VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Mají dnes smysl investiční pobídky?

Deník oslovil dvojici odborníků s otázkou, zda dnes mají smysl investiční pobídky?

15.4.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ano: Oldřich Bubeníček (hejtmanem Ústeckého kraje za KSČM):

Osvědčily se, ale lze je doplňovat

V Ústeckém kraji je 24 průmyslových zón. Největší z nich je Triangle poblíž Žatce. Vlastní ji kraj a dnes je již téměř celá obsazena. V kraji se také vyskytuje řada brownfieldů. Ty jsou však často umístěny v městské zástavbě a před novým zainvestováním vyžadují vysoké vstupní náklady na sanaci. Naproti tomu průmyslové zóny leží obvykle mimo obydlené aglomerace (tím jsou i dopravně lépe obslužné) a vlastníci zón se zde snaží vybudovat potřebnou technickou infrastrukturu a inženýrské sítě.

Oldřich Bubeníček (KSČM)

Tento postup se potvrdil i při obsazování průmyslové zóny Triangle, kde nyní působí již patnáct společností. Největším investorem je zde jihokorejská společnost Nexen Tire, která v zóně začíná budovat výrobnu pneumatik. Počet zaměstnanců v zóně se dnes blíží třem tisícům.

Vytváření nových pracovních příležitostí je faktor, proč by měly být průmyslové zóny podporovány. Kraj se však při získávání investorů a tvorbě pracovních míst nesoustřeďuje jen na průmyslové zóny. Webový portál www.invest-uk.cz slouží na podporu investičních příležitostí kraje a obsahuje vedle zón i aktuální databázi průmyslových hal a brownfieldů. Podpora pro investory však nesmí být přehnaná a jednostranná. Nové firmy v zónách by se měly chovat společensky zodpovědně a zpětně podporovat rozvoj regionu.

Ne: Vladimír Dlouhý (prezident Hospodářské komory):

Je čas myslet jinak

Obecně nejsem velkým zastáncem investičních pobídek. Nicméně, když začaly zahraniční firmy tuto podporu dostávat v okolních zemích, nemohli jsme zůstat pozadu. Nastal ale čas vydat se jiným směrem. Z důvodu, že domácí podniky bývají velmi často mnohem kvalitnější než investoři z ciziny. A investiční pobídkou domácího podnikatele znevýhodníte.

Teď bychom se měli zaměřit na vyšší přidanou hodnotu. Dobrým příkladem z minulosti je plánovaná investice společnosti GE. Ta přinese do Česka supertechnologie a už tolikrát zmíněnou přidanou hodnotu. Jsou s tím úzce spojené i mzdy. Právě to, že jsou v Česku ve srovnání s Evropou nízké, je naší konkurenční výhodou. A i když začínají růst, děje se tak na základě rozhodnutí podnikatelů, nikoliv kvůli administrativnímu tlaku.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

V příštích pěti deseti letech proto musíme tuto výhodu využít k tomu, abychom získávali investice do oblastí, které nám umožní na našem území vyrábět technologicky inovativní výrobky s vyšší přidanou hodnotou a potenciálem. Růst dalších montoven našemu průmyslu a ekonomice do budoucna příliš nepomůže. Zahraniční kapitál bychom měli podporovat. Primárně ale nikoliv za pomoci investičních pobídek. Samozřejmě je ale neopouštějme, jen velmi pečlivě vybírejme odvětví, kterým je poskytneme.

Autor: Redakce

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Na snímku Petr Dvořák.
4 9

Překvapení se nekoná, Rada zvolila šéfem ČT opět Petra Dvořáka

Biskup František Radkovský.
VÍME PRVNÍ
19

Prazdroji loni rostly prodeje, pomohl zájem o prémiová piva

Kdo nemá platnou jízdenku, ať si vystoupí. Cože?!

Od dubna se na problémových linkách městské hromadné dopravy vyskytují takzvaní asistenti přepravy. Mají za úkol dbát na bezpečnost, nepustit do vozidla osoby bez platné jízdenky, se zápachem a pod vlivem alkoholu, nebo je na příští zastávce „vysadit".

Zimola věří, že své jméno očistí

Končící jihočeský hejtman Jiří Zimola dnes prezidentovi Miloši Zemanovi na Pražském hradě řekl, že ve čtvrtek odstoupí z čela hejtmanství pouze kvůli brutálnímu politickému tlaku na úrovni kraje. „Mám signály i o tom, že mohl být i koordinován z řad ČSSD," zopakoval. Zdůraznil, že v souvislosti s kauzami kolem jihočeského zdravotnictví, které vedly ke konci koalice na jihu Čech, není vyšetřován policií. Věří tomu, že svoje jméno očistí.

Mexiko odmítá Trumpovu zeď. Je to nepřátelský akt, tvrdí

Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray nazval plány na stavbu zdi oddělující Mexiko a Spojené státy nepřátelským činem a absolutním plýtváním penězi.

AKTUALIZUJEME

Charlie Hebdo: Policie zadržela 10 podezřelých

/VIDEO/ Velké zatýkání po Francii a Belgii. V souvislosti s útokem na redakci časopisu Charie Hebdo z ledna 2015 bylo do dneška zadrženo deset podezřelých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies