Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Mají dnes smysl investiční pobídky?

Deník oslovil dvojici odborníků s otázkou, zda dnes mají smysl investiční pobídky?

15.4.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ano: Oldřich Bubeníček (hejtmanem Ústeckého kraje za KSČM):

Osvědčily se, ale lze je doplňovat

V Ústeckém kraji je 24 průmyslových zón. Největší z nich je Triangle poblíž Žatce. Vlastní ji kraj a dnes je již téměř celá obsazena. V kraji se také vyskytuje řada brownfieldů. Ty jsou však často umístěny v městské zástavbě a před novým zainvestováním vyžadují vysoké vstupní náklady na sanaci. Naproti tomu průmyslové zóny leží obvykle mimo obydlené aglomerace (tím jsou i dopravně lépe obslužné) a vlastníci zón se zde snaží vybudovat potřebnou technickou infrastrukturu a inženýrské sítě.

Oldřich Bubeníček (KSČM)

Tento postup se potvrdil i při obsazování průmyslové zóny Triangle, kde nyní působí již patnáct společností. Největším investorem je zde jihokorejská společnost Nexen Tire, která v zóně začíná budovat výrobnu pneumatik. Počet zaměstnanců v zóně se dnes blíží třem tisícům.

Vytváření nových pracovních příležitostí je faktor, proč by měly být průmyslové zóny podporovány. Kraj se však při získávání investorů a tvorbě pracovních míst nesoustřeďuje jen na průmyslové zóny. Webový portál www.invest-uk.cz slouží na podporu investičních příležitostí kraje a obsahuje vedle zón i aktuální databázi průmyslových hal a brownfieldů. Podpora pro investory však nesmí být přehnaná a jednostranná. Nové firmy v zónách by se měly chovat společensky zodpovědně a zpětně podporovat rozvoj regionu.

Ne: Vladimír Dlouhý (prezident Hospodářské komory):

Je čas myslet jinak

Obecně nejsem velkým zastáncem investičních pobídek. Nicméně, když začaly zahraniční firmy tuto podporu dostávat v okolních zemích, nemohli jsme zůstat pozadu. Nastal ale čas vydat se jiným směrem. Z důvodu, že domácí podniky bývají velmi často mnohem kvalitnější než investoři z ciziny. A investiční pobídkou domácího podnikatele znevýhodníte.

Teď bychom se měli zaměřit na vyšší přidanou hodnotu. Dobrým příkladem z minulosti je plánovaná investice společnosti GE. Ta přinese do Česka supertechnologie a už tolikrát zmíněnou přidanou hodnotu. Jsou s tím úzce spojené i mzdy. Právě to, že jsou v Česku ve srovnání s Evropou nízké, je naší konkurenční výhodou. A i když začínají růst, děje se tak na základě rozhodnutí podnikatelů, nikoliv kvůli administrativnímu tlaku.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

V příštích pěti deseti letech proto musíme tuto výhodu využít k tomu, abychom získávali investice do oblastí, které nám umožní na našem území vyrábět technologicky inovativní výrobky s vyšší přidanou hodnotou a potenciálem. Růst dalších montoven našemu průmyslu a ekonomice do budoucna příliš nepomůže. Zahraniční kapitál bychom měli podporovat. Primárně ale nikoliv za pomoci investičních pobídek. Samozřejmě je ale neopouštějme, jen velmi pečlivě vybírejme odvětví, kterým je poskytneme.

Autor: Redakce

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
1 16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení