VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Mělo smysl zavést intervence?

Intervence České národní banky se pomalu chýlí ke konci. O jejich smyslu polemizovala dvojice uznávaných ekonomů Markéta Šichtařová a David Marek. Shodli se na tom, že intervence trvají příliš dlouho, což má negativní dopady. Zda samotné zavedení mělo přínos, ale Šichtařová a Marek vidí rozdílně.

31.3.2017 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

ANO

David Marek

Kurzový závazek ČNB: Pozdě začal, pozdě končí

Lidská paměť je milosrdná. Dnes, kdy česká ekonomika exceluje v rámci EU (máme nejnižší nezaměstnanost, klesá veřejný dluh), je těžké si vzpomenout, že v roce 2013 jsme na tom nebyli zrovna nejlépe. Ekonomika se zotavovala z dvou recesí krátce po sobě a hrozilo, že se zde uhnízdí trvalejší deflace (ve skutečnosti jsme tou dobou byli již čtyři roky v deflaci měřeno jádrovou inflací). Pokud by centrální banka nic neudělala, zpochybnila by smysl existence měnové politiky. Úrokové sazby byly na nule, kvantitativní uvolňování v našich podmínkách nedává smysl, zbýval kurz koruny.

Vadou na kráse bylo zhruba roční zpoždění zahájení intervencí.

Se zpožděním přichází také rozhodnutí o ukončení kurzového závazku. Inflace sice až do konce loňského roku zůstávala nízká, změnily se však důvody. Domácí poptávka se dávno zotavila, inflaci držely nízko pozitivní nákladové šoky (ceny komodit a potravin). Nebezpečí deflace pominulo. Lze pochopit, že si ČNB chtěla být jistá, že nebude muset experiment s kurzem opakovat, jenže otálení s koncem kurzového závazku vedlo k tomu, že se čím dál tím více začaly rozcházet dráhy rovnovážného reálného kurzu a skutečného reálného kurzu. Českému exportu se díky tomu daří velmi dobře, nicméně domácnosti už nemusí platit cenu podhodnoceného kurzu za snížení rizika deflace, která již nehrozí.

NE

Markéta Šichtařová

5 hlavních vad na kráse

S intervencemi ČNB mám problém od samého jejich začátku. Podle mého soudu měly 5 hlavních vad na kráse. Zaprvé byly nesrozumitelně komunikovány. To znamená, že veřejnost nepochopila, proč k nim došlo. A tak na počátku vyvolaly vlnu nevole. A taková vzrušená nálada není nikdy pro ekonomiku dobrá.

Zadruhé byly nesmyslně načasované. V době, kdy byly zavedeny, se již ekonomika prokazatelně zvedala ze dna. Tedy ekonomika již byla ve vzestupné fázi, a tedy intervence byly zbytečné. Podnikům se totiž dostalo podpory, když už docházelo k růstu spontánně.

Zatřetí příliš dlouhé trvání intervencí celkem podstatě mohlo změnit směřování české ekonomiky: Jde o to, že různé země založily model své konkurenceschopnosti na různých faktorech. Například země jaký Švýcarsko či Německo produkují zboží, které není levné, zato je považováno za kvalitní až luxusní. Tyto země přes vyšší cenu svých produktů nemají problém s prodejem na zahraničních trzích. A při výrobě používají vysoký podíl technologie, mají vysokou přidanou hodnotu. Naproti tomu země jako Čína spoléhají hlavně na méně kvalitní a levné výrobky s vysokým podílem manuální práce.

Konkurují tedy cenou. Tento druhý model bude s příchodem 4. průmyslové revoluce stále méně životaschopný. Bohužel ČR vsadila spíše na tento druhý model a intervence k tomu značně přispěly. V podstatě vmanévrovaly podniky do situace, kdy byly nucené snažit se konkurovat tlakem na nízké mzdy a vůbec na nízké náklady. S intervencemi se tak stále víc stáváme levnou montovnou, která technologicky zaostává a trpí extrémně nízkými platy.

A začtvrté je tady nešťastné načasování intervencí. Tak jako intervence přišly příliš pozdě v době, když už nebyly třeba, také jejich konec přichází příliš pozdě v době, kdy se to naopak ekonomice vůbec nehodí. Ve světové ekonomice se totiž naakumulovala řada nerovnováh, finanční trhy jsou přehřáté, jejich stav dlouhodobě připomíná stav před koncem roku 2008, kdy přišla hluboká krize. Světové ekonomiky jeví známky zpomalování. A do toho budeme podnikům odebírat podporu ve chvíli, kdy už ekonomika zase je podle všeho na sestupná dráze.

No a pátý problém je cena intervencí. Není to totiž hra s novým součtem pro ČR. Kdyby do celé akce byly zapojeny jen domácí subjekty, náklady a přínosy by se v rámci jedné ekonomiky víceméně vykompenzovaly. Takto ale došlo k obrovskému nafouknutí devizových rezerv, které se po skončení intervencí znehodnotí. A rubem ztráty ČNB bude zisk zahraničních spekulantů. Tento zisk tedy nezůstane v české ekonomice, ale odplyne do zahraničí. Ve své podstatě tak intervence vedly k přerozdělení bohatství od českých domácností zahraničním spekulantům.

Autor: Stanislav Šulc

Souhlasíte s koncem intervencí?

Ano.

69 %

Ne.

31 %

Hlasovalo: 416

31.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Na snímku Petr Dvořák.
4 9

Překvapení se nekoná, Rada zvolila šéfem ČT opět Petra Dvořáka

Biskup František Radkovský.
VÍME PRVNÍ
19

Prazdroji loni rostly prodeje, pomohl zájem o prémiová piva

Kdo nemá platnou jízdenku, ať si vystoupí. Cože?!

Od dubna se na problémových linkách městské hromadné dopravy vyskytují takzvaní asistenti přepravy. Mají za úkol dbát na bezpečnost, nepustit do vozidla osoby bez platné jízdenky, se zápachem a pod vlivem alkoholu, nebo je na příští zastávce „vysadit".

Zimola věří, že své jméno očistí

Končící jihočeský hejtman Jiří Zimola dnes prezidentovi Miloši Zemanovi na Pražském hradě řekl, že ve čtvrtek odstoupí z čela hejtmanství pouze kvůli brutálnímu politickému tlaku na úrovni kraje. „Mám signály i o tom, že mohl být i koordinován z řad ČSSD," zopakoval. Zdůraznil, že v souvislosti s kauzami kolem jihočeského zdravotnictví, které vedly ke konci koalice na jihu Čech, není vyšetřován policií. Věří tomu, že svoje jméno očistí.

Mexiko odmítá Trumpovu zeď. Je to nepřátelský akt, tvrdí

Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray nazval plány na stavbu zdi oddělující Mexiko a Spojené státy nepřátelským činem a absolutním plýtváním penězi.

AKTUALIZUJEME

Charlie Hebdo: Policie zadržela 10 podezřelých

/VIDEO/ Velké zatýkání po Francii a Belgii. V souvislosti s útokem na redakci časopisu Charie Hebdo z ledna 2015 bylo do dneška zadrženo deset podezřelých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies