Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Mají se zavést zdravotnické nadstandardy?

Zdravotnické nadstandardy jsou ožehavou otázkou již několik let a stály místo již nejednoho ministra zdravotnictví. Deník zařadil právě tuto otázku mezi klíčová témata, na která by politici měli odpovědět po blížících se volbách. Co na tuto problematiku říkají odborníci? Čtěte argumenty pro a proti zavedení nadstandardů ve zdravotnictví. 

9.9.2017 7
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Fresenius Medical Care

Pro zavedení

Tomáš Doležal: Záleží na nastavení parametrů

Principiálně jsem pro zavedení nadstandardu. Záleží ale na tom, jak bude celý systém uspořádán. Já chápu nadstandard jako skutečně zdravotní službu, nikoliv pouze lepší nemocniční pokoj. 

Pokud bychom měli v Česku zavést takovýto nadstandard, tak bychom si nejdřív měli umět změřit a zhodnotit kvalitu péče. Měli bychom si vzít konkrétní diagnózu a zhodnotit všechny metody, které umějí danou chorobu léčit. Na základě toho bychom měli vybrat jednu cestu, která je účinná, poskytuje kvalitní výstup, ale současně je ufinancovatelná pro všechny pacienty.

Všechny ostatní metody, které jsou jenom příjemnější, nebo které poskytují jen mírné zlepšení za příliš vysokou cenu, bychom už měli zařadit do nadstandardu.

Dobře už to dnes funguje u léků – stanoví se úhrada tomu nejlevnějšímu. Jakmile se na trhu objeví nový lék se stejnou účinnou látkou, dostane úhradu od pojišťovny ve stejné výši jako tato nejlevnější varianta. Rozdíl mezi nejlevnějším lékem a cenou dražšího léku si zaplatí pacient.

Autor je ekonom z Institutu pro zdravotní ekonomiku

Proti zavedení

Zdeněk Mrozek: Je potřeba zachovat stávající kvalitu služeb pro všechny

Nejsem vysloveným odpůrcem nadstandardu a rozumím argumentům pro jeho zavedení. Prozatím bych ho ale zaváděl raději jen u nezdravotních služeb – umožnil bych lidem například připlatit si na lepší nemocniční pokoj, ošetření mimo ordinační hodiny nebo na možnost vybrat si konkrétního lékaře při operaci. 

Pokud jde o samotné léčení, tak tam bych si dával pořádný pozor na to, abychom nedopadli jako v Anglii. Tam mají také bezplatné zdravotnictví, ale na velice špatné úrovni. Z vlastního pojištění už skoro nic nedostanete. Všechno už se postupně přesunulo do nadstandardu. 

Kdybychom tedy chtěli zavádět zdravotní nadstandard u nás, muselo by se nejprve jednoznačně vydefinovat, co se platí z veřejného zdravotního pojištění, respektive co se neplatí. Postupoval bych přitom velice opatrně. 

Jinak se může stát, že bude lékařská péče pro řadu českých pacientů nekvalitní a velmi nedostupná.

Autor je viceprezident České lékařské komory

Autor: Veronika Rodriguez

9.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Darci Lynne Farmerová

Soutěž Amerika má talent letos vyhrála dvanáctiletá břichomluvkyně

Lidl
4

Lidl otevřel e-shop. Zboží jde objednat ještě dřív, než bude na prodejně

Výbuch v kasárnách: munice neměla v administrativní budově co dělat

Armáda ve čtvrtek potvrdila, že v ubytovně Jugo ve vyškovské vojenské posádce byla munice nelegálně. Při explozi tam v úterý zemřel jeden voják.

Modelce, která chtěla dobýt svět, hrozí mnohaletý žalář

Chtěla dobýt modelingový svět, nyní jí však hrozí, že svou krásou bude dlouhé roky ohromovat pouze osazenstvo věznice.

Francie se bouří proti Macronovým reformám pracovního trhu

V celé Francii vyšli do ulic demonstranti proti Macronovu plánu reformy pracovního práva. Stávky a demonstrace organizují odborové organizace. Prvním velkým městem, v němž vypukly veřejné protesty, byla Marseille.

Přejetý Vendelín a policisté jako chuligáni: nejlepší videa z 20. září

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. září 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení