupit některé jiné země, které si řeknou – když oni ne, tak my taky ne. To za prvé. A za druhé – Spojené státy měly být jedním z největších dárců. Měly společně s dalšími zeměmi financovat opatření proti zplodinám v rozvojových zemích. Pokud z dohody o změně klimatu vypadnou, pak nedojde ke snižování emisí v chudých zemích.

Bavíme se pouze o tom, do jaké míry se na klimatických změnách podílí lidská činnost a jestli tu změnu člověk dokáže zvrátit. Většina vědců, a to nejsou nějací fundamentalisté ani aktivisté, je přesvědčena, že rychlost té změny vyvolala lidská činnost. Na to, jestli je ten proces zvratný, existují různé názory. Svět chce věřit té optimističtější variantě, která říká, že zrychlený proces oteplování zvratný je a že do roku 2100 dosáhneme toho, aby teplota rostla maximálně o dva stupně.

Podle mě je pravděpodobnost, že se nám to podaří zastavit, velmi nízká. Jsem spíše přívržencem názoru, že nestačí doufat, že se nám trend podaří zvrátit, musíme se na změny připravit. Říká se tomu politika zmírňování následků. Lidstvo se musí přizpůsobit stejně jako ostatní druhy. Už teď zažíváme extrémy počasí, což se bude postupně zhoršovat. Budou větší sucha a čím dál tím větší nedostatek vody. S některými věcmi budeme muset úplně jinak hospodařit.

Autor: Redakce

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Památky, které povstaly z popela
4 16

Památky, které povstaly z popela. Připojí se kostel v Gutech?

Nezvěstný Julian Cadman
3 21

Chlapec pohřešovaný po útoku v Barceloně byl objeven v nemocnici

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Útoků, a to nejen slovních, ale stále častěji i těch fyzických, v ostravských nemocnicích přibývá. Pacienti, někdy posilnění alkoholem, jindy pod vlivem drog, si pak chtějí vyřídit problém s tím, kdo je první na ráně. A je mu jedno, jestli je to sestra nebo lékař, kteří jej mají za chvíli ošetřit.

Malý pochod radikálů v Bostonu deklasovala masivní akce jejich odpůrců

Tisíce demonstrantů skandujících protinacistická hesla v Bostonu zcela zastínily malou skupinu pravicových radikálů. Ti týden od násilných střetů ve Virginii zorganizovali „manifestaci na podporu svobody slova“. Policie raději konzervativce přesunula pomocí vlastních vozů jinam.

RECENZE: Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Dítě vběhlo pod auto, poté následovala rvačka dospělých

K těžké dopravní nehodě došlo v sobotu kolem 18. hodiny v části obce Filipov na Čáslavsku. Čtyřleté dítě tam vběhlo pod kola projíždějícího osobního auta. Vrtulník letecké záchranné služby ho s vážným zraněním přepravil do pražské nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení