VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Mají dnes smysl investiční pobídky?

Deník oslovil dvojici odborníků s otázkou, zda dnes mají smysl investiční pobídky?

15.4.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ano: Oldřich Bubeníček (hejtmanem Ústeckého kraje za KSČM):

Osvědčily se, ale lze je doplňovat

V Ústeckém kraji je 24 průmyslových zón. Největší z nich je Triangle poblíž Žatce. Vlastní ji kraj a dnes je již téměř celá obsazena. V kraji se také vyskytuje řada brownfieldů. Ty jsou však často umístěny v městské zástavbě a před novým zainvestováním vyžadují vysoké vstupní náklady na sanaci. Naproti tomu průmyslové zóny leží obvykle mimo obydlené aglomerace (tím jsou i dopravně lépe obslužné) a vlastníci zón se zde snaží vybudovat potřebnou technickou infrastrukturu a inženýrské sítě.

Oldřich Bubeníček (KSČM)

Tento postup se potvrdil i při obsazování průmyslové zóny Triangle, kde nyní působí již patnáct společností. Největším investorem je zde jihokorejská společnost Nexen Tire, která v zóně začíná budovat výrobnu pneumatik. Počet zaměstnanců v zóně se dnes blíží třem tisícům.

Vytváření nových pracovních příležitostí je faktor, proč by měly být průmyslové zóny podporovány. Kraj se však při získávání investorů a tvorbě pracovních míst nesoustřeďuje jen na průmyslové zóny. Webový portál www.invest-uk.cz slouží na podporu investičních příležitostí kraje a obsahuje vedle zón i aktuální databázi průmyslových hal a brownfieldů. Podpora pro investory však nesmí být přehnaná a jednostranná. Nové firmy v zónách by se měly chovat společensky zodpovědně a zpětně podporovat rozvoj regionu.

Ne: Vladimír Dlouhý (prezident Hospodářské komory):

Je čas myslet jinak

Obecně nejsem velkým zastáncem investičních pobídek. Nicméně, když začaly zahraniční firmy tuto podporu dostávat v okolních zemích, nemohli jsme zůstat pozadu. Nastal ale čas vydat se jiným směrem. Z důvodu, že domácí podniky bývají velmi často mnohem kvalitnější než investoři z ciziny. A investiční pobídkou domácího podnikatele znevýhodníte.

Teď bychom se měli zaměřit na vyšší přidanou hodnotu. Dobrým příkladem z minulosti je plánovaná investice společnosti GE. Ta přinese do Česka supertechnologie a už tolikrát zmíněnou přidanou hodnotu. Jsou s tím úzce spojené i mzdy. Právě to, že jsou v Česku ve srovnání s Evropou nízké, je naší konkurenční výhodou. A i když začínají růst, děje se tak na základě rozhodnutí podnikatelů, nikoliv kvůli administrativnímu tlaku.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

V příštích pěti deseti letech proto musíme tuto výhodu využít k tomu, abychom získávali investice do oblastí, které nám umožní na našem území vyrábět technologicky inovativní výrobky s vyšší přidanou hodnotou a potenciálem. Růst dalších montoven našemu průmyslu a ekonomice do budoucna příliš nepomůže. Zahraniční kapitál bychom měli podporovat. Primárně ale nikoliv za pomoci investičních pobídek. Samozřejmě je ale neopouštějme, jen velmi pečlivě vybírejme odvětví, kterým je poskytneme.

Autor: Redakce

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchranáři pomáhají běžcům na olomouckém půlmaratonu 2017
25

Na půlmaratonu v Olomouci ošetřili přes 50 lidí, pět skončilo na urgentu

Ilustrační fotografie.
1 30

Vyplašená zvěř, zničené porosty. Čtyřkolky přidělávají vrásky myslivcům

DOTYK.CZ

Česká agentura veze z Cannes několik cen. Za kampaň pro časopis, co už nevychází

Čím jsou pro světový film ceny americké filmové akadamie Oscar, tím je pro evropskou reklamu mezinárodní reklamní festival Cannes Lions. Koná se vždy koncem června ve francouzském letovisku Cannes a v posledních letech je na něm úspěšná česká pobočka reklamní sítě Young & Rubicam.

Ohnivé peklo v Pákistánu, nejméně 120 lidí uhořelo po vzplanutí cisterny

/VIDEO/ K tragédii došlo v Pákistánu, kde se převrátila cisterna s palivem. Následně ji zachvátil požár, který se rychle rozšířil na okolní automobily a motorky. Podle posledních informací na místě zemřelo nejméně 125 lidí. Další desítky byly s vážnými popáleninami převezeny do nemocnic. Podle záchranářů tak mohou počty obětí nadále stoupat.

Týdenní zkrat: Milionová milost

Paroubek to zkusil, Zaorálek mu to zarazil, Klaus slavil a dostal milion. I další zprávy měly katastrofický rozměr.

Macron spojil se Schwarzeneggerem síly v boji proti změně klimatu

/VIDEO/ Slavný herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger našel spojence v boji za záchranu klimatu: francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Oba si přejí zvrátit rozhodnutí odstoupit od klimatické dohody z Paříže, které nedávno učinil americký prezident Donald Trump.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies