„Prozatím této nabídky využil jen jeden člověk, který u nás strávil dopoledne,“ konstatoval vedoucí ubytovny Karel Veselý.

Navzdory tomu, že teploty v tomto týdnu klesají hluboko pod nulu, většina bezdomovců ve Žďáře stále zůstává raději v přírodě. „Na ulici jsem přes deset let. To, co jiní pociťují jako zimu, mi tak nepřijde. Už jsem si za ta léta zvykl a jsem asi docela odolný,“ tvrdí padesátník Pavel. „Do čtyř stěn se mi moc nechce, i když je někdy v noci venku opravdu dost chladno,“ dodal muž. Kapacita azylové ubytovny pro muže, jejímž provozovatelem jsou Sociální služby města Žďáru nad Sázavou, čítá čtyřiadvacet lůžek.

Přespat lze v křesle

„V případě potřeby ale můžeme ubytovat ještě šest lidí. Ve dvou pokojích lze navýšit počet lůžek, čtyři vytvoříme ve společenské místnosti. Jiní mohou případně zadarmo přespat v křeslech na chodbě,“ sdělil Karel Veselý.

Do ubytovny jsou přijímáni přednostně muži, kteří mají nahlášeno trvalé bydliště ve Žďáře nad Sázavou, ocitli se v tíživé sociální situaci a nemají kde bydlet. V případě volných kapacit ubytují i lidi z jiných míst. Podle Veselého spolupracují s azylovými domy v kraji a v případě, že by měli plno, odkážou člověka na nejbližší podobné zařízení s volnými lůžky.

„Policisté nebyli nuceni řešit nárůst stížností na bezdomovce, kteří se v chladných dnech zdržují i ve veřejných prostorách některých objektů. Například na nádraží Českých drah se v současnosti pohybuje bezpečnostní agentura, a problémy tam nejsou hlášeny,“ řekla žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Kontroly strážníků

Prostory žďárské polikliniky, kam se chodí lidé bez domova také zahřát, kontrolují zase městští strážníci a problémové jedince vykazují. „Stížnosti na pohyb bezdomovců nemáme,“ uvedl mluvčí nemocnice v Novém Městě Roman Kratochvíl. V minulosti situaci řešili s policií či uzavřením prostor po ukončení doby provozu ambulancí.

Polévka i čaj je zdarma

Přestože Azylovou ubytovnu pro muže ve Žďáře nad Sázavou momentálně obývá 24 osob, další nebudou odmítnuti. „Pokud u nás lidé bez domova nechtějí přenocovat, mohou se v mrazech přijít třeba alespoň zadarmo ohřát,“ říká Karel Veselý, vedoucí ubytovny.

Meteorologové celý týden varují před mrazy. Nabízíte nyní bezdomovcům služby nad rámec těch klasických?
Ano, zareagovali jsme na předpověď počasí a zájemci si u nás mohou dát teplý nápoj a polévku, jednorázově přespat nebo přečkat mrazy ve vyhřáté místnosti jak ve dne, tak v noci i provést osobní hygienu obdrží mýdlo a ručník. Vše je zdarma.

Kolik lidí možnosti využilo?
Prozatím jeden člověk, který se do ubytovny přišel ohřát na jedno celé dopoledne. Předpokládám však, že více jak pět lidí asi nepřijde.

Kolik bezdomovců se podle vás odhadem pohybuje po území okresního města?
Pracuji i jako terénní pracovník, takže objíždíme místa, kde lidé bez přístřeší žijí a informujeme je o službách azylové ubytovny. Naposledy jsme byli v terénu 11. ledna. Řekl bych, že je to tak do deseti osob. Spíše jde o muže, ženy méně.

Mohl byste jmenovat některé konkrétní lokality ve Žďáře?
Obývají prostory pod viadukty, například u čističky nebo nedaleko hlavní pošty, dále remízek u cyklostezky ve směru k Pilské nádrži, lesík nedaleko čerpací stanice na Škrdlovice i za osadou Grejdy.

Budeme-li se bavit o věku uživatelů služeb ubytovny, jak staří jsou?
Právě vloni jsem toto statisticky zpracovával. Věk ubytovaných je stále nižší. V průběhu dvou minulých let tu například žilo patnáct osob do třiceti let. I na základě tohoto poznatku jsme začali spolupracovat s úřadem práce. Díky jednomu z projektů se podařilo najít zaměstnání pro dva mladé lidi.

Kromě ubytovaných, kteří si za střechu nad hlavou a služby s tím spojené platí, mohou do ubytovny přijít i osoby bez přístřeší neubytované. Co jste schopni zajistit jim?
Mají tu možnost základní hygieny, vyprání osobního prádla, jednorázového přenocování, poskytneme jim základní poradenství i výměnu základního ošacení. Pokud tedy máte doma nějaké starší oblečení a obuv, kterých se chcete zbavit, přineste nám je. Podle potřeby věci předáme našim uživatelům.