Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRO A PROTI: Čínská medicína na škole. Může to být prospěšné?

Tradiční čínskou medicínu budou vyučovat vysoké školy. Jak mohou být českým pacientům postupy čínské medicíny prospěšné?

19.6.2017 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Ano: ROMAN PRYMULA

Roman Prymula

Diplom oddělí zrno od plev

Pokud máme poskytovat tradiční čínskou medicínu na legálně doložitelné úrovni, musíme definovat, co smějí terapeuti dělat a jaké musí mít minimální vzdělání. Vysokoškolský diplom tedy oddělí zrno od plev.

Tato léčba prospívá řadě pacientů, u nichž má západní medicína svá omezení. Vychází z jednoty psychické a tělesné složky a působí zejména preventivně. Ovlivnění psychické složky, kterou poněkud západní medicína podceňuje, a reflexologické působení akupunktury v kombinaci s bylinnou terapií je možno využít u řady chronických bolestivých stavů, bolestí hlavy a migrény, bolestí zad, kloubů, ale i u poruch imunity, alergií a únavových stavů, kožních, dýchacích, trávicích, urologických či gynekologických obtíží. Jistě nepomůže všem, u řady lidí je však úspěšnost léčby nezpochybnitelná.

Zařazení terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny podnítilo diskusi, která vychází mnohdy z nepravdivých informací. Předně čínská medicína nenahrazuje tu západní, vždy bude pouze doplňkovou a je snaha využít její pozitivní stránky směrem k budoucí integrované medicíně. Těžko je možno vědecky zpochybnit účinnost akupunktury, léčby bylinami či ovlivňováním dietních zvyklostí u vybraných diagnóz. Poskytované zdravotní služby nejsou šarlatánstvím ani léčitelstvím. Vyžaduje se až pětileté univerzitní vzdělání.

Změna současné legislativy není průlomem. Jen v našem okolí vy-užívají metody tradiční čínské medicíny legálně ve Švýcarsku či Bavorsku, dokonce s plnou či částečnou úhradou, u nás tato péče pojišťovnami hrazena nebude.

Autor je lékař a náměstek ministra zdravotnictví.

Ne: ZDENĚK MROZEK

Zdeněk Mrozek

Může fungovat jen jako placebo

Zavedení oboru čínského terapeuta znamená obrovský průlom. Doposud se na českých univerzitách vyučovaly jen takové metody, které byly založené na vědeckých důkazech. Ostatní metody provozovali výhradně léčitelé. Nyní se tato hranice ruší.

Podle mě může tradiční čínská medicína pomoci lidem hlavně od peněz. Ale vážně. Pacientům může být samozřejmě prospěšná jakákoliv metoda svým placebo efektem. Někomu se skutečně může ulevit od bolesti jen proto, že si bude každý den přikládat na deset minut na prsa modrý kámen – protože bude tomu věřit. S placebo efektem proto pracuje i západní medicína založená na důkazech. Rozdíl je ale v tom, že metody klasické západní medicíny mají kromě placebo efektu ještě i jiný přínos – ověřitelný efekt.

Je navíc otázka, co si představujeme pod pojmem tradiční čínská medicína, jestli to bude akupunktura, masáže nebo byliny. Já osobně se nejvíc obávám herbální terapie. Směsi, které byly laboratorně analyzovány v Austrálii, totiž odhalily řadu podezřelých a neidentifikovatelných látek. Našly se v nich třeba dobytčí paznehty. Čínská medicína také nepracuje s definovanou denní dávkou. Pokud si vezmeme nějaký lék klasické západní medicíny, máme v něm jednoznačně definované chemické látky v jednoznačně stanoveném množství. To u čínského léčitelství nemáte, ačkoliv některé látky mohou být v nevhodném množství až toxické. Je mi proto záhadou, jak budou tyto směsi procházet kontrolou. Obávám se, aby Česká republika nesloužila jen jako brána pro čínské přípravky na evropský trh.

Autor je lékař a předseda Vědecké rady České lékařské komory.

Autor: Veronika Rodriguez

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Modrý pes v Indii.

VIDEO: V Indii zmodrali psi. Důvodem je průmyslový odpad v řece

Rozsáhlé požáry v Chorvatsku.
1 7

Chorvatsko sužují požáry, v některých oblastech vybuchly staré miny

AKTUALIZOVÁNO

USA uvalily nové sankce na čínské i ruské firmy, za podporu KLDR

Desítky čínských a ruských subjektů budou zatíženy novými sankcemi, které na ně uvalily Spojené státy. Důvodem je jejich „podpora“ Severní Koreje. Konkrétně jejího jaderného programu, proti kterému USA dlouhodobě vystupují. Sankce se mají týkat jak firem, tak i jednotlivců.

Rozpočet není schopen pokrýt růst platů, říká Pilný

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ivan Pilný.

Podvodníci tahají z lidí peníze přes sbírky

Na Berounsku řádí party podvodníků. Na důvěřivé lidi si vymýšlejí různé záminky, aby je okradli o peníze. Někdy se ani neštítí toho, schovávat se za charitativní sbírky.  

Tuny drahocenného lithia chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Těžba vzácného kovu lithia na hoře Cínovci v Krušných Horách by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení