Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Má mít stát právo zakázat lidem sedět na chodníku?

Ústavní soud zrušil kontroverzní vyhlášku, kterou schválilo několik českých měst. Jaké jsou argumenty pro a proti? Odpovídala 1. místostarostka Litvínova Erika Sedláčková a ministr pro lidská práva Jan Chvojka.

17.7.2017 18
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Ano

Erika Sedláčková: Obce musí mít nástroj, jak udržet veřejný pořádek

Chodník je podle zákona určen pouze pro chodce. Ve městě Litvínově problém se sezením lidí na chodníku nemáme a já si nejsem vědoma, že by obdobný problém řešila jiná města, proto nevidím důvod, proč legislativně upravovat zákaz sezení na chodníku. Jiná situace je na druhou stranu se sezením na stavebních částech a zařízeních, které k takovému účelu nejsou určena. Patří mezi ně například palisády, zídky a zábrany, odpadkové koše a podobně. V takových případech se domnívám, že by obce v České republice měly mít možnost ve svých obecně závazných vyhláškách zákaz sezení zakotvit. Obce tak mohou reagovat na místní podmínky a předcházet jevům, které narušují  veřejný pořádek, vzhled města a veřejnou zeleň.

Autorka je 1. místostarostkou města Litvínova za KSČM

Ne

Jan Chvojka: Města nebudou přívětivější

Jakkoliv chápu důvody, vedoucí některé severočeské obce k prosazení této vyhlášky, nemůžu se s ní při nejlepší vůli ztotožnit.

Jako právníkovi se mi podobný příkaz zdá být na hraně ústavnosti a jako občan si myslím, že pokud by platil všude, naše města by přívětivější rozhodně nedělal. Dodržování veřejného pořádku či ochranu městské zeleně přece nevyřešíme tím, že nakážeme lidem, kde sedět mohou a kde ne.

Představuji si nic netušícího turistu, který se se zmrzlinou opře o kraj kašny, puberťáky na zídkách, či maminky s dětmi piknikující v parku a strážníka, který by vůči nim měl dle této vyhlášky ihned zakročit. Samozřejmě teď trochu přeháním, ale jak účelná ta vyhláška může asi být, když sami její navrhovatelé říkali, že bude hodně záležet na benevolenci strážníků, kdy a vůči komu vyhlášku aplikují.

Faktem je, že lidí, kterým základní pravidla slušného chování nic neříkají, spíše přibývá. Ale i právě proto jsme loni novelizovali přestupkový zákon, který obcím dává větší možnosti zasáhnout vůči těm, kteří třeba ruší noční klid, či problematizují občanské soužití. Nekomplikujme si život dalšími a dalšími zákazy. Zákazy, které v jednom městě platí a ve vedlejším už ne, ba co víc -  v rámci jednoho města v jedné čtvrti si v parku v klidu sednete a o pár ulic dál vás už „četník staví do haptáku“? Doporučoval bych spíše využít zákonných možností, které máme k dispozici.

Autor je ministrem pro lidská práva za ČSSD

Autor: Stanislav Šulc

Má mít stát právo zakázat lidem sedět na chodníku?

Ano.

47 %

Ne.

53 %

Hlasovalo: 78

Anketa byla ukončena

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Euro, ilustrační foto
4

Duel Deníku: Měla by Česká republika přijmout euro?

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.
1 6

Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu jistou

Nastavme pojištění pro nemocnice jako povinné ručení u aut, navrhují poslanci

Pojištění odpovědnosti je příliš drahé, stěžují si české špitály. Suma roste i těm, které chyby nedělají. Nejčastěji se dostávají do sporů porodníci a chirurgové, tvrdí právník.  

DOTYK.CZ

Kolonie o sto lidech na Měsíci. To je vize Bernarda Foinga pro rok 2040

Během několika desetiletí se objeví první "měsíční miminka" - děti, které budou žít se svými rodiči na Měsíci. Tvrdí to Bernard Foing, jenž svou vizi osídleného Měsíce představil na Evropském kongresu planetárních věd v lotyšské Rize.

Dokumenty v kinech: Rodina v háji a stáří v samotě

Hned dva české dokumenty se sešly v kinech. Oba na aktuální téma. Rodinné modely a život ve stáří. 

Čtyři možnosti, jak vyřešit spaní v obýváku

Někdy to zkrátka jinak nejde. Nejčastějším kompromisem v malém bytě je spojení obývacího pokoje s ložnicí dohromady. V článku si přiblížíme čtyři možnosti, jak to elegantně vyřešit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení