Schleisová podle soudu neodváděla do městské kasy peníze, které vybírala za výpisy z rejstříku trestů. Z celkem 4 900 žádostí jich nezaúčtovala 1 126. Schleisová za to v pondělí dostala trest na jeden rok, který ji soud podmíněně odložil na zkušební dobu dvou let. Kromě toho musí magistrátu zaplatit způsobenou škodu.

Rozsudek zatím není pravomocný. Odvolala se Scheisová i státní zástupce. Petra Schleisová se cítí být nevinna a požaduje úplné zproštění. Podle ní se soud dostatečně nevypořádal s důkazy v její prospěch a nepřipustil některé jí navrhované důkazy. Žalobce Kamil Špelda naopak požaduje pro bývalou úřednici přísnější trest. Případem se tak bude muset znovu zabývat Krajský soud v Brně.

„Obžalované byl uložen trest na samé spodní hranici zákonné sazby, a to je nespravedlivé vůči těm, kteří takový trest dostávají, protože se k činu přiznali a projeví lítost. Toto musí být v ukládaném trestu rozlišeno," vysvětlil státní zástupce Kamil Špelda.

Pondělní rozsudek byl již druhý v pořadí. Petra Schleisová byla za zpronevěru městských peněz uznána vinnou a odsouzena už loni v červnu. Dostala tentýž trest, proti němuž se odvolala Schleisová i žalobce. Důvody byly totožné.

Krajský soud v Brně odvolání vyhověl a vrátil případ k novému projednání k jihlavskému soudu. Ten jako doplňující důkaz nechal vypracovat znalecký posudek. Ten měl posoudit správnost kontroly, kterou Schleisová zpochybňovala, a vypočtení škody. Podle znalce odpovídají závěry zjištěným skutečnostem.

„Platí se poplatek za přijetí žádosti, nikoli za to, zda si žadatel žádost převezme či nikoli. To znamená, že vybraným žádostem musí odpovídat i vybraná částka, což neodpovídalo," vysvětlila rozhodnutí soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.